1. Терміни, що використовуються у цьому Порядку, мають таке значення



Дата20.07.2016
өлшемі92 Kb.
#211571



ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства фінансів України



ПОРЯДОК
видачі, обліку, відстрочення та оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання), що видається суб’єктом господарської діяльності при здійсненні операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах


Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України „Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах” (далі – Закон), Податкового кодексу України, інших нормативно-правових актів.

Дія Порядку поширюється на всіх суб’єктів господарської діяльності незалежно від форми власності та організаційно-правової форми.


I. Загальні положення


1. Терміни, що використовуються у цьому Порядку, мають таке значення:

вексель – простий вексель, авальований банком, або простий вексель, що видається суб’єктом господарської діяльності – виконавцем у сплату ввізного (вивізного) мита, податків і зборів, що справляються при ввезенні (вивезенні) давальницької сировини іноземним (українським) замовником на митну територію (з митної території) України при здійсненні операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах відповідно до Закону.

Вексель засвідчує безумовне грошове зобов’язання сплатити до Державного бюджету України відповідну суму коштів і є податковим зобов’язанням, визначеним виконавцем самостійно і узгодженим з дня взяття на облік векселя контролюючим органом за місцезнаходженням
виконавця, а в разі, якщо законодавством передбачено відстрочення із сплати митних платежів,  з дня митного оформлення товарів у відповідний режим;

письмове зобов’язання – зобов’язання в письмовій формі, що видається суб’єктом господарської діяльності щодо вивезення (ввезення) готової продукції, яка вироблена з давальницької сировини іноземного (українського) замовника з митної території (на митну територію) України, або реалізації на митній території України готової продукції, що вироблена з давальницької сировини іноземного замовника (надходження іноземної валюти від реалізації готової продукції за межами митної території України на валютний рахунок українського замовника в уповноваженому банку України) при здійсненні операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах відповідно до Закону.

Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законі України „Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах”.

Видача векселя (письмового зобов’язання)


2. Оформлення векселя суб’єктом господарської діяльності – виконавцем здійснюється виключно на вексельному бланку, що відповідає вимогам чинного законодавства України.

Сума, зазначена у векселі, визначається у валюті контракту на здійснення операцій з давальницькою сировиною.



3. Оформлення письмового зобов’язання здійснюється згідно з додатком 1 до Порядку.

4. Вексель не підлягає передачі шляхом індосаменту.

5. Місцем, у якому повинен відбутися платіж, визначається місцезнаходженням уповноваженого банку України, у якому відкрито поточний рахунок виконавця.

6. Векселедержателем є орган державної податкової служби, у якому виконавець зареєстрований як платник податків та який обліковує, відстрочує і здійснює законодавчо передбачені заходи щодо погашення векселя.

7. Вексель (письмове зобов’язання) оформлюється у трьох примірниках. До органу державної податкової служби подається оригінал векселя. Подання ксерокопії не допускається. Не приймається вексель (письмове зобов’язання) у якому:

невірно встановлено строк платежу;

має підчистки або дописки, закреслені слова (цифри), який заповнений нерозбірливо;

не заповнені реквізити, обов’язковість заповнення яких установлена чинними нормативно-правовими актами;

текст неможливо прочитати внаслідок пошкодження.

8. Відповідальність за своєчасність оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання) несе виконавець відповідно до законодавства.

Облік векселя (письмового зобов’язання)


9. Оформлений вексель (письмове зобов’язання) виконавець подає для взяття на облік до органу державної податкової служби, у якій він зареєстрований як платник податків. Узяття векселя (письмового зобов’язання) на облік провадиться у день його подання до органу державної податкової служби.

10. Орган державної податкової служби, у якій виконавець зареєстрований як платник податків, веде в електронному вигляді облік векселя у журналі за формою згідно з додатком 2 до Порядку та облік письмового зобов’язання у журналі за формою відповідно до додатка 3 до Порядку.

Прийнятий та зареєстрований вексель (письмове зобов’язання) передається для введення в базу даних з автоматизованим проведенням перевірки даних програмним забезпеченням за конкретним алгоритмом проведення контролю за своєчасним погашенням векселя (письмового зобов’язання) до настання строку сплати.

Уведення в базу даних здійснюється структурним підрозділом, який визначається наказом керівника органу податкової служби.

11. В органі державної податкової служби на звороті векселя (письмового зобов’язання) робиться напис „УЗЯТО НА ОБЛІК” із зазначенням дати взяття на облік і облікового номера та засвідченням підписом керівника (заступника) органу державної податкової служби і печаткою органу державної податкової служби.

До облікового номера через дефіс додається літера „І” у разі видачі векселя (письмового зобов’язання) українським виконавцем при здійсненні операції з давальницькою сировиною іноземного замовника або літера „Е” - у разі видачі векселя (письмового зобов’язання) українським замовником при вивезенні давальницької сировини з митної території України.

Перший примірник векселя (письмового зобов’язання) залишається в органі державної податкової служби. Другий та третій примірники векселя (письмового зобов’язання), авізованого (взятого на облік) органом державної податкової служби, повертаються виконавцю для пред’явлення митним органам та власного обліку.

12. Якщо вантажна митна декларація на давальницьку сировину оформлюється пізніше від дня складання векселя (письмового зобов’язання), узятого на облік органом державної податкової служби, за бажанням суб’єкта господарської діяльності видається новий вексель (письмове зобов’язання). При цьому датою видачі нового векселя (письмового зобов’язання) визначається дата оформлення вантажної митної декларації на давальницьку сировину.

Новий та первинний (попередній) векселі (письмові зобов’язання) разом з копією вантажної митної декларації на давальницьку сировину подаються для взяття на облік до органу державної податкової служби, у якому обліковується первинний вексель (письмове зобов’язання).

Перший примірник нового векселя (письмового зобов’язання) та погашений первинний вексель залишаються в органі державної податкової служби. Другий та третій примірники нового векселя (письмового зобов’язання), авізовані (узяті на облік) органом державної податкової служби, повертаються векселедавцю для пред’явлення митним органам та власного обліку.

Погашення векселя (письмового зобов’язання)


13. Для погашення векселя (письмового зобов’язання) виконавець подає до органу державної податкової служби заяву із зазначенням дати взяття на облік та облікового номера векселя (письмового зобов’язання).

Залежно від виду операції з давальницькою сировиною до заяви додаються документи, передбачені пунктами 35, 37, 39, 41 Порядку.



14. Погашення векселя (письмового зобов’язання) здійснюється шляхом відмітки на лицьовому боці векселя (письмового зобов’язання) напису „ПОГАШЕНО”, засвідченого підписом керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби та печаткою органу державної податкової служби.

У разі часткового погашення векселя (письмового зобов’язання) на зворотньому боці векселя (письмового зобов’язання) здійснюється відмітка „Погашено частково” із зазначенням суми (частки), на яку здійснюється погашення, засвідчена підписом керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби та печаткою органу державної податкової служби.

Якщо останній день строку погашення векселя припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим робочий день.

15. Якщо відповідно до Закону відбувається часткове вивезення готової продукції за межі митної території України або частковий продаж готової продукції на території України, що передбачено умовами контракту, погашення векселя (письмового зобов’язання) здійснюється на відповідну частку.

У такому разі до заяви про часткове погашення векселя (письмового зобов’язання) додаються копія вивізної вантажної митної декларації на частину вивезеної готової продукції або копія ввізної вантажної митної декларації на готову продукцію (без фактичного ввезення її в Україну) та довідки про сплату ввізного мита, податків та зборів, виданої органом державної митної служби за місцезнаходженням постійного представництва іноземного замовника.

Якщо відбувається частковий продаж давальницької сировини українському виконавцю з унесенням відповідних змін до зовнішньоекономічного контракту на переробку давальницької сировини або отримання частки давальницької сировини як плати за виконану роботу, погашення векселя (письмового зобов’язання) здійснюється на відповідну частку.

У такому разі до заяви про часткове погашення векселя (письмового зобов’язання) додається копія вантажної митної декларації, оформлена у митному режимі імпорту на частину давальницької сировини, що придбавається (отримується).



16. У разі ввезення на митну територію України у строк, обумовлений Законом, готової продукції не в повному обсязі, вексель погашається частково – відповідно до обсягу ввезеної готової продукції.

У разі ввезення на митну територію України у строк, обумовлений Законом, готової продукції та/або надходження іноземної валюти за реалізовану за межами України готову продукцію не в повному обсязі, письмове зобов’язання погашається частково – відповідно до частки ввезеної готової продукції чи іноземної валюти.



17. У випадках, зазначених у пунктах 15, 16 Порядку, у заяві про часткове погашення векселя обов’язково зазначаються окремими рядками назви та суми мита, податків та зборів, які підлягають погашенню.

18. У разі непогашення простого векселя (його частки) у визначені Законом строки, векселедавець зобов’язаний його оплатити. При цьому на кожний вид мита, податків та зборів виписується окреме платіжне доручення.

У тексті платіжного доручення додатково до встановленого зазначається таке:

„За векселем в оплату _______________________________________________
                                                         (зазначається вид платежу, що справляється за векселем)
від „___” ____________ 20__ року № ___”.

Після оплати такий вексель подається до органу державної податкової служби для погашення.



19. Сплата за векселем провадиться у валюті України, при цьому вексельна сума перераховується у національну валюту України за курсом Національного банку України, що діяв на день платежу за векселем.

20. Непогашений простий вексель, яким узяті векселедавцем податкові зобов’язання із сплати до бюджету ввізного (вивізного) мита, податків та зборів у порядку та в строки, визначені Законом, вважається несплаченим своєчасно, стягнення якого здійснюється відповідно до вимог законодавства.

21. У разі непогашення векселедавцем у визначений строк простого авальованого векселя векселедержатель може опротестувати його в неплатежі згідно із законодавством і протягом одного робочого дня з моменту опротестування звернутися до банку, який здійснив аваль векселя, з вимогою про його оплату. Банк зобов’язаний не пізніше операційного дня, що настає за днем звернення векселедержателя, переказати йому зазначену у векселі суму.

Відстрочення оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання)


22. Відповідні органи державної податкової служби можуть надавати дозвіл на відстрочення оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання) окремим суб’єктам господарської діяльності, які здійснюють операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Орган державної податкової служби може надавати дозвіл на відстрочення оплати (погашення) векселя на строк, що не перевищує 90 днів, який у разі подальшої потреби може бути подовжений шляхом видачі суб’єкту господарської діяльності нового дозволу на відстрочення оплати векселя.

Відстрочення оплати (погашення) векселя надається в межах одного бюджетного року. Загальний строк відстрочення оплати (погашення) векселя не може перевищувати 270 днів.

При цьому дозвіл на відстрочення погашення письмового зобов’язання надається на строк не більше 90 днів.

У разі звернення виконавця за отриманням дозволу на відстрочення оплати (погашення) векселя на строк, який закінчується у наступному бюджетному році, дозвіл на таке відстрочення надається на термін лише в межах поточного бюджетного року з подальшим (у разі необхідності) наданням дозволу у наступному бюджетному році.

23. Для відстрочення оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання) виконавець не пізніше ніж за п’ять робочих днів до настання строку фактичного відвантаження готової продукції, виробленої з давальницької сировини, має звернутися до органу державної податкової служби, у якому він зареєстрований як платник податків, з письмовою заявою про таке відстрочення та із зобов’язанням про подальше погашення векселя (письмового зобов’язання).

У заяві зазначається строк, на який векселедавець просить відстрочення, та обґрунтовується його необхідність (у разі потреби –долучаються підтверджувальні документи).



24. У разі звернення до органу державної податкової служби у встановлені в попередньому пункті строки керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби зобов’язаний протягом п’яти робочих днів розглянути заяву і прийняти рішення про відстрочення оплати (погашення) векселів (письмових зобов’язань) або про відмову у відстроченні.

Заявник після закінчення строку розгляду повідомляється про прийняте рішення у письмовій формі.



25. Рішення приймається з обов’язковим урахуванням висновку про фінансовий стан заявника, що готується відповідним структурним підрозділом органу державної податкової служби, на який покладено виконання цих функцій наказом органу державної податкової служби. Висновок зберігається у справі платника податків разом із заявою.

26. При прийнятті рішення про відмову у відстроченні оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання) заявник після закінчення строку розгляду повідомляється про прийняте рішення з обґрунтуванням причин відмови.

27. При прийнятті рішення про відстрочення погашення письмового зобов’язання оформлюється дозвіл на таке відстрочення згідно з додатком 4 до Порядку.

28. При прийнятті рішення про відстрочення оплати векселя оформлюється дозвіл на таке відстрочення під проценти згідно з додатком 5 до Порядку.

29. Відстрочення оплати векселя надається під проценти.

30. Нарахування процентів розпочинається від першого дня початку дії відстрочення векселя.

Нарахування процентів здійснюється у день погашення векселя за весь період відстрочення.

Розмір процентів дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 Розділу II Податкового кодексу України.

31. Виконавець розраховує суму процентів за відстрочення векселя самостійно та сплачує її у строки, визначені у дозволі на відстрочення оплати векселя.

Одноденний розмір процентів при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.

Сплата виконавцем процентів за відстрочення векселя підтверджується надходженням відповідних сум до Державного бюджету України.

32. Орган державної податкової служби встановлює контроль за погашенням векселя у строки, зазначені в дозволі на відстрочення, та повнотою і своєчасністю внесення до бюджету процентів за відстрочення векселя.

II. Особливості видачі, обліку, погашення та відстрочення оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання), що оформлюється при ввезенні давальницької сировини на митну територію України іноземним замовником


33. Давальницька сировина, що ввозиться на митну територію України іноземним замовником, обкладається ввізним митом, а також іншими податками та зборами, що справляються при ввезенні товарів відповідно до законодавства.

34. Сплата ввізного мита, податків та зборів провадиться українським виконавцем шляхом видачі векселя зі строком платежу, установленим відповідно до вимог Закону.

35. Вексель погашається:

у випадках, передбачених пунктами 12, 15, 16, 18 Порядку;

при вивезенні готової продукції в повному обсязі, передбаченому контрактом, за межі митної території України у визначені Законом строки та поданні копії вивізної вантажної митної декларації з відміткою митниці, яка здійснила митне оформлення готової продукції, про фактичне перетинання готовою продукцією митного кордону України;

при реалізації готової продукції на митній території України та поданні виконавцем копії ввізної вантажної митної декларації на готову продукцію (без фактичного ввезення її в Україну), копії контракту, укладеного іноземним замовником з покупцем готової продукції, акта приймання-передавання готової продукції постійним представництвом іноземного замовника, довідки про сплату ввізного мита, інших податків та зборів, виданої органом державної митної служби за місцезнаходженням постійного представництва іноземного замовника. Зазначені документи постійне представництво іноземного замовника зобов’язане передати виконавцю протягом десяти робочих днів після оформлення акта приймання-передачі готової продукції;

у разі прийняття рішення щодо нездійснення операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (з унесенням відповідних змін до контракту) та вивезення (повернення) давальницької сировини за межі України іноземному замовнику в тій самій кількості, загальній фактурній вартості, асортименті, у яких давальницька сировина ввозилася в Україну, у встановлені Законом строки, за умови подання копії вивізної вантажної митної декларації з відміткою митниці, яка здійснила митне оформлення давальницької сировини, про фактичне перетинання давальницькою сировиною митного кордону України;

у разі втрати чи повного зіпсуття давальницької сировини або готової продукції внаслідок форс-мажорних обставин, факт настання яких засвідчений Торгово-промисловою палатою України або регіональними торгово-промисловими палатами, якими в разі потреби визначаються рівень зіпсуття давальницької сировини або готової продукції та можливість її використання;

у разі прийняття рішення щодо зміни зовнішньоекономічного контракту на переробку давальницької сировини на контракт купівлі-продажу цієї сировини в тій самій кількості, загальній фактурній вартості, асортименті, у яких давальницька сировина ввозилася в Україну, у встановлені Законом строки, за умови подання копії такого контракту, укладеного іноземним замовником із покупцем давальницької сировини, копії вантажної митної декларації, оформленої у митному режимі імпорту.

36. При ввезенні іноземним замовником на митну територію України тих видів давальницької сировини, що не обкладаються ввізним митом, податками та зборами, український виконавець подає органу державної податкової служби письмове зобов’язання щодо вивезення готової продукції з митної території України в установлені Законом строки.

37. Письмове зобов’язання погашається:

у випадках, передбачених пунктами 12; 15 Порядку;

при вивезенні готової продукції в повному обсязі, передбаченому в контракті, з митної території України в зазначені Законом строки та поданні копії вивізної вантажної митної декларації з відміткою митниці, яка здійснила митне оформлення готової продукції, про фактичне перетинання готовою продукцією митного кордону України;

при реалізації готової продукції на митній території України та поданні виконавцем копії ввізної вантажної митної декларації на готову продукцію (без фактичного ввезення її в Україну), копії контракту, укладеного іноземним замовником з покупцем готової продукції, акта приймання-передавання готової продукції постійним представництвом іноземного замовника, довідки про сплату ввізного мита, інших податків та зборів, виданої органом державної митної служби за місцезнаходженням постійного представництва іноземного замовника. Зазначені документи постійне представництво іноземного замовника зобов’язане передати виконавцю протягом десяти робочих днів після оформлення акта приймання-передавання готової продукції;

у разі прийняття рішення щодо нездійснення операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (з унесенням відповідних змін до контракту) та вивезення (повернення) давальницької сировини за межі України іноземному замовнику в тій самій кількості, загальній фактурній вартості, асортименті, у яких давальницька сировина ввозилася в Україну, у встановлені Законом строки за умови подання копії вивізної вантажної митної декларації з відміткою митниці, яка здійснила митне оформлення давальницької сировини, про фактичне перетинання давальницькою сировиною митного кордону України;

у разі втрати чи повного зіпсуття давальницької сировини або готової продукції внаслідок форс-мажорних обставин, факт настання яких засвідчений Торгово-промисловою палатою України або регіональними торгово-промисловими палатами, якими в разі потреби визначаються рівень зіпсуття давальницької сировини або готової продукції та можливість їх використання.


III. Особливості видачі, обліку, погашення та відстрочення оплати (погашення) векселя (письмового зобов’язання), що оформлюється при вивезенні давальницької сировини українського замовника за межі митної території України


38. При вивезенні українським замовником з митної території України тих видів давальницької сировини, які не обкладаються вивізним (експортним) митом, податками та зборами, український замовник подає органу державної податкової служби письмове зобов’язання щодо повернення в Україну готової продукції, виробленої з цієї сировини (або повернення в Україну коштів від реалізації готової продукції за межами України, крім тієї готової продукції, що виготовлена з давальницької сировини та має заборону на експорт) у встановлені Законом строки.

39. Письмове зобов’язання погашається:

у випадку, передбаченому пунктами 12; 16 Порядку;

при ввезенні готової продукції в повному обсязі, передбаченому в контракті, на митну територію України у визначені Законом строки та поданні замовником органу державної податкової служби копії ввізної вантажної митної декларації;

при отриманні в повному обсязі іноземної валюти від реалізації готової продукції за межами України (крім тієї готової продукції, що виготовлена з давальницької сировини та має заборону на експорт) на поточний рахунок замовника в уповноваженому банку України та поданні українським замовником органу державної податкової служби довідки уповноваженого банку України про надходження коштів;

у разі прийняття рішення щодо нездійснення операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (з унесенням відповідних змін до контракту) та ввезення (повернення) давальницької сировини українським замовником в Україну в тій самій кількості, загальній фактурній вартості, асортименті, у яких давальницька сировина вивозилася за межі України, у встановлені Законом строки за умови подання копії ввізної вантажної митної декларації;

у разі втрати чи повного зіпсуття давальницької сировини або готової продукції внаслідок форс-мажорних обставин, факт настання яких засвідчується Торгово-промисловою палатою України або торгово-промисловою палатою країни, де сталися втрата чи повне зіпсуття давальницької сировини або готової продукції.



40. При вивезенні українським замовником за межі митної території України тих видів давальницької сировини, які підлягають обкладенню вивізним (експортним) митом, податками та зборами, їх сплата (крім митних зборів) провадиться українським замовником шляхом видачі векселя з відстроченням платежу на встановлені Законом строки.

41. Вексель погашається:

у випадках, передбачених пунктами 12; 16; 18 Порядку;

при ввезенні готової продукції в повному обсязі, передбаченому в контракті, на митну територію України у визначені Законом строки та поданні замовником органу державної податкової служби копії ввізної вантажної митної декларації;

у разі прийняття рішення щодо нездійснення операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (з унесенням відповідних змін до контракту) та ввезення (повернення) давальницької сировини українським замовником в Україну в тій самій кількості, загальній фактурній вартості, асортименті, у яких давальницька сировина вивозилася за межі України, у встановлені Законом строки за умови подання копії ввізної вантажної митної декларації;

у разі втрати чи повного зіпсуття давальницької сировини або готової продукції внаслідок форс-мажорних обставин, факт настання яких засвідчується Торгово-промисловою палатою України або торгово-промисловою палатою країни, де сталася втрата чи повне зіпсуття давальницької сировини або готової продукції.

Директор Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку



М.О. Чмерук







Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет