А. С. Пушкин атындағы №46 орта мектебі Модуль №1 Тақырыбы: Music Сыныбы: 8



Дата29.05.2016
өлшемі150 Kb.
#100033
А.С.Пушкин атындағы №46 орта мектебі


Модуль №1
Тақырыбы: Music

Сыныбы: 8 «Г»

Пән мұғалімі: Әлсерікова Жұлдызай


Шиелі 2006-2007 оқу жылы

Модуль №1 Тақырыбы: Music





Сағат

саны

Модульдің мазмұны

Уақыты

Мерзімі



Кіріспе


1-сабақ


1.Модуль құрылымымен тірек сызба арқылы таныстыру

2.Сөздікпен жұмыс

3.Дәптермен жұмыс

4.Қорытынды үйге тапсырма




15м

20м








Сөйлесу бөлімі

2-сабақ

Меңгерту


1.Джик Со І әдісі

2. Дәптермен жұмыс

3.Қорытынды үйге тапсырма


25м

15м







3-сабақ

дамыту


  1. «Шеңбер бойымен әңгімелесу» оқыту ойыны

2. Дәптермен жұмыс

3. Қорытынды үйге тапсырма



25м
15м






4-сабақ

пысықтау


1.Деңгейлік тапсырмалар

2.Шығармашылық тақырыптарын қорғау

3. Қорытынды үйге тапсырма


25м

17м







5-сабақ

бекіту


1.Өрмекші ойыны

2. Шығармашылық тақырыптарын қорғау

3. Қорытынды үйге тапсырма


25м

17м







6-сабақ

бекіту


1.Бақытты жағдай

2.Дәптермен жұмыс

3.Қорытынды үйге тапсырма, қорытынды


30м

12м







7-сабақ

қорытын


дылау

1. «Брейнг-ринг» ойыны

2.Қорытынды, үйге тапсырма



40м






Қоры

тынды

8-сабақ


1.Тест

2.Қорытынды тыңдау бақылау жұмысы

3.Қорытынды


17м

23м








Нені үйрену қажет?

1.Американдықтардың музыкасын

2.Музыка түрлері мен музыка әлеміндегі жұлдыздарды білу.
Нені білуі тиіс?

1.Музыка тақырыбында еркін сөйлей алу.

2.Осы тақырыптағы тексттерді жүргізіп оқи алу.
Шығармашылық жұмыс тақырыбы:

1. «Music in my life» essay (эссе)

2. «History of musical instruments» report.
Пайдаланатын әдебиеттер:

1. Snowball English

2. English by Vereshogina

English by Afanasieva

3. Қазақ энциклопедиясы

Кіріспе бөлім
1 сабақ.

1. Мақсаты: 1. Модуль құрылымымен, сабақтың мақсат-міндеттерімен

таныстыру

2. Тірек сызбалары арқылы ұғындыру.
2. Пайдаланатын әдебиеттер:

English VII by I.N. Vereshagina.

O.V. Afanasieva
3. Шығармашылық тақырыптар.

1. Essay: «Music in my life»

2. Report: «History of musical instruments»
4.Сабақ барысы.

Music



Instruments



Stars


types




Drums

Guitar

Rap

Trumpet

Violin

piano


Classical

Pop

Jazz

Reggae

Rap

House

Gospel

Blues

Rock’ n roll

Soul

Heavy metal


Led zeppelin

Bob Marley

The Beatles

Jimi Hendrix

Bonnie Ratite

D. Reinhardt

N. Paganmi

Mozart

L. Beethoven




II. Жаңа сөздер:
Approach – подход

Contemporary – современный

Rapid – быстрый

To establish – установивать

Generation – поколение

Currency – распространненность

To evolve – развиваться

To coexist – сосуществовать



ІІІ. Дәптермен жұмыс
Ex: d p: 25 Complete these sentences with adjectives from the box

Popular, poor, electric, successful, instrumented

1. Many people had no jobs and were very poor in the 19307

2. Heavy metal music is probably more popular with boys than girls.

3. Instrumental music dоеsn’ t have any words or singing.

4. The Beatles were the mast successful pop group of all time.

5. He plays his electric guitar really loud.


Ex: e p: 25 Put the expressions to the correct column according their meaning.


I love it I’m

Crazy about it

I like it

It’s guide nice

I don’t mind it

It doesn’t appeal

To me

It’s OK

It’s OK right

I don’t like it

I hate it

I can’t stand it

It’s horrible

I can’t bear it.

Did you know? Oasis songs are heavily influenced by 1960 s

British pop, especially the Beatles.
IV. Қорытынды.

Қарап келіңіз «Pop styles» тексті.




Music



Instruments



Stars


types




Drums

Guitav

Rap

Trumpet

Violin

piano


Classical

Pop

Jazz

Reggae

Rap

House

Gospel

Blues

Rock’ n roll

Soul

Heavy metal


Led zeppelin

Bob Marley

The Beatles

Jimi Hendrix

Bonnie Ratite

D. Reinhardt

N. Paganini

Mozart

L. Beethoven




New words.
Approach – подход

Contemporary – современный

Rapid – быстрый

To establish – установивать

Generation – поколения

Currency – распространенность

Rural – деревенский

To evolve – развиваться

To refer – приписывать

To coexist – сосуществовать



Сөйлесу бөлім 2 – сабақ.
І. Әдіс түрі: Джик Со І
Мақсаты: Тексті оқып, музыка ұғымдары мен түрлерімен таныстыру.
Шарты: Сынып оқушылары 1, 2, 3, санай отырып үш топқа бөлінеді.

Әр топ жанұя топтарына біріге берілген текст бөлігін оқып, ұжымды талқылайды. Қайта жанұя топтарына оралып тексттен алғанмазмұнды жеткізеді.


І. Эксперт тобы: Blues, gospel6

Rhythm and blues

Country and western
II. Эксперт тобы: Rock’n Roll

Soul, Heavy metal


III. Эксперт тобы: Reggae, Rope, House.
II. Дәптермен жұмыс.
1. b p: 25 Answer the questions.
Кілті: 1. Gospel is a religious music sung in churches in the southern USA

2. Led Zeppelin started rhythm and blues music.

3. In 1930 s and 1940 s.

4. «Rhythm and blues», «Country and western»

5. He developed «Heavy metal».

6.Bob Marley made it popular.

7. In the 1980 s.
2. ex: g p: 25 In groups, grave your opinions about the music in

written form.

S1: I Love reggae.

S2: So do I

S3: I don’t, I think it’s horrible.
III. Қорытынды.


  1. «Guitar Heroes» текстті оқып шығыңыз.



3 – сабақ.
Ойын түрі: «Шеңбер бойымен оқыту»
Мақсаты: Гитара жұлдыздарымен таныстыру, ағылшын тілінде еркін

сөйлеуге дағдыландыру.



Шарты: 1.Алдымен мәтінді оқу тапсырылады. Шеңбер бойымен отырады.

2.Ортада тұрған жүргізуші көзін жұмып, кез-келген ойыншыға нұсқайды. Мәтінді айтуды сол бастайды. Бұдан әрі сағат тілінің бағытымен әрқайсысы мәтіннің бір сөйлемін айта береді. Соңына дейін жалғасады.


Текст: Guitar Heroes

1. Jimi Hendrix.

2. Bonnie Ratite.

3. Nicola Paganini


II. Дәптермен жұмыс.
1. ex: c p: 27 Are the vets in italics in the post simple or past continuous tense?

Кілті:


1. Past simple

2. Past simple

3. Past continuous

4. Past continuous

5. Past simple

6. Past continuous


2. ex: d Which tense do we use:

a/ to talk about an activity in the past? past simple.

b/ to talk about a completed action in the past ? past continuous.
3 ex: e Put the verbs in brackets into the correct tense, past simple on past continuous.
III. Қорытынды.

1. «Guitar Heroes» текстті оқып шығыңыз.

Кілті: 1 was, 2 were traveling, 3 taught, 4 played, 5 was visiting, 6 caught, 7 was, 8 was recuperating, 9 decided, 10 was developing, 11 became, 12 was working, 13 met, 14 formed, 15 made, 16 refused, 17 died.
III. Қорытынды. Өткен сабақтардың барлығын қарап келіңіз.


4-сабақ.

Мақсаты: Оқушылардың музыка тақырыбы бойынша алған білімдерін пысықтау.

Шарты: Тапсырмалар 3 деңгейде беріледі. Әр деңгейді бала өзі таңдайды.
ІІІ-деңгей тапсырмасы

1. Ех. F. P. 31 match the two parts to make complete sentences.

2. Ex. C.P. 34 complete the sentences with the words.

3. Ex. D.P33 Take one of the group and write a profile of them.


II-деңгей тапсырмасы

1. Ex. A. P. 34 Complete the text with the verbs in brackets in the past simple or past continuous.

2. Ex. B. P. 34 Complete the sentences with the verbs in the correct tense.

3. Ex. D. P. 33 Stage 2 Use your notes to write about the group. Use Linking words when / after / that.


І-деңгей тапсырмасы

1. Ex. C. P. 30 Copy and complete the sentences in the box.

2. Ex. G. P. 31 The underlined words have more than one meaning. Write the number of appropriate meaning.

3. Ex. F. P. 35 Copy the table and put words in the correct column according to their stress pattern.


Жауаптары

ІІІ-деңгей

1. Ex. F. 1-c 2-a 3-f 4-d 5-b 6-e

2.Ex. C. 1-backing musician group 2-styles 3-guitar solo 4-tour 5-fan 6-album
II-деңгей

1. Ex. A 1 / 6 / 7 / 16 / 18 –past continuous

2 / 3 / 4 / 5 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16 / 17 / 18 / 19 / 20 / 21-past simple

2. Ex. B 1 / 2-would. 3-should. 4-like. 5 / 7 /- will. 6-started.


I-деңгей

1.Ex. C 1. Conditional type 1

2. Conditional type 2

2. Ex. F 1. successful / keyboards / completely

2. saxophone / extremely / classical / popular / musical

3. trumpet / instrument / reggae / musical / piano / gospel



5 сабақ. Өрмекші ойыны

Мақсаты: Оқушылардың білімділігін, жазғы демалыстарын арттыру.

Шарты: Сынып оқушыларын 4 адамнан 3 топқа бөлінеді. Берілген тапсырмаларды орындап, 4 оқушы бірінің жұмысын бірі тексереді.

Барысы:

I. moon тапсырмасы

1.Write about Nicola Paganini.

2. Write a scheme of plan g Bonnie Ratite.

3. Write about g our favorite Kazakh.



II. moon тапсырмасы

1.Write about Djiango Reinhardt.

2. Write a scheme of plan g Jimi Hendrix.

3. Write about g our favorite musicians of our country.



III. moon тапсырмасы

1.Write about

2. Write a scheme of plan of pop styles.

3. Write about our goon singers.



Answers

I. gr 1. Ex: b p: 28

1. Childhood

2. B

O 2. Blue groups



N

N 3. Album

I

E 4. Social Life


II. gr. 1. Ex: e p: 27

2. J 1. Young Jimi

I 2. Im London

M 3. Hit


I 4. Death

III. dr. 1. Ex: f: 29

P

O

P



S

T

Y



L

E

S


2. Blues

Gospel


Rhythm and Blues

Country and western

Rock’n roll

Soul


heavy metal

Regal


Rap

House



6 сабақ

«Бақытты сәт» ойыны

Мақсаты: Оқушылардың музыка тақырыбынан алған білім-білік, дағдыларын арттыру.

Шарты: Сынып оқушылары 2 топқа бөлінеді, әр топтың аты не капитаны болады. Ойынның әр гейімінің тапсырмаларын орындайды.

Барысы: І-гейм «Бой сергіту».

І – group

1.What is rock’n roll?

2.Who made reggae music popular?

3.When are Oasis songs influenced?

4.Who is DJANDO?

5.When did Jimi die?

6.Where did DJANDO work?

7.Name the hero of Grammy award?

8.In what family did Bonnie come?

9.What does the house music based on?

10.Who started rhythm and blues music?


Answers

1.The mixture of rhythm and blues and country and western.

2.Bob Marley.

3.1960 s.

4.Vistuoso.

5.1970.


6.In a club in Paris.

7.Bonnie Ratite.

8.From a musical family.

9.On very fast rhythms and modern electric sounds.

10.Black workers.

ІІ- group

1.What is gospel?

2.Whel was Jimi born?

3.What age did Paganini give concert?

4.How many notes did Paganini play per second?

5.Who developed heavy metal?

6.Who was against the Vietnam war?

7.Name Jim’s I-hit?

8.When did Paganini earn $ 16 000?

9.What award did Bonnie win?

10.The mixture of dispel / rhythm and blues?


Answers

1. Religious music.

2. 1942 s.

3. 9


4. 12 notes

5. Led Zeppelin

6. Bonnie Ratite.

7. Hey Joe.

8. 1831 s.

9. Grammy award

10. Soul.
II – game

I – gr. 1. To talk about an activity in the past?

2. To talk about real future situations?
II – gr. 1. To talk about a completed action in the past?

2. To talk about imaginary situations?


Answers

  1. 1. Past simple.

2. Conditional type 1.

II. 1. Past continuous

2. Conditional type 2.
III – game

The music questionnaire P 31.


IV – game

Groups ask each other questions


V – game

Ex. A P 30

II – work with copybooks

1. Ex F P 29 Choose the correct adverb to complete the text

1. very

2. brilliantly



3. extremely

4. incredibly

5. really

6. highly

7. never

2. Ex. E P 29

Copy the table. Put the address in italics from the text opposite into the correct groups.

1. very strange

2. rarely

3. hard
III – Conclusion



7 сабақ Брейн – ринг

Мақсаты: Тарау бойынша алған білімдерін пысықтау.

Шарты: Оқушылар екі топқа бөлінеді, әр топта бір жүргізуші болады, ойыншыларға номер жазылған жетондар таратылады, номер бойынша сұрақты алып, жауап береді. Қасындағылар толықтырса оған да ұпай қосылады.

Барысы:

І – ші топ сұрақтары үшінші деңгей бойынша.




  1. Was Jimi popular in England before the USA?

  2. When did country and western music start?

  3. Name guitar heroes?

  4. Did Paganini come from a rich family?

  5. Where is country and western music popular?

II – gr.

1. Didn’t Bonnie win a Grammy award?

2. What was Django?

3. Were Nicola’s concerts exciting?

4. What family did Mozart come from?

5. What was Bonne’s father?
II – level

I – gr.


1. What was Jimi’s mixture?

2. When did rap music originate?

3. How was Bennie’s album called?

4. Who was Jimi’s most popular fan?

5. How was Nicola look like?
II – gr.


  1. Where was Nicola’s violin placed?

  2. When did Mozart become popular?

  3. Where did Django work?

  4. What influenced by 1960’s?

  5. How did Jimi die?

I – level

I – gr. 1. What is house music?

2. What do you know about Oasis?

3. What can you say about Bonnie?

4. What can you say about Nicola’s tours?

5. Who was Mozart?

2 – gr. 1. What is soul music?

2. What do you know about Paganini?

3. What can you say about Jimi?

4. Who was Django?

5. Say about Nicola’s life style.

III – conclusion.
8 сабақ. Қорытынды сабақ

А,В вариантындағы тест пен қорытынды бақылау оқу жұмысы.


Test

A – variant
I. (5 points) Write the verbs in the correct tense.

1. If I could play an instrument really well, I --- / join / a group.

2. While he ---- (play) his sole, the lights --- (go) out.

3. She ---- (form) her first group when she was seventeen.

4. If some one plays heavy metal music at the party, I --- (leave) the room.

5. She ---- (win) a gammy. A ward in 1999.

II. Tick the sighs v, - (5 points)


  1. House music based on very fast hyphens and modern electronic sounds.

  2. Country and western started in Jamaica.

  3. Soul is a mixture of rhythm and blues.

  4. Traditional Black American music is Blue

  5. Led Zeppelin made the reggae popular.

III. Circle the odd one out (5 points)



  1. drums, keyboard, album, guitar

  2. blues, reggae, classical, solo.

  3. popular, success, poor, traditional.

  4. I can’ I stand it, I hate it, It’s horrible, It’s terrific.

  5. Brilliantly, rarely, often, sometimes.

Кілті: I 1) would join 2) was playing , went. 3) Formed. 4) Will leave. 5) Won.

  1. 1 v, 2v, 3v, 4v, 5v.

  2. 1. album I not an instruments

2. solo I not a style of musical

3. success I not an adjectives

4. It’s terrific (others have negative connotation)

5. brilliantly (not adverb of frequency)



Test B – variant
I Write the verbs in the correct tense form 15 points.

    1. If I pass my piano exam my parents - / buy / me a new keyboard.

    2. He - / meet / Bono from U2 while he - / tour / in the USA

    3. What – you - / do / when your manager fist / see / you?

    4. If I were you, I ---- (leave) the group.

    5. She ---- (become) interested in folk music while she ---- (stay) with her aunt.

II. Match the words each column to marc styles of music 6 points

1. rock’n a / blues

2. heavy b / pouf

3. rhythm and c / rock

4. hard d / roll

5. country and e / western

6. techno f / metal


III. Make objectives from these nouns 4 points

  1. success

  2. popularity

  3. poverty

  4. sadness

Кілті: 1 mill buy 2 met6 was tourney 3 where doing, saw 4 would leave 5 became, was staying.

II. 1 d 2f 3 a 4 c 5 e 6 b

III. success – successful 2 popular 3 poor 4 sad.

II. Listening «Paul MC Courtney» - тексеріп тыңдау

III. Control reading. Қорытынды бақылау тексеру (3 points)

1. Circle the correct answer.


1. The Berates group in:

a) The south of England

b) The west of England

c) The north of England

d) The east of England.

Control reading
I. Circle the correct answer (3 points)

1. The Beatles grew up in:

a) The south of England

b) The west of England

c) The north of England

d) The east of England.


2.The Beatles introduced a new king of pop music in:

a) The 1950 s

b) The 1960 s

c) The 1970 s

d) The 1990 s
3. The Beatle who has had the longest career is:

a) Paul Ms Cartwheel

b) John Lennon

c) George Harrison

d) Ring Starr
II. Complete the time line of Paul Ms Cartel’s life (12 points)

1. born in Liverpool

2.1957

3. formed the Beatles

4. recorded love Ms Do

5. 1963

6. toured the USA

7. 1969

8. Beatles poke up

9. recorded Mull of Cincture

10. 1980

11. 1990

12. performed at Cavern Club.

2. The Beatles introduced a new king of pop music in:

a) The 1950 s

b) The 1960 s

c) The 1970 s

d) The 1990 s

3. The Beatle who has had the longest career is:

a) Paul Ms Cartwheel

b) John Lennon

c) George Harrison

d) Gringo Starr

II. Complete the time line of Paul Ms Cartel’s life (12 points)

1. born in Liverpool

2.1957

3. formed the Beatles

4. recorded love Ms Do

5. 1963

6. toured the USA

7. 1969

8. Beatles poke up

9. recorded Mull of Cincture

10. 1980

11. 1990

12. performed at Cavern Club.



Keуs (кілті)

I. 1. c


2.. d

3. a


II. 1. Paul Ms Cartwheel

2. He met John Lennon

3. 1957

4. 1962


5. made hits

6. 1964


7. they broke up

8. 1969


9. 1977

10. He was murdered

11. Performed in Rio de Janeiro

12. 1999
III. Қорытынды.


To couth their scores.

(Ұпайларын есептеу)

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет