Честотни радиодалекомери



Дата05.07.2016
өлшемі105.24 Kb.
#179396


ЧЕСТОТНИ РАДИОДАЛЕКОМЕРИ
Ц.С.Карагьозов

Увод

Радиодалекомерите са радиотехнически навигационни устройства за измерване на разстоянието до обекта (целта). При това разстоянието до целта R се определя по времето на закъснение на отразения сигнал :



,

където c е скоростта на разпространение на радиовълните.

След измерване на това време, разстоянието до целта R се определя съгласно израза



с моментна относителна грешка



Полагайки и за случайни неизвестни и независими величини, намираме относителната точност на радиодалекомера:



.

Дисперсията се обуславя от точността, с която са известни скоростта на разпространение на радиовълните и нейното непостоянство по трасето на измерването. В условия на вакуум тази скорост е c = 299792458±(m/s), а σc/c = 10-9.

В атмосферата σc/c = 10-4÷10-6, затова даже при отсъствие на апаратурни грешки (при идеална апаратура), когато σtR = 0, пределната точност на измерване на разстоянието зависи от това, доколко точно е известна c и от възможността за отчитане на σc.

Възможно е да се получи относителна грешка в измерването на разстоянието от порядъка на 10-7 при измерване на едно и също разстояние на няколко (минимум две) честоти. Например, при разпространение на сигнала през атмосферата се изплозва алгоритъм на зависимостта на грешката на измерванe на разстоянието от честотата на сигнала:



,

където K е константа, а Ψ е функция, свързана с приетия модел на параметрите на атмосферата.

При използване на две честоти истинското разстояние R се определя чрез решаване на система от две уравнения по резултатите от двете измервания:



.
Съществуват три основни метода за определяне на времето на закъснение на отразения или преизлъчения от обекта(целта) сигнал спрямо излъчения от радиодалекомера сондиращ сигнал:


  • честотен – когато се измерва изменението на честотата за времето на закъснение;

  • фазов – когато се измерва изменението на фазата за времето на закъснение;

  • импулсен – когато непосредствено се измерва времето на закъснение.

Използващите тези методи радиодалекомери се наричат съответно честотни, фазови и импулсни радиодалекомери.
1. Принцип на действие на честотния радиодалекомер

Получаването на зависимостта на честотата на преобразувания сигнал (сигнала на „биенето” на сондиращия и отразения сигнали) от разстоянието R до целта се основава на използването на честотномодулирани сондиращи сигнали. При линеен закон на изменение на честотата на сондиращия сигнал (линейна честотна модулация-фиг.1а), поради закъснението на отразения сигнал на време tR моментната разлика на излъчваната и приеманата честоти (честотата на „биене”) е:



. (1)

В практиката се използват периодически закони (фиг.1б,в,г) на честотна модулация, т.к. предавателите и приемниците имат ограничен диапазон на пренастройка на честотата.



Фиг.1.Закони за изменение на честотата в честотната радиодалекометрия


Структурната схема на най – простия честотен радиодалекомер е представена на фиг.2.

Фиг.2. Структурна схема на честотен радиодалекомер и графики на изменение на честотата в различни точки

Тя включва следните основни елементи:


  • генератор на радиочестота – ГРЧ;

  • звуков генератор – ЗГ;

  • честотен модулатор – ЧМ;

  • предавателна антена – А1;

  • приемна антена – А2;

  • балансен смесител – БС;

  • усилвател на ниска честота – УНЧ;

  • измерител на честота – ИЧ.

Звуковият генератор задава нискочестотен периодичен (най –често изменящ се по линеен закон ) модулиращ сигнал с честота FM, а генераторът на радиочестота – носещо високочестотно хармонично колебание с честота f0. Честотният модулатор преобразува това колебание в непрекъснат честотномодулиран сондиращ сигнал, който се излъчва от предавателната антена на честота f1(t) и еновременно с това посръпва на единия вход на балансния смесител. В резултат на закъснението на отразения сигнал на време tR, той постъпва на втория вход на балансния смесител с честота f2(t, tR) = f1(t - tR). На изхода на балансния смесител се формира сигнал с честота на „биенията”, Fб = f1(t) - f1(t - tR), която е функция от времето на закъснение на отразения сигнал, т.е. от разстоянието до целта. Той се подава на измерителя на честота. На моментното значение на измерената от ИЧ честота на биене съответства моментното разстояние до целта.

Зависимостта на честотата на биене от разстоянието може да бъде получена от фиг.3. От подобните триъгълници ABC и ADE следва, че



откъдето


(2)

В последния израз е девиацията (диапазона на изменение) на честотата на сондиращия сигнал, а М е мащабен коефициент.



Фиг.3.Изменение на честотата на излъчвания и на приемания сигнали за един период на модулация




Многозначност на отчитане на измереното разстояние.Анализът на графиките от фиг.3. показва, че Fб(tR)=Fб(tR+кТМ/2). Затова периодът (респ.честотата) на модулацията се избира от условието за еднозначност на отчитане на измереното разстояние в границите на зададеното максимално разстояние RMAX. При периодическия закон на честотната модулация (симетрична линейна функция), за еднозначност на отчитане на измереното разстояние е необходимо:

откъдето следва:



(3)

Особеност на честотните радиодалекомери е дискретният характер на зависимостта на измереното разстояние RИ от фактическото RФ.Тази особеност е предизвикана от периодичността на честотната модулация, а така също и от периодичността на смяната на фазовите съотношения на сигналите U1 и U2 на входа на смесителя. Затова спектърът на сигнала на биене на изхода на балансния смесител съдържа само честотни компоненти, кратни на честотата на модулацията. Т.к. възможно най – малката честота на биене е равна на честотата на модулацията (Fбmin= FM), то минималното измеряемо разстояние е



(4)

При увеличаване на измерваното разстояние, в спектъра на периодическия сигнал на биене последователно се появяват честоти 2FM, 3FM, ….и т.н. Затова честотата на биене се изменя последователно и скокообразно с FM, а измерваното разстояние по същия начин – с ΔR = Rmin.



Разрешаваща способност на честотния радиодалекомер.При необходимост от измерване на разстоянието до всички цели, намиращи се в зоната на обзора на РЛС, в качеството на измерител на честота (респ. на разстояние) се използва анализатор на спектъра (спектроанализатор). В този случай на изхода на балансния смесител и на усилвателя на ниска честота присъстват сигнали на биенията от всички цели (сигнали на биенията „отразен сигнал от i-та цел UСi – опорен сигнал U0) и сигнали на биенията от комбинационните честоти (сигнали на биенията „отразен сигнал от i-та цел UСi – отразен сигнал от k-та цел UСk”):

. (5)

Доколкото Um0 > > Umi, то Um0 Umi > > Umi Umk и двойната сума може да бъде пренебрегната. В резултат на това на входа на спектроанализатора ще постъпват толкова честоти на биене Fбi, колкото е броят на целите ( i ) по дистанцията на измерването.

При използване на едновременен (паралелен) анализ на спектъра (фиг.4.а,б )получаваме многоканална система от паралелно включени филтри, чиито брой е равен на броя на елементите на разрешение:

. (6)

Времето за анализ се определя от инерционността на филтрите Тф = 1/ΔFф = 1/δFб, където ΔFф е честотната лента на пропускане на филтъра, а δFб е разрешаващата способност по честота на биене.



Фиг.4.Структурни схеми и идеализирани честотни характеристики на филтрите – анализатори на спектъра на сигналите в честотния радиодалекомер


При последователен анализ на спектъра (фиг.4,в,г) апаратурата съществено се опростява, но нараства времето за анализ, т.к. последователното преглеждане на дистанцията чрез пренастройване на филтъра може да се изпълнява със скорост ,при която, за времето на установяване на процеса на изхода на филтъра τуст честотата на пренастройка на филтъра ще се измени с не повече от ΔFф, т.е. (уст ≤ ΔFф. Доколкото τуст = 1/ ΔFф, то ()≤ ΔFф2.

Разрешаващата способност на честотните радиодалекомери се характеризира с дискретния характер на отчетите на разстоянието (скокообразно със стъпка ) и с разрешаващата способност на анализатора на спектъра. За да не попаднат спектралните компоненти на две съседни по разстояние цели в лентата на прозрачност на филтъра – анализатор, е необходимо да бъде изпълнено условието . От тук, съобразявайки се с (2), получаваме:



. (7)

Подобряването на разрешаващата способност (намаляване на δR) за сметка на стесняване на лентата на пропускане на филтъра ΔFф се ограничава от дискретността на измерване на разстоянието и, следователно, не може да бъде по – малко от .

По този начин, разрешаващата способност на честотните радиодалекомери може да бъде подобрена чрез увеличаване на девиацията на честотата ,т.е., чрез разширяване на спектъра на сондиращия сигнал.

Точност на измерване на разстоянието. На основание на (2) и при предположение за случаен характер и независимост на съставящите на сумарната грешка, получаваме:

В честотните радиодалекомери се предприемат мерки за поддържане на M = const.чрез стабилизиране на честотата на модулацията FM и девиацията на честотата Δf. В такъв случай

σR = M σF (8)

и за намаляване на σR чрез намаляване на М е необходимо увеличаване на FM и Δf. За неизкривено предаване на закона на ЧМ е необходимо носещата честота многократно да превишава девиацията на честотата (f0>>Δf).

Що се отнася до средноквадратическата грешка на измерване на честотата на биене σF, тя се определя съгласно израза:

,

където Кно е коефициент, отчитащ различието на схемата на честотния радиодалекомер от оптималната и зависещ от типа на измерителя; tск е средноквадратическата продължителност на сигнала; q е отношението сигнал/шум на входа на измерителя на честотата на биене.

Ако Кно = 1,то

. (9)

След заместване на (9) в (8) се получава израз за потенциалната точност на честотния радиодалекомер, характеризираща се със средноквадратическа грешка:



. (10)

При движение на целта със скорост V, се появява доплеровско изместване на честотата



,

където Vr е радиалната скорост (скорост на изменение на разстоянието). Наличието на доплеровска честота може да внесе грешка в измерването на разстоянието. За отчитане на тази грешка се използва симетричен закон на ЧМ и разделяне на обработката на сигнала на входа на измерителя на честота в двете половини на периода на модулация (фиг.5). От нея се вижда,че за първата половина на периода на модулация ,а за втората половина на периода на модулация . От тези две уравнения непосредствено следва:



;

,

където FR и FД са честотите, пропорционални съответно на разстоянието до целта и на скоростта на неговото изменение.



Фиг.5. Влияние на ефекта на Доплер върху честотата на сигнала в честотния радиодалекомер


2.Принцип на действие на следящ честотен радиодалекомер

За автоматическо съпровождане по разстояние се реализира затворена следяща система с автоматично донастройване на честотата на модулация. Структурната схема на следящ честотен радиодалекомер е представена на фиг.6. Освен основните елементи на честотния радиодалекомер от фиг.2, тук допълнително са включени честотен дискриминатор (детектор) и екстраполатор – интегратор.

От балансния смесител се снема нискочестотен сигнал с честота на биенеFб(t), пропорционална на текущото разстояние до целтаR(t), съгласно (2):

. (11)

Фиг.6.Структурна схема на следящ честотен радиодалекомер

След филтрация и усилване по ниска честота този сигнал постъпва на честотен дискриминатор. Последният изработва сигнал на грешката (постоянно напрежение с големина,пропорционална на отклонението на честотата на биене Fб от честотата на прехода на дискриминационната характеристика през нулата F и полярност, зависеща от посоката на това отклонение).

След интегриране на сигнала на грешката той постъпва на звуковия генератор (генератора на модулиращо напрежение) и пренастройва неговата честота FM (респ. периода му на повторение TM) дотогава докато честотата на биене на изхода на балансния смесител не стане равна на F. Тогава сигналът на грешката на честотния дискриминатор става равна на нула и по този начин информацията за текущото разстояние се съдържа единствено в текущото значение на честотата FM(респ. в периода на повторение TM) на модулиращото напрежение:



,

където F, Δf и c са константи.

В заключение ще отбележим, че честотните радиодалекомери често се използват като измерители на височината в някои летателни апарати.
Контролни въпроси:

1.Определете параметрите на честотен радиодалекомер, предназначен за измерване на разстояния от 2m до 1500m.

2.Честотата на биене на честотния радиодалекомер е 3000GHz. Изчислете разстоянието до целта, ако Δf = 30MHz и FM = 500 Hz.

3.В многоканален честотен радиодалекомер Δf = 75MHz и FM = 100 Hz.Определете броя на филтрите, необходими за измерване на разстояния от Rmin = 5m до Rmax = 1200m.

4.За условията на предходната задача определете разрешаващата способност по разстояние, ако лентата на пропускане на филтрите е ΔFф = 500 Hz.
Използвана литература:

1.П. А. Бакулев. Радиолокационные систeмы. Учебник для вузов. М.: Радиотехника. 2004.



Далекомерни радионавигационни устройсства.

Честотни радиодалекомери



Стр. от


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет