Чин Торжества Православия 29 февраля 2004 года



Дата23.06.2016
өлшемі44.43 Kb.
#154551
29 февраля 2004 года.
Чин Торжества Православия 29 февраля 2004 года (Анафематствование из Чина Торжества Православия 29 февраля 2004 года).

1. Глаголющым Бога не быти дух, но плоть; или не быти Его праведна, милосерда, премудра, всеведуща, и подобная хуления произносящым, Анафема! (трижды).

2. Дерзающым глаголати, яко Сын Божий не единосущный и не равночестный Отцу, такожде и Дух Святый, и исповедающым Отца, и Сына, и Святаго Духа не единаго быти Бога, Анафема! (трижды).

3. Безумне глаголющым, яко не нужно быти ко спасению нашему и ко очищению грехов пришествие в мiр Сына Божия во плоти, Его вольное страдание, смерть и воскресение, Анафема! (трижды).

4. Не приемлющим благодати искупления Евангелием проповеданнаго, яко единственнаго нашего ко оправданию пред Богом средства, Анафема! (трижды).

5. Дерзающым глаголати, яко Пречистая Дева Мария не бысть прежде рождества, в рождестве и по рождестве Дева, Анафема! (трижды).

6. Неверующым, яко Дух Святый умудри пророков и апостолов и чрез них возвести нам истинный путь к вечному спасению, и утверди сие чудесами, и ныне в сердцах верных и истинных христиан обитает и наставляет их на всякую истину, Анафема! (трижды).

7. Отмещущым безсмертие души, кончину века, суд будущий, и воздаяние вечное за добродетели на небесех, а за грехи осуждение, Анафема! (трижды).

8. Отмещущым вся таинства святая, Церковию Христовою содержимая, Анафема! (трижды).

9. Отвергающым соборы святых Отец и их предания, Божественному Откровению согласная, и Православно-Кафолическою Церковию благочестно хранимая, Анафема! (трижды).

10. Помышляющым, яко православнии Государи возводятся на престолы не по особливому о них Божию благоволению и при помазании на царство дарования Духа Святаго к прохождению великаго сего звания на них не изливаются: и тако дерзающым противу их на бунт и измену, Анафема! (трижды).

11. Ругающым и хулящым святыя иконы, ихже Святая Церковь к воспоминанию дел Божиих и угодников Его, ради возбуждения взирающих на оныя ко благочестию, и ко оных подражанию приемлет, и глаголющым оныя быти идолы, Анафема! (трижды).

12. Глаголющим, Единого Отца Небесного с жидами имети, таже единые заповеди и общие пророки и тако дерзающие на общение с ними, да имут отцем своим единого со христоубийцами отца лжи, от Церкви Христовой да будет, Анафема! (трижды).

13. Глаголющим, иже от иудей к Церкви Христовой обратившимся, сугубо от Бога избрание имети, обрезания ради и крещения ради, яко уничижителям благодати Христовой, Анафема! (трижды).

14. Глаголющим, яко Церковь Христова несть Едина, но разделися на ветви, хранящие Истину и благодать Божию отчасти, таже признающим благодать еретических лжетаинств и дерзающим на молитвенное общение с еретиками, Анафема! (трижды).

15. Приемлющим нововведения в летоисчислении и отметающим священное летоисчисление еже есть глаголется иулианский календарь также и пасхалию глаголемую александрийскою иже святие отцы 318 Перваго Вселенского собора иже в Никее законоположиша, Анафема! (трижды).

16. Соблазнителем и ругателем рода человеческаго и Богозданныя природы извратителем, сеющим разврат и над деторождением глумящимся, соблазняющым сестер наших детоубийство во утробах матерних творити и безвозрастных младенцев, яко бездушных извергати, еще же из их телес и крови скверную прибыль имати, Анафема! (трижды).

17. Учащим, яко еретицы и раскольницы имут единого в благодати Отца Бога, а не токмо истинно рожденные водой и Духом во святом Крещении, Анафема! (трижды).

18. И тем, иже мнят, яко вера православная суть разновидность заблуждений, и  яко человецы не способны познати и хранити богооткровенную истину, Анафема! (трижды).

19. И тем, иже утверждаю церковь не сущей видимой бытии на земли, но яко от разрозненных ветвей соединится имать во единое тело, Анафема! (трижды).

20. И тем, иже мнят, яко православные христиане имут некие вины в отпадении от церкви еретиков и схизматиков, Анафема! (трижды).

21. И тем, иже скверное лжекрещение еретиков и схизматиков почитают вступлением в церковь, Анафема! (трижды).

22. И тем, иже глаголют, яко еретицы и раскольницы соблюдоша преемство от Апостол, Анафема! (трижды).

23. И тем, иже имут молитвенное или евхаристическое общение с еретики и схизматики и позволяют им действовать или что-либо яко служителям церкви, Анафема! (трижды).

24. Хулящим Святую и Истинную Православную Церковь и учащим яко она исчезоша, и мнящим яко единство церкви видимо существует токмо по усмотрению безбожной власти, Анафема! (трижды).

25. И тем, иже святость церкви почитают во отступлении и единении с неверием, Анафема! (трижды).

26. И тем, иже учат яко лжетаинства и сквернодействия довлеют для спасения, Анафема! (трижды).

27. И тем, иже мнят, яко лжа возмогоша преложитися в истину, Анафема! (трижды).

28. И тем, иже соборность церкви зрят злом, яко Господь за отступник и нечестивец и единении с их толпой, Анафема! (трижды).

29. И тем, иже апостольскую церковь заменяше на новое измышление от богоборец сообщество недержаще бо предания, Анафема! (трижды).

30. И тем, иже познав истину, противляхуся ей, Анафема! (трижды).

31. И тем, иже церковь мнят в жестоком обществе от безбожной власти управляему, Анафема! (трижды).

32. И тем, иже сию безбожную власть мнят властью от Бога данною, Анафема! (трижды).

33. Всем придерживающимся обновленческой и сергиевой ереси, Анафема! (трижды).

34. Да проклянутся во веки веков еретики-сергиане со своим архиучителем Сергием Страгородским, да будет им, Анафема! (трижды).

35. И тем, иже имут общение с сим еретики или пособствуют им, или защищают их ересь сергианства, мнящим ю спасением церкви от богохульниц, Анафема! (трижды).

36. Всем новокалендарным еретикам их последователем поставленным от них имеющим с ними молитвенное или евхаристическое общение, Анафема! (трижды).

37. Раздирающим единство святоотеческого церковного календаря со святою пасхалиею и глаголющим, яко Вселенские соборы оградиша клятвою от изменения только пасхалию, но не месяцеслов и сего ради дерзающим применять и оный, Анафема! (трижды).

38. И тем иже учат, яко изменение церковного календаря есть безвинная обрядовая реформа не противная преданию и яко оная не есть ересь, Анафема! (трижды).

39. И все, кто утверждает, яко Церковь Христова погрешила, тем самым нарушили догмат о непогрешимости Церкви и различные прочие противоцерковные ереси содержащим, Анафема! (трижды).

40. Хулящим Предание Церкви и учение святых отцев о том, что в последние времена Господь наш Иисус Христос поручил руководство своею Церковью святому апостолу Иоанну Богослову и отметающим его во плоти служение и проповедь в предантихристово время, Анафема! (трижды).

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет