Конспекти уроків + диск) 2014 Зміст Правила вживання апострофа (5 клас) Підготовка до твору-опису природи за власними спостереженнями «Мелодія осені»



бет1/5
Дата24.07.2016
өлшемі3.25 Mb.
#220020
  1   2   3   4   5



ІКТ на уроках

української мови та літератури в 5-9 класах

(конспекти уроків + диск)






  • 2014 -


Зміст
Правила вживання апострофа (5 клас)……………………..….4

Підготовка до твору-опису природи за власними спостереженнями «Мелодія осені» (6 клас)………...…….….20


Євген Гуцало. «Сім'я дикої качки». Сюжет, особливості композиції. Проблематика твору (7 клас)…………………....38
Людина і світ природи крізь призму моральних проблем за твором Євгена Гуцала «Сім'я дикої качки» (7 клас)…….…...49
Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина

(8 клас)…………………………………………………….…....61


Роль поета та поезії в житті суспільства. Проблема морального вибору людини та розуміння нею життєвих цінностей у поемі «Давня казка » Лесі Українки. Образи твору (8 клас)……………………………………………..….....76
Свіча великого Кобзаря . Шевченко - поет і художник.

(9 клас)……………………………………………….………….87

Вступ
Використання комп’ютера та Інтернету, уміння знаходити потрібну інформацію, застосовувати її – це потреба нашого часу і суспільства, у якому ми живемо.  
    XXІ століття зумовлює пошук альтернативних шляхів освіти. Отже, необхідно забезпечити формування знань, умінь та навичок учнів новими засобами навчання.

Одним із таких є навчання з використанням інформаційних технологій (ІТ). Школярам необхідно дати можливість вивчати світ не лише за допомогою підручників, а й за допомогою ІКТ та мультимедії, адже діти звикли сприймати навколишнє середовище весело, безпосередньо. Вплив на зорові й слухові рецептори сприяє кращому запам’ятовуванню матеріалу. 

Мультимедійні технології передбачають взаємодію візуальних і аудіоефектів під керівництвом програмового забезпечення. Це, звичайно, дає великі можливості школярам для творчості. 

  У посібнику вміщено 7 конспектів уроків української мови та літератури з використанням ІКТ, а також диск із додатками.



5 клас
Тема уроку. Правила вживання апострофа
Мета уроку –

навчальна: сформувати знання учнів про правила вживання апострофа;

вивчити правопис слів із апострофом;

удосконалювати орфографічну й пунктуаційну грамотність;

розвиваюча: розвивати творчі здібності учнів;

уміння отримувати необхідну інформацію шляхом дослідження, самостійного пошуку;



виховна: виховувати любов і повагу до рідної мови.
Очікувані результати –

учні повинні знати правила вживання апострофа;

учні повинні вміти правильно вимовляти та писати слова із апострофом; пояснювати вивчену орфограму за допомогою правил; знаходити, аналізувати й виправляти помилки; творчо використовувати самостійно отримані знання.

Тип уроку: нестандартний.
Форма уроку: презентація проекту «Мандрівка орфографією».
Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, підручники, аудіовізуальний матеріал (слайди), тести в комп’ютерному форматі, поезія Д. Білоуса.
Методи і прийоми: метод «Мікрофон», бесіда, ігри «Лови помилку»,«Знайди третє «зайве», «Впізнай і запиши фонетично», графічна розминка, лінгвістична казка.
План уроку

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1.Слово вчителя

2.Ознайомлення із завданнями, які виконували десятикласники, готуючись до створення проекту «Мандрівка орфографією»

ІІІ. Актуалізація опорних знань



Лінгвістична казка

IV. Оголошення теми та мети уроку



Маршрут мандрівки

V. Осмислення і засвоєння вивченого



Зупинка 1. Знайомство з апострофом

Зупинка 2. Опитування

Зупинка.3. Дослідження-пошук

Зупинка.4. Тренувальні вправи літературного характеру

( Робота з індивідуальними картками)
VІ. Закріплення і узагальнення вивченого


  1. Гра «Знайди третє «зайве»

  2. Графічна розминка

  3. Гра «Впізнай і запиши фонетично»

  4. Гра «Лови помилку»

  5. Тестування із теми «Апостроф» ( у комп’ютерному форматі)

VІІ. Підсумок уроку

Бесіда

VІІІ. Рефлексія. Оцінювання учнів



Інтерактивний метод «Мікрофон»

ІX. Домашнє завдання


ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організація учнів до уроку

(Привітання, побажання хорошого настрою)


Вчитель. Це урок нестандартний. У ролі вчителя сьогодні – десятикласники, які працюватимуть з вами-п'ятикласниками. Вони заздалегідь провели опитування серед вас, підготували для вас цікаві завдання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя. (Читаю поезію Д. Білоуса)

Якщо з українською мовою

В тебе, друже, не все гаразд,

Не вважай її примусовою,

Полюби, як весною ряст.

Примусова тим, хто цурається,

А хто любить, той легко вчить:

Все, як пишеться,

В ній вимовляється, -

Все, як пісня, у ній звучить.

І журлива вона, й піднесена,

Тільки фальш для неї чужа.

В ній Шевченкова й Лесина,

І Франкова у ній душа.

Дорожи українською мовою,

Рідна мова - основа життя.


  1. Ознайомлення із завданнями, які виконували десятикласники, готуючись до створення проекту «Мандрівка орфографією» (додаток 1, слайд 1)

    1. Мета проекту (додаток 1, слайд 2)

{ ДОСЛІДИТИ ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА

{ ВИВЧИТИ ПРАВОПИС СЛІВ іЗ АПОСТРОФОМ

{ ОТРИМАТИ ЦІКАВІ ВІДОМОСТІ ПРО АПОСТРОФ

{ ФОРМУВАТИ ОРФОГРАФІЧНІ НАВИЧКИ

{ РОЗВИВАТИ ТВОРЧ ЗДІБНОСТІ УЧНІВ

{ ВИХОВУВАТИ ЛЮБОВ ДО РІДНОЇ МОВИ




    1. План виконання проекту (додаток 1, слайд 3)

  • Зібрати необхідну літературу з теми

  • Обговорити питання для дослідження в групі

  • Дослідити особливості правопису апострофа

  • Знайти додаткові відомості з теми

  • Проаналізувати матеріали

  • Створити мультимедійну презентацію.


ІІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель. Діти, пригадайте, який розділ мовознавства вивчає правильне написання слів? (Орфографія).

- А що таке орфоепія?( Розділ мовознавства, що вивчає правильну вимову слів).


Лінгвістична казка
Вчитель. І ось одного разу посперечались сестри Орфографія і Орфоепія, кому належить Апостроф. Перша стверджувала, що – їй, інша говорила: «Ні, це мій слуга, він не буде служити нікому, крім мене!».

Сестри так розсварилися, що маленький Апостроф не витримав і втік. Ось тоді зчинився в королівстві хаос. Люди перестали розуміти один одного, почали говорити і писати неправильно, адже зник такий важливий знак. В королівство почали надходити скарги від сусідів: Фонетики, Морфології...

Сестрам стало соромно за свою нерозумну поведінку, і вони вирушили на пошуки Апострофа. Не хотів він повертатися, сказав, що і сестри, і багато дітей не знають правил його вживання. То навіщо їм Апостроф?

Тому давайте вивчимо правила вживання Апострофа і допоможемо сестрам повернути його, щоб у королівстві знову настав мир і спокій. А допоможуть нам у цьому десятикласники.


IV. Оголошення теми та мети уроку

Правила вживання апострофа.



Маршрут мандрівки





V. Осмислення і засвоєння вивченого

(Учні 10 класу знайомлять п’ятикласників із апострофом )


Зупинка 1. Знайомство з апострофом (додаток 1, слайд 4)

  • Я – товариш голосних,
    Та стараюсь не для всіх.
    Тільки над Є, Ї, Ю, Я
    Висить скибочка моя.

  • Пригадайте, чи завжди літери Є, Ї, Ю, Я позначають два звуки?

( Ї – завжди, Я,Є,Ю – в постпозиції після голосного, м’якого знака, апострофа, на початку слова).

Зупинка 2. Опитування (додаток 1, слайди 5-6)
Під час опитування ми виявили :


  • & Знання п'ятикласників про апостроф поверхові та вимагають уточнення

  • & “Правопис апострофа” є типовою помилкою в учнівських роботах

  • & Учні не володіють прийомами запам’ятовування основних правил правопису апострофа .


Зупинка.3. Дослідження-пошук (додаток 1, слайд 7)




  • Апостроф – це графічний значок, який вживається для позначення роздільної вимови твердих приголосних

У словах українських У словах іншомовних


РЕЗУЛЬТАТИ ПОШУКУ
Апостроф в українських словах перед буквами Я,Ю,Є,Ї (додаток 1, слайд 8)

Ставимо


  • *1. Після букв б,п,в,м,ф

Підказка “МАВПА БУФ”

(б'є, п'ять, арф'яр, в'юн


  • *2. Після літери р, що позначає твердий звук [р]

(подвір'я, матір'ю, довір'я)


  • *3.Після префіксів та першої частини складних слів (з'явитись. дит'ясла, пів'яблука)

  • *4. Після літери к у слові Лук'ян та споріднених слів

(Лук'янівка, Лук'яненко).
Не ставимо


  • *1. Після літер б, п, в,м,ф, якщо перед ними стоїть кореневий приголосний (крім р)

  • (цвях, свято, морквяний, але верб'я, черв'як).

  • *2. Після м'якого приголосного [р] (ряска, буря, рюкзак) .


Апостроф у словах іншомовного походження перед буквами Я,Ю,Є,Ї (додаток 1, слайд 9)

Ставимо



Не ставимо



Зупинка.4. Тренувальні вправи літературного характеру

( Робота з індивідуальними картками)

(Умовно клас ділиться на 4 групи, кожна група отримує вправу)
Вправа 1. Випишіть слова у дві колонки: у ліву - без апострофа;

у праву - з апострофом (додаток 1, слайд 10)

Язичок, ад..ютант, дит..сла, в..йокати, О..Генрі, ик..ати, б..юро, Лук..ян, юртов..язівець, рутв..яний, сузір..я, обв..язати, ад..жика, б..ють, ін…кція, солов..ї, лл..яний, ад..ютант, Мін..юст, ад..єктив.



Ключ. Підкресліть у кожному слові першу літеру - прочитаєте слова Ліни Костенко

Вправа 2. Випишіть слова у дві колонки: у ліву - з апострофом, у праву - без нього (додаток 1, слайд 11)

Дит..ясла, пів..Антрактиди, комп..ютер, рутв..яний, кур..йозно, верб..я, Св..ятослав, снопи, напів..єврей, Р..єпін, св..ятописи, тьм..яно, цв..ях.



Ключ. Підкресліть у кожному слові передостанню букву – дізнаєтеся другу назву «Поеми про море» Олександра Довженка

Вправа 3. Запишіть слова у дві колонки:

1) у яких вживається апостроф; 2) у яких не вживається апостроф (додаток 1, слайд 12)

Торф..яний, етични..й, опам..ятатися, Ворб..йов, м..ясо, олі..я, духм..яний, ув..язнення, унтер..офіцер, розв..язати, вузьки..й, коль..є, об..єм, дев..ять, от..ямитись, тьм..яний, уб..є, р..яска, Оль..вія, нев..язкий, енергооб..єднання, Монтеск..є, агрооб..єднання, п..єдестал, етнозв..язки, Руж..є, М..юнхен, уз..вар.



Ключ. Підкресливши перші букви, прочитаєте початок висловлення головного героя роману «Вершники» Мусія Половця: «… браття милують згоду.
Вправа 4. Розташуйте слова у два стовпчики: в перший з апострофом, у другий без нього (додаток 1, слайд 13)

М..ясо, ляль..ка, арф..яр, ін..фекція, Руж..є, ні..який, ін..єкція, св..ято, кур..йозний, ф..юзеляж, яйце - м..ясний, в..юн, інтерв..ю, авант..юра.



Ключ. Прочитавши перші букви у словах, спочатку в першому стовпчику, а потім у другому, отримаєте справжнє ім'я та прізвище Марка Вовчка.
Перевір себе (ключі до вправ) (додаток 1, слайд 14)

Вправа №1



Ключ. «Я вибрала долю собі сама»

Вправа №2



Ключ. «Лебедина пісня»

Вправа №3



Ключ. «Тому роду нема переводу, в котрому браття милують згоду»

Вправа №4



Ключ. Марія Вілінська

VІ. Закріплення і узагальнення вивченого

Вчитель. Подякуймо нашим десятикласникам, які допомогли вам засвоїти правила вживання апострофа. Закріпимо вивчене.
1. Гра «Знайди третє зайве» слово в групах слів

1) Медв...ний, духм...яний, рум...яний;

2) дерев...яний, м...ясний, мавп...ячий;

3) рясний, бур...ян, кучер...явий.

Картка 2


  1. Графічна розминка

[соловйіний], [дзв’акнути], [п’уре], [вйокнути], [пов’ітр’а].


  1. Гра «Впізнай і запиши фонетично»



'ята) (Гравюра)



(Комп'ютер)



(Сузір’я)


  1. Гра «Лови помилку»

Тестування із теми «Апостроф» ( у комп’ютерному форматі)

(Показую написані слова, діти виправляють помилки)

Цв’ях, без’ідейний, бур'як, від’їжджати, дит'ясла, фотоз’йомка, Лукян, півєвгена, з’єднання, Св’ятослав, арфяр.


Тестування із теми «Апостроф» ( у комп’ютерному форматі) (додаток 2)

  1. Вказати два рядки, в яких апостроф не ставиться


 святий,звязок, матірю;
 духмяний,півяблука, п’ять;
 різдвяний,кювет, тьмяний;

 вюн, мята,крякати;
 зоря, пів Америки, ряска;
 пюре, Мюнхен, матірю.


  1. Апостроф ставимо у словах:



 пянкий  Мінюст  фюзеляж
 міжгіря  комюніке  бязь



  1. Правильно написане слово





  1. Неправильно написане слово




  1. У словах: компютер, пєдестал, конюктивіт,

Лукян, півялинки, вербя, червяк

апостроф      


  1. Чим відрізняються слова: бурян і буряк?     


VІІ. Підсумок уроку

Вчитель. Діти, ми довели, що знаємо правила вживання апострофа, і хлопчик Апостроф із нашої казки повернувся до королівства. А сестри зрозуміли, що він потрібен їм обом. Тому обіцяли більше не сваритися. У королівстві знову запанував спокій, і це все завдяки вам.

Бесіда

- З якою метою вживається в словах апостроф?

- Перед якими буквами він ставиться?

- Скільки звуків тоді позначають ці букви?

- У яких словах іншомовного походження вживається апостроф ?

VІІІ. Рефлексія. Оцінювання учнів

Інтерактивний метод «Мікрофон»

Опитування «Закінчіть речення»:

на уроці я навчив(ла)ся...;

мені найбільше сподобалось… .


ІX. Домашнє завдання

1. Вивчити правила вживання апострофа.

2. Підібрати 5 речень зі словами, що пишуться з апострофом.

3. Написати лист до Апострофа.




6 клас

Тема. Підготовка до твору-опису природи за власними

спостереженнями «Мелодія осені»


Мета:

навчальна –

*допомогти учням дібрати матеріал (образні слова) до твору опи­су природи;

*навчити дотримуватись чіткої послі­довності викладу думок;
розвивальна –

*роз­вивати вміння виражати в письмовій формі результати спостережень за природою;



*удосконалити мовленнєво-мислительні навики усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення;
виховна -

*формувати естетичні смаки;

*виховувати бережливе ставлення до природи.
Очікувані результати :

учні повинні знати -

*послідовність написання твору;

*типи і стилі мовлення та сфери їх вживання;

*розуміти значення поняття пейзаж;
вміти –

*добирати матеріал до твору-опи­су природи, точні й образні слова;

*дотримуватись чіткої послі­довності викладу;

*виражати в письмовій формі результати спостережень за природою;

*усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення;

*складати сенкани.
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Форма уроку: урок-спостереження.
Обладнання: роздавальний матеріал, ілюстрації картин художників-пейзажистів(мультимедійна презентація), тво­ри письменників про красу природи, диск із записом музики

А. Вівальді «Осінь».


Методи і методичні прийоми: прийом «Осіннє дерево», бесіда, загадки, прийом «Вхід у малюнок», прийом «Продовж думку і уяви».
Міжпредметні зв’язки: українська мова - українська література – музика – образотворче мистецтво.

План уроку
І. Ознайомлення учнів з темою та кінцевою метою уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Повторення матеріалу про стилі та типи мовлення

(Прийом «Осіннє дерево»)

  1. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Розвиток зв'язного мовлення. Підготовка до написання твору. Систематизація матеріа­лу (гронування)

Вступне слово вчителя. (Пам'ятка-ціль)

Прослуховування музики Вівальді. Обговорення вражень)
Гроно І. «Осінній калейдоскоп»

1. Бесіда

2. Складання сенканів

3. Огляд фотоматеріалів, репродукцій картин

есіда за побаченим - прийом «Вхід у малюнок»)

Проблемне питання
Гроно ІІ. Музика листопаду

  1. Бесіда

  2. Прийом «Продовж думку і уяви»


Гроно ІІІ. Дари осені

  1. Гра “Хто швидше?”

  2. Усна замальовка «Осінь у моєму місті(селі)»

Гроно ІV. Прощальний вальс осіннього листя.

Памятка-нагадування
ІV. Підсумок уроку

Перебіг уроку

І. Ознайомлення учнів з темою та кінцевою метою уроку

(додаток 1 слайди 1-2)

Мотивація діяльності учнів

(Читаю власну поезію)
Осінь-чарівниця

Золота, чарівна осінь-трудівниця

Запрягла багряних коней в золоті стремена.

Поспішає, лиш би не спізниться,

Щоб забрати вчасно бунчуки й знамена.
Котрі літо красне заховало

У далекім мареві туману.

Ось веселка радісно заграла,

Осінь вводячи в оману.


Ще кружляє «літо бабине» в повітрі,

Сонячне проміння ніжно пестить нас,

Розбавляє фарби в золотій палітрі

Осінь-чарівниця уже в котрий раз.


II. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Повторення матеріалу про стилі та типи мовлення (прийом «Осіннє дерево» )

( У класі стоїть макет дерева із відкріпними листками-запитаннями, на які учні повинні дати відповідь.)


  • Які стилі мовлення ви знаєте?

  • У яких сферах вони функціонують?

  • Які типи мовлення вам відомі?

  • Які ознаки має текст-опис?

  • Які види описів відомі вам?

  • Що таке пейзаж?

  • Які слова-синоніми можна підібрати до слова пейзаж?

— Яка різниця між художнім та науковим опи­сом природи?

—Яка різниця між пейзажем, створеним ху­дожником і пейзажем, створеним письменником?




  1. Перевірка домашнього завдання.

Обговорення вражень, отриманих від екскурсії до лісу.

Ці враження можна передати у прозовій чи віршованій формі.


Зразки дитячих робіт:
Осінь

Осінь жовта, золотиста,

Із дерев спадає листя.

Білка грається надворі

з друзями у колі.

І жартують діти з нею,

Радісно й весело,

Але знають: незадовго

Прийде зима невесела.
***
Жовте листя опадає,

Яблуня розлога червоніє

Яблуками спілими в саду.

Сумно вже курличуть журавлі,

Відлітаючи в далекі теплії краї.

З ранцями новими школярі

Поспішають в класи світлі та ясні.

Осінь прийшла крадькома

Людям всім дарує щедрі врожаї.
ІІІ. Розвиток зв'язного мовлення. Підготовка до написання твору. Систематизація матеріа­лу (гронування)
Вступне слово вчителя.

Твір-опис природи за власними спостереження­ми — це висловлення своїх вражень, почуттів, думок . У ньому слід передати своє став­лення до описуваного.



одаток 1 слайд 3)
Пам'ятка-ціль

Для написання твору-опису потрібно:

- провести спостереження за природою восени;

- розглянути картини художників-пейзажистів;

- прослухати “мелодію осені”;

  • обговорити враження від екскурсії до осіннього лісу, парку;

  • підібрати художні засоби;

  • скласти план твору;

  • підготувати усний твір-опис



Гроно І. «Осінній калейдоскоп»
Осінь — це радість і смуток, спокій і натхнення, світла печаль за літом. Осінь приходить набагато раніше, ніж здається. Ще коли листя зелене, вдень справжнісінька спека, вже тоді у повітрі відчувається подих осені. Коли ж з'являються перші пожовклі листочки, а вночі дмухає холодний вітер — тоді вже осінь зовсім близько.

Барви осені різнокольорові. Жодна інша пора року не радує око таким багатством кольорів та відтінків, хоч кожна по-своєму красива. Осінь недарма називають золотою – особливо в жовтні, коли листя на деревах стають усіх можливих кольорів – лимонно-жовті, жовтогарячі, золоті, червоні та насичено-багрові. 

одаток 1 слайд 4)

Загадка для початку. Без пензлика, без олівця, розфарбувала деревця. (Осінь).


  1. Бесіда(додаток 1 слайд 5)

  • Як ви уявляєте собі «осінній калейдоскоп»?

Осінь фарби готувала,


У відерця наливала.
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.

Н. Замрія

  • Осінь-красуня, наче талановита художниця, розмалювала кущі, дерева, квіти.

- Назвіть «фар­би» осінньої палітри.

  • Який колір осені сподобався вам найбільше? Чому?

  • Чому осінь часто називають золотою? Який з осінніх кольорів нагадує золото?

  • Знайдіть у навколишній природі якнайбіль­ше відтінків жовтого кольору.

- Яке небо восени?

- Розгляньте малюнок і підберіть епітети до слова «небо» .


(Різнокольорове, яскраве, урочисте, святкове, сумне, червоне, жовтогаряче, безмежне, всепоглинаюче).
Допоміжний художній матеріал.

2.Скласти сенкан (вільний вірша з 5 рядків). (Див. додаток 1 слайд 6)



за формулою:
Тема (іменник). Осінь.

Опис (два прикметники).

Дія (три дієслова).

Ставлення (фраза – 4 слова).

Синонім (1 слово).
Очікувані результати:

Тема (іменник). Осінь.

Опис (два прикметники).Золота, жовтокоса.

Дія (три дієслова).Мандрує, чарує, дарує.

Ставлення (фраза – 4 слова). Люблю золоту, жовтокосу осінь.

Синонім (1 слово). Пора року.
Проблемне питання
- Чи можна цей вірш вважати сенканом?

(Див. додаток 1 слайд 7)

  • Золота, барвиста осінь-чарівниця

  • Багрянить, чарує, шелестить, іскриться.

  • Ех! Люблю я осінь,

  • Бо – зими сестриця,

  • І дари приносить, щедрі й соковиті.


3. Огляд фотоматеріалів, репродукцій картин (додаток 1 слайд 8)
(Бесіда за побаченим)
Прийом «Вхід у малюнок»
- На вашу думкую, чи є осінь за цими горами?
- Куди прямує осіння річка?
Доберіть епітети та образні слова, що влучно передають розмаїття осінніх «фарб» у лісі (бар­виста,

- Якими рядками відомих вам віршів ви мо­жете підтвердити свою думку?

Гроно ІІ. Музика листопаду(додаток 1 слайд 9)


  1. IIрослуховування музики Вівальді (додаток 2)


Обговорення вражень

(Діти роблять висновок, що музика листопаду (процесу опадання листя)стає дедалі сумнішою. Дерева поступово скидають своє листя.)
2.Прийом «Продовж думку і уяви»

(додаток 1 слайд 10)

  • Які звуки притаманні осінній порі в лісі?

- Спробуйте продовжити думку: «Осінні листочки подібні до яскравих метеликів, тому що…».

- А тепер уявіть себе композитором і спробуйте відтворити музику листопаду.

- Як ви думаєте, про що «співає» осінній лис­топад?
ШЕПІТ, ШЕЛЕСТ, ШЕРЕХ ЛИСТЯ
Шепіт, шелест, шерех листя...
Ходить осінь золотиста,
Жовтокоса, багряниста,
З тихим шумом падолисту.

Шелест, шурхіт по діброві...


Стиха осінь колискові
Шепче нам про неба просинь.
Шепче осінь. Шепче осінь...
Т. Корольова
- Підберіть дієслова, що влучно характеризу­ють ці звуки (шумить, шелестить, шарудить, хрустить, скриплять, шепоче).
Загадка на допомогу:

То шерхне, то хрусне, то трісне

Килимок під ногами барвистий.(Опале листя)


  • Які порівняння спадають вам на думку, коли спостерігаєте, як падає листя на землю?

  • Який настрій викликає у вас музика листопаду?

  • Чи можна віднести до музики листопаду журливий спів пташок та шарудіння вітру?

ЛЕЛЕКИ
Ходять лелеки по лузі, 
Ходять лелеки у тузі: 
Завтра у вирій далекий 
Будуть летіти лелеки.

  • Шкода їм кидати літо. 
    В рідному краї, а треба, 
    Треба у вирій летіти: 
    Он уже осінь у небі.

  • Ой, уже осінь усюди 
    Сіє туманами мжичку! 
    Скоро вже холодно буде: 
    Жаби ховаються в річку.

  • Завтра ранесенько-рано, 
    Сонце лиш сходити стане
    В сизім осіннім тумані 
    Клекіт лелечий розтане.
    М. Познанська


Гроно ІІІ. Дари осені (додаток 1 слайд 12)


  1. Гра “Хто швидше?”


Умова: назвати осінні дарунки, дібрати художні засоби
Загадки на допомогу
Без вікон, без дверей – повна хата людей. (Гарбуз)
Соковите, червоненьке,
круглобоке, солоденьке. (Яблуко)
Кажуть, щоб хвороб не знати,
треба всім мене вживати.
може, ви мене й з’їсте,
тільки сльози проллєте. (Цибуля)


  1. Усна замальовка «Осінь у моєму місті(селі)» (додаток 1 слайд 13)




  • Осінь напоює природу своїми осінніми аро­матами. Якими, на вашу думку, запахами сповне­ний осінній ліс?

  • Порівняй, чи однакові дари осені в місті та в селі?

ДАРИ  ОСЕНІ
Восени врожай збирають
На городах і в садках.
Груші, яблука звисають
На тонесеньких гілках.

В лісі білочка руденька


Під пеньком знайшла грибок.
Ухопила — та хутенько
Заховала в теремок.
(Г. Шевчук)

(На основі малюнків і вірша діти дають свої відповіді)
Гроно ІV. Прощальний вальс осіннього листя

(додаток 1 слайд 13)
Загадка на допомогу

Жовте листячко летить,


Під ногами шелестить
Сонце вже не припікає
І коли це все буває? (Восени)


  • У чому полягає прощальний вальс осені?

  • Про що мріють дерева, залишившись без листя?

- Чи можна сказати, що дерева плачуть, прощаючись зі своїм листям ? Про що вони мріють у цей час?


Поезія на допомогу (додаток 1 слайд 14)
Ой, навіщо мені листя,

Коли вже іде зима.

Коли холодно вже стало

І пташок ніде нема.

Краще скину я листочка

І тихесенько засну.

Буду спати, буду ждати

Сонце, радість і весну.



(Олександр Олесь)

Робота над поезіями

ДОЩОВА ОСІНЬ
Водить осінь хороводи
То із листя, то з дощів.
На прогулянку виходять
Парасолі і плащі.

Там розмову парасолі


Із плащами завели:
«Ах, як довго у неволі,
У темниці ми були.

Та вернулися тумани,


Задощило в небесах,-
І ми знову у пошані,
Знов нас носять на руках».

І прийшли тоді до згоди


Парасолі і плащі,
Що найбільша насолода –
Це коли ідуть дощі.
(А.Качан)

ОСІННІ ТАНЦІ

Вітер взяв сопілку в руки:


— Ду-ду-ду!
Хто зі мною потанцює
У саду?
Захиталися жоржини:
— Може, й ми!
Тільки ти нас над землею підійми!
— Шкода часу,— вітер каже,—
Підіймать!
Видно, вам не доведеться танцювать!
Тут як зірвуться листочки із дубка,
Із вербички, із берези,
Із кленка,— хто червоний, хто жовтавий,
Хто рудий, а хто трішечки зелений —
Молодий.
Як закрутяться у танці
Угорі! І низенько над землею,
У дворі. Вітер кинувся за ними:
— Ой, ду-ду!
От хто вміє танцювати
до ладу!
(К. Перелісна)

  • Що являють собою осінні танці?

  • В парі з ким танцює листя свій прощальний вальс?

  • Які кольори використали автори?

  • Що спільного у цих поезіях?

  • Які художні засоби використали автори?


Памятка-нагадування(додаток 1 слайд 15)
Готуючись до твору, потрібно:

а) речення будувати правильно (у певній логічній послідовності);

б)дотримуватися граматичних та лексичних норм української мови (листя опале, а не опавше; восени, а не осінню…);

в) ділити текст на мікротеми, відповідно до змісту;

г) пам'ятати, що це повинен бути твір-опис у художньому стилі
ІV. Підсумок уроку

(Діти складають план твору – опису, опираючись на грона, запропоновані вчителем. На завершення читаю власний вірш)
Передзвін осінніх мелодій
Передзвін осінніх мелодій

Промчався так швидко повз нас.

З віночком любистку, мов злодій,

Чкурнув, обганяючи час,


Несучи журбу під пахвою

Й намисто з вчорашніх турбот.

«Облиш, не бери із собою

Одних лиш мінорних ти нот.


Візьми щось веселе й погідне

В прийдешній зимовий той час.

Що кожному серцю є рідне,

Що збадьорить усіх нас».



На друго­му уроці учні пишуть твір «Мелодія осені».



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет