Методичні вказівки до вивчення операційної оболонки Windows Commander



Дата08.06.2016
өлшемі278.48 Kb.
#121954
түріПрограма

Методичні вказівки до вивчення операційної оболонки Windows Commander

Windows Commander
Мета: Ознайомитися з можливостями програми Windows Commander.
Програма Windows Commander призначена для виконання різноманітних операцій над файлами і каталогами. За допомогою цієї програми можна легко копіювати і переміщати файли і каталоги, створювати їх, виконувати пошук і переглядати інформацію в зручній для користувача формі, а також виконувати (найчастіше за допомогою однієї миші) багато інших необхідних операцій.

З погляду користувача, програма Windows Commander являє собою вдале сполучення інтерфейсу такої популярної програми як Norton Commander, і всіх можливостей систем Windows 95, Windows 98 - програми Проводник, вікна "Сетевое окружение" і вікно "Мой компьютер". Звідси і назва самої програми - Windows Commander.


5.1 Вікно Windows Commander

 Запустіть програму Windows Commander із Головного меню системи або за допомогою ярлика на Робочому столі. У результаті Ви побачите вікно Windows Commander.

Вікно Windows Commander нагадує програму Norton Commander.

У верхній частині вікна Windows Commander висвітлюється Головне меню програми. Під меню, як це прийнято в інтерфейсах сучасних програм, знаходиться Панель інструментів.

Під Панеллю інструментів може висвітлюється (одна або дві) Панель дисків для швидкої зміни диска.

Нижче може висвітлювати Рядок вибору дисків, де також можна перемінити диск на активній панелі і, крім того, побачити інформацію про вільний дисковий простір. Також тут знаходяться кнопки швидкого повернення в кореневий каталог і в батьківський каталог.


Примітка! У цій лабораторній роботі будемо користуватися терміном каталог замість папка, тому що Windows Commander висвітлює саме структуру каталогів як у МS DOS, а не структуру комп'ютерної системи, як це було у вікнах "Проводник” і "Мой компьютер".

У центральній частині вікна програми Windows Commander розташовуються дві панелі (ліві і права), у яких висвітлюється вміст каталогів (папок). Панелі автономні, за винятком тих випадків, коли в одній з них виконується перегляд змісту того документа або папки, який виділений в сусідній панелі. Крім того, при операціях копіювання або переміщення документів із каталогу на одній панелі, за умовчанням в якості приймача даних буде запропоновано каталог, вміст якого висвітлюється в сусідній панелі. Одна з панелей є активною, її заголовок висвітлюється більш контрастнішим кольором. Під рядком заголовка панелі може висвітлюватися рядок заголовків стовпчиків інформації в панелі. В нижній частині кожної панелі розташовується рядок стану.

Під панелями знаходиться командний рядок (по типу командного рядка операційної системи МS DOS). У цьому рядку можна набирати з клавіатури будь-яку команду МS DOS, або ж вибрати команду з списку, який випадає у командному рядку (Історія команд).

Багато з розглянутих елементів вікна Ви можете відключити або включити.

 У рядку меню виберіть підменю "Конфигурация"  команду "Настройка...”.

 У вікні настроювань конфігурації, яке розкрилося, виберіть вкладку "Вид”

 Встановлюючи або знімаючи по черзі прапорці і клацаючи на кнопці "Применить", вивчіть на прикладі зміни вікна Windows Commander призначення кожного з прапорців. Якщо вікно настроювань заважає Вам переглядати зміни вікна Windows Commander відтягніть його.

 Коли розберетеся, виберіть вкладку "Цвет". У вікні цієї вкладки можна встановити своє колірне оформлення вікна програми.

 Виберіть вкладку "Шрифт". Тут можна змінити шрифт для всіх написів у вікні програми.

 Закрийте вікно настроювань.

Надалі вікно настроювань ми будемо розглядати не окремо, а в застосуванні до настроювань різноманітних режимів роботи.
5.2 РОЗМІЩЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ В ПАНЕЛЯХ

У панелях може виводитися різноманітна інформація й у різноманітному вигляді. Для зміни режиму перегляду призначені команди підменю "Вид". Ці команди впливають на активну в даний момент панель


5.2.1 РЕЖИМИ ПЕРЕГЛЯДУ ІНФОРМАЦІЇ

 Активізуйте ліву панель Windows Commander, клацнувши на ній мишкою.

 У рядку меню розгорніть підменю "Вид".

Перша група команд призначена для зміни режиму перегляду.

 Роздивіться варіанти відображення інформації "Краткий", "Подробный".

 Для лівої панелі встановіть варіант відображення інформації "Дерево", а для правої - "Подробный".

Тепер Ви маєте вікно програми Windows Commander, схоже на вікно "Проводите".

 Клацніть двічі мишею на каталозі у лівій панелі, щоб у правій панелі висвітлювався вміст каталогу.

Команда "Быстрый просмотр" у підменю "Вид" являє собою опцію вмикання/вимикання і призначена для перегляду в сусідній панелі вмісту документа, висвітленого на активній панелі.

 На активній панелі клацніть на якому-небудь документі.

 У підменю "Вид" увімкніть опцію "Быстрый просмотр".

 На активній панелі клацайте мишею на файлах. У сусідній панелі буде висвітлено вміст обраного файла.

 Вимкніть опцію " Быстрый просмотр".
5.2.2 ВСТАНОВЛЕННЯ ФІЛЬТРУ

 Розгорніть знову підменю "Вид".

Друга група команд цього меню призначена для фільтрації інформації на активній панелі. Є декілька стандартних способів фільтрації ("Все файли", "Программы"), а також фільтрація по шаблону.

 У підменю "Вид" виберіть команду "Фильтр".

 У вікні, яке розгорнулося , наберіть який-небудь шаблон, наприклад *.txt. Шаблон також можна вибрати зі списку (історії) попередніх шаблонів. Клацніть на кнопці "ОК".  Перегляньте результат, а потім для зняття фільтра виконайте команду "Все файлы" із підменю "Вид".
5.2.3 СОРТУВАННЯ

 Розгорніть знову підменю "Вид".

Третя група команд призначена для сортування інформації.

 Для початку встановіть докладний режим перегляду інформації: підменю "Вид"  опція "Подробный".

 Спробуйте встановлювати різноманітні види сортування.

 Щоб встановити режим сортування, у зворотному порядку, скористайтеся опцією "В обратном порядке" із підменю "Вид".

Сортування можна встановлювати і дещо інакше:

 Якщо у заголовку панелей не висвітлюється рядок заголовків стовпчиків інформації, встановіть його, виконавши наступне: у рядку меню виберіть підменю “Конфигурация”  команду "Настройка"  вкладку "Вид"  встановіть прапорець “Заголовки табуляторов”.

 Клацайте мишею на заголовках стовпчиків для впорядкування інформації по відповідним параметрам файлів. Якщо клацнути мишею на заголовку стовпчика ще раз, встановиться зворотне впорядкування.
5.3 ЗМІНА ДИСКІВ НА ПАНЕЛЯХ

Перемінити диск на панелі можна різноманітними способами. Так само, як і в програмі Norton Commander для зміни диска на лівій або правій панелях можна скористатися комбінацією клавіш <АІt>- і <Аlt>- відповідно.

 Спробуйте перемінити диск на правій панелі за допомогою відповідної комбінації клавіш. У Рядку вибору дисків розкриється список доступних дисків Вашого комп'ютера, із якого можна вибрати необхідний. Виберіть диск С.

Інший спосіб зміни диска потребує дій із мишкою. За допомогою миші можна знову розгорнути список у Рядку вибору дисків і вибрати диск. Спробуємо ще один спосіб.

 Якщо у Вас висвітлюється одна Панель дисків, клацніть на значку потрібного диска. Зміниться диск на активній панелі.

 Якщо у Вас висвітлюється дві Панелі дисків (над лівою і правою робочими панелями) клацніть на значку диска на лівій або правій Панелі дисків для зміни диска на відповідній робочій панелі.


5.4 РОБОТА 3 ФАЙЛАМИ І КАТАЛОГАМИ

5.4.1 СТВОРЕННЯ КАТАЛОГІВ

Процедура створення каталогів така ж, як у програмі Norton Commander.

 На лівій панелі виведіть вміст кореневого каталогу диска D.

 Клацніть на кнопці "F7 СоздКат" або натисніть клавішу “F7”.

 У вікні, яке з'явилося, наберіть ім'я каталогу - User, і клацніть на кнопці "ОК".
5.4.2 ВИДІЛЕННЯ ФАЙЛІВ I КАТАЛОГІВ

Для виділення файлів можна скористатися стандартними прийомами Norton Commander і Windows. Виділення файлів провадиться на активній панелі.

 На правій панелі виведіть вміст каталога C:\Primer.

 Натисніть клавішу <Сірий + > або у рядку меню виберіть підменю "Выделение"  команду “Выделить группу".

 У вікні, яке розкрилося, наберіть шаблон *.ехе і клацніть на кнопці "ОК".

 Зніміть виділення, використовуючи клавішу , або <Сірий - >.

 Спробуйте знову виділити ці ж файли, використовуючи стандартні методи Windows - клацання лівою кнопкою миші в комбінації з клавішею або .

Спробуємо ще один метод виділення.

 У рядку меню виберіть підменю “Конфигурация"  команду "Настройка”  вкладку "Операция".

 У діалоговому вікні цієї вкладки в області “Выделение мышью производится" гляньте, якою кнопкою миші ще можна виділяти файли. Увімкніть селективну кнопку "Правой кнопкой”.

 Закрийте вікно настроювань і спробуйте виділяти файли за допомогою клацання правої кнопки мишки.

 Зніміть виділення з файлів.


5.4.3 КОПІЮВАННЯ, ПЕРЕМІЩЕННЯ І ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ФАЙЛІВ І КАТАЛОГІВ

У Windows Commander процедури копіювання, переміщення і перейменування також можна виконувати прийомами Norton Commander і Windows.

 На лівій панелі виведіть вміст Вашого каталогу на диску D.

 На правій панелі виведіть вміст каталогу С:\РRІМЕR.

 На правій панелі виділіть файли з розширенням *.ехе.

 Клацніть мишею на кнопці "F5 Копія" або натисніть клавішу .

 У вікні, яке розкрилося, погодьтеся копіювати файли у Ваш каталог на диску D.

Увага! За умовчанням Вам завжди буде запропоновано в якості каталога-приймача той каталог, вміст якого висвітлюється на сусідній панелі.

 На правій панелі виведіть вміст кореневого каталога диска D.

 Спробуйте скопіювати будь-який файл із Вашого каталога (ліва панель) у кореневий каталог диска D (права панель), використовуючи прийоми Windows - перетягування файлів мишею при натиснутій клавіші .

 Спробуйте ще один спосіб копіювання: перетягніть будь-який файл із Вашого каталога на значок диска D на Панелі дисків. Проаналізуйте результат.

Для переміщення використовується кнопка "F6 Перемещ" (або клавіша ), або перетягування мишею при натиснутій клавіші <АІt> чи .

Як бачите, не випадково програми з гнучким двопанельним інтерфейсом для роботи з файлами і каталогами мають велику популярність. При копіюванні або переміщенні файлів користувач може одночасно бачити і вміст каталога-джерела і вміст каталога-приймача інформації, а те правило, що за умовчанням в якості папки-приймача завжди пропонується каталог, вміст якого висвітлюється у сусідній панелі, робить операцію копіювання (переміщення) дуже зручною. Крім того, оскільки ліва і права панелі не залежать одна від одної, користувач може одночасно переглядати вміст двох різних каталогів.

Перейменувати файли можна в такий спосіб:

 Клацніть на якому-небудь файлі на диску D.

 Потім виконайте ще одне легке клацання лівою кнопкою миші. Навколо імені файла повинна з'явитися рамка з курсором, де можна змінити ім'я і розширення файла. Якщо рамка не з'явилася, спробуйте клацнути ще раз. Після зміни імені варто натиснути клавішу <Еnter> для фіксації зроблених змін.

Всі операції з файлами можна проробити за допомогою контекстного меню, що визивається клацанням правої кнопки миші на файлі або каталозі. Але в даний момент Ваша права кнопка миші може бути зарезервована для виділення файлів (див п.5.4.2). Щоб одержати можливість виклику контекстного меню, у вікні настроювань (підменю "Конфигурация”  команда "Настройка”) на вкладці "Операция” варто встановити селективний перемикач "Левой кнопкой".
5.4.4 ПРОЦЕС ФОНОВОГО КОПІЮВАННЯ

У Windows Commander є можливість запустити одночасно декілька процесів копіювання на один диск чи різні диски. Це досягається за допомогою фонового копіювання.

 Вставте дискету в дисковод.

 Створіть на дискеті два каталоги - ПЕРШИЙ і ДРУГИЙ.

 Скопіюйте каталог С:\РRIMER у каталог ПЕРШИЙ на дискеті. Коли буде висвітлено вікно процесу копіювання з вказанням відсотку скопійованої інформації, клацніть на кнопці "Фон". Після переводу вікна копіювання у фоновий стан, запустіть процес копіювання каталогу С:\РRIMER у каталог ДРУГИЙ на дискеті і теж переведіть його у фоновий стан, клацнувши на кнопці "Фон". Проаналізуйте результат.


5.4.5 ЗМІНА АТРИБУТІВ ФАЙЛІВ

 Для зміни атрибутів файлів виділіть спочатку файл або групу файлів у Вашому каталозі на диску D.

 У рядку меню виберіть підменю "Файл”  команду "Изменить атрибуты”.

У вікні, яке з'явилося, можна встановлювати прапорці для уже відомих Вам атрибутів. Крім цього, у Windows Commander можна додатково встановлювати атрибути для каталогів (чого в Norton Commander Ви зробити не могли), змінювати дату і час створення файлів і каталогів.

 Встановіть прапорець атрибута "Скрытый” і клацніть на "ОК".

Щоб Ваші сховані файли не висвітлювалися у панелях, необхідно виконати відповідні настроювання:

 Розкрийте вікно настроювань (підменю "Конфигурация"  команда

"Настройка”) на вкладці "Экран".

 Зніміть прапорець "Показывать скрытые / системные файлы” і клацніть на кнопці "ОК". Проаналізуйте результат.

 Знову розкрийте вікно настроювань і встановіть прапорець "Показывать скрытые / системные файлы”.

 Закрийте вікно настроювань параметрів.
5.4.6 ПОРІВНЯННЯ КАТАЛОГІВ І ФАЙЛІВ

Інколи виникає потреба порівняти вміст двох каталогів на наявність однакових і різних файлів. Це потрібно, наприклад, при обновленні вмісту каталогів, щоб не витрачати час на копіювання однакових файлів.

 На лівій панелі виведіть вміст Вашого каталогу, а на правій панелі - вміст каталогу С:\PRIMER.

 У рядку меню виберіть підменю “Выделенние"  команду "Сравнить каталоги".

Файли, які є в одному каталозі, але немає в другому, а також файли, які відрізняються датою створення, розміром, змістом тощо будуть виділені.

 Зніміть виділення файлів у лівій і правій панелях.

 Розкрийте знову підменю "Выделение”. Як бачите, порівняння каталогів і файлів можна проводити по різним показникам.

 Визначте, як працюють команди “Сравнить по содержимому" і “Отметить новые, скрыть одинаковые".

 Зніміть виділення файлів у лівій і правій панелях.
5.4.7 ПІДРАХУВАННЯ РОЗМІРУ КАТАЛОГА

Часто також виникає потреба визначити, скільки місця на накопичувачі займає якийсь каталог. Візуально це оцінити важко, оскільки кожен каталог може мати вкладені підкаталоги.

 У правій панелі виведіть вміст кореневого каталогу диска С.

 Клацніть лівою кнопкою миші на каталозі Primer.

 У рядку меню виберіть підменю "Файл”  команду "Подсчитать занимаемое место”.

 Перегляньте інформаційне вікно і закрийте його.


5.5 ПОШУК ФАЙЛІВ

Пошук файлів можна запустити стандартною комбінацією клавіш <АІt>+ або за допомогою команди "Поиск фaйлов" із меню "Действия”.

 Активізуйте праву панель.

 У рядку меню виберіть підменю "Команды”  команди "Поиск файлов” (або натисніть комбінацію <Аlt>-). На екрані з'явиться вікно пошуку/

Як Ви бачите, багато опцій пошуку Вам уже відомі. Програма Windows Commander дозволяє виконувати пошук також і в архівних файлах.

 Розкрийте вкладку "Обычный”

 На диску С виконайте пошук усіх файлів із розширенням .hlp

Після пошуку розгорнеться додаткове вікно з результатами пошуку.

 Клацніть на кнопці "Файлы - на панель" для висвітлення результатів пошуку в активній панелі Windows Commander.

 Скопіюйте п'ять будь-яких знайдених файлів у Ваш каталог.

 Знову розкрийте вікно пошуку і клацніть на вкладці "Расширенный”. Ознайомтеся з параметрами пошуку, які можна задавати у цьому вікні.

 Клацніть на вкладці "Загрузить/Сохранить".

Вікно на вкладці “Загрузить/Сохранить" дозволяє зберегти умови пошуку, щоб можна було в майбутньому швидко повторити пошук.

 Закрийте вікно пошуку.

Якщо Ви знаєте, що необхідні файли знаходяться в поточному каталозі, знаєте їхні імена, можна виконати швидкий пошук у поточному каталозі, використовуючи введення з клавіатури перших символів імені:

 На правій панелі розкрийте вміст кореневого каталога диска С.

 Розкрийте вікно настроювань параметрів (підменю “Конфигурация"  команда "Настройка..."  вкладку "Операция".

 У області "Поиск в текущем каталоге" подивіться і запам'ятайте, який режим пошуку у Вас встановлено. Можете вибрати той, який Вам здається зручнішим і закрийте вікно настроювань.

 Спробуйте пошукати у кореневому каталозі диска С файл TreeInfo, утримуючи (якщо це необхідно) однією рукою комбінацію клавіш, про яку Ви тільки що дізналися, а другою рукою набираючи з клавіатури перші символи імені.
5.6 ПОШУК КАТАЛОГІВ

Як і файли, каталоги теж можна швидко знаходити.

 На лівій панелі виведіть вміст кореневого каталогу диска С.

 У рядку меню виберіть підменю “Команди"  команду "Дерево каталогов” або натисніть комбінацію клавіш <Аlt>-.

 Каталоги можна шукати просто - переглядаючи структуру каталогів, а можна по-іншому. Пошукаємо каталог Рrimer.

 В полі "Быстрый поиск" починайте вводити перші символи каталогу, який ми шукаємо. В структурі каталогів будуть по черзі висвітлюватися ті каталоги, ім'я яких все більше співпадає з текстом, що Ви вводите.

 Після того, як знайдете каталог Рrimer, клацніть мишкою на кнопці "ОК". На активній панелі буде висвітлено вміст тільки що знайденого каталогу.
5.7 АРХІВАЦІЯ ФАЙЛІВ І КАТАЛОГІВ

Програма Windows Commander забезпечує зручний процес архівації файлів і роботи з архівами. Причому для цих цілей використовуються не тільки можливості Windows Commander а і деякі стандартні програми-архіватори.

 На лівій панелі виведіть вміст Вашого каталога.

 У рядку меню виконайте підменю "Команды"  команду “Получатель=Источник". У обох панелях тепер повинен висвітлюватися Ваш каталог.

 На лівій панелі виділіть файли з расширением .hlp

 У рядку меню виконайте підменю "Файл”  команду "Упаковать". Розкриється вікно архівації файлів

 У правій частині цього вікна можна вибрати программу-архіватор для архівації Ваших файлів. Виберіть архіватор ARJ.

У верхньому полі можна задати повний шлях і ім'я архіву, що буде створений. Якщо Ви виконуєте архівацію декількох файлів, то за умовчанням Windows Commander у якості імені майбутнього архіву пропонує ім'я поточного каталогу (або ім'я раск, якщо поточним каталогом є кореневий), а в якості шляху - шлях у той каталог, що висвітлюється на сусідній (відносно активної) панелі.

 За допомогою прапорців у середній частині вікна встановіть параметри створення архіву.

 Після того, як все встановите, клацніть на кнопці "ОК". Дочекайтеся закінчення процесу архівації. Після нього у Вашому каталозі повинен з'явитися архівний файл.

Спробуємо швидко розпакувати архів.

 На правій панелі виділіть архівний файл, що будемо розпаковувати.

 У рядку меню виконайте підменю "Файл"  команду "Распаковать...".

З'явиться діалогове вікно, де у верхньому полі можна задати каталог (з вказівкою повного шляху MS DOS), куди будуть скопійовані файли із архіву. За умовчанням знову ж пропонується каталог, який висвітлений на сусідній панелі (відносно активної). У полі "Распаковать файлы" вказується шаблон для тих файлів, що будуть витягатися з архіву.

 Встановіть прапорець “Заменять существующие файлы", щоб за умовчанням файли із архіву перезаписували аналогічні, які вже є в каталозі-приймачі.

Якщо Ваш архів був створений із зберіганням структури каталогів, то для відновлення цієї структури із архіву варто було б встановити і прапорець "Учитывать подкаталоги".

 Клацніть на кнопці "ОК".

З архівним файлом можна працювати як із звичайним каталогом (якщо у Вас встановлені відповідні настроювання).

 На правій панелі виконайте подвійне клацання мишею на Вашому архівному файлі. На панелі розгорнеться вміст Вашого архіву.

У цьому режимі можна звичайними, уже відомими Вам способами виконувати копіювання, переміщення, видалення файлів архіву.

 Спробуйте перемістити які-небудь файли з Вашого каталогу (на лівій панелі) в архівний файл (на правій панелі). На екран знову буде видане вікно завдання параметрів архівації. Якщо потрібно, встановіть параметри і клацніть на "ОК".

 Спробуйте навпаки, скопіювати які-небудь файли з архівного файла у Ваш каталог. У такому випадку на екран буде виведене вікно розпакування. Клацніть на "ОК".

 Спробуйте видалити з архівного файла які-небудь файли.

Для роботи з архівами Windows Commander пропонує також можливість опрацювання документів прямо з архіву.

 На лівій панелі виведіть вміст Вашого каталогу.

 На правій панелі виведіть вміст Вашого архіву.

 Активізуйте ліву панель і натисніть комбінацію клавіш + для створення нового файла в поточному каталозі (як бачите, аналогічно з програмою Norton Commander).

 У вікні, що з'явилося, наберіть ім'я файла – Мyfile.txt і клацніть на "ОК".

 У вікні редактора, що розкрилося, наберіть своє прізвище, ім'я і по батькові і закрийте вікно редактора зі зберіганням змін у файлі.

 Скопіюйте файл Мyfile.txt у архів (на правій панелі).

 Відповідно до документоорієнтованої концепції Windows 98, виконайте подвійне клацання мишею на файлі Мyfile.txt в архіві (права панель). Розгорнеться вікно властивостей файла в архіві

 У цьому вікні клацніть на кнопці "Распаковать й выполнить".

Ваш файл буде автоматично розпакований десь у тимчасових каталогах і завантажений у вікно текстового редактора.

 У вікні редактора, що розкрилося, змініть зміст Вашого файла і закрийте вікно редактора зі зберіганням змін.

 Відразу ж після зберігання змін у файлі. Вам буде виданий запит про переупакування зміненого файла в архіві. Погодитеся на пропозицію переупакувати.

 Вийдіть із режиму перегляду архіву (на правій панелі) так, якби Ви виходили б з каталогу.

Роздивимося, яким чином забезпечується виклик стандартних архіваторів.

 Розкрийте вікно настроювань (підменю "Конфигурация"  команда "Настройка") на вкладці "Архиваторы”.

Як бачите, секрет виклику програм архівації ховається у вікні настроювань

Усе, що необхідно тут для коректного виклику програм архівації - це задати правильні шляхи до цих програм.

Встановлений прапорець "Входить в архивы как в каталоги" забезпечує зручний процес роботи з архівними файлами, як Ви тільки що роздивилися.

 Закрийте це вікно


5.8 АСОЦІЮВАННЯ ДОКУМЕНТІВ І ПРОГРАМ.

Пригадаємо, як можна запускати на виконання програмні і командні файли - достатньо двічі клацнути мишею на потрібному файлі, або, якщо є командний рядок (командний рядок MS DOS), потрібно набрати ім'я файла в рядку і натиснути клавішу <Еnter>.

Крім того, завдяки документоорієнтованій концепції Windows 98, програми можуть запускатися автоматично, якщо клацнути двічі на документі, тип якого пов'язаний з необхідною програмою (встановлено асоціювання типу документа і програми).

Настільки великої документоорієнтованої роботи в програмі Norton Commander не було, але в користувачів була можливість задавати розширення файлів і команди МS DOS, які автоматично виконувалися при натисканні клавіши <Еntег> на файлі з таким заданим розширенням. Це називалося опрацюванням розширень, оскільки розширення файла характеризує його тип.

Програма Windows Commander реалізує можливості і документоорієнтованої концепції Windows 95, і опрацювання розширень у Norton Commander. Тут це називається асоціюванням документів (за розширенням) і програм.

 На лівій панелі виведіть вміст Вашого каталогу.

 Двічі клацніть на файлі Myfile.txt.

 У вікні редактора, що розкрилося, Ви бачите зміст Вашого файла.

Запам'ятайте, який редактор у Вас розкрився (швидше за все це Блокнот ).

 Закрийте вікно редактора.

 У рядку меню виконайте підменю "Файл”  команду "Связать с”.

З'явиться вікно встановлення асоціацій.

У полі зі списком, що випадає у правій верхній частині цього вікна вибирається розширення файла, для якого буде встановлюватися асоціювання. Якщо потрібного розширення в списку немає, його можна просто набрати з клавіатури.

 Виберіть із списку розширення .txt.

У полі в середній частині вікна висвітлюється назва і шлях до тієї програми (додатка), що буде асоціюватися з файлом з заданим розширенням. У цьому полі можна ввести (якщо Ви знаєте це) шлях до іншої програми (додатка). Або нову програму можна вибрати зі списку в нижній частині вікна.

 Пошукайте в списку текстовий редактор Write, який будемо асоціювати з розширенням .txt. Якщо його немає в списку, це значить, що Write не асоціювався ще з жодним розширенням. У такому випадку виконайте:

 Клацніть на кнопці "Обзор". Розкриється стандартне вікно відкриття файлів. Пошукайте редактор Write у Вашій системі (каталог С:\Windows) і відкрийте його.

 Коли встановите Write, у вікні асоціювання клацніть на кнопці "ОК".

 Тепер двічі клацніть мишею на файлі Мyfile.txt. Повинен розкритися вже інший редактор для редагування файла.

Повернемо старі асоціації.

 Знову розкрийте вікно встановлення асоціацій і для розширення .txt у полі в середній частині вікна уведіть Notepad. Клацніть на "ОК".

Якщо Ви хочете, щоб для файлів із заданим розширенням запускалась не програма, а команда або набір команд МS DOS, то простіше усього спочатку створити командний файл із цими командами, а потім призначити цей командний файл як асоційований додаток для заданого розширення.


5.9 РОБОТА В КОМП'ЮТЕРНІЙ МЕРЕЖІ

Так само, як і у вікнах "Сетевое окруженне", "Проводник”, "Мой . компьютер” системи Windows 98 (Windows 95), у вікні програми Windows Commander можна повноцінно працювати як з локальною комп'ютерною мережею, так і з глобальною мережею Іnternet.

www-технологію Windows Commander не підтримує у повному об'ємі (хоча майбутні версії може і будуть підтримувати), але адреси Web-сторінок мережі Іnternet можна набирати в командному рядку - буде запущена стандартна програма Іnternet Explorer.

Як програма для роботи з файловою структурою, Windows Commander добре підгримує іншу Internet-послугу - FТР, за допомогою якої можна копіювати файли з FТР-серверів мережі Іnternet. Для підключення до FТР-сервера призначені відповідні команди з підменю “Команды”.

Якщо Ваш комп'ютер приєднаний до локальної комп'ютерної мережі, то серед доступних дисків на Панелі дисків та у Рядку вибору дисків буде присутнє позначення умовного диску "Сетевое окружение".

 За допомогою умовного диску "Сетевое окружение" спробуйте вивести на одній із панелей диск С із комп'ютера Вашого сусіди.

 За допомогою Windows Commander можна приєднати до своєї системи "мережевий" диск; або призначити якийсь свій диск чи каталог доступним для всіх користувачів локальної мережі. Використовуючи відповідні команди із підменю "Команды" ("Подключить сетевой диск", "Сделать текущий каталог общим") спробуйте приєднати до своєї системи "мережевий" диск, також зробити свій каталог User доступним для всіх користувачів локальної мережі.

 Використовуючи відповідні команди із підменю "Команды" ("Отключить сетевой диск", "Забрать каталог") видаліть "мережевий" диск та зробіть свій каталог User локальним. Файли програм, архіви та інші двійкові файли інколи конвертують у спеціальні текстові файли для пересилання електронною поштою (E-mail). Windows Commander дає можливість виконати таку конвертацію, для чого призначені команди "Кодировать (МІМЕ, UUE, ХХЕ)" і "Декодировать (МІМЕ, UUE, ХХЕ)..." із підменю "Файл".


5.10 НАСТРОЮВАННЯ ПАНЕЛІ ІНСТРУМЕНТІВ

Панель інструментів програми Windows Commander належить до розряду об'єктів вікна, які можна настроювати. Більш того, користувач може створювати власні панелі й одну з них встановити головною. Опис кожної панелі зберігається у файлі з расширением .bar. Тому настроювання панелей можна переносити з одного комп'ютера на інший.

 У рядку меню виконайте підменю "Конфигурация"  команду "Панель инструментов".

Верхня частина цього вікна призначена для настроювання поточної Панелі інструментів. За допомогою кнопки вибору файла Панелі інструментів, можна перемінити саму Панель інструментів і зробити головною якусь іншу панель.

 Для додання нової кнопки в Панель інструментів клацніть на кнопці "Добавить".

У списку кнопок з'явиться темний прямокутник для майбутньої кнопки.

Для завдання функціонального навантаження кнопки можна в полі зі списком "Команда" вибрати внутрішню команду Windows Commander, або, клацнувши на кнопці зі знаками “>>” у цьому ж полі, вибрати документ або додаток, що будуть запускатися.

 Клацніть на кнопці зі знаками ">>" з правого боку в полі "Команда".

 У вікні, що розкрилося, знайдіть файл САLС.EXE (каталог С:\Primer) і відкрийте його.

 У області параметрів кнопки в списку "Значок" виберіть значок для майбутньої кнопки.

 У області "Подсказка" задайте підказування, що буде з'являтися при наведенні покажчика миші на кнопку в Панелі інструментів.

 Якщо Вас не влаштовує положення Вашої кнопки в списку, перетягніть її мишкою в списку кнопок на нове місце.

 Клацніть на кнопці "ОК". У вікні Windows Commander на Панелі інструментів з'явиться Ваша кнопка.

 Для створення своєї додаткової Панелі інструментів знову розкрийте вікно настроювання Панелі інструментів.

Додаткова панель інструментів буде визиватися клацанням миші на відповідній кнопці на головній Панелі інструментів. Тому:

 Клацніть на кнопці "Добавить" для створення кнопки виклику додаткової панелі інструментів.

 Клацніть на кнопці "Еще Панель".

 У вікні, що розкрилося, виведіть вміст Вашого каталогу.

 Оскільки опис панелі зберігається у файлі, створимо новий файл – у полі "Имя файла" наберіть My.bar і клацніть на кнопці "Открыть".

Після цих дій розкриється стандартне вікно настроювання Панелі інструментів.

 У цьому вікні створіть які-небудь свої кнопки і клацніть на "ОК".

 У вікні настроювання головної Панелі інструментів виберіть значок для кнопки виклику Вашої додаткової панелі інструментів, і потім також клацніть на "ОК".

 У вікні Windows Commander перевірте роботу Ваших кнопок.

 Знову розкрийте вікно настроювання Панелі інструментів і видаліть Ваші кнопки Калькулятора і додаткової панелі інструментів, вибираючи їх у списку кнопок і клацаючи на кнопці "Удалить".


5.11 НАСТРОЮВАННЯ МЕНЮ

Меню програми Windows Commander можна розділити на дві категорії - Головне меню і меню "Запуск” (меню користувача).

Windows Commander підтримує різномовні Головні меню. Всі варіанти різномовних Головних меню зберігаються у файлах із розширенням .mnu у каталозі, де встановлена програма. Перемінити мовне меню можна у вікні настроювань параметрів на вкладці "Мова”. Файли Головних меню можна редагувати, але при цьому використовуються тільки внутрішні команди, перелік яких є у файлі Wincmd.inc.

 Спробуємо створити нове меню користувача. У рядку меню виконайте підменю "Запуск”  команду "Изменить меню Запуск".

Розкриється вікно настроювання меню "Запуск"

 Клацніть на кнопці "Добавить". У вікні, яке розкрилося, наберіть назву команди меню  Перевірка диска А.

 У полі “Команда" наберіть команду запуску антивірусної програми Aidstest, або, як це Ви вже робили при настроюванні Панелі інструментів, клацніть на кнопці зі значком ">>", і у вікні відкриття файлів знайдіть I відкрийте у каталозі С:\Anti файл Aidstest.exe.

 У полі “Параметри" наберіть параметри запуску антивірусної програми (A/F/G/S).

 Клацніть на "ОК" і вставте дискету в дисковод.

 Перевірте Вашу дискету на наявність вірусів, виконавши у рядку меню підменю "Запуск”  команду “Перевірка диска А".

 Після перевірки на віруси знову розкрийте вікно настроювання меню "Запуск” і видаліть Вашу команду меню: виділіть її назву у вікні і клацніть на кнопці "Удалить".
5.12 ЗБЕРЕЖЕННЯ НАСТРОЮВАНЬ

Настроювання положення вікна програми Windows Commander, зовнішнього вигляду панелей тощо, можна зберегти.

Автоматичне збереження параметрів встановлюється у вікні настроювань параметрів:

 У рядку меню виберіть підменю “Конфигурация"  команду “Настройка”  вкладку "Операции".

Встановлені прапорці в області “Сохранять состояние" вказують, які параметри будуть автоматично зберігатися для наступних сеансів роботи з програмою.

 Закрийте вікно настроювання параметрів.

Для збереження параметрів по бажанню користувача (навіть якщо автоматичне зберігання вимкнено) призначені команди “Запомнить позицию" і "Сохранить конфигурацию" із підменю "Конфигурация”.
5.13 ЗАВЕРШЕННЯ РОБОТИ

 Простежите, чи видалили Ви свої кнопки на Панелі інструментів. Якщо ні, то видаліть їх.

 Те ж саме виконайте і для Ваших команд меню в меню "Запуск".

 Видаліть з диска D Ваш каталог, а також файли, які Ви скопіювали в кореневий каталог.


5.14 КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

1) Для чого призначена програма Windows Commander?

2) Які елементи вікна програми Windows Commander Ви знаєте?

3) Яким чином може висвітлюватися інформація в панелях?

4) Як встановити фільтр на відображення інформації в панелях?

5) Якими способами можна перемінити диск на лівій або правій панелі?

6) Як створити каталог?

7) Якими способами можна виділити групу файлів?

8) Якими способами можна скопіювати групу файлів?

9) Як змінити атрибути для файлів і каталогів?

10) Як отримати інформацію про розмір каталогу?

11) Як виконати пошук файлів?

12) Як виконати пошук каталогів?

13) Як встановити настроювання програм архівації?

14) Яким чином можна виконувати архівацію і розархівацію файлів?

15) Які операції можна робити з файлами в архіві за допомогою програми Windows Commander?

16) Що таке асоціація документа і програм? Як її встановити?

17) Як приєднати "мережевий" диск або зробити свій каталог доступним для користувачів локальної мережі?

18) Як конвертувати двійкові файли для пересилання електронною поштою?

19) Яким чином можна додати свою кнопку на Панель інструментів?

20) Яким чином можна створити свою структуру меню користувача?

21) На Ваш погляд, що загального в програмі Windows Commander і програми Norton Commander; Windows Commander і Windows 98?







Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет