Міністерство аграрної політики україни харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва На правах рукопису Ульянченко Олександр Вікторович



бет1/3
Дата17.06.2016
өлшемі0.59 Mb.
#143140
  1   2   3


Для заказа доставки данной работы воспользуйтесь поиском на сайте по ссылке: http://www.mydisser.com/search.html


Міністерство аграрної політики УКРАЇНИ

ХарківськИЙ національнИЙ аграрнИЙ університет

ім. В.В. Докучаєва
На правах рукопису
Ульянченко Олександр Вікторович
УДК 631.15:658.27

УПРАВЛІННЯ РЕСУРСНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ

Спеціальність 08.00.03 – економіка та управління

національним господарством
Дисертація на здобуття наукового ступеня

доктора економічних наук


Науковий консультант

доктор економічних наук, професор,

член-кореспондент УААН

Макаренко Петро Миколайович

Харків – 2007



Зміст

Вступ

4

Розділ 1. МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ УПРАВЛІННЯ РЕСУРСНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ

14

1.1. Теоретичні основи управління ресурсами аграрних підприємств у складних ієрархічних системах

14

1.2 Система наукового забезпечення управління ресурсним потенціалом

31

1.3. Принципи формування концепції ефективного використання ресурсного потенціалу

53

1.4. Сучасні підходи до управління ресурсним потенціалом в умовах ринку

66

Висновки до розділу 1

82

Розділ 2. теоретичні положення управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу

85

2.1. Сутність та формування ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки

85

2.2. Методологічні підходи до комплексної оцінки економічної ефективності використання ресурсного потенціалу

102

2.3. Інноваційний менеджмент як фактор підвищення ефективності управління ресурсами

122

2.4. Вплив соціально-економічних чинників на управління ресурсами підприємств

143

Висновки до розділу 2

155

Розділ 3. сучасний стан РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ
В АГРАРНІЙ СФЕРІ

159

3.1 Оцінка ресурсного потенціалу та ефективність його використання в аграрній сфері

159

3.2 Результативність використання ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки

174

3.3. Концепції ресурсозбереження в умовах розвитку ринкових відносин

190

3.4. Попит на ресурси як кон’юнктуроутворювальний фактор

208

Висновки до розділу 3

218

Розділ 4. Основні напрями раціонального використання ТА відтворення ресурсного потенціалу в аграрній сфері

222

4.1. Концептуальні підходи до формування моделей раціонального використання ресурсного потенціалу в ринковому середовищі

222

4.2. Еколого-економічні умови використання ресурсів у процесі аграрного виробництва

239

4.3. Шляхи підвищення ефективності використання трудових ресурсів в аграрному секторі

258

4.4. Особливості формування і використання ресурсного потенціалу в умовах глобалізації економіки

275

Висновки до розділу 4

297

Розділ 5. Шляхи Підвищення ефективності управління аграрним ресурсним потенціалом в інформаційному суспільстві

301

5.1. Оптимізація системи управління використанням ресурсів аграрної сфери

301

5.2. Організація інформаційного забезпечення управління ресурсним потенціалом

321

5.3. Регулювання ринку матеріально-технічних ресурсів в аграрному секторі економіки

343

5.4. Удосконалення механізмів державного регулювання розвитку ресурсного потенціалу в умовах ринку

357

Висновки до розділу 5

371

Висновки

375

Список використаних джерел

381

ДОДАТКИ

421


ВСТУП
Актуальність теми. Розвиток ринкових відносин у нашій країні робить неминучою зміну поглядів щодо механізму господарювання та характеру управління. Оскільки зовнішнє середовище постійно змінюється й ускладнюється, то система управління ресурсним потенціалом аграрного сектора економіки має набути нових якостей, розширюючи свої можливості. Ринок ставить підприємства аграрного сектора у принципово нові відносини з державними організаціями, з виробничими й іншими контрагентами, з працівниками стосовно формування та використання ресурсного потенціалу. Зміни ділового середовища вітчизняних підприємств, пов’язані з розвитком конкуренції, інформаційних технологій, з глобалізацією бізнесу та з іншими чинниками, обумовлюють необхідність застосування менеджменту, націленого на ефективне використання обмежених ресурсів. Сучасний стан сільськогосподарського виробництва України не дозволяє розв’язати основні проблеми функціонування агропродовольчого ринку без проведення структурної перебудови галузі, без технічного переозброєння та підвищення рівня кваліфікації працівників, без створення системи комплексного управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки.

Виходячи з того, що земля, основні й оборотні матеріальні засоби, трудові, фінансові й інформаційні ресурси є основними чинниками у виробництві сільськогосподарської продукції та забезпеченні продовольчої безпеки країни, у дослідженні основний акцент зроблено саме на питаннях управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу аграрного сектора.

Проблеми у сфері управління використанням ресурсів розглядалися багатьма зарубіжними вченими та фахівцями. Фундаментальні дослідження теоретико-методологічних проблем управління, державного регулювання економіки та становлення економічної системи належать таким ученим, як С. Брю, Е. Вайнінг, Д. Веймер, Д. Кейнс, Ф. Кене, Ф. Котлер, В. Леонтьєв, К. Макконнел, К. Маркс, А. Маршалл, А. Пігу, Т. Пітерс, Д. Рікардо, А. Ростоу, П. Самуельсон, А. Сміт, Р. Уотермен, П. Хейне й іншим відомим економістам.

Окремі аспекти формування ресурсного потенціалу й управління його використанням відображені в роботах російських і вітчизняних учених: Л. Абалкіна, В. Амбросова, О. Амосова, В. Власова, В. Андрійчука, Л. Анічина, Л. Антоненка, З. Балабаса, М. Бєсєдіна, Я. Білоуська, В. Бойка, О. Бугуцького, П. Гайдуцького, А. Гальчинського, В. Галушки, М. Гладія, О. Гудзинського, А. Даниленка, М. Дем’яненка, В. Дієсперова, В. Добряка, Й. Завадського, В. Зіновчука, М. Калінчика, П. Канінського, І. Кириленка, Ю. Коваленка, М. Коденської, О. Крисального, М. Кропивка, Г. Лісовського, М. Лобаса, І. Лукінова, І. Мазура, М. Маліка, П. Макаренка, В. Месель-Веселяка, В. Мілосердова, Л. Михайлової, О. Могильного, П. Музики, О. Олійника, О. Онищенка, Б. Пасхавера, Г. Підлісецького, В. Рябоконя, П. Саблука, В. Ситника, А. Третяка, І. Ушачова, М. Федорова, І. Червена, Г. Черевка, А. Чупіса, В. Шапіро, В. Шебаніна, В. Шеремета, О. Шпичака, О. Шпикуляка, В. Шияна, А. Юзефовича, В. Юрчишина, К. Якуби та ін.

Відомі в економічній літературі підходи до управління ресурсним потенціалом довгий час не повною мірою враховували екологічні, територіальні та демографічні чинники його формування і використання. Цей недолік частково було усунено розробками представників еколого-економічної школи дослідження ефективності використання ресурсів сільського господарства: О. Балацького, П. Борщевського, П. Вєдєнічева, Б. Данилишина, С. Дорогунцова, Л. Мельника, О. Павлова, Н. Реймерса, В. Трегобчука, Т. Хачатурова, М. Хвесика, О. Царенка та ін. Дослідження цих учених спрямовані на обґрунтування шляхів відновлення та підтримки навколишнього середовища в стані екологічної рівноваги в умовах інтенсифікації сільського господарства.

Незважаючи на широкий спектр питань, охоплених дослідженнями, недостатньо опрацьованими як у зарубіжній, так і у вітчизняній літературі залишаються питання комплексного підходу до розроблення механізму управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу. Проблема ефективного розвитку аграрного сектора є принципово необхідним для держави саме сьогодні, коли Україна вступає до СОТ, оскільки членство в цій організації не тількі спрощує доступ до світового продовольчого ринку, а й загострює конкуренцію за використання ресурсів. Ресурсний потенціал аграрної сфери потребує відтворення на основі кардинальної реструктуризації та технічного оновлення.

Дискусійний характер пропонованих в економічній літературі підходів до визначення механізмів управління ресурсним потенціалом аграрного сектора та недостатній рівень розробки проблем його використання в умовах функціонування ринкової економіки визначили вибір теми дисертації.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження здійснювалося відповідно до плану науково-дослідних робіт Харківського національного аграрного університету ім. В.В.Докучаєва з комплексної бюджетної теми “Розробка пропозицій щодо механізму підвищення ефективності управління агроресурсами в умовах реформування відносин власності та форм господарювання” (номер державної реєстрації 0102U004401), де автором розроблено концепцію підвищення ефективності управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки України. Тема дисертаційного дослідження „Управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі” зареєстрована в українському інституті науково-технічної і економічної інформації (номер державної реєстрації 0107U004320).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обгрунтування теоретико-методологічних засад і концептуальних підходів щодо вдосконалення механізму управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки України в умовах поглиблення аграрної реформи й інтеграції України в европейський і світовий економічний простір.

Для досягнення поставленої мети були визначені та вирішувалися такі завдання дослідження:



  • розкрити сутність та умови формування ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки;

  • простежити еволюцію підходів до управління ресурсним потенціалом та особливості функціонування інноваційного менеджменту в умовах диверсифікації аграрного виробництва;

  • систематизувати методологічні підходи до обгрунтування системи наукового забезпечення управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі;

  • обґрунтувати теоретико-методологічні засади оцінки сукупного ресурсного потенціалу аграрної сфери та визначення системи показників ефективності його використання;

  • опрацювати концептуальні підходи до формування системи ефективного управління використанням ресурсного потенціалу;

  • визначити ступінь впливу факторів на ефективність управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі економіки та розробити систему економіко-математичних моделей для оптимізації його використання;

  • систематизувати методологічні підходи до врахування впливу використання ресурсного потенціалу на довкілля у процесі сільськогосподарського виробництва;

  • розробити пропозиції щодо підвищення ефективності системи державного регулювання використанням ресурсного потенціалу з метою забезпечення продовольчої безпеки країни;

  • визначити порядок організації інформаційного забезпечення процесу управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі.

Об’єктом дослідження є процес формування та використання ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки України.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методологічних, методичних і прикладних положень управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі економіки.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дисертаційного дослідження були основні положення економічної теорії, теорії управління, наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених з проблем теорії та практики удосконалення економічних взаємовідносин у використанні ресурсів в аграрному секторі економіки, системного аналізу управління формуванням і функціонуванням ресурсного потенціалу в умовах ринку. Завдяки застосуванню системного підходу обґрунтовано необхідність комплексного використання механізмів управління ресурсним потенціалом, що забезпечує узгоджене функціонування його складових. Використовувалися такі методи дослідження: порівняльного аналізу (вивчення методологічних підходів, концепцій, розробок, пропозицій провідних вітчизняних і зарубіжних учених); історичний метод (дослідження еволюції механізму впливу управління ресурсним потенціалом на розвиток аграрного сектора економіки України з метою виявлення закономірностей формування цього механізму); аналізу та синтезу (оцінка динаміки, структури й ефективності зрушень в аграрному секторі економіки України); абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення та формулювання висновків); статистико-економічний (аналіз використання та впливу розвитку ринкових переворень на сучасний стан ресурсного потенціалу в аграрному секторі); монографічний (визначення ефективних організаційних структур на ринку ресурсів в аграрному виробництві); економіко-математичного моделювання (оптимізація використання ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки) й ін.

Як інформаційні джерела дослідження використані закони України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативно-правові документи Міністерства аграрної політики України, офіційні матеріали Держкомстату України, дані ННЦ “Інститут аграрної економіки” УААН, монографії та статті вітчизняних і зарубіжних дослідників, результати експертних оцінок, особисті дослідження автора.



Наукова новизна одержаних результатів полягає в розробці теоретико-методологічних засад і концептуальних підходів до вдосконалення механізмів управління формуванням та використанням ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки України з метою підвищення його конкурентоспроможності:

вперше:

  • розроблено концепцію управління ресурсним потенціалом в аграрному секторі, сутність якої полягає в застосуванні комплексного підходу до організації ресурсозабезпечення та ресурсовикористання завдяки реалізації принципів інноваційного менеджменту, оптимізації системи управління використанням ресурсів на основі складання прогнозів використання ресурсного потенціалу в ринкових умовах;

  • обґрунтовано концептуальні підходи до формування інвестиційно-інноваційної моделі управління аграрним сектором та узагальнено систему показників комплексної оцінки ефективності використання ресурсного потенціалу, з урахуванням його структурних змін;

  • розроблено трисекторну економіко-математичну модель оптимізації використання ресурсного потенціалу в аграрному секторі на коротко- та довгострокову перспективу залежно від наявних ресурсів, економічного стану підприємств, динаміки змін аграрного виробництва;

  • систематизовано методологічні підходи до врахування впливу використання ресурсного потенціалу на довкілля та запропоновано методику розрахунку постійної плати за користування природними ресурсами та за нанесення шкоди довкіллю, із застосуванням коефіцієнтів екологічної небезпеки й економіко-екологічної цінності;

удосконалено:

  • методологічне забезпечення системи ефективного управління використанням і відтворенням ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки із застосуванням принципів інноваційного менеджменту в ресурсозабезпеченні та ресурсовикористанні;

  • теоретико-методологічні підходи до вивчення впливу технологічних змін на ефективність аграрного виробництва, з визначенням трьох етапів в управлінні ресурсним потенціалом: працезберігаючого, ресурсонасиченого, ресурсозберігаючого;

  • механізми реалізації екологоспрямованої стратегії управління розвитком аграрного виробництва й ефективного використання ресурсного потенціалу, за принципом переважання екологічної складової над економічною;

  • методичні підходи до застосування багатофакторних економіко-математичних моделей оптимізації раціонального розподілу ресурсів між галузями;

  • організаційно-управлінський механізм державного регулювання формуванням і використанням ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки через створення трирівневої системи інформаційно-консультаційних центрів;

дістало подальший розвиток:

  • розуміння сутності понять “ресурсний потенціал” і “виробничий потенціал” аграрного сектора економіки, обгрунтування поділу ресурсів аграрного виробництва (залежно від їх походження) на первинні та вторинні;

  • методичні підходи до дослідження причинно-наслідкових зв’язків між наявним ресурсним потенціалом аграрного сектора економіки та прогнозними моделями його розвитку;

  • науково-методичне забезпечення аналізу тенденцій формування та використання складових ресурсного потенціалу в умовах реформування аграрного сектора, становлення ринку та розвитку процесів глобалізації.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що в сукупності вони створюють теоретичну, методологічну та методичну базу для практичного вдосконалення механізмів управління формуванням і використанням ресурсного потенціалу аграрного сектора економіки України.

Рекомендації щодо реалізації основних напрямів державної аграрної політики, спрямованої на створення сприятливих умов для комплексного розв’язання проблем ресурсного забезпечення аграрного сектора та розвитку сільських територій, прийнято до впровадження Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України (довідка № 06-13/15-75 від 11.05.2007 р.). Рекомендації щодо розвитку аграрного ринку, вдосконалення системи матеріально-технічного забезпечення сільського господарства та системи управління використовуються Міністерством аграрної політики України (довідка № 37-11-3-15/14309 від 05.09.2007 р.). Запропоновані заходи щодо підтримки розвитку ресурсного потенціалу й ефективності його використання в аграрному секторі включено до Комплексної програми підтримки розвитку українського села на період до 2015 р. Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» УААН (довідка № 07/556 від 08.11.2007 р.). Розробки з інноваційної трансформації соціально-економічного розвитку України на основі оптимізації системи ресурсного забезпечення аграрного сектора прийнято до впровадження Радою по вивченню продуктивних сил України НАН України (довідка № 01-08/359 від 18.05. 2007 р.). Пропозиції щодо налагодження економічних взаємовідносин у ресурсозабезпеченні аграрного сектора економіки та в управлінні раціональним використанням земельних, природних і трудових ресурсів прийнято до використання Головними управліннями агропромислового розвитку Харківської та Сумської обласних державних адміністрацій (довідки № 14-4-203 від 6.06.2007 р., № 02/399 від 27.02.2007 р.). Теоретико-методологічні та методичні розробки використовуються в навчальному процесі Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (довідка № 516 від 31.05.2007 р.).



Особистий внесок здобувача. Основні положення та висновки дисертації розроблені автором особисто. У наукових працях, опублікованих у співавторстві (номери 11, 17, 18, 25 за списком публікацій в авторефераті), автору належать:

- аналіз стану інвестиційної діяльності в сільському господарстві Харківської області, ідея розробки системи перспективних напрямів розвитку, які сприятимуть виходу сільськогосподарських підприємств із кризового стану;

- визначення та групування (за напрямами) функцій дорадчих структур науково-освітньої складової регіональної системи дорадництва: інформаційно-консультаційного, виробничого, науково-освітнього, соціального;

- обгрунтування методики розбудови економіко-математичної моделі оптимального складу машинно-тракторного парку в сільськогосподарських підприємствах.

З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертаційній роботі використані лише ті положення, які є результатом особистої роботи здобувача. Автором досліджено та висвітлено проблеми організації економічних взаємовідносин у формуванні і використанні ресурсного потенціалу в аграрному секторі економіки.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи доповідалися на науково-практичній конференції “Економічні проблеми розвитку АПК в умовах ринкової економіки” (29-31 березня 2000 р., м.Київ), на Першій всеукраїнській конференції молодих учених-аграріїв (15-16 березня 2001 р. м. Київ), на науково-практичних конференціях: “Особливості соціально-економічного розвитку України та регіонів” (27-28 жовтня 2005 р., м. Запоріжжя) та “Наука и технологии: шаг в будущее – 2006” (20-31 травня 2006 р., м. Бєлгород, Росія), на Першій міжнародній науково-практичній конференції “Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи” (4-6 вересня 2006 р., м. Мелітополь), на Першій міжнародній науково-практичній конференції “Передові наукові розробки – 2006” (1-15 вересня 2006 р., м. Дніпропетровськ), на Шостій міжнародній науково-практичній конференції “XXI століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія” (8-9 червня 2007 р., м. Київ), на Третій міжнародній науково-практичній конференції “Государственное регулирование экономики и повышение эффективности деятельности субъектов хозяйствования” (19-20 квітня 2007 р., м. Мінськ, Білорусь), на міжнародній науково-практичній конференції “Ефективність використання ресурсного потенціалу в умовах сталого розвитку сільського господарства” (1-2 березня 2007 р., м. Харків), на Дев’ятих річних зборах Всеукраїнського конгресу вчених економістів-аграрників (26-27 квітня 2007 р., м. Київ).



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет