Основні напрямки профілактики прискореного старінняжүктеу 38.07 Kb.
Дата09.06.2016
өлшемі38.07 Kb.
Збільшення тривалості життя є пріоритетним завданням геронтології та профілактичної медицини в цілому.

Можна виділити такі основні напрямки профілактики прискореного старіння: • збільшення прибутків населення, поліпшення його соціального захисту та медичного обслуговування;

 • оздоровлення навколишнього середовища;

 • здоровий спосіб життя, який включає:

  1. активний руховий режим;

  2. збалансоване харчування;

  3. усунення шкідливих звичок;

  4. правильний режим праці та відпочинку, тощо;

   • рання діагностика, профілактика та адекватне лікування захворювань;

   • геропротекторні засоби (речовини, що збільшують тривалість життя);

   • генна інженерія.

Нині експериментально доведено, що багато речовин можуть збільшувати тривалість життя. Геропротектори можуть та повинні застосовуватись в зрілому і навіть в молодому віці.

За наявності патологічних процесів застосування геропротекторів може зупинити подальше їх прогресування, що є засобом вторинної профілактики патологічного старіння людини. Більш того, застосування геропротекторів у комплексній терапії значно підвищує ефективність лікування, знижує частоту побічних реакцій лікарських препаратів у людей похилого віку.

Механізми дії геропротекторів різноманітні. Це і корекція порушень клітинного метаболізму, і нормалізація стану нейроендокринної регуляції та імунітету, підвищення компенсаторних механізмів, відновлення реактивності організму на зовнішні та внутрішні подразники.

На основі експериментальних та клінічних досліджень до числа геропротекторних засобів віднесені: 1. рухова активність (фізичні тренування);

 2. збалансоване харчування;

 3. вітаміни та полівітамінні препарати;

 4. метаболічні комплекси;

 5. тканинні препарати;

 6. пептидні препарати тимуса і епіфіза;

 7. ентеросорбенти;

 8. продукти життєдіяльності бджіл.

Рухова активність є важливим елементом профілактики прискореного старіння. Вона покращує функціональний стан центральної нервової системи, опорно-рухового апарату, серцево-судинної та дихальної систем, підвищує стійкість до стресових навантажень.

Головними елементами рухового режиму людей похилого віку є ранкова гімнастика, оздоровча ходьба та аеробні тренування.Збалансоване харчування. Основні принципи організації харчування для попередження передчасного старіння розроблені Інститутом геронтології АМН України:

 • енергетична збалансованість з фактичними енерговитратами організму;

 • лужне спрямування харчування, корекція закислення внутрішнього середовища організму;

 • збагачення раціону продуктами і стравами, що нормалізують кишкову мікрофлору старіючого організму;

 • збагачування їжі геропротекторними продуктами (мед, горіхи, лимон, інжир, фініки, груші, зелень).

Вітаміни – обов’язкові компоненти програми профілактики прискореного старіння. Перевага надається полівітамінним препаратам які містять водорозчинні (В1, В2, В6, В12, аскорбінова кислота) і жиророзчинні вітаміни (А, Е, О).

Для профілактики прискореного старіння доцільно використовувати полівітамінні комплекси декамевіт, ундевіт. Приймають їх по 1 драже двічі на добу по 3 тижні – 2-3 рази на рік.Метаболічні комплекси – рибоксіл, міндронат, тіатріазолін, препарати калію, вітамін Е, глутамінова кислота. Їх вживають 3-4 рази на рік.

Тканинні препарати. На молекулярному рівні механізм дії тканинних препаратів полягає у підвищенні активності багатьох ферментів організму. До цих препаратів відносяться екстракт алое, плаценти, спленін, Фібс, актовегін, плазмол. Вони застосовуються по 10 днів, двічі на рік.

Крім того, в профілактиці передчасного старіння використовують препарати вилочкової і шишкоподібної залоз (тиманін і епіталамін), ентеросорбенти, адаптогени (женьшень, елеутерокок, лимонник, заманиха, аралія), продукти бджільництва.


Геропротекторні засоби слід призначати:


 • практично здоровим людям, які мають чинники прискореного старіння (проживання в хімічно- або радіаційно- забруднених регіонах, нераціональне харчування, стреси, гіподинамія, обтяжлива спадковість), з метою послаблення впливу цих чинників на організм;

 • умовно здоровим людям різного віку, які мають прискорений тип старіння, з метою уповільнення процесу старіння й первинної профілактики вікової патології (атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, остеопорозу, деменції та інш.);

 • літнім хворим з метою поліпшення віддаленого прогнозу захворювань, підвищення ефективності медикаментозної терапії, зменшення побічної дії фармакологічних препаратів, профілактики ускладнень, уповільнення прискореного старіння організму.Пам’ятайте, аби принципу «Старість – у радість!» було досягнуто в кожному житті, за канонами сучасної геронтології – цьому необхідно вчитися протягом усього життя кожному окремому претенденту.


Матеріал підготувала: Ірина Мокрицька, обласний геріатр

Відповідальна за випуск: Людмила Зубко, зав. відділом ОЦЗ
Вінницька обласна клінічна лікарня

ім. М.І. Пирогова

Вінницький обласний Центр здоров’я

СТАРІСТЬ

У

РАДІСТЬ


Вінниця 2013


©dereksiz.org 2016
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет