Отчет за 2012 година по изпълнение на програма за управление



бет1/2
Дата24.07.2016
өлшемі456 Kb.
#219489
түріОтчет
  1   2
ГОДИШЕН ОТЧЕТ ЗА 2012 ГОДИНА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ

НА

ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ

НА ОБЩИНА БОРОВО

2011 – 2015 ГОДИНА

Общинският план за развитие на Община Борово 2007-2013, Актуализираният документ по изпълнението и приложимостта на Общинския план за развитие 2007-2013 г., изработен през 2012 г., и Програмата за управление на Община Борово за мандат 2011 – 2015 бяха основните документи, от който се ръководихме при изпълнение на всички общински дейности през 2012 г.

Настоящият отчет се изготвя, за да се спазят разпоредбите на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация. Документът следва структурата на Програмата за управление на Община Борово за мандат 2011 – 2015 г.
ПРИНЦИПИ
Спазихме заложените в Програма за управление на Община Борово 2011 – 2015 г. основни принципи:

  • Единен подход за планиране и програмиране;

  • Концентрация на ресурсите – финансови и човешки за постигане на целите на Общинския план за развитие;

  • Партньорство на всички нива при осъществяване на планирането, програмирането, финансирането, наблюдението и оценката на всички дейности;

  • Координация на дейността на общинска администрация в процеса на планирането и програмирането, ресурсното осигуряване, реализацията, наблюдението и оценката;

  • Съгласуваност с другите структуроопределящи политики, инструменти и действия на международното, националното и регионално равнище;

  • Публичност и прозрачност в работата на общината – наличие, поддържане и осъществяване на публичните регистри, които се създават и водят в общината. Публично оповестяване, публикуване и обсъждане на проекта за общински бюджет, както и степента на изпълнението му;

  • Отворена и открита към хората администрация – провеждане на обществени обсъждания с гражданите по важни за развитието на общината въпроси.


ПРИОРИТЕТИ
През 2012 г. работихме така, че да изпълним Главния приоритет на Програмата: „Създаване на нови работни места, повишаване на заетостта, подпомагане на уязвимите от бедността, подобряване на жизнената и околна среда”.

  1. През 2012 г. създадохме повече от 350 нови работни места като използвахме всички текущи възможности на Оперативна програма за развитие на човешките ресурси 2007-2013, както и на всички останали програми за заетост, включително Регионална програма за заетост – 2012 г.

  2. Проведохме срещи с частни инвеститори за създаване на малки производства в населените места на общината. Някои от идеите ни не се реализираха, а за други предвиждаме реализация през настоящата 2013 г.

  3. Извършихме множество ремонти на сгради на обществени институции в град Борово, село Горно Абланово, село Батин, село Обретеник, село Брестовица.

  4. Реализирахме проект за реконструкция и модернизация на тротоарите и осветлението по главната улица на град Борово – „Шести септември”;

  5. Разработваме проект за реконструкция и модернизация на тротоарите и осветлението по главните улици „Христо Ботев”, „Кънчо Бакалов” и „Първи май” в село Обретеник;

  6. Работихме за да поддържаме добрия външен вид на всички населени места – улици, обществени паркове, гробищни паркове;

  7. Осигурихме достатъчно средства за сметоизвозване, депониране на отпадъците и поддръжка на обществени терени;

В местното самоуправление и местната администрация изпълнихме заложените приоритети:

    • Създадохме възможности за финансова независимост на всички второстепенни разпоредители с бюджетни кредити като засилихме мерките за контрол на финансовите разходи, не допуснахме злоупотреби и корупционни практики;

    • Създадохме работещ управленски екип;

    • За кметски наместници в селата Волово и Брестовица назначихме лица, посочени от местните хора, след провеждане на общоселски събрания;

    • Създадохме възможности за работеща кметска администрация.


ОБРАЗОВАНИЕ
Както отбелязахме в Програмата за управление на Община Борово 2011 – 2015 г.: „Образованието е най-важната сфера в обществения живот на една община”. За съжаление в нашата община образователните институции са малко и с малък брой деца и ученици. Може да се каже, че работихме така, че да се съхранят всички съществуващи на територията на общината образователни заведения, а това, според нас, е един сериозен успех, въпреки демографската криза.
През 2012 г. направихме постъпки към Министерство на образованието, младежта и науката държавното помощно училище в село Брестовица да стане общинско. Усилията ни се увенчаха с успех. Тази инициативи предприехме, за да запазим съществуващите социални услуги в село Брестовица, за да осигурим по-добър живот на институционализираните деца и не на последно място да запазим работните места в селото.
Предучилищно възпитание и обучение

През 2012 г. осигурихме възможности всички деца от 0 до 7 години да имат достъп до предучилищно възпитание и образование. В резултат на общите усилия на директора на ОДЗ, на педагогическия персонал, както и благодарение на растящото разбиране на родителите, че децата трябва да се обучават и преди навършване на възраст за училищна готовност, децата в ОДЗ „Славейче”, обхванати в предучилищно обучение за учебната 2012-2013 са 126, в сравнение със 115 през предходната учебна година. Така 85 % децата от 0 до 7 години се обучават в предучилищни групи, с което се изпълняват изискванията на всички стратегически документи на общината.

Общинска администрация разработи и внесе за разглеждане в Министерство на труда и социалната политика, по програма „Красива България”, проект за основен ремонт на Филиала на ОДЗ „Славейче” в село Горно Абланово. За съжаление, проектът не беше одобрен поради ограничените средства, отпуснати за програмата през настоящата година.
Общообразователни училища

За съжаление демографски тенденции на обезлюдяване на общината влияят негативно върху броя на децата в общинските училища. Въпреки това управленският екип на общината, директорите и педагозите обединиха усилията си и не допуснаха закриването на нито едно от училищата в общината. В края на 2011 г. Основно училище „Христо Ботев” в село Горно Абланово беше дофинансирано с 10 000 лв от общинския бюджет. Ако това не беше се случило и училището в Горно Абланово не беше съхранено, щеше да се утежни достъпа на децата от село Батин до образование, тъй като, за да ходят на училище, трябваше да пътуват ежедневно сутрин и вечер общо 45 км.

И тази година по предложение на кмета на община Борово общинският съвет взе решение за съществуване на слети паралелки и паралелки под разрешения минимум за учебната 2012-2013 г., което е още едно добро дело по посока на съхраняване на общинската общообразователна мрежа.

Поради липса на достатъчно специалисти и през 2012 г. се взе решение да се заплащат пътните разходи на учителите, преподаващи в общинските училища. С това се изпълняват нормативните изисквания в образователна система, а обучението на младите хора от общината се поверява на специалисти.

Подкрепихме усилията на педагогическия колектив на СОУ „Св. Климент Охридски” в град Борово за поредна година да се реализира прием за 9 клас в една непрофилирана паралелка. Проведохме срещи с ректора и преподаватели в РУ „Ангел Кънчев” с цел създаване на специализирани програми за обучение на средношколците по определени специалности и професии. Педагогическият екип на Средното общообразователно училище проведе разяснителна кампания сред децата и родителите, но усилията се оказаха напразни. Прием за 9 клас за учебната 2012-2013 г. не се реализира.

Управленският екип на Община Борово се включи в гражданското възпитание и образование на учениците от общинските училища. На 19 май 2012 г. кметът на Община Борово посети завършващите дванадесетокласници и им подари плакет на община Борово. Покани ги да продължат образованието си във висши учебни заведения и след това да се завърнат да работят по родните си места.

Учениците от осмите класове на общинските училища се срещнаха с кмета на община, с председателя на Общинския съвет и с общинска администрация. Проведе се разговор на тема: „Правомощията на общинските власти”. Целта бе младите хора да видят как функционират местните обществени и властови структури и как разпределят помежду си задълженията и отговорностите.

В чест на 17 май – Денят на спорта кметът на Община Борово посети продежданите спортните игри, организирани от учителите за децата от началния курс и футболната надпревара между отборите но общинските училища и награди с предметни награди победителите.

В истински общински празник се превърна откриването на учебната година. Нито едно детско и учебно заведение не остана не посетено от представител на управляващия екип.

На 23 юли в големия салон на Народно читалище „Искра 1898” се проведе Арт концерт на младежи от Румъния, Турция, Франция, Италия и България по проект „Изкуството срещу агресията”. Проектът се реализира в областния град Русе в продължения на девет дни. По покана на кмета на Община Борово младите хора показаха пред гражданите на град Борово как заедно може да се работи срещу агресията. Концертът беше посетен от много млади хора от Борово.


През месец ноември 2012 г. кметът на Община Борово иницира провеждането на среща с родителите на учениците от СОУ „Св. Климент Охридски” – град Борово. Обсъдени бяха някои негативни тенденции, свързани с посещаването на учебните занятия.

В община Борово бе създаден местен екип, ръководен от директора на дирекция „Специалзирана администрация”, който да работи по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в Република България. Екипът разработи програма за работа на територията на Община Борово. В края на ноември се проведоха информационни срещи с обществеността на град Борово и родителите на децата от СОУ „Св. Климент Охридски” – град Борово, предстоят срещи и в другите населени места.

Управляващият екип на общината създаде възможности за добрата и ползотворна работа на младежката организация на Българския червен кръст в град Борово. През 2012 г. закупихме и подарихме на младежите грейки с цвета на червения кръст и с логото на СОУ „Св. Климент Охридски”.

Казаното по-горе е в резултат на увереността на управляващия екип на Община Борово, че младите хора трябва да бъдат възпитавани не само от семейството и училището, но и от цялото общество. Гражданските добродетели са висши добродетели, доброволната работа в помощ на бедните и самотни хора възпитава такива добродетели и затова настоящият управленски екип ще продължава да насърчава всички неформални младежки сдружения и инициативи, работещи в обществена полза.


Във връзка с гореизложеното може да се каже, че са реализирани следните очакваните резултати:

  • Съхраняване на трите общински училища, две от които средищни с осигурен транспорт и столово хранене;

  • Насърчаване на младежите да учат в средното училища в град Борово чрез създаване на система от стимули;


СОЦИАЛНИ УСЛУГИ
Изминалата 2012 г. беше много успешна в сферата на социалните услуги.
1. Социални услуги за хора с увреждания

На територията на Община Борово работи най-големият в страната Център за социална рехабилитация и интеграция на хора с увреждания „Детелина”. Управленският екип на Община Борово насърчи идеята на екипа от специалисти до ЦСРИ да бъде осигурен мобилен достъп на хора с увреждания от всички населени места на общината. През 2012 г. екипът е предоставял услуги на 100 лица с увреждания от град Борово, село Обретеник, село Горно Абланово, село Волово, село Батин; повече от 25 жители от съставните села на общината са получили достъп до медицинска и социална рехабилитация, психологическа подкрепа, достъп до форми за социално включване, групови терапии, мероприятия за организиране на свободното време. Мобилната услуга се осъществява и на територията на град Борово. Посредством мобилен достъп над 40 лица със затруднения в предвиждането са извеждани от социалната изолация и самотното съществуване и са вземали участие в терапевтични групи и културни мероприятия. Мобилната услуга е подпомогнала над 70 наши съграждани в осигуряването на достъп до здравни грижи и медицинска рехабилитация. От 2012 г. в ЦСРИ се реализира възможността социалните услуги да се доставят посредством посещенията на екипа от специалисти в домовете на най-трудно подвижните потребители. До 2012 г. по този начин се доставяха предимно медицинските услуги. За пръв път през 2012 г. услугите на ЦСРИ се доставят на потребители над капацитета на услугата.

Това са новаторски промени и безспорни успехи за колектива на ЦСРИ, които изпълниха стратегическите задачи, поставени пред специалистите в сферата на социалните услуги в общността – осигуряване на достъпни и качествени социални услуги, интеграция на общности и индивиди, пълноценна реализация и грижа за хората от рисковите групи.

През 2012 г. продължи доставката на услуга „личен асистент” на хора с увреждания с 90 и над 90 % загубена работоспособност. За периода 10.01.2011 – 31.12.2012 г. услугата „личен асистент” са ползвали 27 лица, а 24 души са работили като лични асистенти. Доставката на услугата продължава и през 2013 г. Общината е усвоила над 75 000 лв под формата на работни заплати. Чрез услугата „личен асистент” е реализирана възможността най-тежко болните хора в общината да получат подкрепа за достоен живот, въпреки ограниченията на заболяванията и невъзможността за самостоятелно обслужване.



През 2012 г. Община Борово спечели проект „Подкрепи ме!” по схема „Помощ в дома” на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013”. Той ще се реализира в период 01.02.2013 – 31.03.2014 г. По проекта, на стойност 151 000 лв, ще се доставят услугите „домашен помощник” и „домашен санитар” на 60 и над 60 лица с увреждания и самотноживеещи възрастни, а на работа като домашни помощници и домашни санитари ще бъдат наети 30 безработни лица. По този начин ще се реализира възможността за изравняване на достъпа до социални услуги за хората с физически ограничения от цялата община, тъй като услугите ще бъдат доставяни във всички населени места от общината.

Продължи реализацията на услугата „Защитено жилище” за лица с интелектуални затруднения. През 2012 г осемте младежи и девойки продължиха да живеят в Защитено жилище „Бъдеще”. Постарахме се да осигурим работа на един от тях – Николай, който беше нает по програма „Развитие” и се оказа добър и работлив младеж. Считаме че младежите оценяват усилията на общината и на хората, които се грижат за тях. Благодарността младите хора, които трудно могат да организират бита си самостоятелно, ни задължава да продължим да работим за разширяването на системата от социални услуги в общността и за подобряването на достъпа до тези услуги на все повече хора с увреждания.

От началото на м. септември 2012 г. общинска администрация Борово започна да приема заявления за изготвяне на карти за преференциално паркиране на хора с увреждания. Картата се издава по образец, съобразен със стандартизирания модел на европейската общност от Приложението към Препоръка 98/376/ЕО на ЕС относно картата за паркиране на хората с увреждания. Картите се издават на лица с трайни увреждания, регистрирани по постоянен адрес на територията на Община Борово, за които органите на медицинска експертиза са установили степен на намалена работоспособност или са определили вид и степен на увреждане 50 и над 50 %.

2. Социални услуги за хора в надтрудоспособна възраст
Продължи дейността на най-старата и най-голямата услуга в общността – Домашен социален патронаж. Потребители на услугата са били около 230 души от всички населени места на общината.

За да се реализира проект „Подкрепи ме!” към Домашния социален патронаж бе създадено Звено за услуги в домашна среда, чрез което ще се управлява доставката на услугите „домашен помощник” и „домашен санитар”. След изтичането на проекта от наетите 30 лица, на работа за срок от още една година ще останат 10, които ще доставят услугите на потребителите с най-висока невъзможност за самообслужване. Така за пръв път в годините на преход след 1989 г. бяха разширени възможностите на най-голямата социална услуга в Община Борово.

През годината бяха извършени проверки от специалистите в общинска администрация на качеството и количеството на приготвяната храна в кухните на Домашния социален патронаж. Проверките ще продължат и през 2013 г., целта е услугата да предоставя качествена и достатъчна по количество питателна храна на самотноживеещите възрастни хора и на хората с увреждания.

През изминалата година ремонтни дейности са извършени в кухнята на Домашен социален патронаж – село Горно Абланово – на стойност 5071 лв и в кухнята на село Обретеник – на стойност 2170 лв.

През 2012 г. община Борово продължи да финансира дейността на пенсионерските клубове във всичките населени места. Кметът на Община Борово бе чест гост на мероприятия, организирани от местните пенсионерски клубове. Пенсионерските клубове бяха домакини на кулинарната трапеза в село Обретеник през месец септември. Мероприятието беше част от програмата за честванията на празниците на Община Борово.

Подпомогнахме с организирането на транспорт участието на пенсионерски клуб „Здравец” от град Борово в предаването на БНТ „Бързо лесно, вкусно”. Клуб „Здравец” бе определен за победител от жури, в което участва водещия на предаването Ути Бъчваров по време на празниците на града през 2011 г.



Подпомагането на клубовете на пенсионера ще продължи и през 2013 г. Тази дейност отразява разбирането на управленския екип на общината, че възрастните хора са голяма и достойна част от обществото, че заслужават уважение и подкрепа, разбиране и помощ.
3. Социални услуги за деца с увреждания
През 2012 г. на територията на община Борово продължиха до функционират два дневни центъра за деца с увреждания и Дом за деца, лишени от родителска грижа в село Брестовица.

След встъпването в длъжност на настоящия кмет на Община Борово експерти от общинска администрация започнаха серия проверки в ДДЛРГ „Св. Иван Рилски” – село Брестовица. Причината за това бе липсата на средства в края на календарната 2011 г. за гориво за отопление и за храна за децата. Проверките констатираха множество нарушения на делегирания бюджет, заради което директорът на Дома бе уволнен дисциплинарно, а общината Борово уведоми прокуратурата. В края на 2011 г. в бюджета на ДДЛРГ липсваха  около 40 000 лв, като намаляването на капацитета на Дома с пет места през 2012 г. допълнително утежни финансовото състояние на институцията. През 2012 г. общината дофинансира ДДЛРГ “Св. Иван Рилски” с 85 000 лв.

Сградният фонд на Дома бе запуснат и неподдържан, а ДАЗД бяха издали предписание за текущ ремонт. Той бе извършен и финансово обезпечен от общината през 2012 г. В следствие на извършения ремонт беше създадена нова дневна, с достъп до интернет и възможност за самоподготовка и игри, бяха закупени климатици за най-студените стаи в Дома, бе подменен парния котел на сградата. Още през първата половина на 2012 г. отново със средства от инвестиционната програма на община Борово бяха закупени нова професионална пералня и сушилня на стойност 15 888 лв. Осигурено бе видеонаблюдение над стълбищата и входа на сградата – с цел предотвратяване на злополуки и нерегламентирани влизания бяха други придобивки за питомците на Дома. От запусната и занемарена сграда ДДЛРГ “Св. Иван Рилски” се превърна в добро място за отглеждане на деца и лица, лишени от собствени семейства.

Реформите в Дома имаха различен отзвук. Множество държавни институции се изсипаха на проверки със закъсняла заинтересованост. Медиите се опитаха да отразят безпристрастно процесите на реформа в Дома, но се виждаше, че се ръководят от поръчки или от търсене на сензации.

Добрата работа винаги дочаква своето признание. През м. август 2012 г. Държавна агенция за закрила на детето направи нова проверка, за да установи как са изпълнени нейните предходни предписания. Цитираме част от констатираното в протокола, защото то е признание за свършеното от общината и специалистите в Дома, от най-строгия съдник за правата на децата в България: при стартиране на проверката е установено, че в ДДЛРГ “Св. Иван Рилски” са настанени 41 деца и лица, 9 от които над 20-годишна възраст. Към момента на проверката всички деца и лица са на летен отдих или на рехабилитация – 21 деца са на летен отдих в село Кранево, 10 деца на рехабилитация в СБАЛФРМ “Медика” – град Русе, а 10 деца са на рехабилитация в специализирана болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация в Котел. При направения оглед на материалната база, комисията установи, че в сградата е извършен ремонт – пребоядисани са всички стаи на децата, коридорите и общите помещения в пастелни цветове, поставени са комарници и пъстри пердета, в част от стаите е подменена подовата настилка, умивалниците имат поставени врати, осигурено е ново спално бельо за възпитаниците. В коридорите и общите помещения са поставени саксии с цветя, в стаите на децата – картини, рисунки, детски играчки. Обстановката е приятна и уютна. За по-доброто хранене на децата е предвидено от 15 септември храната да се доставя от външна фирма, която ще се съобразява със стандартите за детско рационално хранене. От прегледа на документацията е установено, че през месец юли 2012 г са извършени срещи на мултидисциплинарния екип за преглед на плана за грижа, от които е видно, че на срещата участие са взели пряко ангажираните специалисти, социален работник от ОЗД, както и външни специалисти. Убедени сме, че днес децата и лицата от ДДЛРГ „Св. Иван Рилски” живеят при по-добри условия, спокойно и щастливо.

С грижа да деинстуционализираните деца продължихме да работим по идеята за създаване на нова услуга – „преходно жилище”. В края на 2011 г. успяхме да реализираме проект за обзавеждане на помещенията в сградата на Дома, предназначени за преходно жилище. Тъй като извършеният преди това ремонт не удовлетвори проверяващите, се наложи извършването на нов – в стаите бяха поставени ламинат и терикот, стените бяха изравнени и боядисани отново, на външните стени беше направена изолация, беше изграден санитарен възел за специалистите. Средствата, вложени в помещенията, за ремонт и обзавеждане надхвърлят 35 хиляди лева. Очакваме през 2013 г. усилията по разкриването на услугата „преходно жилище” да се увенчаят с успех.

През 2012 двата дневни центъра за деца с увреждания продължиха да доставят услуги на своите питомци. Успех за екипа от специалисти на ДЦДУ „Слънце” е фактът, че през годината услугата са ползвали 25 деца, включително деца от други общини. Назначаването на логопед също допринесе за повишаване и разнообразяването на качеството на предоставяните в центъра услуги.

От 2012 г. услугите Защитено жилище „Бъдеще” и Дневен център за деца с увреждания „Слънце” получиха по-голяма самостоятелност след като директорът на услугите бе определен за второстепенен разпоредител с бюджетни кредити.



Работата на другия дневен център „Патиланци” също може да се определи като много добра въпреки трудностите при работата с деца с множество тежки увреждания. За да се подобрят условията за пребиваващите в услугата деца и на специалисти, в помещенията бе извършена подмяна на дограма на стойност 3041 лв, бе закупен котел и изградена парна отоплителна инсталация на стойност 20 000 лв.

Във връзка с гореизложеното, считаме че са реализирани заложените в Програмата цели и приоритети:

  • Усъвършенстване на системата на социалните услуги по посока на създаване на мобилен достъп до услугите на хора с увреждания;

  • Разгръщане на пълния капацитет и възможности на създадените вече услуги;

  • Създаване на нови социални услуги само при доказана потребност и в следване на Общинската стратегия за развитие на социалните услуги 2011 - 2015 г;

  • Усъвършенстване на възможностите на Домашните социални патронажи и строг контрол върху качеството на входящите продукти и готовата храна;

  • Сериозна и последователна работа с проекти по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”;

  • Равен достъп на гражданите от всички населени места до системата на социалните услуги чрез създаване на социален транспорт;

  • Използване възможностите на мобилните социални услуги за разширяване да достъпа до здрави грижи и социални услуги.



СОЛИДАРНА И АНГАЖИРАНА ПОЛИТИКА ПО ЗАЕТОСТ
През 2012 г. продължи да се засилва тенденцията, очертана през 2011 г. – високи нива на безработица, ниски нива на заетост в малки и средни частни предприятия, свиване на същинския пазар на труда, разширяване на обхвата на заетост до програми и проекти, финансирани от Министерство на труда и социалната политика чрез Агенцията по заетост и Агенцията за социално подпомагане. Равнищата на безработица се задържаха на равнището на 30 и над 30 %, въпреки големия брой хора, наети в програмите за заетост. Причините за това бяха: завръщането на много хора в трудоспособна възраст от градовете или от чужбина и търсене на препитание в общината. Въпреки това, 300 работни места по програми и проекти, финансирани от Агенция по заетостта, които общината администрира и управлява, са значителен успех в процеса на преодоляване на високите нива на безработицата и задържането в населените места на част от трудоспособното население.



  • Програма “Развитие” – Оперативна програма за развитие на човешките ресурси




Населено място

Проект 36 – поддръжка на сгради

Проект 46 – поддръжка на пътища

Проект 40 – работник по озеленяване

Проект 37 – работник по озеленяване

Проект 48 – поддръжка пътища

общо

Батин

3

12

8

15

9

47

Борово

6

19

9

10

17

61

Волово

2

1

1

3

-

7

Г. Абланово

6

5

7

12

8

38

Екз. Йосиф

2

2

3

1

1

9

Брестовица

2

1

-

2

1

6

Обретеник

7

12

10

15

16

60

ОБЩО:

28

52

38

58

52

228




  • Проект “Подкрепа за заетост




Населено място

Брой наети работници

Батин

8

Борово

12

Горно Абланово

13

Екзарх Йосиф

3

Обретеник

14

Общо

50




  • През 2012 г. бе реализирана Регионална програма за заетост за 2012, по която бяха наети 10 работници от всички населени места за срок. За 2013 г. Община Борово отново подготви и спечели Регионална програма за заетост, по която отново е одобрено разкриването на 10 нови работни места.

  • В края на 2012 г. бяха назначени на работа 15 лица на длъжност “общ работник, за неотложни и аварийни дейности” по НП “СПОЗ”, безработните са лица на социално подпомагане.

Средствата за работни заплати по програмите за заетост бяха изплащани от местни средства, а след това съобразно подписания договор искани от държавния финансиращ орган. Ако през м. юни общината е получавала средства за работни заплати в размер на 29 978 лв, то през м. ноември 2012 г. те вече са в размер на 109 475 лв. В края на 2012 г. Агенция по заетостта започна да забавя плащанията към Община Борово. Въпреки това тя се справи с изплащането на заплатите на работещите във всички програми. Към настоящия момент Агенция по заетостта дължи на Община Борово 130 388,33 лв.

Една от първите задачи, с която се зае кметът на община Борово началото на своя мандат бяха срещи с частни работодатели, които търсят място за бизнеса си или целят разширяването му в селища със свободна работна ръка. За съжаление лошият бизнес климат в държавата, препятстващ частната инициатива, не позволи до този момент да се реализира нито една от разработваните възможности. Поради това в град Борово и в съставните села на общината не се реализираха малки и средни частни предприятия и фирми, който да поддържат една добра и стабилна заетост.

Все в тази връзка направихме постъпки пред Министерство на отбраната за възстановяване на собствеността върху бившето военно поделение в град Борово. Очакванията ни в тази посока са оптимистични.

Една от частните инициативи, които ще се реализират на територията на Община Борово е изграждането на ветроенергиен парк “Обретеник”. По проекта е предвидено изграждането на 13 броя ветрогенератори с обща мощност 39 MW. Реализацията на този проект ще бъде важна инвестиции в общината и по посока на създаване на работни места за местното население.

През изминалата 2012 г. общинското ръководство се стараеш да поддържа добри отношения с местните земеделски и производителни кооперации и да си партнира с тях по важни обществени дейности.


Във връзка с гореизложеното може да се каже, че управляващият екип и общинска администрация последователно следваха следните цели и приоритети:

  • Укрепване и развитие на общинската икономика;

  • Подкрепа на местния бизнес при участие в изпълнение на общинските дейности;

  • Партньорство със земеделските и производителните кооперации;

  • Кандидатстване по програми и схеми по заетост, професионално управление на програмите и създаване на система за безопасни условия на труд;

  • Насърчаване на инвестициите и привличане на стратегически инвеститор с цел разкриване на работни места.


КУЛТУРА И ТУРИЗЪМ
Културата и туризма са друга област, за която изминалата 2012 г. беше успешна.

Едно от първите събития в началото на настоящия мандат, които трябваше да се организират съвместно от читалищата „Пробуда 1924”, „Искра 1898” и Община Борово беше юбилеят на почетната гражданка на Община Борово, народната певица Руска Недялкова. Събитието беше мащабно посетено и добре прието от местната общественост и даде добър старт на културните събития през настоящия мандат.

Продължихме създадената от предходни мандати традиция да се организират Новогодишни и Великденски общоградски тържества, на които да се събират максимален брой хора. Тази традиция се утвърди и наложи като добра практика в културния живот на общината.

Едно от основните културни събития продължи да бъде започналия през 2008 г. Фолклорен фестивал „От Дунав до Балкана”. По инициатива на организаторите на фестивала определихме парична награда за най-добре представил се колектив – в размер на 300 лв. Целта беше да се привлекат състави с по-високи художествени възможности, които да превърнат Борово за два дни в столица на фолклора и фолклорната традиция . За пети пореден път Община Борово стана домакин на най-големия и най-широко посещаван фолклорен фестивал в областта. През 2012 г. на сцената на община Борово се изявиха над 1500 самодейци, които превърнаха двата фестивални дни в незабравимо преживяване.



Дните на Община Борово за пръв път бяха организирани така, че мероприята да не са концентрирани в общинския център. Всяко населено място иницира и организира самостоятелно свое голямо мероприятие. Всички събития взети заедно съставиха културния календар на празниците.

Както е записано в Програмата за управление на Община Борово управленският екип на община Борово ще подкрепя мероприятията от културния календар. Стремихме се да посещаваме всяко по-голямо културно събитие, независимо от това, в кое населено място се провежда. Незабравими ще останат коледните тържества, организирани от читалищата в навечерието на 2012 и 2013 г, театралния спектакъл в село Обретеник, литературните вечери в град Борово, в селата Обретеник и Горно Абланово, празникът на рибата в село Батин, фолклорните празници – Бабинден, Трифон Зарезан и много други. Община Борово подкрепяше финансово и с организиране на транспорт участието на самодейни състави от читалищата в редица фестивали и конкурси.

Общинска администрация пое инициативата да се разработят проекти за ремонт на сградите на петте читалища – в град Борово и в селата Брестовица, Обретеник, Горно Абланово и Екзарх Йосиф. Читалищата в селата Батин и Волово се намират в една и съща сграда с кметствата, поради това ремонт на помещенията, ползвани за нуждите на читалищата, не беше допустим по изискванията на Оперативната програма за развитие на селските райони. За съжаление тази добра инициатива не се реализира.

В сградата на Народно читалище „Искра 1898” – град Борово се извърши частичен ремонт и освежително боядисване на малкия салон и фоайетата. Така то посрещна гостите на фестивала боядисано в свежи цветове. Ремонтът беше поверен на работниците, наети по програмата „Развитие” на ОП „Развитие на човешките ресурси”.

През месец октомври гост на Община Борово беше почетния гражданин Игнат Канев. Той сподели, че в края на трудовия си път желае да направи нещо значимо за родното си село Горно Абланово. Желанието да се дарят лични средства за обществена полза на г-н Канев бе обсъдена с местната общественост и с ръководството на НЧ „Пробуда 1924” – Горно Абланово и се достигна до идеята да се изгради нова сграда, предназначена за седалище на читалището. Община Борово изготви идеен проект за модерна читалищна сграда, който бе изпратен на г-н Канев за одобрение.

Със съдействието на екипа, работещ в Народно читалище „Искра 1898”, се подготви технически проект за закупуване на климатици, с които да се отоплява големия салон на читалището. Надяваме се тази идея да се реализира още в началото на 2013 г.

Във връзка със 100-годишнината от Балканската война в Община Борово се създаде инициативен комитет, който разработи програма за честванията. Тя включи много и разнообразни мероприятия, част от които се реализираха, друга част – предстоят през 2013 г. Добра инициатива беше ремонтирането на войнишкия паметник в град Борово и възстановяването на традицията да се чества Архангелова задушница като ден в памет на загиналите във войните за национално обединение. На сайта на Община Борово се създаде отделна страница, посветена на годишнината, в която е публикувана програмата на честванията и информацията за проведените мероприятия. Общинският радиоцентър излъчи серия от радиопредавания, посветени на събитията от Балканските войни 1912-1913 г.
През 2012 г. беше поставено началото на туризма като отрасъл в местната икономика. По мярка 313 на Оперативна програма за развитие на селските райони бяха спечелени два проекта на обща стойност над 600 хиляди лева. Община Борово стана партньор на общините Русе и Иваново по проект „Реки на времето”, финансиран от Оперативна програма „Регионално развитие”.

По програма “Развитие на селските райони 2007-2013” г., мярка 313 “Насърчаване на туристическите дейности” Община Борово спечели проект „Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство” на стойност 325 358 лв. Проектът ще приложи добри европейски практики на държавите с развит туризъм - представяне на природното и културното наследство, чрез специализирани компютърни системи, открити за обществен достъп. Във всяка специализирана компютърна система ще се инсталира компютърен софтуер, осигуряващ интерактивно аудио-визуално представяне на природното и културното богатство на община Борово. Ще се създаде аудио-визуална база от кратки, 3-4 минутни филми, озвучени на 5 езика - български, английски, френски, немски, руски. Филмите ще показват културното наследство: природа, архитектура, бит, обичаи, фолклор, местни туристически атракции. Софтуерът ще позволява на туриста да избира една или друга група от филми в зависимост от своя интерес, както и да сменя езика на озвучаване по всяко време. Посетители ще разполагат с виртуален екскурзовод за всички забележителности на община Борово. Този екскурзовод ще улеснява туриста в избора му на обекти за посещение и ще привлича вниманието му към нови обекти, които не са влизали в плана му за посещение. Създадената аудио-визуална база за природното и културно-историческото наследство на община Борово ще се представя на туристически борси и изложения с национален и международен характер. Ще бъде ефективен инструмент за популяризиране на общината и превръщането й в обещаващо туристическо направление. Чрез специализирана страница в Интернет, туристическите продукти на община Борово ще достигат до няколко стотин хиляди потенциални посетителя. По проекта ще се закупят носии и аксесоари – геги, пафти, цървули, народни музикални инструменти, озвучителна техника на стойност 60 000 за общинските читалища.



Отдавна забравен бе факта, че в село Батин е съществувало тракийско селище, късноантична и средновековна крепост. Тя се е намирала на 3 км. северно от селото, върху високо възвишение, между река Дунав и Батинска река. Местността е известна под името „Кале баир”. Има продълговата форма, съобразена с конфигурацията на терена. Заема около 25 дка площ. На ръба на селището е минавал крепостен зид. Сега най-добре личи източната стена, на места се виждат части от нея, изградена от камъни и хоросан. От западната, достъпната страна, личат и следи от ров. В северния край, в скалата е издълбана щерна с размери 4 м на 3,50 м., по повърхността са намерени късове от глинени съдове, характерни за раннотракийската епоха, за предримската, късноримската и времето на Втората българска държава. От тук произхождат римски и византийски монети. Намерена е и една златна монета от Роман І и Христофор /921г./ Карел Шкорипил отъждествява крепостта с кастела Скайдава, за който се споменава в Пътеводителя на император Антонин, между Нове /крепост край град Свищов/ и Гримамиум /укрепление в района на село Мечка. По време на руско-турските войни на това място е бил издигнат редут. На съседното възвишение има останки от римска кръгла кула. Погледът оттам към Дунава е неповторим. Снимки от брега на Дунава при Батин могат да се видят във фотоалбума „Нашата красива община”. Тези открити в старите справочници факти дадоха идеята за реализацията на още един проект по мярка 313.

Община Борово спечели проект по мярка 313 на ОП “Развитие на селските райони 2007-2013” – “Изграждане на туристическата инфраструктура – съоръжения и места за отдих в Община Борово, област Русе”, на стойност 298 486 лв. Проектът предвижда да се създаде туристическа пътека с обща дължина 2400,00 м. Пътеката ще дава възможност да се разгледат историческите забележителности и туристите да се насладят на прекрасните гледки на река Дунав; част от пътека ще бъде достъпна за лица с увреждания; по трасето на пътеката ще се поставят табели с информация за археологията, флората и фауната на района, беседки, пейки, сцена за атракции, кошчета за битови отпадъци, химическа тоалетна и др.

По инициатива на Община Борово и със съдействието на кмета на село Батин бяха почистени и консервирани останки от антична сигнална кула, намирала се през ІV в. на брега на река Дунав. От нея към съседната крепост Скайдава са подавани димни сигнали за идващи от запад неприятели. Това е друга инициатива, целяща да превърне село Батин в бъдеща туристическа дестинация.

За написването на бъдеща маркетингова стратегия на туризма в Община Борово се проведоха проучвания и анализи на природните, етнографските и културните забележителности на всички населени места. Анализът установи, че с най-голям бъдещ туристически ресурс разполага село Батин. Той ще се използва за съживяване и съхраняване на красивото село и превръщането му в обект на бъдеща туристическа дестинация. Много скоро тази стратегия ще стане факт, достъпен за всички на сайта на Община Борово, страницата на проекта.

С участието на Община Борово като партньор на Община Русе по проект „Реки на времето” се дава възможност най-значимите забележителности на Община Борово да бъдат включени в областен туристически маршрут.

С реализацията на проект „Експониране на местното етнографско, историческо и природно наследство” се създаде възможността да се финансира изработването на реплика на Тракийското сребърно съкровище от ІV в. пр. Хр. от град Борово, намиращо се в Националния исторически музей. Така се изпълнява една отдавнашна мечта на боровчани да имат свое копие на прочутото съкровище, разнесло славата на малкия ни град по цял свят.

На сайта на Община Борово бе обособен



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет