Проект„Устойчиво управление и устройство на Природен парк „Странджа””



Дата02.07.2016
өлшемі282.67 Kb.
#172275



Проект„Устойчиво управление и устройство на Природен парк „Странджа””
Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България чрез оперативна програма “Околна среда 2007 – 2013 г.”, Ос 3 “Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие”,

по процедура BG161PO005/11/3/3.2/06/27 “Изпълнение на дейности за устройство и управление на природни паркове” ,

договор N DIR-5113326-С-004


УТВЪРЖДАВАМ,

инж. ПЕТКО НАНЧЕВ

ДИРЕКТОР ДИРЕКЦИЯ

ПРИРОДЕН ПАРК „СТРАНДЖА”

Сключване на договор с изпълнител за изготвяне на Работен проект по всички необходими части за извършване на Ремонт на съществуваща запустяла сграда в центъра на град Ахтопол, и преустройство в Информационно посетителски център „Приморска Странджа” и офис на ДПП «Странджа» в гр. Ахтопол, представляваща двуетажна масивна сграда с идентификатор 00878.501.112.1 по КККР на гр. Ахтопол, Община Царево, област Бургас, с адрес: гр. Ахтопол, ул. „Странджа“ № 18, НТП административна, делова сграда със застроена площ 141 кв.м, построена в Поземлен имот(ПИ) с идентификатор 00878.501.112 по КККР на гр. Ахтопол, Община Царево, област Бургас.



ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ
ВЪВЕДЕНИЕ

Странджа е най-голямата защитена природна територия в България, създадена, за да опазва уникалните екосистеми и биоразнообразие, както и за съхраняване на самобитните странджански фолклор, култура и историческо наследство. Нейната територия е над 1% от територията на страната. През 1933 г. именно тук е обявен първият резерват в България - Силкосия.


ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА НА ПОРЪЧКАТА И ТЕХНИЧЕСКИТЕ СПЕЦИФИКАЦИИ

Изготвяне на Работен проект по всички необходими части за извършване на Ремонт на съществуваща запустяла сграда в центъра на град Ахтопол, и преустройство в Информационно посетителски център „Приморска Странджа” и офис на ДПП «Странджа» в гр. Ахтопол, представляваща двуетажна масивна сграда с идентификатор 00878.501.112.1 по КККР на гр. Ахтопол, Община Царево, област Бургас, с адрес: гр. Ахтопол, ул. „Странджа“ № 18, НТП административна, делова сграда със застроена площ 141 кв.м, построена в Поземлен имот(ПИ) с идентификатор 00878.501.112 по КККР на гр. Ахтопол, Община Царево, област Бургас.

За описаните имоти е съставен Акт за частна общинска собственост № 1468/23.03.2012 г. и за същите е учредено безвъзмездно право на ползване за срок от 10 години на Дирекция на Природен парк „Странджа”, съгласно Решение № 85, прието по т. 21 от Протокол № 7 от проведеното на 12.04.2012 г. заседание на Общински съвет – Царево
1. ОСНОВАНИЕ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ

Дирекцията на Природен парк „Странджа” е създадена с цел да провежда държавната политика за управление на защитената територия, с цел дългосрочното опазване на уникалната й природа и осигуряване на устойчиво социално-икономическо развитие на района. Дейностите, които извършва се отнасят до мероприятията по опазване и възстановяване на биологичното и ландшафтно разнообразие; образователни, популяризаторски, консултантски и рекламни дейности, целящи повишаване екологичната култура на местното население и посетителите на Парка; изграждане и поддръжка на парковата инфраструктура за обслужване на туризма и рекреацията; осъществяване на научни и научно-приложни дейности; създаване и поддържане на база данни за Парка и прилежащите му територии.

Като реална възможност за финансиране с допълнителни средства на извършваните от ДПП дейности е реализирането на Проект „Устойчиво управление и устройство на природен парк „Странджа”” и договор за безвъзмездна финансова помощ № DIR-5113326-С-004, в рамките на процедура BG161PO005/11/3/3.2/06/27 „Изпълнение на дейности за устройство и управление на природни паркове” по оперативна програма "Околна среда 2007 – 2013 г." (ОПОС).

Настоящото задание за проектиране е изготвено съгласно чл.13, ал.2 от Наредба № 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.


Работният проект трябва да бъде съобразен с Концепцията за Информационно посетителски център(ИПЦ)

Целта на настоящото проектиране е създаване на Информационно посетителски център в град Ахтопол и офис на Дирекция ПП „Странджа”.

Настоящото техническо задание определя параметрите поръчката с предмет: Изработване на Работен проект по всички необходими части (архитектурна, конструктивна, ВиК, Ел, ОВК, ПБЗ, пожаробезопастност и др.) с необходимия обхват и съдържание, детайли, подробни количествени сметки по отделните части, количествено стойностни сметки, спецификации на материалите за извършване на Ремонт на съществуваща запустяла сграда в центъра на град Ахтопол, оборудване и обзавеждане на Информационно посетителски център „Приморска Странджа” в гр. Ахтопол, със застроена площ 141 кв.м и двор целият с площ 1001 кв.м, съгласно всички изисквания за изграждане на съвременна административна сграда, осигуряваща облика и функцията й.
2. ОБХВАТ НА ПРОЕКТА

Проекта следва да е изработен в обхват:



А. Възстановяване на проектна документация

Общи данни на обекта

Предмет на заданието е съществуваща двуетажна „административна, делова сграда” в град Ахтопол, ул. „Странджа“ № 18, Община Царево, област Бургас. Сградата е проектирана и построена като административна и е ситуирана в южната част на ПИ с идентификатор 00878.501.112, при граници: север – ул. „Черно море“, изток – ул. „Алеко Константинов“, юг – ул. „Странджа“ и запад – ул. „Велека“.

Сградата има вход ориентирани към първия етаж от ул. „Странджа“ и вътрешно стълбище към втори етаж и сутерена.

Сградата е масивна, със зидани стени и гредоред от дървени греди и частични СтБ елементи. В план сградата е решена, като сталбищната клетка е ситуирана в северната част на сградата, а от коридора са групирани различни по площ стаи. Преградните стени са тухлени по 15 см, а външните също са тухлени по 25 см. Тоалетните са обособени на всеки етаж по една, от северната фасада на сградата до стълбището.

Покрива е скатен с външно отводняване.

Разгъната застроена площ на сградата, предоставена за ползване на ДПП „Странджа” и включваща обхвата на проектиране е около 280 кв.м, разпределена по етажи, както следва:

Сутерен - 141,00 кв.м

Първи етаж - 141,00 кв.м

Втори етаж - 141,00 кв.м

Покрив - 141,00 кв.м


За сградата липсват строителни книжа, поради което е необходимо да се извърши:

  • Пълно геодезическо заснемане

  • архитектурно заснемане за възстановяване на техническата документация на сградата,

  • конструктивно становище

Да се извърши обследване и техническа експериза за оценка на съответствието на вложените в конструкцията материали и да се изработи проект за възстановяване на изгубената проектна конструктивна документация, придружени със съответните, конструктивни записки и становища.

Да се направи внимателен оглед на място за актуалното състояние на конструкцията на съществуващата сграда, като се отбележат и опишат забелязаните дефекти и тяхното местоположение.




  • Изготвяне на технически паспорт по Наредба № 5 от 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите

Б. Работен инвестиционен проект :

На база на приетата и одобрена концепция, запознаване със сградата и нейните особености, да се изготви работен инвестиционен проект, със следното съдържание:

- Обща част;

- Общи данни за обекта;

- Част Архитектура, в т.ч. интериор и обзавеждане;

- Част Конструктивна;

- Част ВиК;

- Част Електрически инсталации, в т.ч. структурно окабеляване и заземяване;

- Част ОВК;

- Част Топлотехническа ефективност;

- Част Паркоустройство и Благоустройство на дворното пространство;

- Част Вертикална планировка и ограда;

- Част Пожарна безопасност, чийто обхват и съдържание са определени съгласно приложение № 3 от Наредбата за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар;

- Част Проект за организация и изпълнение на строителството;

- Част Временна организация на движението;



- Част Сметна документация;



Прогнозната стойност за Изработване на Работен проект по всички необходими части (геодезическо и архитектурно заснемане, конструктивно становище, тевхнически паспорт на съществуваща сграда, архитектурна, конструктивна, ВиК, Ел, ОВК, ПБЗ, пожаробезопастност и др.) с необходимия обхват и съдържание, детайли, подробни количествени сметки по отделните части, количествено стойностни сметки, спецификации на материалите за извършване на Ремонт на съществуваща запустяла сграда в центъра на град Ахтопол, оборудване и обзавеждане на Информационно посетителски център „Приморска Странджа” в гр. Ахтопол, представляваща двуетажна масивна сграда с идентификатор 00878.501.112.1, е 17500 лв. без ДДС.
Прогнозната стойност на строителните и ремонтно-възстановителни работи за преустройство на сградата в Информационно посетителски център „Приморска Странджа” в гр. Ахтопол е 350 000 лв. без ДДС.


АРХИТЕКТУРА

Разработването на общата визия за сградата и фасадните оформления, съобразени със съществуващите конструктивни особености, следва да създадат облика на сграда, която в максимална степен предполага изпълнението на предназначението си на Информационно посетителски център „Приморска Странджа” и работни помещения на ДПП «Странджа» в гр. Ахтопол, със задължителни елементи по запазване и утвърждаване на автентичността на природните дадености и материали;

- възможности за осигуряване на допълнителна топлоизолация позволяваща максимално спазване на температурно-влажностните параметри;

- подобряване на покривния пакет с частично или цялостно укрепване на покривната конструкция и подмяна на керемидите.

Проектът да е съобразен за достъп на лица с неравностойно положение.

На Първи етаж

Помещенията в дясно от входа - източната част на сградата, се предвиждат за Зала за експозиция и трябва да има едно работно място за Организатор на експозицията.

Съществуващите две отделни помещения в ляво от входа на сградата, се предвиждат за офисни помещения с по едно работно място.

Да се изследва възможността санитарният възел да се обособи с две тоалетни, съответно за мъже и за жени.


На Втори етаж

- Едно помещение за зала за обучение, при изследване на възможността за събиране на максимален брой от съществуващите помещения от източната и южната част на сградата(над залата за Експозиция и входното фоайе) и одобрено проектантско решение, в което да се провеждат мероприятия свързани с естеството на работа на ДПП „Странджа” за около 30 човека.

Съществуващите две отделни помещения, се предвиждат за офисни помещения с по едно работно място.

Да се изследва възможността санитарният възел да се обособи с една тоалетна и баня.


На Сутерена

Складови помещения


На първия етаж да се запази външната врата от стълбището за помещението определено за Експозиция на първи етаж. По всички етажи на прозорците да се предвидят от вътрешната страна защитни щори. Да се предложи проектантско решение за обособяване на помещение за архив/хранилище.

Всички стени и тавани да бъдат обработени с латекс. Стените в санитарните възли да се обработят с фаянс до тавана, а преградните стени на тоалетните клетки, ако се предвиждат такива, да се изпълнят със съвременни декоративни плоскости. Всички подове в сградата.

Да се подмени(възстанови) цялата дограма по фасадите с PVC с термомост и стъклопакет. Да се монтират от вътрешната страна на прозорците слънчезащитни щори.

Да се подмени изцяло покривната изолация на сградата.


КОНСТРУКЦИИ

Изследване на необходимостта от подсилване на носещите елементи и предложение за проектантско решение за обособяване на зала за Експозиция на Първи етаж(сливане на помещенията от източната част в едно) и обособяване на Зала за обучение на Втори етаж(сливане на помещенията от източната част в едно; предаване на усилията на зидовете към основите; укрепване на отворите по фасади, необходимо за непрекъснатост на зидовете, поемащи сеизмични товари; конструктивно префугиране на зидарията.

Новите архитектурни, обемно-планировъчни решения, да се проектират така, че да не се засягат елементи от носещата конструкция на сградите. Да не се допуска промяна на предназначението на отделни помещения и части от сградата, която ще доведе до повишаване на натоварванията - над тези предвидени по нормативните изисквания. Да не се допуска увеличение и на постоянните вертикални товари над допустимите. Новите архитектурни, обемно-планировъчни решения, да се проектират така, че да се спазва принципа за намаляване на постоянните товари от настилки, стени, мазилки и оборудване.

Да се докаже носимоспособността, устойчивостта (а там където е необходимо и доказване на деформируемостта) на конструктивни елементи, които съгласно новите архитектурни разпределения и предназначение на помещенията, са натоварени с по неблагоприятни натоварвания и въздействия или комбинации от тях, спрямо първоначалния проект. Ако след проверката, се докаже необходимост от усилване на конструктивни елементи да се изготви работен проект за усилването в необходимата пълнота.

При необходимост от разширяване на съществуващи отвори за инсталации и др. да се предпише необходимото усилване. Нови отвори да се предвиждат само на места където е възможно тяхното осъществяване, като се предпише начина на усилване на елементите в които те ще бъдат направени – направа на чертежи, детайли, обяснителни записки, технически спесификации и технология на изпълнението.

Да се категоризират установените дефекти и повреди в конструкциите в зависимост от техния характер, местоположение и типа на конструктивния елемнт и се предпише начина за саниране, като се изготвят чертежи, детайли (при необходимост), необходимите технически спесификации и технология на изпълнението.

Да се направи оценка на съответствието на конструкцията на сградата с действащите в момента норми и конструктивни правила за проектиране.

Да се направи оценка на степента на антисеизмична осигуреност на сградата съгласно сега действуващите норми.

Да се съгласуват всички проектни решения на част архитектурна и инсталационните части от строителен инженер-конструктор по отношение на натоварване и преминаване на инсталаци през елементите на конструкцията.

ЕЛЕКТРОЗАХРАНВАНЕ

Реконструкция на електрическата система (главно табло, осветителната инсталация; захранване на климатичната система, структурно окабеляване, охранителна и пожароизвестителна инсталации). Приоритетно да се решава въпроса за естетическото въздействие на фасадите при тяхното художествено осветяване. Изготвяне на инсталации, осигуряващи експлоатацията и захранване на апарати и съоръжения по техническите задания на ОВК, В и К; мълниезащита.

Ел.част на проекта е необходимо да съдържа разработване на следните видове ел.инсталации и системи:



    1. Силнотокови ел.инсталации:

  • Ел.захранване на сградата

  • Главно ел.табло

  • Кабелни линии н.н.

  • Разпределителни ел.табла

  • Осветление и осветителна инсталация

  • Силова инсталация

  • Инсталация за контакти с общо предназначение

  • Заземителна инсталация

  • Мълниезащитна инсталация

  • БХТПБ Безопасност, хигиена на труда и пожарна безопасност




    1. Слаботокови инсталации и системи:

  • Структурно окабеляване /компютърна мрежа/

  • Пожароизвестителна инсталация

  • Сигнално-охранителна система

  • TV антенна инсталация


Ел.захранване на сградата

Съществуващото ел.захранване е от съществуващ трансформаторен пост.

След изготвяне и одобрение на идейния архитектурен проект е необходимо да се направят предварителни разчети за ел.товари на сградата, като се вземат данни за ел.консуматори и от специалности ВиК и ОВ и при необходимост да се проектира преорезмеряване на съществуващия трафопоост. Необходимо е също да се проучи наличието и състоянието на втори съществуващ независим захранващ източник за сградата.

Силовият трансформатор по тип (маслен или сух) да отговаря на изискванията на местоположението на помещението на трафопоста съгласно Наредба № 2 / 1994 г.

В сградата за компютрите е необходимо да се осигури и непрекъсваемо ел.захранване от UPS. За запазване на данните времето за поддържане на ел. захранването от UPS да е най-малко 10 мин.

Електрозахранването на електрическите консуматори в сградата да се осъществи по схема TN-S .



Главно ел.табло

Главното ел.табло да се монтира във входното пространство.

Апаратурата в главното ел.табло да се предвиди с автоматични прекъсвачи, оразмерени по работния ток на съответния извод и снабдени със защити срещу претоварване и къси съединения за ток на к.с.25КА в продължение на 1сек.

Да се монтират волтметър със селективен ключ към главния прекъсвач и амперметри към изводите за главните консуматори в сградата. На всеки извод в таблото да се монтира табелка с неизтриваем надпис към кой консуматор отива.



Кабелни линии н.н.

Това са кабелните линии от главното ел.табло до разпределителните ел.табла, които да се положат по кабелни скари в окачения таван, под мазилка в PVC или гофрирани тръби с подходящ диаметър и в специално подготвени вертикални кабелни пътища.


Разпределителни ел.табла

Разпределителни ел.табла да се монтират на всеки етаж за захранване на крайните ел.табла за група консуматори в сградата.

Разпределителните табла да се монтират на подходящи места или в обособени ниши в близост до вертикалните кабелни пътища. Ел.таблата да са оборудвани с автоматични изключватели, снабдени със защита срещу претоварване и к.с.
Осветление и осветителна инсталация

Осветлението в сградата е необходимо да осигурява необходимата осветеност съгласно БДС 1786, съпроводена с добри качествени показатели за дисконфорт, неравномерност, заслепяване, пулсации.

В сградата е необходимо да се предвиди работно осветление, аварийно осветление и евакуационно осветление

Работното осветление е необходимо да се предвиди с подходящи осветителни тела с високоефективни лампи с дълъг живот на светене. Разположението на осветител-ните тела да се направи на базата на светлотехническите изчисления, които да се представят в част БХТПБ.

В сградата е необходимо да се осигури аварийно осветление, поддържащ светенето в продължение на 1 час.

Евакуационно осветление да се осигури за евакуация на посетителите и работещите в сградата в случай на пожар или аварийно отпадане на ел.захранването на сградата. То ще се монтира по пътищата за евакуация за маркиране на пътя и на изходите за осигуряване на необходимата видимост за безопасно напускане на сградата. Осветителните тела на евакуационното осветление се захранват от собствен независим източник - акумулаторна батерия и инвертор, включващ се при отпадане на напрежението и поддържащ светенето в продължение на минимум 1 час.

В коридорите с посетители и стълбището да се използва централно включване.

На входа на сградата да се предвиди осветление, захранвано от самостоятелен токов кръг.

Около сградата да се предвиди районно осветление. Да се осветят всички подходи към сградата и двора.
Силова инсталация

Това е инсталацията за захранване на ел.консуматори от ВиК и ОВ съоръженията и др. Захранването на бойлерите и климатиците да се осъществи на самостоятелни токови кръгове.



Инсталация за контакти с общо предназначение

Всички контакти в сградата да са тип „Шуко”със защита според помещението, за което са монтирани.

За всяко работно място да се осигурят най-малко 3 контакта, монтирани на стената или в подова кутия.

Да се предвидят контакти в коридорите и фоайетата за захранване на почистващи машини.



Заземителна инсталация

Да се проектира заземителна инсталация на трафопоста със заземителен контур около сградата.



Мълниезащитна инсталация

На покрива на сградата да се проектира мълниеприемна мрежа съгласно Наредба № 8 / 28.12.2003 г. за Мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства.

Да се предвиди свързване към нея на всички метални части от покрива и всички метални корпуси на съоръженията върху покрива, като стълби, улуци, вентилатори, климатици и др.

Безопасност, хигиена на труда и пожарна безопасност

Настоящата сграда се планира да бъде обществена сграда на ДПП „Странджа”. Тя може да се приравни на категория Г по пожарна опасност, II –ра степен на устойчивост с граница на пожароустойчивост най-малко 1 час, съгласно чл. 404 от Наредба № 2 за противопожарните строително-технически норми..

Да се разработи във фаза „Технически проект” част БХТПБ. В нея да се опишат възможните опасности при изграждането и експлоатацията на ел.съоръжения в сградата и всички защитни мерки срещу пораженията от ел.ток.

Да се приложат светлотехническите изчисления, изчисленията на товарите и захранващите ги кабели. Да се изготви количествена сметка за средствата за безопасно обслужване на сградата.


Слаботокови ел.инсталации

Слаботоковите инсталации трябва да отговарят на изискванията за преносна среда Class D:2002, съгласно цитираните по-долу международни стандарти:

- ISO/IEC 11801 Ed. 2:2002 – Information technology. Generic cabling for customer premises.

- IEC 61156 series: Multi core and symmetrical pair/guard cables for digital communications

- IEC 61935-1:2000 – Generic specification of generic cabling in accordance with ISO/IEC 11801 – Part 1: Installed cabling

- IEC 61935-2: CDV, Generic specification for the testing of balanced communication cabling in accordance with ISO/IEC 11801- Part 2: Patch cord and work area cabling

- ISO/IEC 14763-1, Information technology – Implementation and operation of customer premises cabling – Part 1: Administration

- Сертифициране на компонентите от производителя


Структурна кабелна система –телефонна централа и компютърна мрежа

Да се сертифицира, изгради и тества структурна кабелна система /СКС/ в съответствие с изискванията на международните стандарти /ISO/IEC 11801/ и националните правилници и разпоредби.

Да се предвиди доставка и монтаж на съвременна електронна цифрова програмируема телефонна централа. Телефонната централа и телефонният репартитор да бъдат в близост до сървъра. Компютърната мрежа се изгражда съвместно с елементите на телефонната инсталация.

До всяко работно място да се проектира компютърен излаз. Да се предвидят двупортови телекомуникационни розетки за вграден монтаж за телефонен и компютърен излаз.


Пожароизвестителна централа и инсталация
Да се предвиди автоматична аналогова адресируема и програмируема пожароизвестителна централа, отговаряща на последните IEC препоръки и стандарти, която да е снабдена с контролен панел за свързване с пожарната служба, контролните табла на вентилацията, системата за сградна автоматика(ако има такава).

Пожароизвестителната централа (ПИЦ) да е снабдена с автономен източник на ел. захранване – инвертор и акумулатор - никел кадмиева батерия, осигуряваща на системата 24 часа работа при отпадане на захранването на сградата и даваща аларма в продължение на 30 мин.

Да се предвидят адресируеми ръчни и автоматични датчици: оптично-димни, топлинни, комбинирани, чувствителни на дим, топлина и въглероден двуокис.

Да се предвидят на всеки етаж пожароизвестителни звънци . Отвън на фасадата да се монтира сирена.

Инсталацията за пожароизвестителните звънци да се предвиди с медни проводници с PVC изолация и сечение 2,5 кв.мм..




Сигнално-охранителна система

Ел. захранването на всички компоненти на системата да се предвиди от едно еднофазно табло, което да е свързано директно към аварийната шина на главното ел. табло.

За осигуряване защитата на сградата от посегателства да се изгради сигнално-охранителна система.

Сигнално-охранителната система да се предвиди на базата на компютъризиран контролен панел с мултиплексорна обработка на информацията от периферийните модули и датчици. За техническа охрана да се използват магнитни контактни датчици за входните врати на сградата и някои от помещенията, акустични датчици за счупено стъкло на прозорците на партера и магнитни контактни датчици за отваряемите части от прозорците на партера и комбиниран датчик за каси и трезори /при наличие на каси/ и др.

Необходимите помещения за охрана и местата на датчиците да се определят след изготвянето на идейния архитектурен проект, съвместно с Инвеститора.




TV антенна инсталация

Да се проектира инсталация за цифрова сателитна телевизия в определени от Възложителя помещения, които следва да се уточнят след одобряването на идейния архитектурен проект.



ВОДОПРОВОД И КАНАЛ
Външно и вътрешно актуализиране на водопровода и канализацията.
Проекта да предвижда актуализиране на дворната дъждовна канализация и изграждане на водосточна система, отвеждаща покривните води.

Сградно водопроводно отклонение

С оглед частична смяна на предназначението на обекта, от „административна, делова сграда” в „Информационен център и офиси” за нуждите на ДПП „Странджа”, следва да се направи оценка на съществуващото и при необходимост да се проектира и изгради ново самостоятелно СВО от съществуващ уличен водопровод. СВО да се свърже към съществуващия водопроводен клон на уличната водоснабдителната мрежа.

За целта е необходимо разрешение от „В и К - Бургас” ЕАД с всички нужни изходни данни - диаметър на уличния водопровод и наличен свободен напор.

Сградното водопроводно отклонение се разполага при спазвани изискванията на Наредба № 2 от 2005 г. За проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи /ДВ бр. 34/2005 г./


Сградно канализационно отклонение

Поради амортизация, съществуващото СКО следва да се подмени с ново - от бетонови тръби или PVC дебелостенни.

Да се проектира външна канализационна връзка, съобразена с данните от „В и К - Бургас“ ЕАД и съществуващата мрежа. Да бъде изградена главна ревизионна шахта.
Водосточни тръби

Да се подменят съществуващите водосточни тръби с нови PVC тръби, устойчиви на ултравиолетови лъчи, скрити във фасадите и дъждовните води да се включат в канализационната мрежа.



Вътрешни В и К мрежи

Да се проектират водопроводни мрежи за студена и топла вода.

Максимално денонощните, максимално часовите и максимално секундните водни количества за питейно-битови нужди в обществено-обслужващи сгради следва да се определи съгласно Приложение №3, към. чл.18, ал.2 от Наредба №4 / 29.09.2005 г.

Да се проектира водоснабдителна мрежа за противопожарни нужди. Да се предвидят нови пожарни кранове.

Да се направи проверка на напора при разход на вода за питейно-битови и за противопожарни нужди.

Настоящата сграда се планира да бъде обществена сграда на ДПП «Странджа» и е необходимо да се предвиди автоматично пожароизвестяване.

Да се предвиди топлоизолация по вертикалните водопроводни клонове и по главната хоризонтална мрежа.

Да се проектира водомерен арматурен възел.

Да се определи необходимото количество гореща вода за сградата и обема на водонагревателите.

Да се направят подробни чертежи, аксонометрични схеми, хоризонтални и вертикални разрези на характерни места, надлъжни профили и детайли.

В съответствие с архитектурните и конструктивни разработки, които ще бъдат изготвени предвид новото предназначение на сградата, следва да се уточнят местата за санитарни възли за жени и за мъже - на първи етаж.

Да се предвиди помещение за чистачка. Стените на санитарните възли да се обработят с фаянс до тавана.

Да се проектира битово-фекална и дъждовна канализации.

Водопроводните и канализационни мрежи следва да отговарят на всички нормативни документи:


Площадкови В и К мрежи

Следва да бъде направен проект за площадкови водоснабдителна и канализационна мрежи на поземления имот с оглед да бъде осигурено поливането на озеленените площи и отводняването на площадките и алеите около тях.



ОТОПЛИТЕЛНИ, ВЕНТИЛАЦИОННИ И КЛИМАТИЧНИ ИНСТАЛАЦИИ
Климатични, вентилационни и отоплителни инсталации

Климатични инсталации - изходни данни:

Параметрите при проектиране да бъдат съобразени със средно статистическите стойности за външна температура и влажност на въздуха през лятото и през зимата за град Ахтопол.

Описание на инсталациите за офис помещенията;

Да се проектират комбинация от инверторни климатици.


Вентилационни инсталации:

Да се предвидят всичките необходими от хигиенните норми вентилационни инсталации:

Да се разработят смукателни вентилационни инсталации за всички вътрешни помещения, като се предвиди и компенсация на засмукания въздух.

Да се разработят смукателни вентилационни инсталации за всички коридори, като компенсацията на засмукания въздух да става за сметка на подавания въздух в съседните помещения.

Да се разработят смукателни вентилационни инсталации за всички тоалетни, като компенсацията на засмукания въздух да става за сметка на подавания въздух в съседните помещения

Да се предвидят необходимите противодимни вентилационни инсталации от противопожарните норми за вентилационни инсталации в стълбищното помещение.



Топлотехническа ефективност на сградата
Да се извърши топлотехническо оразмеряване на помещенията на сградата, за които се изисква осигуряване на нормена температура.

Тази част съдържа :

- Архитектурно-конструктивни чертежи и детайли на топлоизолацията със спесификация на топлоизолационните материали и изделия.

- Обяснителна записка, съдържаща описание на топлоизолациите и характеристика на топлотехническите качества на приетите проектни решения със указание за изпълнение на топлоизолацията на ограждащите строителни елементи.

Изчисленията на част топлотехническа ефективност съдържат:

- Изчисления и оразмеряване на топлоизолацията на ограждащите строителни елементи и на сградата.

- Спецификация на монтажно-инсталационните материали и изделия

- Количествена сметка на СМР на топлоизолациите


Паркоустройство и благоустрояване
Тази част да се изработи за незастроената площ от ПИ, в който е разположена сградата и решава устройството на незастроената площ. Предвид значимостта на обекта, както и неговото ситуиране в южната част на ПИ, следва да бъде обърнато внимание на мероприятия и озеленяване на прилежащия терен, при осигуряване на максимален брой седящи места за посетители, с оглед предвиждане на възможността за провеждане на образователни и информационни беседи в дворното пространство от източната, северната и/или западната страни на сградата и съобразно изработен и одобре Проект-концепция за ИПЦ с текстове и снимков материал.

Часта включва:

- Проект за алейна мрежа с подробно котиране на алеите и площадките с оглед тяхното трасиране на място.

- Проект за настилките с детайл;

- Дендрологичен проект за дървесната, храстова и цветна растителност;

- Посадъчен проект;

- Архитектурни работни проекти и детайли за архитектурните градински елементи, съобразени със стила и самобитносттта на ПП „Странджа”;

- Проект за водоснабдяване и канализация на поземления имот с оглед осигуряване на поливането и подържане на зелените площи;

- Проекти за електроснабдяване и външно художествено осветление на сградата;

- Обяснителна записка;

- Количествена сметка за видовете залесителни работи и други СМР
Вертикална планировка и ограда
Направа на вертикална планировка на незастроената част от терена от изток, север и запад около сградата при спазване на изискванията на специалностите Архитектурна и В и К.
Тази част да се изработи за прилежащата територия на сградата и да съдържа:

- Сборен генерален план с отразена основна ситуация - сграда, улици, релеф, подземни комуникации и съоръжения. План за вертикално планиране, изработен върху кадастрална основа, с височинно обвързване на сградата и обекти на техническата инфраструктура, с означения на теренни и проектни коти.

- Изграждане на декоративна ограда по границите на собствеността на обекта към ограждащите го улици.

- Обяснителна записка и количествена сметка.



Временна организация и безопасност на движението
Тази част да се изработи за подходите от улиците към сградата и да съдържа обяснителна записка, в която са отразени предвиждащите се мероприятия за временна организация и безопастност на движението, като:

- Сигнализация с пътни знаци, пътни лампи и/или пътна маркировка, необходима по време на строителните и ремонтни работи по обекта

- Парапетни ограждения пред входовете и изходите

- Обосновка, че бъдещата експлоатация на обекта няма да създаде конфликти, свързани с безопасността на движението

- Схеми на решенията

- Количествена сметка на СМР за изпълнение на мероприятията за временна организация на движението.

- Да се предвиди временна организация на движението при присъединяване на външни инженерни мрежи.

Проект за организация и изпълнение на строителството
Тази част да се изработи съобразно приетите срокове за реализация на проекта и да съдържа обяснителна записка с данни и обосновки на:

- общите условия при които ще се изпълнява строителството;

- строителен ситуационен план;

- избор на строителна механизация за изпълнение на СМР;

- самостоятелни раздели по здравословни и безопасни условия на труда;

- пожарна безопасност;

- опазване на околната среда по време на строителните и ремонтни работи.

Сметна документация
Тази част да съдържа:

- Обяснителна записка;

- Количествено стойностни сметки по частите на проекта за видовете СМР по цени, средни за региона, предварително съгласувани с ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, спецификации на оборудването и обзавеждането и друга информация, в зависимост от вида и спецификата на обекта.
Фази на проектиране
- Проект за възстановяване на проектни книжа

- Преустройство от „административна, делова сграда” в административната сграда за Информационно посетитилски център „Приморска Странджа“ в гр. Ахтопол на ДПП „Странджа” и офис помещения.

Проектните решения и евентуални промени да бъдат предварително съгласувани с Възложителя, с оглед осигуряване на оптимални показатели за икономическа ефективност, архитектурни, конструктивни и инсталационни решения.
В. Извършване на авторски надзор по време на строителНИТЕ И РЕМОНТНИ РАБОТИ

Изпълнителят следва да осъществява авторски надзор по смисъла на чл. 162, ал. 2 от ЗУТ по време на строителните и ремонтни работи за изпълнение на изработения инвестиционен проект (фаза концепция и фаза работен проект).


При изготвяне на проектната документация проектантът с особено внимание трябва да изпълнява изискванията на действащата нормативна уредба и в т.ч. особено:

- Договор за безвъзмездна финансова помощ № DIR-5113326-С-004, в рамките на процедура BG161PO005/11/3/3.2/06/27 „Изпълнение на дейности за устройство и управление на природни паркове” по оперативна програма "Околна среда 2007 – 2013 г." (ОПОС).

Обхватът и съдържанието на инвестиционния проект, по всички части, да е в съответствие с нормативните документи. Същите трябва да обхващат пространствено плановите решения, строително-конструктивни решения, системи за безопасност и други решения, които се изискват от заданието за проектиране и напълно обезпечават ремонта на сградата и дворното пространство.
3. ПРИЕМАНЕ И ПРЕДАВАНЕ НА РАБОТАТА.

3.1. Проекта трябва да се изработи в съответствие с разписаните изисквания и на всички нормативни актове за проектиране, действащи в страната.

3.2. Разработения проект, съгласуван от проектантите по всички части се представя в 5 (пет) екземпляра на хартиен носител задължително с мокри печати на проектанта и в 5 (пет) екземпляра на електронен носител в DWG формат или еквивалентен, а текстовите части в Word формат. Предаването се удостоверява с приемо-предавателен протокол.

3.3. След предаването на проекта, Възложителят може да поиска от Изпълнителя да допълни, поправи или преработи за своя сметка проекта, като цяло или определени части от него, като преработките следва да се предават на Възложителя в срок до 7 /седем/ дни с приемно-предавателен протокол и се съставя протокол за приемане на работата по поръчката.

3.4. Доклади

Проектантът е длъжен да съставя и предава на Възложителя окончателен доклад за изпълнение на договора.



Окончателният доклад се представя в срок от 10 дни от приключване изпълнението на договора, в т.ч. и срока за изпълнение на строителните и ремонтни работи, по които ще се упражнява авторски надзор.
4. ИЗХОДНИ ДАННИ – ПРИЛОЖЕНИЯ

Копие от Акт за общинска собственост № 1468 от 23.03.2012 г.

Копие от скица на ПИ.
РАЗДЕЛ ІІ. МИНИМАЛНИ ИЗИСКАНИЯ КЪМ ИЗПЪЛНИТЕЛЯ
Изпълнителят трябва да е реализирал оборот от извършване на проектантски услуги, общо за предходните 3 приключили финансови години в размер не по-малко от 50000,00 лв.

Изпълнителят трябва да притежава застраховка за професионална отговорност по чл. 171, ал.1 от ЗУТ за целия срок на договора.

Изпълнителят трябва да е изпълнил или да е участвал в изпълнението на минимум 1 (един) договор, сходен с предмета на поръчката: проектиране преустройство на сграда/и и/или обект/и в части от сгради, етажна собственост, общо за последните 3 години или в зависимост от датата, на която участникът е учреден или е започнал дейността си. За доказване на това обстоятелство се представя препоръка за добро изпълнение.

Изпълнителят трябва да разполага със собствен или нает правоспособен технически персонал от квалифицирани специалисти, които да се ангажират с изпълнение на поръчката, участникът трябва да представи следните ключови експерти:


Архитект - с образователно квалификационна степен „Магистър” или приравнена такава,да притежава пълна проектантска правоспособност от КАБ.

За доказване на тези обстоятелства се представят:

- професионална автобиография по образец;

- копие на диплома за завършено образование;

- копие от валидно удостоверение за пълна проектантска правоспособност, издадено от КИИП или еквивалентен документ за чуждестранните лица;

- декларация за ангажираност на ключов експерт по образец


- Конструктор с образователна степен „магистър” или приравнена такава, да притежава пълна проектантска правоспособност от КИИП,

За доказване на тези обстоятелства се представят:

- професионална автобиография по образец;

- копие на диплома за завършено образование;

- копие от валидно удостоверение за пълна проектантска правоспособност, издадено от КИИП или еквивалентен документ за чуждестранните лица;

- декларация за ангажираност на ключов експерт по образец



Неключови експерти, които участникът трябва да осигури:

- Инженер „Геодезист”

- ОВК инженер; -

– Инженер със специалност «електро-обзавеждане на сгради»,

– Инженер ВиК

- Ландшафен архитект

– Координатор по безопасност и здраве

Неключовите експерти трябва да притежават пълна проектантска правоспособност от КИИП. За доказване на тези обстоятелства се представят копие от валидно удостоверение за пълна проектантска правоспособност, издадено от КИИП или еквивалентен документ за чуждестранните лица






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет