Програма за задължителна професионална подготовка по учебен предмет



Дата05.07.2016
өлшемі79.59 Kb.
#179400
түріПрограма
ПРОЕКТ
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

З А П О В Е Д
РД ………………………../ ……………… 2006 г.
На основание чл. 25, ал. 4 от Закона за администрацията и във връзка с чл. 13, ал.1 от Закона за професионалното образование и обучение, чл.102, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета и чл. 17, ал. 2 от Наредба № 6 от 28.05. 2001 г. за разпределение на учебното време за достигане на общообразователния минимум по класове, етапи и степени на образование

У Т В Ъ Р Ж Д А В А М
учебна програма за задължителна професионална подготовка по учебен предмет Радиоприемна техника за професия код № 523010 Техник по комуникационни системи, специалност код № 5230101 Радио- и телевизионна техника, и професия код № 523020 Монтьор по комуникационни системи, специалност код № 5230201 Радио- и телевизионна техника от професионално направление код № 523 Електроника и автоматизация от Списъка на професиите за професионално образование и обучение.

Учебната програма влиза в сила от учебната 2006/2007година.

Контрол по изпълнение на заповедта възлагам на Кирчо Атанасов - заместник-министър.

ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ





МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА


УЧЕБНА ПРОГРАМА

За задължителна професионална подготовка


Утвърдена със заповед № …… от …………2006 г.

Учебен предмет: РАДИОПРИЕМНА ТЕХНИКА

Професионално направление:
523 ЕЛЕКТРОНИКА И АВТОМАТИЗАЦИЯ

Професия:

523010 ТЕХНИК ПО КОМУНИКАЦИОННИ СИСТЕМИ
523020 МОНТЬОР ПО КОМУНИКАЦИОННИ СИСТЕМИ


Специалност:

5230101 РАДИО- И ТЕЛЕВИЗИОННА ТЕХНИКА
5230201 РАДИО- И ТЕЛЕВИЗИОННА ТЕХНИКА

София, 2006 г.

І. ОБЩО ПРЕДСТАВЯНЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА

Учебната програма е предназначена за професия в направление: “Електроника и автоматизация”, в която по учебен план е включен учебния предмет:”РАДИОПРИЕМНА ТЕХНИКА “ Съдържанието на учебната програма дава възможност да се усвоят знания и понятия в Електроакустиката за влиянието на Земята и атмосферата върху разпространението на радиовълните, основни блокове и възли изграждащи радио приемното устройство, електромеханичен, магнитен и цифров запис и възпроизвеждане. Обучението се извършва в междупредметна връзка със следните учебни предмети:”Електротехника”, “Градивни елементи “, “Аналогова и цифрова схемотехника”, “Математика”.

Професионалните компетенции по учебния предмет се формират, чрез усвояване на основни понятия и принцип на действие на отделните блокове на радиоприемниците, схемни решения и приложението им.

ІІ. ЦЕЛИ НА ОБУЧЕНИЕТО ПО УЧЕБНИЯ ПРЕДМЕТ

Обучението по предмета има за цел, чрез усвояване на предвидените знания и умения учениците трябва да умеят да “разчитат” и технически обусловено да разсъждават върху фабричните схеми на радиоприемните устройства.

За постигане на основната цел е необходимо да се изпълнят следните подцели.

Учениците да:


  • познават параметрите и характеристиките на електроакустичните преобразуватели;

  • познават показателите за качество на радиоприемните устройства и факторите от които зависят те;

  • познават принципите на изграждане на радиоприемните устройства.

  • сравняват видовете радиоприемни устройства по качествените им показатели;

  • познават тенденциите в развитието на радиоприемната техника.

ІІІ. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА УЧЕБНОТО ВРЕМЕ

Общият брой часове за изучаване на учебния предмет: ”Радиоприемна техника “ и разпределението им по учебни години и срокове е записано в учебния план на специалността.




Наименование на разделите

Бр.

час

1

Раздел 1. Въведение в предмета. “Радиоприемна техника “

2

2

Раздел 2. Електроакустика

12

3

Раздел 3. Радиоприемни устройства

138

4

Общо

152

ІV. УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕ

Учебното съдържание е структурирано в раздели и теми. За всеки раздел са записани минималният брой часове и примерни теми.

Учителят определя броя часове за всяка тема, посочена в раздела, часовете за нови знания и за усвояването им за постигане целите на обучението.


Раздел 1 Въведение в предмета:”Радиоприемна техника ”.

  1. Цели на обучението. Общи сведения за радиоприемната техника. Връзка с обучението по останалите учебни предмети за професионална подготовка. Система за оценяване на постиженията на обучаемите.

Раздел 2 Електроакустика

Основни понятия в електроакустиката. Звук и звуково поле; разпространение на звука; характеристики на звука и звуковото поле;

Възприемане на звука от човешкото ухо.

Електроакустични преобразуватели – видове, характеристики.

Високоговорители – параметри, характеристики. Видове високоговорители – устройство, действие качествени характеристики. Озвучителни тела, звукови колони, разделителни филтри.

Раздел 3 Радиоприемни устройства

3.1. Общи сведения за радиоприемните устройства.

Класификация на радиоприемните устройства. Структурни схеми на радиоприемници за АМ и ЧМ с-ми. Параметри и характеристики на радиоприемните устройства. Качествени показатели на радиоприемниците. Влияние на земята и атмосферата в/у разпределението на радиовълните.

3.2. Входни устройства.

Приемни стени. Видове. Еквивалентни схеми. Общи сведения за входни устройства. Видове входни устройства. Входни устройства с ненастроена система. Входни устройства с външна настроена антена. Входни устройства с електронна настройка. Повишаване избирателността на входното устройство по МЧ канал. Анализ на входно устройство.

3.3. Високочестотни усилватели.

Общи сведения. Блокова схема на ВЧУ. Изисквания към ВЧУ. Параметри и характеристики на ВЧУ.

Схеми на ВЧУ реализирани с биполярни транзистори. ВЧУ с полеви транзистори. Предимства пред схемите с биполярни транзистори. Интегрални и каскадни ВЧУ. Паразитни обратни връзки във ВЧУ. Компенсация на обратните връзки във ВЧУ. Особености на ВЧУ за ЧМ с-ми

3.4. Честотни преобразуватели

Общи сведения. Блокова схема на УП. Параметри и изисквания към честотния преобразувател. Принцип на честотното смесване. Хетеродини- определение, изисквания, схеми. Смесители. Схемни решения на различни видове смесители за НМ и ЧМ сигнали. ЧП с полеви транзистори. Спрягане на хетеродинния кръг с кръговете на входното устройство и ВЧУ. Спрягаме в една, две и три точки.

3.5. Междинночестотни усилватели

Общи сведения. Параметри, характеристики, изисквания. Блокови схеми. МЧУ с единични кръгове. МЧУ с взаимно разстроени стъпала. МЧУ с двукръгови лентови филтри МЧУ със съсредоточена избирателност. Схема на МЧУ с филтър със съсредоточена избирателност – ФСИ МЧУ с кварцови филтри – разпределения, избирателност. МЧУ с повърхностна акустична вълна. Комбинирани МЧУ.

3.6. Детектори

Детектори за амплитудно-модулирани /АМ/ сигнали.

Общи сведения. Изисквания, параметри. Основни схеми на диодни детектори за АМ системи. Видове изкривявания вследствие детектирането и начин за тяхното намаляване. Транзисторни амплитудни детектори.

Детектори за УМ сигнали. Предмет на действие. Методи за честотна детекция. Качествени показатели. Амплитудни ограничители. Схеми на честотни детектори. Балансен ЧД фазов дискриминатор. Симетричен дробен детектор. Несиметричен дробен детектор. Предимства.

3.7. Допълнителни устройства и регулиране в радиоприемните устройства.

Честотна настройка. Настройка на радиоприемниците на честотата на примания сигнал. Електронна настройка на честотата. Превключване на честотните обхвати. Автоматична донастройка на честотата. Честотен синтезатор. Автоматична търсеща настройка. Цифрова индикация на приемната честота.

Автоматично регулиране на усилването. Общи сведения. Методи за регулиране на усилването. Схеми на усилвателни стъпала с регулируем коефициент на усилване. Регулиране на пропусканата лента.

3.8. Смущения при радиоприемането. Общи сведения. Природни, промишлени.

3.9. РП със специално предназначение. Общи сведения. Радиоприемници за СВУ обхват. Приемници за радиовръзка. Принципи на телеграфни сигнали. Приемници на еднолентови сигнали. Радиоприемници за магистрална радиовръзка. Радиоприемници със следяща настройка. Радиоприемници със синхронна детекция. Комбинирани радиоприемници за АМ и ЧМ сигнали.

3.10. Стереофонични радиоприемници.

Общи сведения за стереофонията. Системи за двуканално стереофонично радиоразпръскване – Изисквания към формиране на КСС по стереофонична система СС. Особености на стереофоничните РП. Функционална блокова схема на стереоприемник. Стереодекодер с електронен ключ. Матричен стереодекор. Автоматично превключване моно/стерео приемник. Принципна схема на стандартен стереодекодер.

3.11. Радиоприемници с интегрални схеми

Приложение на диференциалния усилвател в аналоговите устройства – ИС за дифиренциални усилватели. ВЧУ с ИС. МЧУ за АМ сигнали с ИС Детектори за АМ сигнали с ИС. Синхронен амплитуден детектор. Детектори за ЧМ сигнали с ИС.

Синхронен амплитуден детектор. Детектори за ЧМ сигнали с ИС. Преобразуватели на аналагови и цифрови сигнали.

Цифрови трактове на радиоприемни устройства – качествени показатели.

3.12. Фабрични схеми на радиоприемни устройства. Анализ на фабрични схеми на радиоприемници от І, ІІ и ІІІ клас; на автомобили, комбинирани АМ/ЧМ приемници; на приемници за стереоприемане и др.

глави.
V. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ОБУЧЕНИЕТО
След приключване на обучението по предмета: “Радиоприемна техника” учениците трябва :

Да знаят:



Основни характеристики и особености на полупроводникови прибори.

  • Основни понятия в областта на радиоприемането, отделните блокове, принципа на действие, качествените показатели и изискванията към тях.

  • Електроакустични преобразуватели – видове, характеристики, параметри.

  • Основни принципни схеми на важни възли в радиоприемната апаратура.

  • Взаимозаменяеми интегрални схеми за различните блокове.

Да могат:

  • чертаят блоковите схеми на отделните устройства радиоприемниците.

  • сравняват отделните блокове, като посочват предимства и недостатъци.

  • Да разчитат предишните схеми на устройствата и разсъждават върху тях;

  • Да се ориентират и обясняват както отделни елементи, така и функционални възли във фабричните схеми на радиоприемните устройства.


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет