Бөлім:
|
8.3А Квадрат теңдеулер
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
|
Умбетова Меруерт
|
Пән/Сынып:
|
8 сынып. қатысқандар саны: қастыспағандар саны:
|
Күні:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
8.4.2.1
мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
|
Сабақтың мақсаттары:
|
есеп шартын сауатты жаза алу;
есеп шартын пайдаланып квадрат теңдеуді дұрыс құру;
квадрат теңдеуді дұрыс шешімін табу
есеп жауабын дұрыс жазу
|
Құндылықтарға баулу
|
Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу.
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
|
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Оқулық
|
10мин
|
Негізгі бөлім
|
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі:
1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз;
2. Құрылған теңдеуді шешіңіз;
3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз.
Мұғалім 1 және 2 мысалдарды талдау, түсіндіру барысында мәселелік әңгіме жүргізеді. (физикалық мағынадағы), оқушылар назарын есеп шартын дұрыс анықтап жазуға.
Мысал 1. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық – кіші катеттің ұзындығы,
онда - үлкен катеттің ұзындығы.
Пифагор теоремасы бойынша гипотенузаның квадраты катеттердің квадраттарының қосындысына тең:
|
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.
1.
Құрылған теңдеуді ықшамдап, аламыз:
Есеп мағынасы бойынша - тың мәні оң болуы керек. Бұл шартты 12 саны ғана қанағаттандырады, яғни 12 – кіші катет.
2. - үлкен катет
Жауабы: 12 см, 16 см.
|
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
Интернет ресурстары
Слайд
|
25 мин
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тапсырмалар.
№1
Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар.
№2
Шахтаға лақтырылған тастың дауысы кейін естілді. Дыбыс жылдамдығы , еркін түсу үдеуін деп алып, шахтаның тереңдігін табыңыз.
Шешуі: Шахтаның тереңдігін табу үшін, тастың құлау уақытын есептеу жеткілікті, себебі еркін түсі заңы бойынша шахта тереңдігі қа тең. Шарт бойынша , сондықтан шахта тереңдігі метр.Шахтаның тереңдігі, дыбыстың естілуіне дейін, тастың соғылған кезінен бастап дыбыс жылдамдығын көбейту жолымен табуға болады.
Яғни секунд. Сонымен, шахта тереңдігі метр.
Шахта тереңдігінің екі өрнегін теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз .
теңдеуді шешеміз. Түрлендіріп, аламыз:
Тастың құлау уақыты оң шама болғандықтан, секунд. Сондықтан шахтаның тереңдігі
метр.
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.
№1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см
S=a*b
x(x+5)=150,
x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 =
х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды.
x2=10, 10+5=15.
Жауабы: 10 см және 15 см.
|