Сабақ тақырыбы: «Жол жағдайларын макетте (пішімде) талдау. Арнайы авто алаңда өткізілетін тәжірибелік сабақтар».
Сабақтың мақсаты: Реттелетін жол белгілерін сауатты оқып үйрету,жол белгілерінің мәнін ашу жол сызықтарының түрін оқып үйрену
оларға қойылатын талаптармен танысу, жүргізушінің әрекетін,ойлау
қабілетін жетілдіру,қорытынды жасай білу, проблемалық жағдайдан
шығу жолдарын анықтау. Жүргізуші ретінде айналасындағы жүргізушілермен сыйластық қатынасқа баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: модульдік технология, түсіндіру, әңгімелеу, сүрақ-жауап, бекіту, бағалау.
Сабақтың типі: топтық сайыс
Пән аралық байланыс: Жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары,сызу,физика.
Қолданылатын жабдықтар: плакаттар, тапсырма қағаздар,жол белгілерінің суреттері,оқулықтар .
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:1-2 мин.
а) оқушылармен сәлемдесу
б) оқушылады журнал бойынша немесе топ басшысы арқылы түгелдеу
в) оқушыларды 3 топқа бөлу,ойын барысымен таныстыру және оқушыларды өтілетін тақырыпқа байланысты ынталандыру.
«Кім жылдам» интелектуалды сайыс.
Сөзжұмбақ
Жана тақырыпты түсіндіру.
Жол белгілерін жол қозғалысын қабылданған сұлба бойынша ұйымдастыруға және оларды қауіпсіздікпен қамтамасыз ету үшін автомобиль және көше жолдарында қолданады. Олар нақты бір тәртіп орнатады немесе жаяу жүргіншілерге олардың жүріп келе жатқан жолы бойынша шарттарын хабардар етеді.
Жол белгілері өздерінің ақпараттық мәні бойынша және де олардың құрылыстық орындалының ерекшеліктері бойынша басқа да бір қатар белгілерімен түрленеді.
1968 жылы жол белгілері және сигналдары туралы конвенция, ақпараттық мәні бар белгілерді: ескертетін, міндетті ұйғарым және нұсқайтын белгілерге бөледі.
Осы ковенция шеңберінде және де 1971 жылғы еуропалық келісімнің қосымша материалдары бойынша, біздің еліміздегі жол белгілерінің 8 түрі қабылданған.
Достарыңызбен бөлісу: |