Сабақ тақырыбы: Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан» Сыныбы: 5 Пәні: Қазақ әдебиеті



Дата03.07.2016
өлшемі40.35 Kb.
#173615
түріСабақ
№166 қазақ орта мектебі қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі М.Тайшықов


Сабақ тақырыбы:

Сапарғали Бегалин  «Бала Шоқан»

Сыныбы: 5    

Пәні: Қазақ әдебиеті




Сабақ мақсаты:

Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылық - ғылыми еңбектері, саяхаттары, зерттеу жұмыстары туралы ұғымдарының деңгейін толықтыру.
2. Өлмейтұгын артына сөзі мен ісін қалдырған Шоқан өмірін үлгі ете отырып, адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.Әңгімені жан-жақты меңгерту, талдауға, өз ойын еркін жеткізе білуге, салыстыру, қорытынды жасай білуге үйрету.




Күтілетін нәтиже

Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылық - ғылыми еңбектері, саяхаттары, зерттеу жұмыстары туралы ұғымдарын толықтырады.


Өлмейтұгын артына сөзі мен ісін қалдырған Шоқан өмірін үлгі ете отырып, адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиеленеді.Әңгімені жан-жақты меңгереді; Өз ойын еркін жеткізе біледі; Салыстырып, қорытынды жасай білуге үйренеді;




Сабақта қолданылатын

әдіс-тәсілдер:

Топтық жұмыс, диалог, «Салыстыру» стратегиясы, «Синквейн» әдісі, «сәйкестендіру» тесті














































































































Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

Керекті жабдықтар




І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
2. Түгендеу.
Аялдамалар арқылы сабақты жүргіземін
Топқа бөлінуге нұсқау жасайды.(Интербелсенді тақта арқылы)

Интербелсенді тақта арқылы топқа бөлінеді.

1. Бала Шоқан


2. Ғалым Шоқан
3. Географ - саяхатшы Шоқан


Парақшалар






1- аялдама. Шоқан ауылы.Үйге Шоқан туралы білімдерін білу мақсатында «Марафон» ойынын ойнаймыз.

Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді  және кері байланыста түсінбеген сұрақтарына жауап алады.


"Марафон" ойыны




2- аялдама – Зейнеп ауылы: 1. (Зейнеп кім, қандай адам болған, әңгімеде қалай көрінеді?)
2. Бұл аялдамада Шоқан туралы деректер менің көмегіммен толықтырылады. Оқушылар бірге қатысып отырады.(слайд шоу).

 Балалар Шоқан туралы көптеген мағлұматтар алады.

Бір-бірімен білгендерін ортаға салады



Слайд




3- аялдама. Шыңғыс ауылы . (Шыңғыс кім, қандай адам болған, Шоқанның тәрбиесіне қалай көңіл бөлген; Шоқан мен әкесінің арасындағы сыйластық әңгімеде қалай, қай қырынан көрінеді?)Әр балаға ашық сұрақтар беріледі

«Бой жазу» Оқушылар жекеленген тапсырмалар арқылы сұрақтарға жауап береді.

Интербелсенді тақта




4-аялдама. Айғаным ауылы. (Айғаным кім?)
Шоқан,Мысық және Жақыптың іс әрекеттері арқылы мінездерін салыстыру.

Әр топқа берілген топтық және сәйкестендіру

тесті ұсынылады.


Топтық және Сәйкестендіру тесті сұрақтарына жауап береді. Жеке жұмыс



Оқулық, плакат, маркер




5 –аялдама. Уәли ауылы. (Уәли кім?)

Бұл аялдамада әр топқа тапсырма беріліп,

Шығарманың композициялық құрылысына

талдау ұсынылады.



  Оқушылар шығармадағы кейіпкерлерді ортақ жақтарын салыстырады. Әңгімедегі кейіпкерлерге мінездеме беру.Композициялық құрылысына қарай талдайды.


.




6- аялдама. Абылай ауылы.(Абылай кім?)

« Тілі өлген ел тірі өлген ел» айдарында әр балаға ашық сұрақтар беріледі



Тақырыпты қалай түсінгенін стикерге жазып, плакатқа жапсырады.








Бағалау кезеңін жариялайды.
Рефлексия маған ұнағаны; ойға түйгенім; болащақта

Критерий арқылы өздерінің бағасын айтады. Табыс критерийлеріне назар аударады.

Рефлексия плакаты,

Критериалды бағалау плакаты, табыс критерийі






Үй тапсырмасын береді.".

Мен таныған Шоқан" тақырыбында ойтолғау жазу

 


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет