Сабақ типі : Жаңа сабақты меңгерту Сабақтың пән аралық байланы сы: әдебиет, тарих, биология



Дата29.06.2016
өлшемі58.23 Kb.
#165200
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы:Жер тарихы мен шежіресі

Мақсаты:

1.Жер тарихына , шежіресіне толық түсінік беру, архей, протерезой, палеозой, мезозой, кайнезой замандарын жеке зерттеп, салыстырып, суреттеу,талдау білімдерін жетілдеру.

2.Оқушылырдың ой-өрісін дамыту, тілін дамыту, сөздік қорын молайту

3.Оқушылардың қызығушылығын арттырып, өз бетімен жұмыс жасауға , өз ойын жеткізе білуге, сауатты да дара тұлға тәрбиелеу



Көрнекілігі: сызбанұсқалар. Үлестірме қағаздар

Сабақ типі:Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың пән аралық байланысы: әдебиет, тарих, биология

Сабақтың әдісі:топтық жұмыс. кітаппен жұмыс

Сабақтың жоспары:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Өткен сабақты пысықтау (сұрақ-жауап)

3.Жаңа сабақ меңгеру

4.Бекіту «Шығармашылық жұмыс»

5.Қорытынды: викториналық сұрақтары

6.Бағалау

7.Үйге тапсырма



Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Құрметті оқушылар .Бүгінгі бізде сабақта қонақтар бар.

2.Өткен сабақты пысықтау Сұрақ-жауап

1.Дегенерация эволюцияның қандай бағыты ?

2.Ароморфоз эволюция қандай өзгеріс әкеледі?

3. Биологиялық прогрес деген не?

4.Гомологтық мүшелер қандай мүшелер жатады?

5.Аналогтық мүшелер қандай мүшелер жатады?

6.Палентология нені зерттейтін ғылым?

7.Түр критерийлері?

8.Биологиялық регресс деген не ?

3.Жаңа сабақты меңгеру

Мұғалім сөзі:

Ертедегі тіршілікті палентология ғылымы жаңартып жасап берді.Жер қабатындағы тасқа айналған қалдықтарды зерттеу арқылы жер тарихының тас шежіресі жасалды.Қазба қалдықтар мен тау жыныстарының қабаттарын геохронологиялық әдіс қолданады.Жер тарихы –заманға , заман- кезеңге , кезең – дәуірге , дәуір – ғасырға бөлінеді.Бір заманның аяқталуы мен келесі заманның басталуының арасында құрлық пен теңіздің арақатынасының өзгеруі ; тау түзілудің қарқынды жүруі – жер бедерін өзгертіп , қайта құрады.



Заман аттары:

1.Архей- ежелгі заман

2.Протереозой-алғашқы заман

3.Палеозой- ертедегі заман

4.Мезозой- ортадағы заман

5.Кайнозой- жаңа өмір.

Бүгінгі сабақты түсіну үшін , осы жер тарихының әр заманындағы өзгерістерді , оның түрлерін , пайда болуын, әр заманға сай табиғатын , жануарларын , өсімдіктерін , жалпы тіршілік туралы білетін боламыз.

Сынып үш топқа бөлінген.Тақырыпты толық меңгерту үшін бізде үш орталық бар.

Бірінші топ-зерттеңіз

Екінші топ – салыстырыңыз

Үшінші топ – суреттеңіз

Енді осы топтар өздерінің қызметіне байланысты әр заманды зерттеп, салыстырып, суреттеп ,анықтау қажет.

Заман аттары:

1.Архей- ежелгі заман

2.Протереозой-алғашқы заман

3.Палеозой- ертедегі заман

4.Мезозой- ортадағы заман

5.Кайнозой- жаңа өмір.



4.Бекіту жұмыстары: Шығармашылық жұмыс

«Мен өз болашағымды осындай заманда көремін»



5.Қорытынды: : викториналық сұрақтар

1.Тірі ағзалардың қазба қалдықтарын зерттейтін ғылым?-палеонтология

2. Жылқы эволюциясын зерттеген ғылым?-коволевский

3.Ұрықтың дамуын зерттейтін ғылым?- эмбриология

4.Ежелгі заман атауы?-архей

5.Теңіз ішекқуыстылыры, буылтық құрттар, ұлулардың басым көпшілігі дамыған заман?-

6.Силур, девон кезеңдері жататын заман?-палеозой

7. Ең алғашқы ашық тұқымдылар дамыған кезең?-тас көмір ,палеозой

8.Археоптрикс құсы мезозойдың қай кезеңінен табылды?- Юра

9.Жаңа өмір заманы?-кайнозой

10.Үш башпайлы жылқының атауы?-гиппориондар

11.Адамдардың дамыған кезеңі?-антропоген

12.Осы күнгі биосфераның түзілу кезеңі?-кайнозой төрттік кезең

13. Ең соңғы мұздық дәуірдің жойылуы қашан?-кайнозой антропоген

14.Палеозой заманы неше кезеңнен тұрады.?-6 кезеңнен

15.Материктер қозғаласы қандай заманда басталды?-мезозой заманында



6.Бағалау:әр оқушы бағалау парағына өздерін бағалайды

7.Үйге тапсырма: бір заманға ертегі құрастырып келу

Өзіңді- өзің бағалау

Өткен

тақырып бойынша

Жаңа сабақ

бойынша


Шығармашылық

жұмыс


бойынша

Викториналық

сұрақтар бойынша



Қорытынды

баға

















Оқушының аты-жөні:

Өзіңді- өзің бағалау

Өткен

тақырып бойынша

Жаңа сабақ

бойынша


Шығармашылық

жұмыс


бойынша

Викториналық

сұрақтар бойынша



Қорытынды

баға

















Оқушының аты-жөні:

Өзіңді- өзің бағалау

Өткен

тақырып бойынша

Жаңа сабақ

бойынша


Шығармашылық

жұмыс


бойынша

Викториналық

сұрақтар бойынша



Қорытынды

баға

















Оқушының аты-жөні

11 сынып оқушыларының алдын – ала еңбекке орналасуы жөнінде мәлімет



Оқушының аты -жөні

Қайда , қандай оқу орнына

мамандығы

1
2
3
4
5
6
7
8
9

Болатхан Кайырлыс
Ермағанбетов Асхат
Какимжанов Ерасыл
Марат Айжан
Мұрат Нұрсұлтан
Машаева Талшын
Машаев Маулен

Молдағалива Гүлдана
Молдағалиев Медет







Сынып жетекші: Іңірбаева О.Қ.





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет