Сабақ№ 1 Сыныбы: Күні
Тақырыбы: Кіріспе§1.Экономика,Экономикалық жүйе ұғымдары,түсінігі,анықтамасы
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық географиясы пәні, мақсаттары, міндеттері, мазмұны жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Сабақтың типі: Кіріспе сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
2. Әңгіме-дәріс
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық картасы, оқулық, кескін карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту
ІІІ. Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту.
Қазақстан Республикасы-Еуразия материгінің орталық бөлігінде орналасқан мемлекет. Жер көлемі 2724,9 мың км2, жалпы аумағы бүкіл жер шары көлемінің 2%-ын, Азияның 6,1%-ын құрайды. Жер көлемі жөнінен д.ж. 9 орында. Шекарасының жалпы ұзындығы-13331 км-ден астам. Батыс, солтүстік-батыс, және солтүстігінде Ресей Федерациясымен, оңтүстігінде Түрікменстан, Өзбекстан, Қырғызстанмен, оңтүстік-шығысында Қытаймен шектеседі. Климаты шұғыл континентті. Қазақстан егемендік алғаннан кейін 120-дан астам елдермен экономикалық байланыстар орнатқан. Экономикалық-географиялық тұрғыдан Қазақстанның мынадай артықшылықтары бар:
1. Тарихи-экономикалық дамыған елдермен шектеуі (Ресей, Қытай, Орталық Азия елдері).
2. Транзиттік жол торабы үстінде орналасуы.
3. Қазақстан аумағы жер бедерінің көп бөлігінде жазық болып келуі.
4. Минералды ресурстар қорының молдығы.
Экономика ұғымы гректің шаруашылықты басқару деген сөзі,әлеуметтік ұғымы
ІІІ. Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Кіріспе ,мазмұндау.
Атласпен жұмыс.
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі:________ С.Қисықова
Сабақ№__9____ Сыныбы_9___ Күні__29.09.2014ж_
Тақырыбы: Халық саны.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Қазақстан халық саны, орналасу факторлары, халық тығыздығы жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Тірек-сөздермен жұмыс.
2. Әңгіме-дәріс. 5. Тірек-сызбамен жұмыс.
3. Б.Ү.Ү. кестесі.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Тірек-сөздермен жұмыс.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Қорытындылау
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайына сипаттама?
2. Қазақстан қандай елдермен шектеседі?
3. «Экономикалық-географиялық жағдай» ұғымы?
4. Ірі транзиттік жолдардың ел экономикасына қандай маңызы бар?
5. Географиялық жағдайдың ел экономикасының дамуына әсері?.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Тірек-сөздермен жұмыс.
Тірек-сөздер түсіндіріледі.
а) Туу-1000 адамға шаққандағы 1 жыл ішінде туған балалардың саны.
ә) Өлім-жітім-1000 адамға шаққандағы 1 жыл ішіндегі өлген адамдар саны.
б) Табиғи өсім-1000 адамға шаққандағы туған және өлген адамдар санының арақатынасы.
в) Механикалық қозғалыс-Халық санының басқа елден көшіп келушілер есебінен өсуі.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы халықтың орналасу себептерін түсіндіру.
Халықтың орналасу себептері.
Пайдалы қазбаларға Егіншілікке Теміржолдарға Мал шаруашылығына
байланысты. байланысты. байланысты. байланысты.
Республиканың Сырдария, Түрксіб, Орталық, батыс
Оңтүстік-шығысы Талас, Асы ТрансҚазақстан және оңтүстік-
Мен Оңтүстік өзендерінің бойында. Батыс.
Алтай. маңы.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
|
Үйренгенім
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Қазақстанның халық саны.
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі:________ С.Қисықова
Сабақ№____12__ Сыныбы___9______ Күні__09.10.2014ж_______
Тақырыбы: Ұлттық және діни құрамы.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Кестемен жұмыс.
2. Әңгіме-дәріс. 5. Тірек-сызбамен жұмыс.
3. Топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Топтастыру.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
4. Кестемен жұмыс.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Сұрақ-жауап.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Қазақстан халық саны?
2. Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
3. Табиғи өсім дегеніміз не?
4. Халық тығыздығы?
5. Қазақстан халқының орналасу себептері?
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Топтастыру.
Топтастыру арқылы қазақтардың және басқа ұлт өкілдерін пайыздық көрсеткіш арқылы түсіндіру.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы ұлт өкілдерінің басым аймақтарын сипаттау.
Қазақстан ұлттары
Орыстар
Қазақстанның барлық аймағында қоныстанған.
Украйндар
Қостанай және Ақмола облыстарында қоныстанған.
Беларусьтар
Солтүстік Қазақстан облысында қоныстанған.
Өзбектер
Оңтүстік Қазақстан облысында қоныстанған.
Ұйғырлар
Алматы облысында қоныстанған.
Дүнгендер
Жамбыл облысында қоныстанған.
Корейлер
Қаратал, Сырдария өзендерінің бойында қоныстанған.
Татарлар
Семей және Орал қалаларында қоныстанған.
4. Кестемен жұмыс.
Кесте арқылы д.ж. қазақ диаспоралары жөнінде түсіндіру.
Қазақтар көп қоныстанған елдер
|
Қазақтардың саны
|
Өзбекстан
|
1млн 556 мың
|
Ресей
|
740 мың
|
Түрікменстан
|
100 мың
|
Қырғызстан
|
45 мың
|
Украйна
|
15 мың
|
Қытай
|
1млн 500 мың
|
Монғолия
|
100 мың
|
Ауғанстан
|
30 мың
|
Түркия
|
25 мың
|
Иран
|
12 мың
|
АҚШ
|
14 мың
|
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Сұрақ-жауп.
1. Қазақстан ұлттық құрамы?
2. Қазақстанның діни құрамы?
3. Д.ж. қазақ диаспорасы?
4. Қазақтардың облыстардағы таралу мөлшері?
5. Ұлттардың пайыздық мөлшері?
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Қазақстанның ұлттық және діни құрамы.
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі:________ С.Қисықова
Сабақ№__15 Сыныбы__9___ Күні____20.10.2014ж
Тақырыбы: Халықтың көші-қоны
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Қазақстанның көші-қоны туралы жалпы мағлұмат беру.Сырттан келетін қазақстандықтардың механикалық қозғалысы жайлы ақпарат беру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Кестемен жұмыс.
2. Әңгіме-дәріс. 5. Тірек-сызбамен жұмыс.
3. Б.Ү.Ү. кестесі. 6. Топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Кестемен жұмыс.
3. Топтастыру.
4. Тірек-сызбамен жұмыс.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Ауылдық жерлерде халықтың орналасу ерекшеліктері?
2. Халықтың орналасуына әсер ететін факторлар?
3. Қала және ауыл халқының арақатынасы?
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Кестемен жұмыс.
Оқулықтағы 61-беттегі 4-сызбанұсқа арқылы көші-қон туралытүсіндіру.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы халықтың орналасу себептерін түсіндіру.
Халықтың орналасу себептері.
Пайдалы қазбаларға Егіншілікке Теміржолдарға Мал шаруашылығына
байланысты. байланысты. байланысты. байланысты.
Республиканың Сырдария, Түрксіб, Орталық, батыс
Оңтүстік-шығысы Талас, Асы ТрансҚазақстан және оңтүстік-
Мен Оңтүстік өзендерінің бойында. Батыс.
Алтай. маңы.
Терминдермен жұмыс.
Миграция -көші-қон.
Механикалық қозғалыс-халық саны табиғи өсіммен бірге басқа елден көшіп келушілер есебінен өсуі.
Ішкі көші-қон-халықтың Қазақстан ішіндегі қоныс аударуы.
Сыртқы көші-қон-халықтың жақын және алыс шетелдерге қоныс аударуы.
Репатриация-түрлі себептермен өз отанынан қоныс аударып қайтадан өз отанына оралу.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
|
Үйренгенім
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Халықтың көші-қоны
Сабақ№_______ Сыныбы__9_______ Күні_________
Сарамандық жұмыс №1
Тақырыбы: Қазақстанның халқы, ұлттық құрамы.
Мақсаты: Қазақстанның халқын, халық тығыздығын, ұлттық құрамын анықтау.
Көрнекілік: Атлас, глобус, Қазақстанның халықтар картасы т.б.
Жоспары.
1. Халқының саны, халық тығыздығы.
2. Халық санының мағлұматтары негізінде график сызу.
Жылдар
|
Халық саны
|
Қала халқы
|
Ауыл халқы
|
1897
1926
1939
1959
1970
1979
1989
1999
Қазір
|
3393
3713
2314
2795
4234
5289
6535
7985
|
41
74
370
679
1114
1634
2509
3616
|
3352
3639
1944
2116
3120
3655
4026
4369
|
3. Қазақстан халқының ұлттық құрамы (диаграмма).
Қазақтар
|
53,40%
|
Орыстар
|
30,00%
|
Украиндар
|
3,70%
|
Өзбектер
|
2,50%
|
Немістер
|
2,40%
|
Татарлар
|
1,70%
|
Ұйғырлар
|
0,40%
|
Белорустар
|
0,75%
|
Кәрістер
|
0,67%
|
Басқалары
|
3,60%
|
Достарыңызбен бөлісу: |