Сабақтың тақырыбы §10. Ньютонның бірінші заңы. Инерциялық санақ жүйелері. Мақсаты



Дата11.07.2016
өлшемі90.5 Kb.
#192069
түріСабақ

НЬЮТОННЫҢ БІРІНШІ ЗАҢЫ. ИНЕРЦИЯЛЫҚ САНАҚ ЖҮЙЕЛЕРІ ТАҚЫРЫБЫНА ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Жаңақорған ауданы, Билібай ауылы № 255 негізгі орталау мектебі.

Арушаева Шолпан Орынтайқызы

физика пәні мұғалімі





Сыныбы: 9

Күні:




Сабақтың тақырыбы

§10. Ньютонның бірінші заңы. Инерциялық санақ жүйелері.




Мақсаты

Санақ денесі, санақ жүйесі, инерция, Ньютонның бірінші заңы туралы түсінік алуға жағдай жасау.

Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру.






Күтілетін нәтижелер



А. Инерциялық санақ жүйесі, Ньютонның бірінші заңы туралы біледі.

В. Ньютонның бірінші заңы орындалатын санақ жүйелері инерциялық санақ жүйелері екенін өмірмен байланыстыра отырып мысалдар келтіріп, түсінеді.

С. Ньютонның бірінші заңы қандай санақ жүйесінде орындалатынын анықтап есептер шығарады.





Керекті жабдықтар

оқулық, маршруттық карта, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, АКТ интер нет желісі, суреттер бойынша «Стоп кадр»,бағалау парақтары, кестелер.




Әдіс – тәсілдер

Диалогтық оқыту, зерттеушілік әңгіме, «Суретті сөйлетейік»,кеңейтілген

тапсырмалар,жоғары дәрежелі сұрақтар,«Ойлан.Жұптас.Бөліс», «Кезбе тілші»












Оқушы әрекеті

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті




Кіріспе

11 мин


Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу. 2 мин.

Ынтымақтастық орта қалыптастыру. Оқушыларды жаңа тақырыпқа сай келетін сөздер бойынша топқа бөлу. Топтардың атауы:

І топ:«Инерция», ІІ топ: «Ньютон». 1 мин

Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Үй тапсырмасын «Кинематика» тарауын қорытындылау үшін «Суретті сөйлетейік» әдісімен тексеремін.

«Бауырсақ» ертегісі. Сұрақ:


  1. Бауырсақтың жерге тиіп тұрған нүктесіндегі сызықтық жылдамдығы мен үдеуін сызба түрінде көрсет.
    2. Оның қозғалыс түрін анықтап, ол қозғалысты сипаттайтын шамаларды атап бер, формуласын жаз.
    3. Сурет бойынша оның орын ауыстыру мен жүрген жолын көрсетіңдер.
    4. Суретте дене қандай денелермен өзара әсерлесеті нін көрсетіңдер.

2-топ: “ Қансонарда бүркітші шығады аңға ”.

Қансонарда бүркітші шығады аңға,

Тастан түлкі табылар аңдығанда.

Жақсы ат пен тату жолдас – бір ғанибет,

Ыңғайлы ықшам киім аңшы адамға.

Салаң етіп жолықса қайтқан ізі шалғанда.

Бүркітші тау басында, қағушы ойда,

Іздің бетін түзетіп аңдығанда.

Қарға түскен түлкі ізін, қозғалысқа қатысқан түлкінің траекториясы екендігін, ал түлкі ізі басталған орын мен түлкінің соңғы орынын қосатын түзу сызық орын ауыстыру екендігін түсіндіруге болады.


Мұғаліммен амандасады. Оқушылар сабақ құралдарын тексеріп, орналасады.Топтарға бөлінеді.

Топ мүшелері берілген суреттерге қарап сұрақтардың жауабын айтады.








Тұсаукесер 2 мин

1.«Стоп кадр» арқылы И.Ньютонның суреті көрсетіледі.

Стоп-кадр 2. Ньютонға сипаттамасын оқушыларды қайтадан тақтаға шығарып, алған білімін, эмоциясын пайдалана отырып, енді не көріп, не естіп, не сезіп, не ойладың деген сұрақтарды қою. Пікірлерін тыңдау.

Жаңа тақырыпты болжап айтады.




Негізгі бөлім 24 мин

Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.

Жаңа тақырыпты талқылау үшін



Маршруттық карта бойынша 10 минут уақыт беріледі.

«Ойлан.Жұптас.Бөліс» арқылы түсінеді, талдайды.

1.АКТ-ны қолдана отырып, И.Ньютонның өмірбаянымен танысады. 3 минут.

2. Оқушылар жұмыс дәптерімен жұмыс істейді берілген кестені толтырады,талқылайды   Топтық жұмыс. диалог Өзін-өзі және өзара бағалау Кестемен жұмыс:3мин



Топ

Берілетін ұғымдар

Менің түсінігім

I

санақ денесі, инерция




II

санақ жүйесі, Ньютонның бірінші заңы





3.Өмірмен байланыстырып, мысал келтір.

Қандай жүйе



ережесі

Мысал келтір



Инерциялы







Инерциялы емес







Санақ жүйесі







Ньютонның бірінші заңы






Жаңа тақырып бойынша сұрақтарды қайта бағыттап немесе түрткі сұрақтар арқылы жауапты нақтылауға ұмтылдырамын.3мин. 1.Инерциялы санақ жүйелері деп ----атаймыз.

2.-----құбылысын инерция деп атайды.

3.Ньютон І заңын тұжырымдап, мысал келтіріңдер.

4.Ньютонның І заңының анықтамасын жазып, мысал келтіріңдер.
4.Ой толғау. 4 мин 8-жаттығу есептері .№1Салт атты шауып келе жатыр. Егер ат сүрініп кетсе немесе оқыс тоқтаса, онда қандай жағдай байқалуы мүмкін? №3 Неліктен сүрініп кеткен адам алға қарай құлайды? №115. Автомобиль горизонталь тас жолмен двигателі сөндірілуі тұрғанда бір қалыпты қозғалыс жасай ала ма?(автомобиль жолдың горизонталь бөлігімен бірқалыпты қозғала алмайды, себебі оған басқа денелердің әсері теңгерілмейді. Автомобильге Жер (төмен қарай тартады), жол жабындысы (серпімді түрде жоғары итереді және горизонтальды қозғалысқа үйкеліспен кедергі жасайды), ауа (қозғалысқа әсер етеді). Жердің тартуы және жолдың серпімді реакциясы вертикаль бойымен әсер ететін өзара теңгеріледі, горизонталь әсер ететін жол және ауа кедергісі теңгерілмейді.

Тақырыпты оқып, топта талдайды. АКТ-ны қолдана отырып, И.Ньютонның өмірбаянымен танысады.


Оқушылар тапсырманы жеке орындап,топта талдайды.

Оқушылар жұмыс дәптерімен жұмыс істейді берілген кестені толтырады, талқылайды   Топтық жұмыс. диалог , зерттеушілік әңгіме,өзін-өзі және өзара бағалау

Оқушылар есепті тақтаға шығарады.





Қортынды

Бөлім 5мин

«Кезбе тілші» әдісімен аяқтаймын. 3мин

Бекіту сұрақтарына жауап береді.




Үйге тапсырма 1 мин

Дайындық сұрақтары.


Үй тапсырмасын күнделікке жазады.

§ 10, 8-жаттығу(2,4)







Рефлексия 2мин

Бағалау 2мин


Аты-жөні «Сабақтағы жұмысыңды бағала» 1.Мен бүгін сабақта білдім (не) 2.Мен бүгінгі сабақта үйрендім(нені) 3.Бүгінгі сабақта жақсы орындап үйрендім(нені)

4.Бүгінгі сабақта мен үшін жаңалық болды(не)

5.Мен үшін түсініксіз болды(не) 6.Мен бұл сабақта қандай оқушы болдым









Өмірмен байланыстырып, мысал келтір.


Қандай жүйе

ережесі

Мысал келтір

Инерциялы




Инерциялы емес







Санақ жүйесі





Ньютонның бірінші заңы







Қандай жүйе

ережесі

Мысал келтір

Инерциялы





Инерциялы емес







Санақ жүйесі




Ньютонның бірінші заңы








Аты-жөні:

«Сабақтағы жұмысыңды бағала»

1.Мен бүгін сабақта білдім (не)

2.Мен бүгінгі сабақта үйрендім(нені)

3.Бүгінгі сабақта жақсы орындап үйрендім(нені)



4.Бүгінгі сабақта мен үшін жаңалық болды(не)
5.Мен үшін түсініксіз болды(не)

6.Мен бұл сабақта қандай оқушы болдым



Аты-жөні:

«Сабақтағы жұмысыңды бағала»

1.Мен бүгін сабақта білдім (не)

2.Мен бүгінгі сабақта үйрендім(нені)

3.Бүгінгі сабақта жақсы орындап үйрендім(нені)




Аты-жөні:

«Сабақтағы жұмысыңды бағала»

1.Мен бүгін сабақта білдім (не)

2.Мен бүгінгі сабақта үйрендім(нені)

3.Бүгінгі сабақта жақсы орындап үйрендім(нені)



4.Бүгінгі сабақта мен үшін жаңалық болды(не)
5.Мен үшін түсініксіз болды(не)

6.Мен бұл сабақта қандай оқушы болдым




Аты-жөні:

«Сабақтағы жұмысыңды бағала»

1.Мен бүгін сабақта білдім (не)

2.Мен бүгінгі сабақта үйрендім(нені)

3.Бүгінгі сабақта жақсы орындап үйрендім(нені)


4.Бүгінгі сабақта мен үшін жаңалық болды(не)
5.Мен үшін түсініксіз болды(не)

6.Мен бұл сабақта қандай оқушы болдым




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет