Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.3АХимиялық элементтердің периодтық жүйесі
|
Мектеп: №46 ЖОББМ
|
Күні: 20.01.2020
|
Мұғалімнің аты-жөні: Максотова А.Т.
|
Сынып: 8 б
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың_тақырыбы__Химиялық_элементтерді_периодтық_жүйедегі_орны_мен_атом_құрылысы_тұрғысынан_сипаттау'>Сабақтың тақырыбы
|
Химиялық элементтерді периодтық жүйедегі орны мен атом құрылысы тұрғысынан сипаттау
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау
|
Сабақ
Мақсаттары
|
Периодтық кестеге сүйене отырып, химиялық элементке сипаттама беру;
Периодтық кестеге сүйене отырып, химиялық элементке атом құрылысы бойынша сипаттама беру
|
Бағалау критерийлері
|
Периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементке сипаттама бере алады
Периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементке атом құрылысы бойынша сипаттама бере алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Топта ядро заряды, энергетикалық деңгей саны, атом радиусы артады/ кемиді
Периодта солдан оңға қарай ядро заряды артады/ кемиді, энергетикалық деңгей саны ........ , атом радиусы өседі/азаяды.
Металдық/ бейметалдық қасиеттері топтарда жоғарыдан төмен қарай артады/кемиді, себебі .......
Металдық/ бейметалдық қасиеттері периодтарда солдан оңға артады/кемиді, себебі .......…
|
Құндылықтарды
дамыту
|
Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика, математика
|
Бастапқы білім
|
7.2.1.3 Периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар және периодтар
7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі
8.1А Атомдағы электрондардың қозғалысы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. 3 түрлі карталар арқылы топқа біріктіремін.
|
|
Сабақтың ортасы
8 минут
5 минут
10 минут
8 минут
5 минут
|
«Мен кіммін?» ойыны
Оқушылардың өткен сабақ бойынша білімдерін тексеру мақсатында ойын ойнатылады
Мұғалімнің сөзі: - Сонымен оқушылар біз «Мен кіммін» деп жасырынып тұрған элементті табу арқылы сол элементтерге не бердік?
Оқушы: - Сипаттама
М: - Бәрекелді, жарайсыңдар. Сонымен біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Химиялық элементтерді периодтық жүйедегі орны мен атом құрылысы тұрғысынан сипаттау». Ендеше өткен білімізге сүйене отырып периодтық жүйедегі элементерді сипаттайық.
Сабақтың мақсатымен таныстыру:
М: Сонымен сабағымыздың мақсаты:
Периодтық кестеге сүйене отырып, химиялық элементке сипаттама беру
М: Ал енді осы бүгінгі сабағымызға сәйкес күтілетін нәтижеміз: - Периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементке сипаттама бере алады
М: «Барлық оқушыларға сәттілік тілеймін!»
Жұптық жұмыс
ТАПСЫРМА: Жоспар бойынша №12 және №9 элементке сипаттама беріңіз
СИПАТТАМА
|
|
|
1 Химиялық элемент атауы және таңбасы
|
|
|
2 Элементтің периодтық кестедегі орны (период және топ нөмірі)
|
|
|
3 Химиялық элементтің атом құрылысы
|
|
|
4 Металл/бейметалл
|
|
|
5 Оттекті қосылыстарында жоғарғы тотығу дәрежесі, гидроксидтерінің формуласы және сипаттамасы
|
|
|
6 Элементтің сутекті қосылысының формуласы
|
|
|
Дескриптор:
Химиялық элементтің атауы мен таңбасын жазады;
ХЭ периодтық кестедегі орнын сипаттайды;
ХЭ атом құрылысын жазады;
Металл ма, бейметал ма екендігін анықтайды;
Э-тің жоғары тотығу дәрежесін және гидроксид формуласын жазады;
Эл-тің сутекті қосылыс жазады.
(Б) Дәптерін көршісімен ауыстырады, интерактивті тақтаға шығарылған дұрыс жауаптармен салыстырып тексереді, «Фигуралар сөйлейді» әдісі арқылы бағалайды. Дескриптордың 1-2 ғана дұрыс болса – үш бұрыш, 3-4 дұрыс болса – төрт бұрыш, 5-6 дұрыс болса жұлдызшаның суретін салып, бағалайды. Содан соң мұғалім ауызша кері байланыс береді.
Топтық жұмыс
Оқушылар топта химиялық элементке жан-жақты сипаттама беріп, мәліметтермен алмасып отырады.
Дескриптор:
Хлор мен Калийдің периодтық кестедегі орны бойынша сипаттайды;
ХЭ-дің атом құрылысы бойынша және де период пен топтың нені көрсете алатынын біледі;
ХЭ сипаттама береді және қосылыстарының формулаларын жазады.
(Б) Топтар тапсырмаларын қорғап болғаннан кейін бір-біріне «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы кері байланыс жасап, бағалайды.
|