Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді қайталау Сабақтың мақсаты



Дата04.03.2016
өлшемі60.08 Kb.
#38024
түріСабақ
Қожахмет Әділбекұлы ,

«Бөген» жалпы орта мектебінің математика пәні мұғалімі

ОҚО, Ордабасы ауданы

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерді қайталау


Сабақтың мақсаты:

1.Ғылымилығы: а/ Жай және ондық бөлшектермен күнделікті өмірде нақты

заттың өлшемін көрсете білуге үйрету.

ә/ Жай бөлшектен ондық бөлшекке, ондық бөлшектен жай бөлшекке өту

ережелерін меңгерту.

б/ Бұрыс бөлшектен аралас санға, аралас саннан бұрыс бөлшекке өту ережелерін меңгерту.

2. Тәрбиелілігі: а/. Оқушыларды өз бетінше жұмыс істей білуге дағдыландыру.

ә/ Ережелерді айтқанда қатесіз айтуға және ойларын толық жеткізе білуге

үйрету.


  1. Дамытушылығы: а/ Оқушыларға басқа санау жүйесіндегі бөлшектер туралы

мағлұмат беру.

ә/ Бөлшек сандар туралы алған білімін одан әрі дамытуға жетелейтін сұрақтар беру.

III. Cабақтың әдісі: Проблемалық.

IV. Cабақтың түрі: Сайыс сабақ, топтық сайыс.

V. Сабақтың көрнекілігі: а/ «Көкпар» ойынына байланысты және бөлшектер

тақырыбына байланысты көрнекіліктер.

ә/ Сәйкестендіру тесті. / жеке плакатта/

VI. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру.

а/ Қазақтың «Көкпар» ойыны туралы мағлұмат беру. /толық ережесі жеке плакатта/.

ә/ Топтарға бөлу. 1. «Жай бөлшектер» тобы.

2. «Ондық бөлшектер» тобы.

2.Қайталау сұрақтары /жеке плакатта/

3.Жаттығулар.

4.Мақал-мәтелдер жарысы. /жеке плакатта /

5.Дода. Интелектуалдық сайыс.

6. Тест.Сәйкестендіру тесті. /жеке плакатта /

7. Сабақты бекіту.

8.Оқушыларды бағалау.

9. Сабақты қортындылау.

VI. ә/.Оқушыларды топтарға бөлу:

«Көкпар» ойыны.

Бас төреші: Әділбекұлы Қожахмет

Көмекші төрешілер: 1. Алиева Гүлнұр.

2. Мәдіханұлы Ержан.

Екі команда:

1. «Ондық бөлшектер». 2. «Жай бөлшектер»

Бапкері: Қасым. Бапкері: Аяла.

Шабандоздар: 1.Ерболат. Шабандоздар:1. Нұрболат.

2.Сәбина. 2. Сәуле.

3. Нұрлыбек. 3.Айдын.

4. Дидар. 4. Көбей.

5. Ақназ. 5. Аяжан.

6. Мерей. 6. Едіге.

Жанкүйерлер: Жанкүйерлер:

1. Мэльс. 1. Сенбек

2. Саят. 2. Бекзат.

3. Шұғыла. 3. Аида.

4. Серікболсын. 4. Гүлмира.

Дода./ Интеллектуалдық сайыс/.

Салым. / Ұпай /


Екі топтың сайысы кезінен көріністер


3/. Жаттығулар /сайыс жаттығулары/

«Ондық бөлшектер» тобына. «Жай бөлшектер» тобына.

Жай бөлшектер тақырыбына:

1.Қосу:  +   Ж:  . 1.  +   Ж: 1.

2.Азайту:    Ж:  . 2.   Ж: .


3.Көбейту:   Ж:  . 3.   Ж:  .
4.Бөлу:  :   Ж:  . 4.  :   Ж:  .
5.Бұрыс бөлшек:1/   Ж:2 . 5.   Ж: 4 .
2/  Ж: 4 . 2/  Ж: 2 .
6.Аралас сан:1/ 3 Ж: . 6. 1/ 3 Ж:  .
2/  Ж:  2/ 6 Ж: 
Ондық бөлшектер тақырыбына:
1.Қосу: 1/ 8,65+2,343= Ж:10,993. 1. 1/ 3,17+4,332= Ж: 7,502.
2/ 235,021+0,92= Ж:235,941. 2/ 127,056+0,27= Ж:127,326.
2.Азайту:1/ 69,99-41,3= Ж:28,69. 2. 1/ 78,93-33,66= Ж:45,27.
2/ 73,5-61,395= Ж:12,105. 2/ 81,67-44,916= Ж:36,754.
«Ондық бөлшектер» тобына. «Жай бөлшектер» тобына.

Жай бөлшектерлі ондық бөлшектер түрінде жазыңдар:


1/  Ж: 0,3. 2/  Ж:0,09. 1/  2/ 
3/ 2 Ж:5,11.
Ондық бөлшектерді жай бөлшектер түрінде жазыңдар:
1/ 2,7= Ж: 2 2/ 0,4= Ж:  1/ 2,3= Ж: 2 2/ 0,8= Ж: 
3/ 145,028= Ж: 145 3/ 135,056= Ж:135
Ондық бөлшектерді салыстыру:

1. Төмендегі ондық бөлшектерді салыстырып, тиісінше «», «», «» белгілерімен жазыңдар:


а/ 8,7 және 8,07. ә/ 6,85 және 6,9. а/ 9,86 және 9,09. ә/ 8,71 және 8,9.

б/ 0,7 және 0,70. б/ 0,3 және 0,30.


Жауабы: а/ 8,78,07. ә/ 6,856,9. Жауабы: а/9,86 ә/ 8,71

б/ 0,7=0,70. б/ 0,3=0,30.



  1. Мына бөлшектерді өсу ретімен жазыңдар:

5,39; 2,1; 1,5. 3,85; 2,3; 1,2.

Жауабы: 1,5; 2,1; 5,39. Жауабы: 1,2; 2,3; 3,85.
3. Мына бөлшектерді кему ретімен жазыңдар:
0,08; 1,4; 0,29. 0,07; 0,12; 1,26.

Жауабы: 1,4; 0,29; 0,08. Жауабы: 1,26; 0,12; 0,07.


4/. Мақал-мәтелдер жарысы. / жеке плакатта /
5/. Дода. /Интеллектуалдық сайыс/.

«Ондық бөлшектер» тобына. «Жай бөлшектер» тобына.

1.Берік 2 сағатта 12 шабақ аулады. 1. 3 қораз 6 адамды оятты, ал 5

3 сағатта неше шабақ аулайды? қораз қанша адамды оятады?


2.Бір жұмысшы учаскені 20 сағатта 2. Бір құтыда 120 қалам бар,он-

өңдесе, онда ол оның  бөлігін неше ың -і қара қалам болса, онда

сағатта өңдейді? қара қалам қанша болғаны?

3. Жыл он екі айда 30 және 31 сан- 3. Бір үйде 100 пәтер бар. Сол

дары ауысып отырады. 28 саны пәтерлерде 9 саны неше рет

қай айда кездеседі? қайталанады?


4.Бір тонна темір ауыр ма, бір 4. Түйеқұс таразыда бір аяғымен тұрса

тонна мақта ауыр ма? 12 кг тартады. Ал егер екі аяғымен

тұрса қанша кг тартады?
5.Суға батпайды, отқа жанбайды? 5. Тормен су тасуға бола ма?
6.Кім барлық тілде сөйлейді? 6. Теңіз түбінде қандай тастар табылмайды?
7. Бөренені теңдей жеті бөлікке бөлу 7. Дөңгелекті неше түзумен теңдей алты үшін неше рет кесу керек? бөлуге болады?
8. Аспанда 5 құс ұшып барады, 8. Үш түйеқұс ұшып барады. Аңшы аңшы екеуін атып түсірді. Неше құс біреуін атып түсірді. Неше түйеқұс

қалды? қалды?


9.Бір бұтақта 8 құс қонып отыр. 9. Салтанат есепті бірінші болып шы

Егер теректе 7 бұтақ болса, онда -ғарып, шешуін 5 оқушыға, ал олар-

теректе қанша құс қонып отыр? дың әрқайсысы 6 оқушыға таратты.

Сыныпта барлығы неше оқушы

бар?
10.Шешесі қызынан 27 жас үлкен. 10. Шешесі мен қызының жасын қос-

Неше жылдан кейін шешесі қызынан 28 жас. Шешесі қызынан 21 жас

30 жас үлкен болады? үлкен. Қызының жасы нешеде?
6/ Тест /сәйкестендіру/

1. = 1. 

2. 7 = 2. 

= 3. 

 +  = 4. 1,2

 5. 0,6

 6. 6

 = 7. 9

7/. Сабақты бекіту.

8/. Оқушыларды бағалау.

9/. Сабақты қорытындылау.


Ескерту. Жеке плакатта делінген сабақ материалдары

оқушыларға интерактивті тақта арқылы өтіледі.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет