Сабақтың тақырыбы Т.Әбдіков.



бет1/2
Дата30.01.2020
өлшемі2 Mb.
түріСабақ
  1   2










Күні: 03.05.2019

Мектеп: №3ҚОМ

Сынып:7

Мұғалімнің аты-жөні: К.Жубанова

Пән атауы: қазақ әдебиеті

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Бөлім

7.4.3.1. Ұрпақ тәрбиесі

Сабақтың тақырыбы

Т.Әбдіков. «Қонақтар». 2-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. 7.А/И1.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра отырып, оқиға желісіне өзіндік көзқарасын танытады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармадағы оқиға желісіне сыни ойлау деңгейінде пікір білдіреді

Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы эпизодтар мен бейнелер әрекетінен сыни ой түйіп, проблеманы шешу жолдарын ұсынады

Бағалау критерийі

-Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады

Құндылықтарға баулу

6-құндылық

«Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы»

Ана тілі, еліміздің тарихи құндылығы, биік мәдениет нышандары


Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, өзін –өзі тану

Алдыңғы білім

«Қонақтар» әңгімесінің сюжетін біледі




Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал туғызу

( 2 минут)

«Жылы лебіз» әдісі арқылы жүректі бір-біріне беріп, жылы лебіздерін білдіреді.

Топқа бөлу

(2 минут)



, «Әке», «Бала» арқылы топқа бөліну

Қызығушылықты ояту.

(3 минут)




ҰЖ. 1-тапсырма

Шығарманы қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында "Домино" әдісін қолдану

Берілген бөлім атауларын ретімен қойып,бөлімге сай кейіпкерлерді түсіндіре отырып,әр бөлімге орналастыру .


1-Ерғабыл алагеуімде тұрып далаға шығып,қыстауын аралап шықты.Өткен күндердің куәсі болған біртірі пендемен кездесе алмағанын ойлап,ол кісілердің тіршілікте жоқ екені есіне келіп, өзі-өзінен шошыды.Ал кемпірі болса,бүгін баласының келетінін айтып,тіпті баласына еріп қалаға кетпек ойының барын айтып Ерекеңді ашуландырды.Ағайын-туыс,өз елімді тастап ешқайда кетпеймін деп бір қайтарып тастады.

2.Баласының келгенін айтып кемпірі үйге жүгірді.Ерекең болса орнынан тұра алмай тәлтіректеп,ат жақты, қапсағай денелі жігітті құшақтай алып,омырау, жеңі ашық ,қысқа шашты,толық ажарлы келіншекті маңдайынан амалсыздан

сүйген болды.Өзіне зорға дегенде жақындаған аяқ-қолы шидей,көзі қитар,алтылар шамасындағы ұл баланы- немересін бауырына басып, бетінен сүйді.

3.Ауыл қонақтары келіп,Сапабек барлығын өзіне қаратып барған жерлерін,мақтана айтып аузы босамады.Тома болса қала қыздары құсап,жайылған көрпеге дұрыс отыра алмай ,біресе жер тіреп,біресе жамбастап,жұрттың айтқан әңгімелерін де жөндеп түсінбей,әркімге қарап,енесіне сауыр әкелісіп,енесінің айтуымен шай құйған болды.Арасында баласы орысшалап, балалардың көлге баратынын айтқанда қатты дауыс шығарып айқайлап шалдардың бәрін өзіне қаратты.Баласының өзі сияқты геолог болғысы келетінін айтып Сапабек мақтанғанда,оны қолдаған жастар жағына шал зекіп тастады."Қуса мына менің жолымды қусын!Ие болсын шаңыраққа!Менің немерем де мені бақпаймын дейді деп Абыл күлгенде Ерекең күлмей,ренжіп отырды.

4. Домбыраны алған Аспандияр әнді дұрыс бастай алмай,ақыры Ерекеңнен сөз естіп барып,домбыраны күмпілдеген әнге бастап тартып кетті.Қыз--келіншектер сыртта ән тыңдауға келіп тұрды.

5.Әкесіне қашан жүретінін естірткен сапабек ақталғансып жатты.Демалыстың бітіп қалғанын, ұшаққа отырудың аазабын айтып жатты.Немересін қалдыруды сұрағанда өздеріңіз білесіздер мазаларыңды алмаса деп,ертесіне орыс мектебінің жоқтығын айтып сылтауратты.Алған сыйлықтарын ,жинаған ақшаларын қалдырып,қоштасып кетіп қалды.Көзінің жасын сүртіп шешесі қалды,әкесі болса келесі күні кетпенін алып,қыстау жанындағы қораға кетті.

Дескриптор:

-Әңгімені бөлімдерге бөле алады.

-Бөлім бойынша кейіпкерлерді анықтайды.

Қалыптастырушы бағалау «Толық ай, жарты ай, жаңа ай»



Сабақтың ортасы

(14 минут)


Мағынаны тану

Талдау, жинақтау дағдылары

Сергіту сәті

Бағалау дағдысы

(14 минут)




Бірлескен оқу.

ТЖ.2-тапсырма

Эпизод -оқиғаның ішіндегі шағын оқиғасы.

Шығармадағы кейіпкерлер бейнелерін эпизод арқылы салыстырады

"Екі жақты күнделік" әдісі арқылы эпизодтарды салыстыруға тапсырма :

1-топқа


№1 эпизод

Ерекең жаңа қаз тұрған балаша тәлтіректей көтеріліп,ат жақты,қапсағай сары жігітті құшағына қысты.Одан соң омырау,жеңдері ашық,шұбар көйлек киген,шашын қидырған топ-толық,ақсары,ажарлы келіншекті шіміркеніңкіреп,маңдайынан сүйген болды. Шал өзіне зорға келген немересін бауырына басып,бетінен сүйді.


№2 эпизод

Келесі күні Ерекең кетпенін алып,"қысқа отын жоқ,бар кезінде қи ойып алайын " деп қыстау жанындағы қораға кетті.Уайымын басу үшін тағы да жігіттік дәуренін,бұрынғының адамдарын еске түсірмек болды.Бірақ құлазыған көңілге ештеңе алданыш болмады.

Менің пікірімше...

Дескриптор

-оқиғаны салыстырады

-көңіл-күйін салыстырады


"Екі жақты күнделік" толтыру арқылы оқиғалар мен кейіпкерлердің сезімі салыстырылады. Ерғабыл Қарт туралы