Сабақтың тақырыбы: Заттың атын білдіретін сөздер



Дата17.07.2016
өлшемі42.5 Kb.
#206180
түріСабақ
Шығыс Қазақстан Облысы,

Тарбағатай ауданы,

Кіндікті ауылы,

Ғ. Мұратбаев орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі

Сылбырбаева Шолпан Алмағазықызы


Ана тілі

Сабақтың тақырыбы: Заттың атын білдіретін сөздер.

Сабақтың мақсаты: Оқушылар қандай сөздер зат есім деп аталатынын түсінеді.

Міндеті:

1. Сөздерге кім? Не? Сұрақтарың дұрыс қоюды үйренеді.

2. Сөйлемдерде қолданып, заттың атын білдіретін сөздерді ажырата білуге, жауап беруді үйренеді.

3.Сыныптастарының жауабын тыңдап, бір- бірін құрметтеуге үйренеді.



Көрнекілік: тақта, түрлі түсті бор, плакат, маркер, кесте.
І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Мен мақтанамын...»




Сабақтың сатылары

Жасалатын іс-әрекет

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І Қызығу-

шылығын


арттыру

ІІ Мағынасын

ажырату

ІІІ Ой


толғаныс

Бекіту


Бағалау

Ой қозғау

Суретпен жұмыс


Оқулықпен жұмыс

Сергіту сәті

Дәптермен

жұмыс


-Балалар,бізге «Балалар дүкенінен» бір сөмке зат беріп жіберіпті.

-Не беріп жіберді екен?

Заттарды сипап-сезу арқылы не екенін тапқаннан кейін сөмкеден шығаруға рұқсат беру.
-Бұларды бір сөзбен қалай айтамыз?

-Ал, енді кім? сұрағына жауап беретін сөздерді кім айтады?

-Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді қандай сөздер дейміз?

-Көктемде ең бірінші гүлдейтін өсімдік не балалар?

«Бәйшешек» өлеңін оқу.
Сөздік жұмысы


  • Өлеңде не туралы айтылған?

  • Көктемде ерте келетін құс қай құс?

  • Құстарға қамқорлық танытып , үйшік жасап көрдіңдер ме?




  • «Жауқазын» өлеңінен заттың атын білдіретін сөздерді ата.

Сұрақ қой.

Жатқа жазу

Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздердің астын сыз.

№2 жазу дәптеріндегі тапсырмаларды талдау, орындау

Ойын «Өз орнын тап»

Қалам Жанар

мысық


аға ағаш

дәрігер


Бағанда берілген сөздерді бір-бірімен сәйкестендіру.

1-ші бағандағы сөздерге сұрақ қой.

-Бұлар қандай сөздер?

-Адамға қатысты сөздерге кім? кімдер?

Заттар мен жануарларға қатысты сөздерге не? нелер? деген сұрақтар қойылады.


  • Көктемнің белгілері қандай?

  • Әдепті бала қандай болу керек?

  • Біздің сыныпта әдепті бала бар ма?

«Мен, мен және менің достарым» ойынымен сабақты аяқтау




Тапқан заттың атын жазады.

Сөздерге сұрақ қояды.

аю - не?

қуыршақ – не?

Доп – не?

Дәптер –дәптерлер, қарындаш қарындаштар

Ойыншықтар - нелер?
Олар заттың атын білдіретін сөздер

Оқушы, ұшқыш ана...


Зат есім.
- Бәйшешек

Өлеңді шумақ бойынша кезектесіп оқу.

Көрікті -
Өлең мазмұны бойынша сұраққа жауап беру.

күн– не? жауқазын– не ?

ызғар – не? қырлар – нелер?

Батыр туса – ел ырысы,

Жаңбыр жауса – жер ырысы.

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қою.

Кім? Не?

Жанар


Қалам

аға мысық

дәрігер қалам

Гүл тәтті

Бал хош

иісті


Анар қызықты

Кітап ақылды


Гүл – не?

бал– не?


Анар – кім?

Кітап – не?

-Бұлар заттың атын білдіретін сөздер.
Оқушылар өз ойларын айтады.

-Кім үлкенге жүгіріп, амандасып сәлем береді?



  • Мен, мен және менің достарым.

-Кім мектепте тәртіпті бұзады?

  • Жоқ. Мен емес, менің достарым емес.




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет