Тема: строителство, строителен контрол



бет1/12
Дата14.06.2016
өлшемі1.15 Mb.
#135552
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
27 септември 2011 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. 24 часа 4

В. 24 часа 5

В. 24 часа 5

В. 24 часа 6

В. 24 часа 6

В. 24 часа 7

В. 24 часа 9

В. 24 часа 10

В. 24 часа 10

В. Стандарт 11

В. Стандарт 11

В. Стандарт 12

В. Стандарт 12

В. Стандарт 12

В. Стандарт 12

В. Стандарт 13

В. Стандарт 13

В. Пари 14

В. Пари 15

В. Пари 16

В. Пари 17

В. Пари 17

В. Пари 18

В. Труд 19

В. Труд 25

В. Труд 27

В. Земя 28

В. Телеграф 33

В. Телеграф 37

В. Сега 40

В. Класа 45

В. Класа 48

В. Класа 48

В. Класа 48

В. Класа 49

В. Класа 50

В. Класа 53

В. Класа 54

В. Класа 54

В. Класа 55

В. Дума 55

В. Дума 56

В. Дума 57

В. Дума 57

В. Дума 57

В. Дума 58

В. Дума 60

В. Дума 61

В. Дума 62

В. Дневник 63

В. Дневник 63

В. Дневник 63

В. Дневник 63

В. Дневник 64

В. Дневник 66

В. Дневник 69

В. Дневник 69

В. Дневник 71

В. Дневник 72

В. Атака 73

В. Атака 75

В. Атака 86

В. Монитор 87

В. Монитор 90

В. Монитор 91

В. Монитор 91

В. Монитор 92

В. Монитор 92

В. Монитор 92

В. Монитор 95

В. Монитор 96

В. Новинар 97

В. Новинар 98




27.09.2011 г. , с. 2
След 14 г. узаконили хотел на „царица" Костадинка
Комисия от.ДНСК - София, проверявала имота
Хотелът на Цар Киро в Пловдив е един от многобройните му имоти. 6-етажната сграда в центъра тихомълком е била узаконена от ДНСК - София, след повече от 10 г. спорове.

Шефът на РДНСК-Пловдив, Димитър Кацарски потвърди вчера пред „24 часа", че хотелът има акт За въвеждане в експлоатация.Това е станало много преди да оглавя дирекцията", уточни Кацарски.

Постройката до Понеделник пазара е вдигната през 1994-1995 г. и спряна заради пропуски в строителните правила. Едно от нарушенията е, че носещата колона опира на тротоара, който е публична общинска собственост. Другото възражение е, че няколко етажа са надстроени незаконно. "Нито един от главните архитекти на Пловдив не я узакони въпреки многобройните совалки на Цар Киро в градската управа. Неведнъж ромският бос бе засичан да търси начини да си оправи документацията. След една от визитите му през 2001 г. тогавашният главен архитект Емилия Божкова каза, че хотелът може да бъде узаконен с промяна на за строително-регулационния план. Според нея Рашков може да закупи общинското място, „захапано" от носещата колона. По проект са били разрешени само 4 етажа, но предприемачът Недялко Кисов, от когото Цар Киро купил сградата, надстроил с още два.

„Главата ще ви счупя, ако напишете нещо за мен. Тоягата ще играе, изобщо не ми пука", крещеше срещу репортерите ромският монарх след въпросната си визита при арх. Божкова. Общинският полицай, който дежуреше в кметството, не посмя да му направи дори забележка. Последната преписка в градската управа за въпросния хотел е от края на 1999 г. Тогава е направен констативен акт на Костадинка Рашкова, съпруга на Цар Киро на чието име се води сградата. Документацията за незаконната сграда е пратена в РДНСК, заяви и.д. кмет Александър Долев. След това комисия от ДНСК -София, е извършила проверка и е узаконила хотела.

Случаят се разчу едва на 13 октомври м.г. покрай събарянето на незаконната гробница на сина на Рашков - Иван. Тогава Цар Киро потвърди, че хотелът е узаконен отдавна.

„Защо се интересувате? Аз съм собственик и ще си бера гайлето", каза Рашков.

Вчера Александър Долев разпореди проверка в „Общинска охрана" кой и как е издал пропуск за един от мерцедесите на Рашков.

„Не съм аз, може да е някой от предшествениците ми", заяви Александър Стайков, ликвидатор на предприятието. За да кажел кой е подписал, му трябвало номерът на пропуска. Според него обаче той е изтекъл. Въпросният документ дава предимство за спиране в зоните, стопанисвани от „Общинска охрана". Право на пропуски имат общински съветници, зам.-кметове, ръководители на реда.

Пловдивски данъчни ще бъдат наказани за това, че са покрили проверки на луксозните имоти на,фамилия Рашкови, научи „24 часа". Директорът на НАП Красимир Стефанов вчера е разпоредил дисциплинарни производства срещу подчинените си.

Рашкови са били включени в списъка на лица с имоти на стойност над 500 000 лв. Миналата година е трябвало да бъдат проверени за произхода на средствата, с които са ги купили или построили, и дали са си платили данъците. Пловдивските данъчни „пропуснали" фамилията с мотив, че сараите в Катуница са вдигнати през 90-те години, което било извън периода на проверката. На практика обаче е имало други имоти, които да бъдат проверени, обясниха от централата на НАП.

18 данъчни проверки започнаха вчера срещу фамилията.Рашкови. 12 от тях са на физически лица - на децата, внуците и родата на Цар Киро, 6 са срещу фирми на семейството. Проверките са възложени на софийски екипи от НАП.

РАДКО ПАУНОВ, ЕКАТЕРИНА ТЕРЗИЕВА
Снимка на една колона - КОСТАДИНКА РАШКОВА



27.09.2011 г. , с. 7
Обвиниха кмета на Несебър за случка от 2004 г.
Николай Димитров е категоричен, че не е превишил правата си по дадено право на строеж върху 330 кв. м
Кметът на Несебър, който се кандидатира за втори мандат, бе изненадан вчера със стара прокурорска проверка, приключила още миналата година.

Оказва се, че обвинението в Бургас разследва Николай Димитров за отстъпено право на строеж за история от 2004 година, започнала преди два кметски мандата -по времето на колегата му Николай Трифонов.

Вчера сутринта Димитров е бил извикан в следствената служба и му връчили постановление за привличане като обвиняем за отстъпено право на строеж за парцел от 330 кв. м в кв.

Черно море, предоставено на несебърката Елена Желева.

"Документите са в прокуратурата от миналата година, не мога да разбера защо са отлежавали толкова време и чак сега ме извикаха в следствието, още по-съмнително е, че там вече имаше представители на няколко не случайни медии", изненада се вчера Николай Димитров. Той допълни, че определени медии са били поканени вчера, за да заснемат неговото посещение при обвинителите.

" Димитров е превишил правата си като длъжностно лице и е сключил договор за отстъпено право на строеж, без да има решение, на общинския съвет, съобщи говорителят на Бургаската окръжна прокуратура Станимир Христов.

Според обвинението кметът е причинил значителни щети на общината, но от прокуратурата отказват подробности.

"Никой обаче не конкретизира какви са тези щети", коментира адвокатът Петър Атанасов, който представлява Димитров.

По време на моя мандат не е имало предоставяне на отстъпено право на строеж. В случая довършихме процедура, която е започната още през 2004 г. Тогава е имало и решение на общинския съвет, коментира пред "24 часа" несебърският кмет.

Той е категоричен, че Елена Желева е правоимаща, тъй като е местен жител и е посочила достатъчно основания, че се нуждае от жилище. По това време е отглеждала сама детето си.

От документацията става ясно, че жителката на Несебър е внесла над 43 000 лв., това никак не е евтино за 330 кв. м отстъпено, право на строеж, допълва адвокатът.

Случаят е бил обсъждан и в местния парламент, тъй като междувременно Желева е поискала разтрогване на договора и връщане на внесените суми. Причината за това е, че за известен период от време не можех да започна проектиране и строителство поради отказ на друг получател на същото право, с който делим един парцел. Този проблем обаче отпадна, сега възнамерявам да строя, заяви вчера Желева.

Тя няма обяснение защо точно нейният случай е станал обект на разследване, каза още, че е била призована като свидетел и е дала подробни показания.

Димитров бе избран за кмет на Несебър преди 4 г. като независим кандидат. Сега се бори за втори мандат по същата формула. Изборите в Несебър се очертават като едни от най-оспорваните - 10-има са кандидатите за кмет.

Вчера късно следобед от Инициативния комитет за издигане на Димитров разпространиха открито писмо под заглавие: "Започват репресивни действия за решаване на изборите в Несебър". В него случаят, по който Димитров е обвиняем, е представен с подробности.

Обмисляме искане на отвод на бургаските прокуратура и следствие с писма до главния прокурор и шефа на НСС, се казва на финала на писмото.



ДИАНА САВАТЕВА
Снимка на две колони- кметът на Несебър Николай Димитров


27.09.2011 г. , с. 9
Софарма” открива завод в Белград
“Cофарма" открива нов завод за лекарства до сръбската столица Белград, съобщиха от компанията. Лентата на предприятието ще бъде прерязана официално утре, като на церемонията са очакват да присъстват здравните министри на България и Сърбия и други официални лица.

Инвестицията е съвместна със сръбската компания "Иванчич и синове", а строителството на завода за лекарства започна преди година. Вложени са 8 млн. евро и ще бъдат разкрити 120 нови работни места. С пускането на новите мощности от "Софарма" твърдят, че правят стъпка в програмата си за превръщане в значим регионален производител на фармацевтичния пазар.

В края на миналата година "Софарма" започна строителството на нов завод за таблетки и в София. В него ще бъдат вложени 70 млн. лева, а предприятието трябва да заработи в средата на следващата година. Ще бъдат разкрити и 420 нови работни места.
Снимка на две колони- Така изглежда отвън част от новия завод на "Софарма" до Белград, който ще бъде открит официално утре.



27.09.2011 г. , с. 9
Предупреждават за аварии в центъра на София,
докато тече профилактика на резервоар "Лозенец". Тя е до 30 септември и дотогава ще бъде променена схемата на водоснабдяване. Това може да предизвика покачване на налягането, а оттам и аварии, съобщиха от "Софийска вода". Днес на режим от 10 до 22 ч ще са част от жк Стрелбище, а от9 до 21 ч - от Красна поляна.Утре в същия интервал без вода ще са част от Ботунец, както и кв. Изгрев, местност Стърната и вилни зони Иваняне и Бели брег.


27.09.2011 г. , с. 10
По 55 000 лева на декар от магистрала
Толкова дали, за да вържат „Хемус" с околовръстното
22 млн. лв., или по 55 ООО лв. на декар, е дала държавата за отчуждаване на земи за 8-километровата връзка между софийското околовръстно и магистрала " Хемус", стана ясно вчера при първата й копка. Изграждането струва 47 млн. лв., осигурени по оперативна програма "Транспорт".

Премиерът Бойко Борисов, който даде старт на строителството, се възмути от високата цена за земите. По думите му някой услужливо я е вдигнал, а участъкът от 400 дка не струвал повече от 3-4 млн. лв. "Същата е ситуацията и на "Люлин" в посока северната тангента", каза Борисов и добави, че е по-добре да се плати и да се отпуши движението, отколкото проектът да бъде замразен за още 22 години. Преди толкова пътната връзка е започната за първи път. Участъкът е трябвало да бъде завършен още през 1993 г., разказа шефът на пътната агенция Лазар Лазаров, който работел на трасето като студент.

Борисов му пожела да присъства и на откриването, "тъй като опашката в пътната агенция върви бързо". Лазаров бе назначен за шеф преди няколко седмици.

Премиерът обясни, че се надява строителят "Трейс", който прави и отсечката от "Тракия" между Стара и Нова Загора, да прехвърли на трасето освободената техника оттам.

Връзката на "Хемус" при гара Яна и околовръстното трябва да е готова

през лятото на 2013 г. Строителният министър Лиляна Павлова каза, че участъкът не само ще облекчи трафика, но и ще спаси човешки животи, тъй като сега стават много катастрофи. Трасето ще заобиколи Горни и Долни Богров. По време на строителството ще се налага частично затваряне на бул. "Ботевградскошосе".

От днес за 3 дни пък ще бъде спряно движението от пътен възел "Свобода" на "Тракия" при Чирпан и ще бъде пренасочено по стария път между Чирпан и Стара Загора. Така ще бъде довършен възелът на бившето кръгово и ще бъде пуснат през октомври. За укрепването на слабите почви между Ямбол и Карнобат пък интерес са проявили 22 компании. Офертите ще бъдат отворени днес.
Снимка на две колони - Премиерът Бойко Борисов, строителният министър Лиляна Павлова и транспортният Ивайло Московски (вляво от нея) направиха първа копка на участъка, който от 2013 г. ще облекчи движението по "Хемус".



27.09.2011 г. , с. 10
Сделка за €200 млн. на панаира
Очаквам да бъдат сключени много сделки, заяви вчера при откриването на панаира в Пловдив министърът на икономиката Трайчо Трайков. И допълни, че държавата ще отпусне 500 млн. лв. за . развитие на иновациите по програма "Конкурентоспособност". Според Трайков бизнесът може да разчита на повече продажби, защото делът на промишлеността в икономиката се е увеличил от 17,8 на сто до над 23% за последните три години.

Да сключите много сделки, особено в иновациите, заръча пък премиерът Бойко Борисов, който откри изложението. След което разгледа и руска противопожарна система, която може да се управлява от разстояние.

Още в първия ден се оказа, че българска фирма е сключила договор за 200 млн. евро. Тя ще строи 1000 къщички в Русия, които се зареждат с енергия от слънцето и я съхраняват.

Над 170 автомобили, мотоциклети и лекотоварни коли са подредени на автомобилния салон. Посетителите могат да видят 12 премиери, както и 3 модела електрически коли. До 30% достигат отстъпките в цените.






27.09.2011 г. , с. 10
Спират VI блок на „Козлодуй", нямало да има проблем с тока
АЕЦ „Козлодуй" спря VI блок за планов ремонт. Това означава, че електроенергийната система ще остане без 1000 мегавата мощност до края на октомври. По време на престоя реакторът ще бъде презареден със свежо ядрено гориво, ще се правят модернизации, ремонт и профилактика. Пети блок на атомната централа работи със 100% Натоварване.

Вчера от Електроенергийния системен оператор казаха, че спирането на хилядника е съобразено с приключването на плановите ремонти на тецовете, така че има достатъчно резервни мощности. Не се очаква и сериозно застудяване, което да наложи внос на ток. В момента в системата са включени 2 блока от студения резерв - в ТЕЦ "Варна" и в ТЕЦ "Бобов дол".

В края на.тази седмица ще бъдат включени IV блок на ТЕЦ "Марица-изток 3" и VII блок в "Марица-изток 2". В резерв са и 1800 мегавата от вецовете. Вчера се очакваше потреблението да достигне 92 млн. квтч, за сравнение - по празниците е било 80 и 84 млн. Износът вчера ще движеше около 1200 мегавата.

На 1 октомври ще завърши ремонт на VI блок в ТЕЦ "Варна".



МАРИЯНА БОЙКОВА



27.09.2011 г. , с. 14 - 15
Съдят лъскава сграда, засенчила два блока, пак изплува Пламен Илиев от “групата на брокерите”
В заплетения казус изплува името на Пламен Илиев от „групата на брокерите” в Столичния общински съвет
Лъскава, почти завършена, висока близо 40 метра сграда, точно срещу входа на Южния парк в София. Строители работят ударно по 11-етажния обект и в празничните дни. Тази гледка наблюдават от прозорците си вече година 90 собственици на апартаменти в два блока. Търсихме за помощ ДНСК, омбудсмана и общината, но никой не ни обърна внимание, оплакаха се пред "24 часа" съседи на билдинга.

"Вместо да гледаме главния вход на парка и Витоша, ще гледаме прашките на комшийките. Дано поне да са хубави. Това е доказателство, че с пари в България всичко става. Ако имаш достатъчно средства, и шадравана от парка може да си преместиш пред вкъщи и никой няма да те закачи", отсича Красен Терзиев от блока на бул. "Витоша" 200.

"Разбрахме за промените в плана за регулация на терена, който обединява предишните два имота в един, и плана за застрояване, с който се разрешава строителството на 36,8 м висока сграда, чак когато дойдоха багерите.

Никой не ни е уведомил за него, разказва Веселин Тодоров. Той и още двама съседи от засегнатите имоти водят дело в Софийския административен съд срещу заповедта на главния архитект на столицата Петър Диков, с която е направено изменението в плана.

Според Диков обаче всичко е по закон - когато няма намалени отстояния, промяната не се обявява на съседите.

"Административно процесуалният кодекс изисква уведомяването на заинтересованите лица за промените на устройствените планове до един квартал да става лично. Такова съобщаване не е направено и общината не оспорва това. Подадохме жалба в съда срещу заповедта и искане да се спре строителството. За законността на заповедта тече дело, но за спирането на строежа съдът излезе с определение, че това може да направи само ДНСК. Тогава се обърнахме и към тях", обясни адвокат Миглена Пенева.

ДНСК им изпраща две писма. В първото се казва, че преписката е препратена до кмета на София за проверка. Във второто - че е изискала от главния архитект да й изпрати всички документи.

"Действията на ДНСК спират дотук. Това е прехвърляне на топката. Неясно как те успяват да тълкуват закона така, че макар един административен акт да не е влязъл в сила, не предприемат нищо", твърди адвокатката.

От ДНСК обясниха за "24 часа", че жалбите на живущите са отхвърлени, защото те не попадат в кръга на заинтересованите лица. И в зависимост от изхода на делото ще предприемат съответните действия.

В Общия устройствен план на София имотът, върху който се строи, попада в 2 различни устройствени зони - жилищна зона с преобладаващо комплексно застрояване (Жк) и смесена многофункционална зона (Смф). В зона Жк 40% максимална плътност на строежите, кота корниз - до 26 м, кинт - 3 и поне 40% озеленена площ.

Параметрите на зона Смф, по които е издадено разрешението за строеж, са доста по-различни. При нея възможната плътност е 60%, кинтът - 3,5, озеленяването също е поне 40%, но реално ограничение за кота корниз няма.

"Според закона трябва да се промени устройственият план, за да попада имотът само в 1 устройствена зона. Изискването обаче е прескочено и с решение на експертния съвет по устройство на територията се разрешава строителство при по-високите показатели, които са по-благоприятни за инвеститорите.

Защо е избрана тази зона, а не другата и защо не е направена промяната?", пита Пенева.

Сградата е законна.

Спазваме всички правила. От най-близкия блок сме с близо 3 м допълнително отстояние, а надземната част е с 4,5 кв. м по-малка от разрешеното", твърди инвеститорът Добромир Петров.

"Смятате ли, че ще дам парите си, без да съм проверил всичко? Обектът е на пъпа на София, не можем да си позволим да не сме изрядни. Спазваме нормите до последната буква", обясни бизнесменът Стефан Шарлопов, който в края на 2010 г. се включва в проекта.

По делото са назначени две технически експертизи. Според първата спорният имот попада изцяло в зона Жк. Съдът назначава нова експертиза, която трябва да потвърди заключението на предната.

Ако се окаже, че целият имот е отреден за жилищно застрояване, нарушението ще е огромно - по-голяма височина, повече обекти и повече застроена площ", подчерта Пенева.

Ако жалбоподателите спечелят делото, те могат да атакуват разрешителното за строеж и да съдят общината.

Преди няколко месеца Тодоров се изнесъл от апартамента си заради растящия в съседство гигант.

"Живея там, откакто съм роден - 46 г. Потискащо е, нищо не се вижда. Не искам да живея там, предполагам, че и други съседи ще го направят при възможност", казва Тодоров.

Две негови съседки - Марияна Алексиева и Ганка Христова, обаче твърдят, че зад делата се крие личен интерес. "Преди години водихме дела срещу строителството на сградата от другата страна на блока. Веселин Тодоров и друга наша съседка, която е адвокат - Цанка Мирчева, защитаваха целия блок в съда. Загубихме, но после разбрахме, че двамата са получили апартаменти в същата сграда, срещу която протестирахме", заяви Алексиева.

Твърде любопитна се оказва историята на парцела и собствениците, през чиито ръце е минавал. Първоначално той се е състоял от няколко парцела. По реституция са върнати части от тях. През 2004 г. общината продава своя част на реститути за 350 000 лв. Те пък продават 181,5 кв.м на фирма "Билд комерс 2003" за 20 654,75 лв.

На 19 април 2006 г. Добромир Петров, който вече е собственик на 404 кв.м, придобити чрез продажба и замяна, купува и съседния общински имот от 344 кв. м. за 250 000 лв. На 30 октомври същата година собственикът на "Билд комерс 2003" Огнян Топалов купува последните 82 кв.м останала общинска земя за 81 793 лв. Петров и Топалов стават съдружници. После Топалов излиза от фирмата и на 23 януари 2009 г. Петров чрез "Билд комерс 2003" изкупува останалите 266,5 кв. м от имота на реститутите. Така той става собственик на всичките 1275 кв. м, на които се строи сградата. Междувременно на 27 декември 2007 г. е издадена заповедта за изменение на плана за регулация и застрояване, с която имотите се обединяват, а зоната на новия парцел е Смф. На 15 май 2009 г. Петров и съпругата му подписват нотариален акт за прехвърляне на недвижими имоти вместо плащане на парично задължение с "Тулекс" ЕООД. Неин собственик е бившият общински съветник от "Демократи за София" (наричани по онова време “групата на брокерите”) Пламен Илиев. Името му нашумя тези дни покрай скандала с "брокерите", искали подкуп през 2007 г. от кандидата за президент на ГЕРБ Росен Плевнелиев. "24 часа" публикува стенограмата от сесията на общинския съвет от 2007 г., на което присъства и Плевнелиев. Тогава стопанската комисия се обявява против сделката с Бизнес парка. Пламен Илиев и колегата му от "Гергьовден" Тошко Добрев се изказват срещу сделката, а Плевнелиев заявява, че се опитват да заблудят СОС. До изборите в края на 2007 г. Илиев е шеф на стопанската комисия към общинския съвет, през която минават сделките с общински имоти, включително и тези, върху които сега се строи сградата. Според нотариалния акт Петрови прехвърлят на фирмата на Илиев 745 кв. м вместо парично задължение от 211 хил. евро. Договорът за заем е сключен на 29 април 2009 г., а сумата трябва да бъде върната след по-малко от 2 седмици - на 11 май. От своя страна Илиев превежда на Петрови 89 000 евро по споразумение към договора за заем, сключено в същия ден на издаването на нотариалния акт.

Оказва се, че за апетитния имот са се водили горещи дебати в оглавяваната от Илиев комисия. Опитвахме се да спрем продажбата на общинските имоти заради притеснения, че в непосредствена близост до блоковете ще изникне висока сграда. Тогава казах, че ако на това място не се появи огромен билдинг, ще си сменя името", спомня си общински съветник.

"Нямам нищо общо със сградата. Дадох заем на Петров и вместо пари той ми прехвърли част от имота. Като ми върна сумата, аз му върнах земята. Това беше 2 г. след като излязох от общината.

Спорове в комисията не е имало.

Напротив, вдигнахме цената и продадохме 82 кв. м за почти 1000 лв. на квадрат, за другия парцел не си спомням", отсече Пламен Илиев.

В крайна сметка разрешението за строеж от 26 септември 2009 г. е издадено на името на "Билд комерс 2003", представлявано от Добромир Петров, и на "Тулекс" ЕООД на Илиев. Документът е за изграждане на жилищна сграда с 11 етажа, два от които за търговски площи и подземни гаражи. Кота корниз е 36,8 м. Междувременно, след като фирмата на Илиев придобива част от имота на 29 декември 2009 г., той сключва дружествен договор, с който придобива част от "Билд комерс 2003". Сделката става чрез апортиране на същия недвижим имот, който Илиев получава от Петров 6 месеца по-рано вместо заема от 211 000 евро. Така "Тулекс" става собственик на 2860 дружествени дяла от "Билд комерс 2003" срещу 60 за Петров. Съдружието обаче трае кратко, защото на 13 януари 2010 г. фирмата на Илиев продава обратно на Петров дяловете си в "Билд комерс 2003" срещу 286 000 лв. След сделката Петров отново става едноличен собственик на "Билд комерс 2003". През ноември 2010 г. като съдружник в компанията чрез фирмата си “Пирин-Шарлопов хотелс” влиза бизнесменът Стефан Шарлопов. Фирмата е преименувана на “Шарлопов и Петров”.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет