Тема: строителство, строителен контрол



бет1/8
Дата24.06.2016
өлшемі0.75 Mb.
#156598
  1   2   3   4   5   6   7   8
21 януари 2009 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В. 24 часа 1

В. 24 часа 6

В. Сега 10

В. Сега 13

В. Стандарт 14

В. Стандарт 15

В. Монитор 18

В. Монитор 18

В. Монитор 21

В. Монитор 21

В. Монитор 22

В. Нощен труд 23

В. Труд 24

В. Труд 25

В. Труд 25

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 27

В. Труд 29

В. Телеграф 35

В. Телеграф 37

В. Земя 38

В. Дума 40

В. Пари 44

В. Пари 45

В. Пари 46

В.Пари 50

В. Новинар 52

В. Новинар 53

В.Дневник 56

В.Дневник 58




21.01.2009 г., с. 4
Нов протест за чиста вода
ПОЛИ ДИМИТРОВА

Хора от с. Поибрене и ек­олози от коалиция "Бълга­рия без цианиди" протестираха пред министерствата на здравето и екологията вчера. Те настояха за бързо изграждане на нов водопро­вод на селото, след като ста­рият бе забранен за ползва­не заради открит арсен през 2007 г. Протестиращите се срещнаха със зам.-министъра на околната среда Чав­дар Георгиев, който им обе­ща да организира среща с местното ВиК дружество и общината с цел стартиране на проекта.

Протестиращите се обя­виха и против цианидната технология за добив на зла­то в Челопеч, която смятат, че трови р. Тополица. Въ­преки уверенията на Геор­гиев, че измерванията не по­казват отклонения от пока­зателите, от коалицията ще поискат експерти на Еврокомисията да вземат незави­сими проби.
Снимка на една колона- ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ


21.01.2009 г., с. 4
Разград спря сделките с общински жилища
Комисията за общинска собственост в Разград взе решение да наложи морато­риум върху сделките с общински жилища. Причината е, че те се продават на дългогодишните наематели на преференциални цени, а после биват препродавани двойно " и тройно по-скъпо. При проверка се оказа­ло, че част от собствениците са в чужбина, други апартаменти стоят празни, а трета част се използват от близки или деца.


21.01.2009 г., с. 6
Искат 2,4 млн. от Елка Владова, тя разпродава?
Да бъдат отнети пари, кола и имоти за почти 2,4 млн. лв. на бившата директорка на

агенция "Митници" Елка Владова и семейството й, поиска вчера комисията "Кушлев".

Въпросната собственост вече е запорирана от Софий­ския градски съд с решение

от октомври м. г., стана ясно вчера. Наложена е и възбрана върху пари, които разследваната спечелила, продавайки бързо дялове от фирми.

През октомври 2007 г. Владова получи присъда – година условно с 3 години изпитателен срок, от Русенския окръжен съд за избягване плащането на 9800 лв. ДДС и използване на документи с невярно съдържание. През февруари м. г. апелативният съд във Велико Тър­ново потвърди присъдата, също и Върховният касационен съд през декември 2008 г.

Осъждането стана повод с бившата шефка на митниците да се заеме комисията за отнемане на престъпно имуще­ство. Експертите на проф. Стоян Кушлев разкрили, че от 1987 до 2007 г. Елка Владова и съпругът й изработили 5650 минимални работни заплати, но похарчили 10 500 минимални заплати. За разликата между двете суми нямало законни

източници. Комисията "Кушлев" е поискала да бъдат отнети апартамент от 178 кв. м на

дъщерята на Владова на ул. "Дунав" 4 в центъра на София, автомобилът "Мерцедес", в който тя се вози, и 5464 лв., открити в нейна банкова сметка.

Вече са запорирани и три нейни магазина - по 64, 60 и 120 кв. м, в нова сгра­да на бул. "Джеймс Баучер" 71. Коми­сията иска и 24 258 лв. от продажбата на два автомобила - "Деу" и "Хюндай".

Запорирани са също 17 950 лв. Владо­ва ги спечелила, като продала дялове в 4 фирми - "Балкан стил", "Зита трейд", "Феро къмпани" и "Котюр". Според нео­фициална информация разследваната ги изтъргувала веднага щом научила, че комисията "Кушлев" се е заела с нея.

Не бил запориран апартаментът, в който Владови живеят, защото той се во­дел на името на майка й.
Снимка на една колона- Елка Владова в съда по време на делото


21.01.2009 г., с. 6
Доктора оглеждал неин имот
СВЕТЛА ЙОРДАНОВА

В средата на 2005 г. бившата шефка на митниците Елка Владова ремонтирала магазини, собственост на майка й. Мислела да ги даде под наем или да ги продаде с посредничеството на фир­ми за недвижими имоти. Сред потенциалните клиенти бил и покойният вече Иван Тодоров-Доктора. Владова била в приятелски отношения с бившата му жена Вилиана и сина й Теодор. Сре­щали се често, дори с Вилиана на два пъти пътува- ли до чужбина. Доктора бе застрелян на 22 февруари 2006 г. в джип "Порше Канен" до кръстовището на бул."Черни връх" и ул. "Червена стена" в София. Месеци по-рано той проявявал интерес към магазините. Смятал да ги ползва за офис или за задгранично представителство на партньори. До сделка обаче така и не се стигнало.

Сградата, в която се намират три от магазините, за които комисията "Кушлев" иска възбрана.


21.01.2009 г., с. 8
158 % над номинала за „Универсиада"

В нея винаги ще има спорт, била защитена от устройствения план на София
9,5 млн. лв. за 50% от зала "Универсиада" е перфект­на сделка. Това заяви вчера изпълнителният директор на "Национална спортна база"ЕАД Данаил Димов по повод продажбата на ак­циите на дружеството, кое­то управлява залата.

За сделката, сключена през ноември с "Велдер билд", той съобщи на пре­сконференция в понедел­ник.

Постигнатата цена е с 1,5 милиона над оценката на лицензирания оценител и 158% над номинала на ак­циите, твърди Димов.

„Някои се объркват, че продаваме терен, а все пак продаваме акции. Пред то­ва да дадем още 2 млн. лв. заради кредита, който по­лзвахме, предпочетохме да спасим другите бази. А па­рите са животоспасителни за тях. Особено за „Спорт-палас" край Варна - една от най-добрите ни спортни ба­зи, който се саморазрушава", допълни той.

Според него като зала за спорт "Универсиада" е за­щитена от устройствения план на София, като дори застрояването на терена в момента е над разрешено-

то. На всичко отгоре имало и съдебен спор за над 30% от същия терен със "Со­фийски имоти".

Купувачът „Велдер билд" е част от "Велдер груп", която включва ком­пании за инвестиционни проекти, търговия с черни метали, строителство, управление на недвижими

имоти, консултантска дей­ност. "Ведер билд" стана собственик на половината от "Универсиада" АД в на­чалото на 2006 г., като из­купи акциите на фирма „Проекстройгруп".

Собственик на "Велдер" е регистрираната в Швей­цария "Съксес Инвест", а управляващи са Георги Зяпков, Георги Гюверджелиев и Иван Джиджев. Той е в управлението и на "Топ консулт", на фонда­циите "Еврика" и "Св. Климент Охридски".

"Велдер билд" е собстве­ник на "Комплекс Серди­ка Груп". Компанията участва и в собствеността на хотел "Шанс" в Златни пясъци. Мажоритарен собственик в консултант­ската "Велдер консулт" пък е Корпоративна тър­говска банка. (24 часа)




21.01.2009 г., с. 10
Залагат колко заменки ще са с дата 16 януари

Две вече са подписани
Две нови заменки на държав­ни гори са разрешени въпреки приетата забрана от парламен­та на 16 януари. Шефът на Агенцията по горите Стефан Юруков е подписал 2 заповеди на същата дата за смяна на об­що 155 дка в района на горско стопанство София с около 300 дка гори в Габровско, Севлиев­ско, Видинско и Плачковци.

Едната заменка е за 74,9 дка, а втората - за 81,5 дка. В мотиви­те за първата заповед дори се твърди, че частните гори са по-скъпи с над половин милион ле­ва, които ще останат в полза на държавата.

Не е ясно обаче как почти една и съща площ в Габровско е оценена с 500 хил. лв. повече, отколкото в Софийско. Според другата замяна частните гори също са по-скъпи от дър­жавните, но "само" със 192 хил. лв.

Заради продължаващите за­мени еколозите от коалиция " За да остане природа в Бълга­рия" излизат отново днес на

протест. Те твърдят, че шефът на парламента Георги Пирин­ски е излъгал, че забраната на заменките, приета в закона за горите, ще бъде публикувана веднага в "Държавен вестник" още във вчерашния му брой. Проверка на природозащитниците показала, че законът дори още не бил придвижен от Народното събрание към президенството.

От коалиция "За да остане природа в България" обявяват награда ат 100 лв. за този, кой­то познае още колко заменки с дата 16 януари ще подпише Ше­фът на Агенцията по горите.

На тази дата парламентът прие, че започналите над 300 процедури се прекратяват с влизането в сила на промените в закона за горите. Проектът на правителството предвижда­ше по досегашния ред замен­ките да приключат до края на февруари. Преди седмица в за­ла шефът на земеделската ко­мисия Васил Калинов обаче предложи да няма преходен пе­риод. Директорът на Агенция­та по горите Стефан Юруков го подкрепи, тъй като дори и до края на февруари висящите процедури нямало да бъдат приключени. Според проме­ните занапред заменки ще се правят само при прекратяване на съсобственост между дър­жавата и трети лица и за проек­ти на общините. Тази седмица депутатите трябва да гласуват и забрана на заменките със зе­меделски земи.


21.01.2009 г., с. 10
По-ниски данък сгради и такса смет предлага
да плащат гражданите и фирмите в Стара Загора общинската администрация. Проектонаредбата ще се гласува утре. Очаква се налогът за жилищата да падне от 1,5 на 1,25 промила, а такса смет - в града да падне от 1,4 на 1 промил.


21.01.2009 г., с. 15
Бори се да върне 7 дка на ордена
Освен да обучава децата и да им дава цялото си сърце, в последните няколко години сестра Мариана се е посветила и на друго - да вър­не имотите на своя орден. Конгрегацията води дела с държавата за 7 декара в центъра на Пловдив.

Те са приз­нати за дър­жавна соб­ственост, но след демокра­цията не са

реституирани

като собственост на Ордена на Св. Йосиф. Държавата от­казва да ги върне заради спо­годба между България и франция. Споразумението урежда отчуждаването на имоти тук. По силата на тази спогодба е определена гло­бална сума, която е преведе­на на франция за всичките й

имоти у нас. Магистратите смятат, че щом обезщетение­то е изплатено, чуждата стра­на не следва да има повече претенции. Цялата сума, която е дадена, обаче е едва 1/15 от истинската стойност само на този имот, ос­порва адвока­тът на ордена Васил Кънев.

За да постиг­не справедли­вост и децата от френската градина да не останат на улицата, йозефинката бе решена да запознае с казуса дори папа Йоан Павел Втори при посещението му в Пловдив през 2002 г.

Седем години по-късно про­блемът не е решен и делото е във Върховен касационен съд. Досега магистратите на всич­ки инстанции се произнасят срещу църквата.


21.01.2009 г., с. 17
Още може да се вземе заем до 80% от цената
Изобретателността на строителите про­дължава да дава резултат. След като се появиха дългосрочни схеми за изплащане на имоти, които да заместят липсата на банково финансиране, сега се появи и нов продукт, който да помогне на клиен­тите да получат заем, и то за 80% от це­ната.

Той е разработен от строително-инвестиционната компания "Уинслоу груп" и кредитния консултант "Бест Кредит".

С него има възможност да се получи ипотечен заем до 80% от стойността на жилището. В последните месеци банките отпускат трудно такива кредити, а когато дават, то не е за повече от 60-70 на сто

от цената.

Освен това заемът може да се ползва още на етап "кота било". В момента почти не се отпуска такова финансиране, защо­то има риск обектът да не се дострои.

Клиентът плаща от 20 до 25% от стой­ността на имота при подписване на пред­варителния договор. На "кота било" жили­щето се прехвърля на банката и тя отпус­ка 50%. При изпълнени вътрешни инста­лации и замазки банката дава 10%. Още толкова се отпускат при изпълнени то­плоизолация и мазилка. Остатъкът от су­мата - последните 10% се изплаща на Акт 16, т.е. при издадено разрешение за ползване на имота.




21.01.2009 г., с. 17
Панелките до 100 евро/кв. м по-евтини от тухлен дом

На места обаче продължават да държат високи цени
" Борбата" между панела и тухлата никога не е била толкова ожесточена. В по­следните години, когато пазарът на имоти се разви­ваше бурно, цените на па­нелните апартаменти на­раснаха значително. Те бя­ха по-скъпи от имотите на белено и дори от някои го­тови тухлени жилища.

Откакто банките затег­наха кредитирането за по­купката на панелни апар­таменти обаче, тухлата из­лиза напред в предпочита­нията на клиентите.

При покупката на жили­ще, особено в последните месеци, едно от основните изисквания е то да бъде тухлено. Немалка част от купувачите обаче се ориен­тират и към панелен имот, като идеята им е да платят колкото се може по-голя­ма част от него в брой, а остатъкът, ако е възмож­но, да бъде взет като потре­бителски кредит.

Справка в сайта IMOT.BG потвърждава, че процесът на сегментиране на пазара, който се на­блюдава през последните две-три години, все повече се задълбочава.

Мястото продължава да

е ключов фактор Така например тухлените гарсониери в столичния квартал Гоце Делчев се търгуват малко по-скъпо от панелните. С около 100 EUR/кв. м по-висока е це­ната на панелните маломерни имоти в Дианабад в сравнение с тухлените.

Тристайните панелки в Люлин, Надежда и Овча купел са с по-висока средна стойност от тухлените.

Районите, в които при гарсониери, дву- и тристай­ни апартаменти се наблю­дават по-високи стойности за тухлените жилища, са Красна поляна, Младост и Стрелбище.

Панелките се търгуват с до 100 EUR/кв. м по-ниско. Около 970 ETJR е средната цена на квадратен метър при панелните имоти. Тух­лените се продават на нива 1050 EUR/кв. м.

В някои райони на столи­цата се наблюдава и обрат­ната тенденция - по-скъпи панелни жилища и по-ев­тини тухлени. Такъв е квартал Левски. Там па­нелните маломерни жили­ща могат да се купят срещу 933 EUR/кв. м, а тухлените - 742 EUR/kb.m. Почти съ­щата е разликата и при дву­стайните. Панелките се оферират на нива от 939 EUR/кв. м, а при тухленото строителство цената е 790 EUR/кв. м. Най-малка е разликата при тристайни­те апартаменти, където тухлен имот може да се ку­пи срещу 743 EUR/кв.м, a панелен - 823 EUR/кв.м.

Тази "шарена картина" донякъде се дължи и на не-

сигурността по отношение на това как в бъдеще ще се развива пазарът на недви­жими имоти и в частност на жилищните.

Намаленият брой сделки доведе до стопиране покачването на цените, коменти­рат анализатори. По техни наблюдения

увеличение се наблюдава при имотите с добра локация

Затова в някои райони има и стопяване в разликата меж­ду панелното и тухленото строителство.

Ако един панелен апарта­мент е разположен в бли­зост до булевард или спирка на градския транспорт, а един тухлен имот е на по-от­далечено място, то опреде­лено разликата в цената е минимална, обясняват спе­циалисти.

В по-големите градове це­ните на тухлените имоти остават по-скъпи в сравне­ние с панелните или с е тър­гуват на приблизително ед­ни и същи цени. По-сериоз­на разлика се наблюдава в отделните райони на Бур­гас, сочи справка в сайта IMOT.BG.

Маломерните панелни имоти могат да се купят сре­щу 856 EUR/кв. м, докато тухлените се оферират на нива от 633 EUR/кв. м.

В морските градове липсва предлагане на панелни имоти в централните части, а тухлени се продават около 1100 EUR/кв. м за Бургас и 1350 EUR/кв. м за Варна.

В Пловдив и Плевен мо­гат да се намерят панелни жилища в центъра. Най-силно е предлагането на 3-стайни в Пловдив и на гарсо­ниери в Плевен. В центъра на тези два града има се­риозна разлика в цените между панел и тухла.

Така например във вто­рия по големина град в стра­ната двустайните панелки в центъра се продават на нива от 733 EUR/кв. м, а тухлени­те - срещу 842 EUR/кв. м. При тристайните стойно­стите са съответно 661 и 921 EUR/кв. м.

Една от причините за ви­соката ценова разлика е фактът, че панелните имо­ти са в пъти по-малко, от­колкото тухлените. В Плов­див се продават около 700 панелни имота, а броят на тухлените надвишава 3000.


Снимка на четири колони- Тухлените апартаменти стават все по-предпочитани, особено след като банките затегнаха кредитирането на панелки, а на пазара започнаха започнаха да се появяват новопостроени жилища с подобни цени.


21.01.2009 г., с. 18
Наеми на офиси падат, замразяват проекти за молове

Доходността у нас обаче е все още от най-високите в света
Засилената строител­на активност в по­следните години обх­вана целия пазар на имоти. Не остана "незасегнат" ни­то един сегмент - жилища, офиси, търговски центро­ве, ваканционни апарта­менти.

Доскоро целият процес се разглеждаше изключително и само положител­но. Всяка нова инвестиция в строителство се привет­стваше, включително и от държавата.

Специалисти вещаеха успех на всеки проект, кой­то започваше да се реали­зира. Очакванията бяха, че цените ще растат и целият сектор ще се радва на безо­блачно бъдеще.

Всяко хубаво нещо оба­че си има край и след всеки бурен растеж следва за­стой и дори спад. Такава е логиката на всички иконо­мически процеси. Но това като че ли беше позабраве­но от играчите на пазара.

В повечето случаи се фо­кусираме върху жилищни­те имоти, защото те са най-многобройни и засягат най-голям брой хора - и ку­пувачи, и продавачи. Сега обаче акцентът ще е върху офисите и магазините. Те не са за подценяване, защо­то в такива имоти са инве­стирани стотици милиони, изграждането им е свърза­но с откриването на много работни места, а и реализа­цията им може да е изключително важна за голям брой фирми.

През 2008 г. обаче се поя­виха първите тревожни

сигнали тях само за ваканционните и жилищните обекти, но и за офисите и търговските площи.

Забавянето на пазара и затрудненото банково фи­нансиране започнаха да оказват влияние на пазара. Това доведе и до замразя­ване на проекти за над 1 млн. кв. м.

Офиси

Последните данни на международната консул­тантска компания "Си Би Ричард Елис" (CBRE) по­казват, че цените на наеми­те на луксозни офис площи в София са намалели с 5,6% през 2008 г. в сравнение с предходната година.



Квадратен метър в бъл­гарската столица вече се предлага средно за 17 евро месечно, което е едно от най-ниските нива в Европа. По-голямо намаление е от­четено единствено в Ки­пър, където офис площите се предлагат за 16,75 евро за кв. м. За сравнение в се­верната ни съседка Румъ­ния средните наеми са 21,5 евро за кв.м. Най-скъпите офиси са в Дубай, където квадратът достига 98,2 евро.

Въпреки по-ниските нива

доходността от офис площи в България е една от най-високите,

отчитат още от CBRE. За изминалата 2008 г. тя се е повишила със 175 пункта до 9%. Най-високите нива.

са отчетени в украинската столица Киев, където до­ходността е достигнала 14%. Веднага след това в класацията се нарежда и Москва с нива от 10%. Данните на "Форос" за

2008 г. показват, че на места в София има спад в ни­вата. В центъра е отчетено намаление от около 8% при офисите клас А. При клас В има спад от 9 % в Гео Милев, 16 на сто около ле­тището, 18% в Източни най-голям - 27 на сто - в центъ­ра.

Намаление има и при офисите клас С - с 9% в Стрелбище, 11 на сто в Из­ток, 12,5 в центъра, 14% в Дианабад, 20 на сто - в Гео Милев, и 23 на сто - в Хиподрума. В останалите райони на София офисите са по­скъпнали. На места увели­чението надхвърля 60%. Като цяло обаче

наемите са се задържали стабилни и на места дори има леко увеличение

По данни на "Явлена" офисите клас А в перифе­рен район като софийската аерогара се оферират в мо­мента на нива от 18 евро/кв. м за съществуваща сграда и около 17 евро/кв. м на зелено.

Увеличение има в наем­ните цени в сгради на Биз­нес парк София, които предстои да бъдат завър­шени през следващите половин-една година. Там се искат 15-16 евро/кв. м. За сравнение преди 2 години цените там бяха не по-висо­ки от 12 евро/кв. м.

В центъра на София за сгради, които трудно биха покрили стандартите за клас А и Б, офертите са за наемни суми от порядъка на 25-30 евро/кв. м. От дру­га страна, помещения на бул. "Патриарх Евтимий" се предлагат за продажба на цени от 5000 евро/кв. м -в пъти над нивата от 1000-2000 евро/кв. м, в които ва­рира цената на новите сгра­ди в кварталите в зависи­мост от положението и класа. За апартаменти със статут на офис в близост до "Александър Невски" це­ните достигат до 6000 евро/ кв. м.

Недостигът на завърше­ни офиси все още продъл­жава да подкрепя високите им цени, е обяснението на Филип Симеонов от "Явле­на" . Оттам допълват, че се­гашното състояние на паза­ра е добро за онези инвести­тори, които подготвят ня­колко големи проекта, предвидени за завършване през 2009-2011 година, как­то и за тези с готови офис

сгради.

Ситуацията ще се проме­ни с въвеждането в ек­сплоатация на новостроя­щите се обекти. В момента са готови около 760 хил. кв. м, а до 2 г. се очаква двойно увеличение на площта. На места в София обаче оста­наха малко свободни тере­ни, на които да могат да се построят висок клас офиси.



Търговски площи

Сериозно строителство на нови търговски центрове бе една от характеристики­те на миналата година. По данни на "Явлена" предла­гането в София и в страна­та се е увеличило с 30% през миналата година. На пазара се появиха редица нови молове и по-малки шопинг центрове. В строеж са също голям

брой обекти. Някои от тях ще са готови в следващите 1-3 г., което ще увеличили площите около 4 пъти, смятат от "Явлена".

Оттам отчитат, че вече се наблюдава насищане с проекти в сегмента на тър­говските центрове тип мол. Там предприемачите вече ще се състезават по­между си на база локация, търговски микс, гъвка­вост в договорите за наем, дори на основата на наем­ни нива, оригинална архи­тектура и приветлива въ­трешна среда, към която клиентите стават все по-взискателни.

Някои от инвеститорите обаче се отказаха да реа­лизират проектите си. На­емите се задържаха в гра­ниците 25-60 евро/кв. м в

моловете и до около 80-100 евро/кв. м на основни­те търговски улици в голе­мите градове. Рекордьо­рът доскоро бул. "Вито­ша" започна да изостава и там нивата се установиха на 120 евро/кв. м, по по­следни данни на " Кушман и Уейкфийлд".

По данни на " Форос" на­емите на търговските пло­щи в Дървеница и в Мла­дост 3 са паднали съответ­но с 5 и 9%. Във Варна поевтиняване има на жп гарата и на бул. "Владис­лав Варненчик" съответ­но с 11 и 4,7 на сто. При моловете спад е отчетен по бул. "Сливница". По-ниски наеми са регистри­рани и в Пловдив. Там спа­дът е между 9 и 29 % в зави­симост от района.

Снимка на пет колони- Един от най-големите бизнес центрове се изгражда на

има хипермаркет и мол "Карфур". Още преди време беше обявено, че над 60% от площите са отдадени под наем.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет