Тема. Тарас Шевченко. «Садок вишневий коло хати…». Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Г. Шевченка Мета: ознайомити учнів із шедевром світової пейзажної лірики «Садок вишневий коло хати»



Дата23.07.2016
өлшемі6.52 Mb.
#216827
Тема. Тарас Шевченко. «Садок вишневий коло хати…». Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т.Г.Шевченка

Мета: ознайомити учнів із шедевром світової пейзажної лірики «Садок вишневий коло хати»; дослідити таємницю майстерності Т. Шевченка; формувати дослідницькі вміння та вміння передавати настрої пейзажної поезії за допомогою виразного читання; розвивати навички порівняльної характеристики поезії і картини; виховувати почуття прекрасного.

Тип уроку: урок-дослідження.

Обладнання: комп'ютер, комп’ютерна техніка, комп'ютерна презентація,портрет Т.Шевченка, картки із завданнями, репродукції картини Т. Г. Шевченка «Хата батьків у Кирилівці», «Селянська родина», запис пісні у виконанні Назарія Яремчука «Родина» (сл. .Крищенка, муз. О. Злотника),запис співу солов'я, фонозапис пісні «Садок вишневий коло хати..» ( муз. М. Лисенка) , «Кобзар», схеми- опори .

Все відцвітає, і жовкне, і гине,

Вітром розноситься, ніби сміття.

Тільки родина — як вічна зернина

На невмирущому полі життя.

В. Крищенко



Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

З'ясування емоційної готовності учнів до уроку(учні піднімають картки)

-готовий до уроку(світло-зелений колір);

-готовий частково(темно-зелений колір);

-не готовий зовсім(червоний колір).

«Мікрофон-1»: «Від сьогоднішнього уроку я очікую…»

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1) Гра «Чарівна скринька» (повторення біографії Т.Г.Шевченка).

1-Коли народився Шевченко?

2-У якому селі минуло дитинство поета?

3- Чим захоплювався Тарас у дитинстві?

4- Чи був він допитливим? Доведіть.

5-Як звати батьківТараса?

6- Скільки дітей було у сім'ї Тараса?

7- Чому ім'я Катерина було подвійно дороге поетові?

8- Як склалася доля хлопця після смерті батьків?

9- Де похований Шевченко?

10- Автором якої книги він є?

Учитель показує схему-опору «Дитинство Т.Г.Шевченка»

2) «Асоціативний кущ». Паутинки сплетемо,потрібні слова доберемо.

3) Метод «Клоуз - тест». Продовжити речення,використовуючи знання змісту вірша Т.Шевченка «За сонцем хмаронька пливе» і відомості з теорії літератури.

- Ліричного героя зове спатоньки….(сонце).

- У вірші туман закриває …(море).

- З ворогом у вірші порівнюється ….(туман).

- Ліричний герой перебуває в очікуванні ….(світу).

- Сонце кличе ліричного героя ….(спатоньки).

- Сонце розстилає червоні ….(поли).

- Німою у вірші є ….(тьма).

- У творі переважає колір …(рожевий).

- Художній засіб,що побудований на основі зіставлення або порівняння предметів за спільною ознакою,- це …(порівняння).

- За жанром ця лірика …(пейзажна).

- Автор описує у вірші почуття та емоції ….(ліричного героя).

- Художній засіб, за допомогою якого предмет або явище зображують як живу істоту,- це …..(персоніфікація).

Самоперевірка робіт.



ІІІ. Оголошення теми уроку. Цілевизначення.

1) Родина…Яка вона?

2) Слово вчителя

Любов до Батьківщини, рідного краю, до родини відчувають усі. Саме це почуття підтримує людину в скрутні хвилини. Уявіть Тараса Шевченка на засланні. Його вивели на прогулянку з камери. Поет глибоко вдихає весняне повітря, пахощі вишняку, добре знані йому ще з далекого дитинства. Раптом зринає перед Тарасовими очима до щему в серці мила картина: садок вишневий коло хати, хрущі гудуть...У таких драматичних умовах Шевченко творить надзвичайної краси поезію «Садок вишневий коло хати», яку вважають світовим шедевром пейзажної лірики.

3) Повідомлення теми уроку.

Учні записують тему уроку , епіграф.

4) Вибір учнями цілей уроку із загального переліку , доповнення власними.

ІV.Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1). Прослуховування аудіозапису вірша «Садок….»

2). Колективне складання пам’ятки «Як читати вірші»

 Читай так, щоб картину яскраво уявили слухачі.

 Намагайся бачити перед собою друзів.

 Слідкуй за виразом обличчя та жестами.

 Читай щиро.

3). Виразне читання ученицею вірша «Садок вишневий коло хати…» (звучить запис солов'я)

Учні заплющують очі і слухають, намагаючись «побачити», «почути» зображене у вірші.

Чи сподобався вам вірш? Чим саме? («Незакінчене речення»: На мій

погляд, вірш... .)

Учитель ознайомлює учнів з оцінкою вірша І. Тургенєвим, який відзначив високий поетичний струмінь твору, його задумливість, лагідність і назвав його чудовим.

4) Ідейно-художній аналіз твору . Бесіда за питаннями.

 Що головне в цьому вірші: опис природи чи відчуття поета?

 Назвіть тропи, що використовує автор?

5). Повідомлення проблемного завдання

У вірші майже немає узвичаєних художніх засобів, жодного тропа, ніяких барв, а вечір на Україні постає перед нами в усій красі. Завдяки чому досягається образність?

6). Пошукова робота в парах.

 У кожній строфі вірша визначити зорові, слухові, дотикові образи.

 З’ясувати, як поєднуються ці образи, яким настроєм пройнята поезія.

Учні працюють за такою схемою:

7). Озвучування результатів пошуку

Таким чином, поезія «Садок вишневий коло хати» — без тропів. Усі образи в ній становлять гармонійну цілість, про що влучно ще зауважив Іван Франко. І завдяки цьому читач виразно чує, зримо уявляє, бачить все те, що Шевченко описав так просто і так геніально. Про подібні речі Л. Толстой, відомий російський письменник, говорив, що вони написані «так майстерно, що майстерності не видно зовсім». Які асоціації викликає поезія?

8 ) Асоціативна вправа «Кольоровий настрій» (учні розфарбовують аркуш паперу тими кольорами, які , на їхню думку, найкраще передають настрій поезії). Окремі учні коментують свої малюнки.



Фізкультхвилинка

V. Робота за репродукцією картини Т. Шевченка «Селянська родина»

Тарас Шевченко — чудовий знавець життя народу, його побуту. Про

це свідчать його поезії та картини, зокрема «Селянська родина»? Вона знаходиться у державному музеї Т. Г. Шевченка в Києві. Невелика за розміром, але значна за своїм змістом.

Порівняльна характеристика вірша і картини..



«Мозковий штурм»

  • Чим картина Т. Г. Шевченка «Селянська родина» і поезія «Садок вишневий коло хати» подібні? У чому їх відмінність?

Учні зіставляють образи, фон, настрій, почуття.

Колективне заповнення таблиці.

Вірш «Садок вишневий коло хати»

Картина «Селянська родина»

Почуття: радість

Почуття: сум

Родина: батько (хоч не згадується, але слово «сім’я» дає це розуміння), мати, діти

Фон: хата, природа – садок вишневий, вечірня зіронька, соловейко

Проблема: немає (родина кріпаків, але немає цього на поверхні)

Родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь

Фон: хата

Проблема: родина кріпаків

Учитель підводить учнів до висновку, що теплі родинні стосунки, природа знімають проблеми, наближають життя до ідеалу.

Музична пауза. Звучить запис пісні «Родина».

VІ.Закріплення вивченого матеріалу.

1) Прослуховування фонозапису пісні «Садок…..».

2) Обговорення

- Чи сподобалася вам пісня?

- Чи передає вона настрій вірша?

3) «Асоціативний кущ» . Поєднати слова так, щоб утворилися рядки вірша.



4) Із запропонованих опорних слів складіть сенкани про Т.Г. Шевченка.

Кобзар, пророчий, вірить, карається, Шевченко , віддає життя за Україну , талановитий , мучиться, світоч , бореться , безсмертний , патріот , люблячий , страждає, вірить у щасливе майбутнє народу , не кається , сподівається.

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

- «Мікрофон-2» - «Після цього уроку я зрозумів…»

- Оцінка власної діяльності та взаємооцінка.

VІІІ. Повідомлення домашнього завдання:

- вивчити напам'ять вірш «Садок вишневий коло хати …»;



- для учнів високого рівня навченості: творчий міні - проект «Дерево життя і творчості Т. Шевченка»;

- для учнів достатнього рівня навченості: відповідати на запитання, вміщені в підручнику після тексту вірша.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет