Тема: здравеопазване



бет1/4
Дата21.07.2016
өлшемі425.5 Kb.
#213875
  1   2   3   4
29 март 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Искат 5 г. затвор за Нанев
Пет години затвор за бившия здравен министър Божидар Нанев поиска прокуратурата пред Софийския градски съд. За бившата шефка на дирекция „Бюджет и счетоводство" към Министерството на здравеопазването (МЗ) Димитринка Николова обвинението настоя за 2 г. условно.

Прокуратурата твърди, че двамата са ощетили бюджета с 2,5 млн. лв., сключвайки договори за 200 000 дози антивирусен препарат. Те пренебрегнали по-изгодната оферта на здравната служба на Великобритания.




Нова работа и нов заместник
Новата здравна министьрка Десислава Атанасова присъства на първото си правителствено заседание като титуляр. В същия ден премиерът Бойко Борисов назначи шефа на русенската болница Минчо Вичев за зам.-министър на здравеопазването. Атанасова е била подчинена на Вичев.


ГЕРБ-ерка напуска поликлиника със скандал
Общинската съветничка от ГЕРБ в София Денка Кушвалиева има клинична лаборатория в сградата на 30-а поликлиника в столицата, алармираха от градския съвет на БСП. Оттам се усъмниха в нарушения.

„Договорът за наем с фирмата „Хемалаб 2003" е сключен през март 2010 г. без решение

на Столичния общински съвет. Предишната общинска лаборатория на това място е била бракувана три месеца по-късно заради наводнение. Цената, която плаща месечно

Кушвалиева, е 264 лева", обяви общинската съветничка от БСП Милка Христова. По неофициална информация фирмата на ГЕРБ-ерката не си е плащала наема.

Червените обявиха, че междувременно ръководството на 30-а поликлиника не е информирало здравната каса, че няма своя лаборатория, и така е

взело 19 000 лв. за изследвания неправомерно. Сега имало административен акт парите да бъдат върнати. Заради него си тръгнала и сегашната шефка на лечебницата Нели Георгиева. Интересен факт е, че на 27 март т. г. Денка Кушвалиева е прехвърлила фирмата си „Хемалаб 2003" на Димитрина Николова, обясни Милка Христова. Пред „Труд" Кушвалиева каза, че е продала дружеството, за да няма повече атаки, но иначе била споменала лабораторията в декларацията си за конфликт на интереси.

Кметицата Йорданка Фандъкова каза, че ще бъде обявен конкурс за нов наемател на помещението, тъй като ГЕРБ-ерката обяснила, че напуска.


Хирург съм, ще режа лесно разходи
Когато икономиката е по-добре -повече каси

Ще следим парите на болниците по нов начин
С избрания от ГЕРБ за управител на здравната каса д-р ПЛАМЕН ЦЕКОВ разговаря Диана Тенчева

Час след като във вторник в17ч ГЕРБ посочи своя кандидат за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) - депутата д-р Пламен Цеков, той даде първото си интервю за „Труд"

- Имате ли някакво притеснение, преди да поемете поста, д-р Цеков? Не може да не знаете, че всички свързват името ви с лобистката наркопоправка в „Държавен вестник"?

- Този въпрос вече е приключен Прокуратурата се произнесе по него, така че аз нямам никакви притеснения А и много добре знам, че в случилото се няма вложен умисъл

- Осемте диоптъра ли са виновни, че не видяхте важната думичка в документа, позволяваща реклама на наркотично вещество чрез изображение?

- Обяснението ми за осемте диоптъра беше извадено от контекста Изречението беше много по-дълго, а не се състоеше само от тези думи.

- Кой ще ви е дясната ръка в НЗОК, т. е. подуправител?

- Първо ще се запозная с екипа и после ще реша Имам много добри впечатления от сегашната подуправителка Може би тя ще продължи на тази позиция Но, вижте, аз още не съм говорил с нея А и нека изчакаме избирането ми от Народното събрание да стане факт Едва тогава ще мога да коментирам кадровата политика

- Оказа се обаче, че като

подуправителка Мариана Василева е взела по-големия бонус от отишлата си заради премиите д-р Нели Нешева?

- Тя е взела бонуса, защото и е даден А оттук нататък аз ще имам специална политика по отношение на т нар бонуси В никакъв случай няма да има премии в такива размери, въпреки че аз съм „за" стимулирането на служителите Но то може да е символично Повтарям - не в такива размери

- Каква ви е идеята?

- Първо ще видя как са се формирали, как са се разпределяли Както и каква е законодателната основа, върху която са взимани решенията за тях и едва тогава ще мога да кажа дали се налагат промени или не Или пък на тази база да се изработи прозрачна и ясна политика И когато се стига до тези действия, обществото да е предизвестено, че ще се дават стимули А не да разбира за впечатляващи еднократни актове Трябва да има изградена система, чрез която да се постигат ясни и конкретни резултати

- С какво най-напред ще се захванете в касата?

- Искам да се изясни до край какво се случва в онкоцентровете, за които се отделя офомен ресурс А тъй като това е социално значима тема, трябва да сме изключително внимателни и да направим така, че хората, нуждаещи се от ракова терапия, да отиват там без притеснения за финансовата част на дейността

- Какво ще правите с цените на лекарства?

- Потози проблем вече има ясно очертана позиция А законодателно сме го уредили още през 2010 г Всички неща ще бъдат изчистени с министър Десислава Атанасова Ще променим две наредби, които в синхрон да регламентират ниски цени на лекарствата

- И с всички сили ще се борите за по-големи отстъпки от фирмите, така ли?

- Ще се борим да постигнем това, което е възможно и е в интерес на гражданите и на фирмите Но ние също сме наясно, че компаниите не могат да бъдат принуждавани да продават под себестойност Ще търся диалог с всички заинтересувани страни и ще защитавам интереса преди всичко на тези, които създадоха касата и влагат в нея - това са здравноосигурените лица.

- Лекарствени експерти припомниха, че в момент на криза, когато бюджетите за здраве не растат, може да се заложи на генеричните медикаменти, които са със същите качества като оригиналните, но много по-евтини. Вие какво мислите?

- Такава е политиката в целия свят. Там, където могат да се вземат

евтини медикаменти и с доказани качества, се взимат.

- Истината е, че в болниците отиват много пари. Но доста от тях изтичат. Какво ще подобрите в контрола?

- Да, ключът наистина е в контрола. Надявам се да изработим механизъм на отчетност към НЗОК, така че да се вижда какво се случва с парите, които се дават. Т. е. не само да следим за медицинските дейности, които болниците изпълняват, но да виждаме и финансовата част. Т. е. каква е икономиката на здравеопазването в самите лечебни заведения.

- По-точно?

- Имам предвид да се отчитат разходите, които се извършват за всеки един пациент. Да се знае - колко средства отиват за лекарства, колко за отопление, за заплати и т. н., за да се знае, че отделяните средства се харчат целесъобразно.

- Ще обявите ли война на надписванията? Често лекари отчитат, че пациенти лежат в болницата от петък до вторник, а събота и неделя той си е у дома. Как ще се справите с подобни практики?

- С контрол. Тези нарушения се засичат само когато започнат да се следят. Ако не влизаш в болниците, как може да докажеш, че се случват подобни неща?! Трябва да има адекватен, дори превантивен контрол.

- За какво ще се борите в новия рамков договор?

- Имам някакви идеи. Иска ми се в новия рамков договор, но след като го коментираме с лекарския съюз и лечебните заведения, да намалим някои от прекомерните изисквания, които е заложила касата. И да наблегнем на други, които според мен са важни -най-вече икономическата част.

- Да се оптимизират разходите или?

-Точно така. Да виждаме какво се случва с парите и това да е заложено в рамковия договор.

- При натиск от лекарския съюз на чия страна ще застанете -на белите престилки или на пациентите?

- Ще заема страна, която е в полза и на пациентите, и на лекарите. Едностранни решения няма да вземам.

- Ще ревизирате ли обществените поръчки в касата? Както „Труд" писа в понеделник, оказа се, че за европейската здравноосигурителна карта НЗОК плаща 5,11 пъти по-скъпо?

- За всички обществени поръчки, които трябва да изпълняваме, ще поискам отчет как да сили спечелени и каква е тяхната законосъобразност. И ако се констатира, че има нередности и там, където има законова възможност, ще бъдат спрени.

- Касата бе тръгнала да си купува и коли...?

- Ще проверя. Това са част от моите задължения - да следя краткотрайните и дълготрайните активи. В случая ще видя какво налага купуването, дали са изтекли амортизационните срокове на старите автомобили и дали новите просто ги заменят. Но това е въпрос на анализ. Всичко това трябва да се случи. И не само за автомобилите, но и за канцеларските материали, за договорите за външните услуги. Моето намерение е касата да бъде прозрачна и разбираема в отчетите си. И за всички решения, които трябва да получат публичност, тя ще им бъде дадена.

- Само преди дни протестирахте с екипа на ломската болница срещу смяна на ръководството й, наложена от общинарите на ГЕРБ. Сега като управител на НЗОК да не се окаже, че догодина болницата ще е с по-голям бюджет?

- Болницата в Лом и тази, и миналата година има голям бюджет, защото работи добре на базата на привлечени пациенти не само от града, но и от съседни общини и области. Така че нямам притеснения. За нея никога не е ходатайствано да има по-голям бюджет, отколкото е изработила.

- Трима колеги от здравната комисия оглавихте най-важните здравни постове в държавата - Десислава Атанасова стана министър, д-р Даниела Дариткова - шеф на комисията, вие - на НЗОК. Явно ще има завидна екипност?

- Ние непрекъснато поддържаме връзка. А дори и да не се виждаме, при съвременните технологии няма да имаме проблем с комуникацията.

- Какво е мнението ви за Националната здравна карта, която

трябва да постави таван на лечебните заведения, получаващи пари от нашите здравни вноски?

- Тя действа и в момента. А що се отнася до „харченето на обществения ресурс", това вече започва да прилича на изтъркан лайтмотив. Защото общественият ресурс се насочва там, където желае потребителят. Той го генерира - т. е. където отиде той, там се ползват и носените от него средства. Парите следват пациента. Ние не финансираме болници, а болни хора.

- Вие за демонополизация на касата ли сте?

- Този въпрос не стои пред мен. Но в Европа има няколко модела на здравно осигуряване. Най-популярният е една основна каса с надграждане - т. нар. втори и трети стълб, т. е. допълнително и частно здравно осигуряване. За момента законодателството у нас регламентира само една каса и задължителна здравна осигуровка. В бъдеще, ако икономическите условия позволяват, може да се помисли за втори и трети стълб.

-Пушите ли? Подкрепяте ли въвеждането на тоталната забрана за пушене?

- Не, не пуша, противник съм на цигарите и подкрепям и забраната, но в същото време съм и толерантен. Защото сегашният модел на действие на закона се прилага добре и има ред.

- Вие сте хирург. А той, както казваше бившата здравна министьрка проф. Анна-Мария Борисова, трябва да тренира всеки ден. Ще захвърлите ли скалпела заради новия пост?

- Като депутат оперирах 1 -2 пъти седмично в ломската болница. Сега заради отговорния пост, който ще заема, ако продължа да оперирам, не знам дали няма да бъда в конфликт на интереси. Т. е. да не се окаже, че ще сключвам договор със себе си. Това трябва да го уточня с юристите и ще действам според насоките им. От друга страна, хирургията е като карането на колело - и да не си работил 10-15 г, не забравяш това, което си научил.

- В кризисни моменти в НЗОК рефлексите от хирургията ще ви помагат ли? Ще режете ли по-бързо и решително примерно от разходи?

- Да. Един хирург взима много no-твърдо и убедено решенията, отколкото някой друг. Така че професията ще ми помага в такива ситуации.
Д-р Пламен Цеков е роден на 14 март 1964 г. в Лом.

Завършва Медицинския университет в Плевен По специалност е хирург.

Бил е управител на многопрофилната болница „Свети Николай Чудотворец" в Лом, а екипът твърди, че той я е вдигнал на крака. Цеков е мажоритарен кандидат на ГЕРБ в Монтана на парламентарните избори през 2009 г. Семеен е, има три деца.


Тръгват проверки в диспансери
МинаУЗАНИЧЕВА

Онкодиспансерите ще са първата работа, с която новият шеф на здравната каса Пламен Цеков ще се захване, обяви той пред „Преса". Очаква се днес парламентът да одобри кандидатурата му. „Имаме много сигнали, ще проверим защо болните имат толкова проблеми, а нямат медикаменти за лечение", коментира той. „Няма да използваме силови методи, ще има диалог", обеща бъдещият шеф на здравната каса.

„Ще търся за екипа си хора, които разбират от икономика. Здравната каса е финансова институция, а досега се третираше като звено, което предоставя услуги", каза пред „Преса" Цеков. Още с номина-цията си във вторник той заяви, че ще реформира личния състав на институцията, като постави на ръководни постове шефове, които са готови да носят отговорност. „Това не е чистка, но някои хора трябва да бъдат сменени", обясни той. „Той има право да си подбере екипа", коментира Иван Кокалов от надзорния съвет на касата. „Важното е да махне прогнозните бюджети на болниците", каза Стойчо Кацаров, шеф на пациентска организация.

Цеков щял да предложи нов начин за финансиране на болниците




НЗОК глобена с 30 000 лв.
Глоба от 30 000 лв. трябва да плати здравната каса заради незаконно определяне на цените на лекарствата, съобщи вчера Българският фармацевтичен съюз. Още през 2009 г. той сезира Комисията за защита на конкуренцията, че НЗОК налага едностранно цени на медикаментите, което според фармацевтите е противозаконно КЗК наложи санкция на касата през юли 2010 г. Решението обаче беше обжалвано във Върховния административен съд, който го потвърди окончателно.


Режат статута на 16 болници

От 23 университетските бази да останат седем, предлага Лъчезар
Павлина ЖИВКОВА

Жулиета МИТКОВА

От 23 университетските болници ще останат седем - ИСУП, „Александровска", „Света Екатерина", „Лозенец", както и здравните заведения в Плевен, Пловдив и Варна. Това ще е ефектът от внесените поправки в закона за лечебните заведения от депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов. Пред „Преса" той коментира, че преди да внесе предложенията си, ги консултирал с финансовия министър Симеон Дянков, със здравния Десислава Атанасова и с председателя на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. „Идеята ми е университетските болници в бъдеще да не са търговски дружества, защо това ги лишава от възможност да кандидатстват по европрограми, както и за средства от Световната организация на университетите", обясни Иванов.

Той посочи, че след промените в закона акредитационна комисия по ясни критерии ще отсее университетските болници. В някои от досегашните само единични отделения ще останат свързани с медицинските вузове. В бъдеще заведенията, които получат статут, ще бъдат финансирани от Министерството на здравеопазването и от просветното ведомство, уточни депутатът. Той каза, че заплатите на доцентите и професорите ще станат по-високи, а обучението на студентите и специализантите - по-добро.

„Идеята е много добра. Най-накрая да направим нещо, което да ни доближи до Европа", коментира пред „Преса" шефът на „Света Екатерина" проф. Генчо Начев. По думите му просветното министерство отдавна е трябвало да плаща за труда на преподавателите. Докторите вече няма да гледат на студентите като на натрапници, добави проф. Начев. Ползата за пациентите била, че ще остават повече пари за съвременно лечение.

„По закон лечебните заведения кандидатстват за определен статут и ако покрият изискванията, получават съответната акредитация, която никой не може да им отнема ей така", заяви директорът на столичната „Света Анна" Димитър Димитров, която е в списъка на орязаните болници. Нашият статут на университетска база е до 2016 г, уточни той. Според Димитров болниците трябва да бъдат разделени на такива, които работят за печалба, а останалите да бъдат освободени от данъци.


Общинарка от ГЕРБ точела касата
Столичната общинска съветничка от ГЕРБ Денка Кушвалиева е взела без търг и конкурс лабораторията в XXX ДКЦ чрез фирмата си „Хемалав-2003" ЕООД. Тя е в положение на конфликт на интереси. Това заявиха вчера колегите й от БСП Милка Христова и Иван Мечков

За сектор на третия етаж в XXX ДКЦ фирмата на Кушвалиева плаща наем от 264 лв. Дружеството натрупало дългове от 30 000 лв. и практически източвало здравната каса.

Щом има съмнения за конфликт на интереси, ще сезирам комисията, реагира незабавно председателят на СОС Елен Герджиков.


Искат 5 г. затвор за министър

Божидар Нанев отговаря пред съда за две неизгодни сделки на здравното ведомство
Ина ДРУМЕВА

Пет години затвор поиска прокуратурата за бившия здравен министър в правителството на ГЕРБ Божидар Нанев и 2-годишна условна присъда за Димитринка Николова, бивш шеф на дирекция „Бюджет и счетоводство" в здравното ведомство. Ако бъде признат за виновен, Нанев ще получи забрана 2 години да заема ръководна държавна длъжност. За смекчаващо вината обстоятелство прокуратурата изтъкна добрата му характеристика и чистото съдебно минало. За Димитринка Николова обвинението поиска 2 г. условно с максималния 5-годишен изпитателен срок заради разклатеното й здраве. Вчера тя даде обяснения пред съда в инвалидна количка. Двамата бяха обвинени, че съзнателно са сключили две неизгодни сделки за доставка на антивирусния препарат „Тамифлу", от което държавата е загубила близо 2,5 млн. лева. Нанев обясни подробно за сключените по негово време сделки заради обявената през 2009 г. световна грипна пандемия. Той разказа, че в такава ситуация правителството трябвало да действа светкавично. Запасите от ваксини за предпазване от свинския грип бързо се изчерпали. Страната ни имала само около 100 000 опаковки от препарата, а били необходими поне 1 млн. Не били предвидени пари за повече, а нуждата била спешна. Това наложило обявяване на обществена поръчка, като Нанев обясни, че започнал да търси и други начини за снабдяване с „Тамифлу". Обърнал се за помощ и към европейските посланици. „Имах притеснения за помощта от Великобритания, защото не се даваше никаква гаранция за срока на годност на препаратите и можехме да получим нещо, което ще е негодно след месец-два. Това означаваше в началото на следващата година да ги връщаме и да плащаме за унищожаването им, защото в България това не може да се направи", обясни Нанев пред съда. „Аз и до днес не разбирам как при обвиненията към мен се поставя въпросът: „Защо вместо едното е било избрано другото?", коментира той и подчерта, че при втората грипна вълна са влезли в употреба всички закупени лекарства. Ако бъде признат за виновен, Нанев ще бъде първият осъден министър от действащия кабинет на ГЕРБ.




Няма осъдени негови „колеги"
Божидар Нанев бе първият здравен министър в правителството на ГЕРБ. Заради скандала с ваксините „Тамифлу" през март 2010 г. той подава оставка и премиерът Бойко Борисов я приема. Нанев се изправи пред съда в началото на миналата година и е единственият министър на ГЕРБ с повдигнато обвинение. Бившият вицепремиер и министър на икономиката Александър Божков от правителството на СДС бе изправен на съд по четири обвинения за умишлена безстопанственост, но бе оправдан изцяло през 2008 г. Ексземеделският министър Венцислав Върбанов бе оправдан на първа инстанция през април м.г. от сегашния заместник на шефката на СГС Владимира Янева - съдия Петя Крънчева, която изтъкна, че той е един от най-достойните ни държавни

мъже през последните години. Върбанов бе обвинен в безстопанственост за отпуснати краткосрочни кредити, с което ощетил държавата. Бившият вицепремиер и министър на икономиката от правителството на НДСВ Лидия Шулева е подсъдима по секретно дело за издаване на държавна тайна. Присъдата все още не е обявена. Процес се води и срещу бившия социален министър от кабинета на тройната коалиция Емилия Масларо-ва за присвояване на 11 млн. лв. при ремонт на социален дом в Стара Загора, но и това дело още чака своя край. Бившият военен министър Николай Цонев остана само с едно дело, по което все още не е обявена присъда - за даване на подкуп на следователя Петьо Петров. По всички други три дела военният министър беше оправдан.




Проф. Ваньо Митев:
Студентският град може да иде в село Лозен
С ректора на Медицинския университет в София за общежитията и парите на университетите разговаря Теодора ЙОЛЧЕВА
Проф. Ваньо Митев е роден на 26 март 1954 г. в Русе. Завършил е Френската гимназия в София, а след това - медицина. След дипломирането си две години работи като лекар неонатаолог в русенската болница. През 1984 г. започва научна кариера, a през 1998 г. става най-младият професор на столичния Медицински университет.

Избран е зa ректор на висшето училище през 2008 г. Тази година е преизбран с пълно мнозинство и определен за председател на Съвета на ректорите. Има над 50 български и международни награди. Почетен гражданин на Враца и Мизия. Син е на световноизвестния проф. Иван Митев - откривател на шестия сърдечен тон. Женен, с две деца.
-Предложихте въвеждане на вечерен час - 22 ч., за всички студенти, проф. Митев. Смятате ли, че подобна мярка е добра, за да дисциплинира младежите? Все пак те са пълнолетни.

-Вечерен час означава, че след 22 ч. всеки, който идва, ще бъде проверяван от портиера на общежитието - дали има карта, дали обитава това общежитие, дали води хора със себе си и какво е състоянието му. Ако е пиян, просто няма да бъде допускан. Това не означава, че след този час няма да може да се прибират.

-Какви са вашите наблюдения? Често ли се случват в студентските блокове такива крайни неща - да се вадят ножове, като в случая, при който беше убит Марио Данчев?

-Такива крайни случаи са рядкост. Но не е така с купоните, които непрекъснато се

вихрят в общежитията. Просто не може да се вдига шум там, не им е мястото на партитата там. Специално в Медицинския университет лекциите, упражненията, колоквиумите са много тежки. Не може ти да учиш, а някой да купонясва за твоя сметка, да ти пречи да си вършиш работата. Никъде по света не се разрешават бурни забавления по всяко време на денонощието. Студентите трябва да разберат това.

-Студентският град огледален образ ли е на случващото се в държавата? Каквото обществото - такива и студентите.

-Студентски град няма. Имаше едно време. Сега е малък Лае Вегас с бурен нощен живот.

Трудно е млади хора да не се поддадат на изкушението. Когато на 5 метра от блока ти има дискотека, да останеш вкъщи да учиш е трудно. Единственият изход е да се премести кампусът на друго място.

-Къде?

-Имало е опция за такъв до село Лозен. Мисля, че не е трудно обаче, дори да не е там, да се намери терен за нов кампус. Струва си, колкото и скъпа инвестиция да е. Става дума за бъдещето на младите хора. В момента в Студентския град каквито и мерки да се вземат, ефектът няма да бъде радикален и няма да реши нищо. Колкото и да затягаме дисциплината. Младежът и една крачка да направи извън общежитието, и попада в съвсем друга действителност. Тя е враждебна на академичната общност.



-Главният архитект на столицата Петър Диков изчисли, че за това ще са необходими 2 млрд. лева, които на този етап едва ли могат да бъдат осигурени.

- Говорили сме с арх. Диков по този въпрос. Тези петдесетина блока биха могли да се продадат или отдадат под наем, да донесат някакви приходи. Има опция чрез публично-частно партньорство да се построят сгради.

Съссобствени средства

Много фирми се занимават с набиране на чуждестранни студенти и имат желание да построят общежития. И това може да стане, ако им се осигури терен. Те със собствени средства да построят сградите, да ги ползват известен период от време, а после да останат на държавата.

-Това няма ли да оскъпи наемите?

-При всички положения.

-Няма ли тогава да се загуби чисто социалният ефект на този тип настаняване?

-Ще се загуби, но цените пак ще са приемливи. В момента са страшно ниски. Не може и вълкът сит, и агнето - цяло. Трябва да се намери компромис за построяването на отделен кампус. Не виждам друго решение на проблема.

-Като председател на Съвета на ректорите какво ще предприемете в тази насока?

-Говорил съм с колегите, всички сме на това мнение - че има нужда от нов Студентски град. На пръв поглед тази идея изглежда много скъпа, но ние бихме могли да обмисляме как да стане. Да ползваме и публично-частно партньорство, и ресурсите от еврофондовете, и собствените средства на университетите.

-Разговаряли ли сте с премиера Борисов по тази тема? Или с министрите Сергей Игнатов и Томислав Дончев?

-На 5 април ще имаме Съвет на ректорите и една от темите, които ще се обсъждат, е именно тази. Ще предложим този проект да се гласува като общо решение на Съвета на ректорите, не само на управителния съвет. Бих желал да е документ, одобрен от всички ректори. Ще поставим въпроса пред всички държавни органи.

-Казват, че за строителство на нов кампус няма пари, защото е криза. Ще се наложи ли да попълвате бюджета, като вдигнете таксите?

- Не. Ние сме университет, който стои изключително добре финансово. Започваме тази година с 47,5 милиона лева преходен остатък. Това, което заварих в годините преди кризата, беше 7,5 милиона. Планирали сме много мащабна строителна програма.

-Какво включва тя?

-Строеж на нова учебно-административна сграда в центъра на Александровска болница. Знаете, че в момента ние нямаме собствен ректорат. Тя ще струва около 14 милиона лева. Ще има плувен басейн, фитнес, зали за спорт, Аула Магна - за около 800 души, редица по-малки учебни зали. Там ще настаним и администрацията на Медицинския университет, както и факултета по обществено здраве.

Налага се да строим и нова сграда за факултета по фармация. Има толкова много чуждестранни студенти, че вече няма как да ги обучаваме поради липса на зали и лаборатории. В двора сме отделили място за 3-етажна сграда. Подготвяме и строеж на луксозно общежитие, тип хотел.

-Как ще изглежда то?

-Тясна и висока сграда - поне 10-етажна. Ще има стаи за студенти, може би два етажа с гарсониери, както и хубави апартаменти. Ще го ползват младежите, които нямат против да плащат повече. Говорихме с тях как си го представят. Разбрахме се целият етаж да бъде с единични стаи, а в двата края да има общи помещения за готвене и министолова. Но всеки ще има самостоятелна стая със санитарен възел. В гарсониерите ще има и собствен кухненски бокс. Другото е, че ние постоянно каним гост-лектори и преподаватели от чужбина. Трябва да има къде да ги настаним. Искаме да развиваме и медицински туризъм.

-Разкажете как ще печели университетът от подобен тип туризъм?

- Например идват 20 души италианци да си оправят зъбите, настаняваме ги в това общежитие. Докато се лекуват, могат да отидат и на екскурзия - до Рилския манастир, до морето, до Копривщица. Има интерес най-вече за стоматологичните услуги. Вече съм водил конкретни преговори по темата. Печелят всички. От една страна, италианецът ще плати по-малко, отколкото би му струвало у дома. Съответна сума ще получи и докторът, който е извършил лечението, част от тези пари ще влязат и в университета. Водил съм преговори у нас да пристигнат и пациенти от Кувейт. Те имат интерес към нашата кардиохирургия, която е на много високо ниво.

-Преди дни експерти на Световната банка поискаха да намалим броя на университетите у нас. Не са ли много 51 висши училища на 7-милионна България?

-Ректорите говорим за това от години.

За лош резултат -по-малко пари

Начинът, по който ще се окрупнят вузовете, може да стане много елементарно. Чрез рейтинговата система. Този, който се развива добре, показва добри показатели, да му се дава повече. Тези, които показват лоши резултати, да вземат по-малко. И така вторите ще се запитат: Какво да правим? Ще се опитат вероятно да се присламчат към по-голям университет. А той от своя страна ще вземе само направленията, които са силни в по-малкия. Нека да стимулират финансово тези, които искат да се обединяват.

-Подкрепяте ли разделянето на академичното от финансовото управление на университета?

-Само при едно условие - това да го решава общото събрание на всеки университет, а не да ни се налага „от горе". Ние категорично сме против назначаване на политически лица, както стана при университетските болници. При всяка смяна на власт започнаха да хвърчат глави на директорите. Това не трябва да става в никакъв случай. При мен такова разделение съществува. Аз се занимавам с финансовата част на нещата. Тези, които се занимават с учебната част, са деканите. Ако в някой ВУЗ има финансов мениджър - добре, но той трябва да бъде подчинен на ректора. Не трябва да има двувластие.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет