Українське козацтво в першій чверті



Дата14.07.2016
өлшемі84.2 Kb.
#198947




Тема: Українське козацтво в першій чверті XVII століття

Мета: пояснити, чому перші два десятиліття XVII ст. називають «добою героїчних походів» українського козацтва; охарактеризувати діяльність гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного; визначити значення та наслідки участі українського козацтва в Хотинській війні; вдосконалювати вміння учнів аналізувати історичну інформацію, працювати з історичними джерелами та картою; виховувати в учнів патріотичні почуття.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник (Гісем О.В. Історія України. 8 клас: Підручник для загальноосвіт. навч. закл. / О.В. Гісем, О.О. Мартинюк. – Х.: АН ГРО плюс, 2008. – 256 с.: іл..), історична карта, історичні джерела, картки із завданнями, мультимедійна дошка.

Основні поняття та терміни:

Ясир – це бранці, яких захоплювали турки і татари під час нападів на українські, російські та польські землі.

Яничари – це привілейована піхота в турецькій армії, що поповнювалася примусовим набором хлопчиків підданих-християн, які виховувалися для військової служби.

Каторга – це назва великого дерев’яного веслового військового судна в Османській імперії.

Хотинська війна – це війна, розпочата Османською імперією проти Речі Посполитої з метою загарбання українських і польських земель. Завершилася поразкою Туреччини.

Основні дати та події:

Перша чверть XVII століття – «доба морських походів» українського козацтва.

1616 р. – захоплення козаками на чолі з П. Конашевичем-Сагайдачним фортеці Кафа.

Історичні постаті:

Петро Конашевич-Сагайдачний (бл. 1577 – 1622 рр.) – гетьман реєстрового козацтва, меценат, захисник православної церкви і прихильник братського руху.

Станіслав Жолкевський – польський коронний гетьман.

Осман ІІ – турецький султан.

Хід уроку



І. Організаційний момент (1 хвилина)

Добрий день! Почнемо із перевірки відсутніх.

Сподіваюсь, що ви маєте гарний настрій і сьогодні покажете міцні знання.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (7 хвилин)

Учитель. Минулого уроку ми розглядали релігійну ситуацію, що склалася на українських землях після підписання Берестейської унії, визначили, яким було становище православної та греко-католицької церков. Учні, які отримали картки із завданнями, працюють самостійно, а ми з вами перейдемо до повторення.

ЗРАЗОК ІНДИВІАЛЬНОЇ КАРТКИ

1. Берестейська унія була укладена:

А. 1569 року В. 1596 року

Б. 1589 року Г. 1696 року

2. Селяни, які не мали власного житла, називалися:

А. Загородники В. Смерди

Б. Комірники Г. Холопи

3. Велике приватне земельне володіння називається:

А. Фільварок В. Латифундія

Б. Ферма Г. Плантація

4. Володіння князів Острозьких знаходилися на:

А. Волині В. Галичині

Б. Слобожанщині Г. Закарпатті

5. Поясніть значення термінів:

Панщина – це ……………………………………………………………………………………

Мануфактура – це ………………………………………………………………………………

Фільварок – це …………………………………………………………………………………...



Бесіда за запитаннями

  1. Давайте визначимо, як вплинула Берестейська унія на церковне життя в Україні?

  2. Яку роль відіграли українські козаки у захисті православної церкви?

  3. Коли була узаконена православна церква? (1632 р. королем Речі Посполитої Владиславом IV, який видав документ «Статті для заспокоєння народу руського»).

  4. Які заходи здійснив Петро Могила, ставши митрополитом Київським і Галицьким?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хвилини)

Учитель. Таким чином, унаслідок Берестейської унії православна церква опинилася у важкому становищі. Вистояти вона змогла лише завдяки підтримці широких верств населення України, зокрема козацтва. Козаки уславилися своєю діяльністю у сфері захисту православної віри, але найбільш важливою була їхня діяльність, пов’язана із захистом південних кордонів українських земель від турків та татар. Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, яку роль відіграло українське козацтво у боротьбі з чужоземними загарбниками.

Тож, запишемо дату і тему уроку «Українське козацтво в першій чверті XVII». І сьогодні ми маємо визначити передумови та перебіг морських походів козаків, з’ясувати, чим уславився гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний, та яку роль відіграли козаки у Хотинській війні.



IV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя (2 хвилини)

На початку XVII століття українське козацтво набуває сили і починає відігравати вагому роль на міжнародній арені. Козацтво стає основною перешкодою для турецько-татарських нападів на українські землі, захищаючи їх і водночас здійснюючи походи до татарських і турецьких володінь. У козацтві вбачали захисника європейської християнської цивілізації від наступу ісламського світу.

На початку XVII століття татари неодноразово здійснювали напади на українські землі, захоплювали ясир, тобто полонених, серед яких були чоловіки, жінки і діти. Українські дівчата та жінки потрапляли до гаремів або ставали служницями. Хлопчиків-підлітків забирали до військових казарм, щоб виховати з них яничарів. Чоловіків чекала виснажлива праця на будівельних роботах або вони доживали свій вік прикутими до весел гребцями на турецьких кораблях, які називалися каторги.

Саме козаки, володіючи неабиякою військовою майстерністю, стали на захист українського народу. У класі була створена пошукова група, яка дослідила військове мистецтво козаків. Зараз вони познайомлять нас із результатами своєї роботи.



Доповідь пошукової групи (7 хвилин)

Розповідь учителя (2 хвилини)

Перші два десятиліття XVII століття дістали назву «доби морських походів» українського козацтва. Саме в цей час були здійснені дуже сміливі морські походи проти Османської імперії, що поширили славу про козаків на всю Європу.



Робота з історичною картою

1. Давайте розглянемо карту і визначимо, на які турецькі фортеці здійснили походи козаки.

Передбачувані відповіді учнів: на Варну, Перекоп, Кілію, Акерман, Трапезунд, Азов та Кафу. У 1624 році козаки здійснили похід на Стамбул.

2. Де знаходилися головні невільницькі ринки?

Передбачувані відповіді учнів: Кафа, Стамбул.

Учитель. Таким чином, морські походи козаків мали важливе значення, оскільки сприяли ослабленню Османської імперії. Але варто наголосити на тому, що не завжди козацькі походи були вмотивовані лише благородними намірами захисту рідної землі. Для запорожців вони також були шляхом здобуття засобів для існування, і частина з походів зводилася до пограбування турецьких берегів.

Доба воєнних походів українського козацтва стала періодом діяльності одного з найвизначніших його ватажків – Петра Конашевича-Сагайдачного. Він уславився своєю політичною, просвітницькою та військовою діяльністю.



Повідомлення про Петра Конашевича-Сагайдачного (4 хвилини)

Бесіда за запитанням (2 хвилина)

  • У чому полягає історичне значення діяльності Петра Конашевича-Сагайдачного?

Робота з історичним джерелом (3 хвилини)

Учитель. У 1622 році побачила світ книга Касіяна Саковича «Вірші на жалісний погреб шляхетного рицаря Петра Конашевича-Сагайдачного». Давайте ознайомимося з уривком із цього твору.

Як мужність запорожців королі пізнали,

То їм на герб такого рицаря признали,

Вітчизні він готовий завжди послужити

І за її свободу голову зложити,

А треба, то й землю він пройде, водою,

До всього має вправність і прудкий до бою.

Бесіда за запитанням

  • Чи погоджуєтесь ви з думкою автора твору?

Розповідь учителя (5 хвилин)

Значущою подією першої чверті XVII століття є Хотинська війна, під час якої запорозьке козацтво засвідчило свою здатність відігравати роль впливово чинника міжнародного життя.



Учитель звертає увагу учнів на розташування м. Хотин на карті.

Робота за підручником

Учитель. Зараз вам необхідно опрацювати пункт 4 § 10 та заповнити пропуски у таблиці. На виконання цього завдання вам надається 4 хвилини.

Ворогуючі сторони

Річ Посполита, яку підтримали ………………………… та …………………………………………

Хронологічні межі

………………………………………………………………

Наслідки війни

Польсько-козацьке військо здобуло …………….............. Кримське ханство і Туреччина зобов’язувалися ……………………………………………………………

Історичне значення

Було зруйновано міф про ……………………………………

…………………………………………………………………



Учитель. Час вичерпано. На екрані ви бачите правильно заповнену таблицю, швидко звірте свої записи. Підніміть руку, хто правильно заповнив таблицю. Молодці!

Заповнена таблиця може мати наступний вигдяд


Ворогуючі сторони

Річ Посполита, яку підтримали козаки та Османська імперія.

Хронологічні межі

2 – 28 вересня 1621 р.

Наслідки війни

Польсько-козацьке військо здобуло перемогу. Кримське ханство і Туреччина зобов’язувалися не нападати на українські та польські землі.

Історичне значення

Було зруйновано міф про непереможність турецької армії.

Робота з історичним джерелом (3 хвилини)

Учитель. Про участь козаків у Хотинській війні залишив свідчення вірменський автор «Кам’янецької хроніки» Оксент. Давайте ознайомимося з цими свідченнями.

Польська армія витримала і вистояла насамперед завдяки могутності Господа Бога і запорозьким козакам, які перебували там у таборі, бо кожний день ці козаки виступали проти невірних, пропонували їм битися, перемагали ворога і не давали загинути, тому що якби не було козаків, то один Бог знає, яким виявився б результат для поляків уже через три-чотири дні боїв.

Запитання

  • Чи погоджуєтесь ви з думкою автора, що козаки відіграли вирішальну роль у перемозі над Османською імперією?

V. Підсумки уроку

Дидактична гра «Доповни речення» (2 хвилини)

Учитель. Зараз ми з вами пограємо в гру «Доповни речення». Я зачитую початок речення, а ви говорите його закінчення.

  1. Перша чверть XVII століття має назву …. («доба морських походів» українського козацтва).

  2. Турецький корабель має назву … (каторга).

  3. Турки й татари захоплювали на українських землях полонених, який називали … (ясир).

  4. Війна, що тривала між Річчю Посполитою та Османською імперією в 1621 р. має назву … (Хотинська війна).

  5. Доба воєнних походів українського козацтва стала періодом діяльності одного з найвизначніших його ватажків … (Петра Конашевича-Сагайдачного).

  6. Найбільшими центрами работоргівлі були міста … (Кафа та Стамбул).

Учитель. Тож, на сьогоднішньому уроці ми з вами довели, що українське козацтво було вагомим чинником на міжнародній арені.

Оцінювання учнів (30 секунд)

VI. Домашнє завдання (30 секунд)

Опрацювати с. 64 – 69.



Достатній рівень: виконати завдання 12 на с. 70.

Високий рівень: Уявіть себе козаком, який брав участь у Хотинській битві. Після повернення на Січ ви вирішили залишити для нащадків писемні свідчення про участь козацтва в цій битві. Складіть розповідь на тему «Хотинська битва 1621 р. та участь у ній козаків».

Список використаної літератури

1. Бойко О.Д. Історія України: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / О.Д. Бойко. – К.: Академвидав, 2005. – 688 с.

2. Заїкін В.С. Охтирка / В.С. Заїкін. – Х., 2007. – 32 с.

3. Заїкін В.С. Охтирські гусари: відомі і невідомі сторінки в історії полку / В.С. Заїкін // Кишенькова газета, 2009 – № 10 – 11.

4. Михальчук П. Термінологічний і хронологічний довідник з історії України / П. Михольчук. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2006. – 192 с.

5. Новий довідник: Історія України. – 4-е вид., змін. і доп. – К.: ТОВ «КАЗКА», 2008. – 736 с.



6. Сумщина в історії України: Навчальний посібник. – Суми: Видавництво «МакДен», 2005. – 496 с.

7. http://textbooks.net.ua.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет