Укрінформ продовжує публікацію матеріалів проекту журналіста І письменника володимира кулеби про історію чемпіонатів європи євро-1984: «вперед, франціє!»

бет1/6
Дата15.07.2016
өлшемі1.12 Mb.
#200835
  1   2   3   4   5   6
УКРІНФОРМ ПРОДОВЖУЄ ПУБЛІКАЦІЮ МАТЕРІАЛІВ ПРОЕКТУ ЖУРНАЛІСТА І ПИСЬМЕННИКА ВОЛОДИМИРА КУЛЕБИ ПРО ІСТОРІЮ ЧЕМПІОНАТІВ ЄВРОПИ

ЄВРО-1984: «ВПЕРЕД, ФРАНЦІЄ!»

«ТРИКОЛІРНІ» ПІСЛЯ ВИХОДУ ДО ПІВФІНАЛУ НА ЧС-1982 НЕ ЛИШЕ ЗБЕРЕГЛИ, А Й ПОСИЛИЛИ «ЗІРКОВИЙ» СКЛАД, ВИГРАВШИ ЧЕМПІОНАТ ЄВРОПИ ЗА ЯВНОЮ ПЕРЕВАГОЮ.

ІСТОРИЧНИЙ ФАКТ:
Арбітр одного з найдраматичніших матчів європейських чемпіонатів (півфінального Франція – Португалія) італієць Паоло Бергамо як реліквію зберігає в себе футболку, в якій у тій зустрічі грав сам Мішель Платіні, що забив вирішальний гол за хвилину до завершення додаткового часу. «Після матчу Платіні, попросивши у УЄФА дозволу зайти до суддівської, потрапив туди. Він сказав мені: «Багато хто просив цю майку на спогад, але я хотів би подарувати її Вам, якщо Ви цього захочете. Ви відпрацювали чудово». Слова Платіні мене вразили…»

ФОТОЗНІМОК ІЗ КОМЕНТАРЕМ ЗАЦІКАВЛЕНОЇ ОСОБИ:

"Як же приємно було стати чемпіонами! Надто перед очима наших уболівальників", — сказав після фінального матчу Мішель Платіні.

Збірна Франції святкує перемогу над Іспанією у фіналі-1984 (©Getty Images)

Сьомий чемпіонат Європи проходив у сімох містах Франції з 12 по 27 червня 1984 року. Франція, таким чином, вслід за Італією, стала другою країною, якій повторно довірили провести головний етап ЧЄ (нагадаємо, Франція приймала фінал 1960 р.). У боротьбі за почесне право французи випередили ФРН, Англію та Грецію.

Жеребкування відбірного етапу відбулося в одній із старовинних аудиторій Сорбонського університету. Уперше в історії на процедурі жеребкування був присутній президент ФІФА Жоао Авеланж.

У фінальній стадії брало участь 8 команд: 7 переможців відбіркових груп і збірна Франції на правах господаря турніру.

Як завжди, порівняно з попередньою першістю, дещо змінилася схема проведення чемпіонату: 8 команд, як і раніше, були розбиті на дві підгрупи, але дві найкращі команди з кожної грали стикові півфінальні матчі між собою. Матч за 3 місце, починаючи з цього чемпіонату, не проводився.

Чемпіонат став бенефісом збірної Франції, котра вперше виграла міжнародний турнір, і Мішеля Платіні, який зумів уразити ворота суперників 9 разів у 5 іграх – рекорд чемпіонатів, який відразу охрестили «таким, що не перевершується».

1984 (Франція). Півень Пено – символ країни і володар бойового характеру.

ВІДБІРНИЙ ТУРНІР

Група 1. Бельгія, Швейцарія, НДР, Шотландія. Сильно стартувала у кваліфікаційному раунді збірна Бельгії. У чотирьох перших матчах бельгійці здобули чотири перемоги із загальною різницею в рахунку 10:4. Не менше здивувала й збірна Шотландії, програвши всі матчі на чужих полях, і ледве не поступившись у Глазго швейцарцям. У результаті - останнє місце. Не змогли скласти конкуренції й східні німці. Збірну НДР підвів відрізок із перших трьох матчів, у яких німці не набрали жодного очка. Матч між ними й лідерами – бельгійцями – у Лейпцігу 30 березня 1983 року сприймався як вирішальний. Франсуа Ван дер Ельст відкрив рахунок, після чого бельгійцям довелося витримати неймовірний штурм наприкінці першого тайму, коли м'яч двічі дивом не опинився у воротах гостей. Після перерви Ван ден Берг охолодив запал німців другим м'ячем. За сім хвилин до кінця Штрайх лише скоротив розрив - 1:2.
Через місяць суперники повторили той само рахунок у Брюсселі. Це була четверта поспіль перемога Бельгії, якій лишалося тільки зіграти внічию у Глазго (1:1), щоб достроково, за тур до завершення турніру, отримати перепустку до Франції.

8-10

Група 2. Португалія, СРСР, Польща, Фінляндія.

Збірній СРСР відбірний цикл Євро-1984 не судилося пройти|. Хоча починалося|зачинало| все добре. Валерій Лобановський, котрий прийшов на зміну Бєскову після|потім| іспанського чемпіонату світу, поступово розпочав кардинальне оновлення. Восени 1982-го у черговій перемозі над фіннами було зароблено перші два очки, і збірна СРСР почала впевнене, як здавалося|видавалося| тоді, сходження до фіналу чемпіонату Європи.

СРСР - Португалія - 5:0. З м'ячем Олег Блохін.

.

27 квітня 1983 року вона здобула |отримувала| одну з найкрасивіших перемог за свою історію: 5:0 над Португалією. Здавалося|видавалося|, Лобановський знайшов оптимальне поєднання двох шкіл — київського "Динамо" й московського "Спартака".

Ось|от| що писала про перебіг цього матчу тодішня радянська спортивна преса: "За весь перший тайм|тайм-чартер| гостям лише раз удалося створити серйозну загрозу|погрозу| воротам Дасаєва зусиллями все того ж Мануеля, який праворуч вивів на удар центрфорварда| Гомеша. Останній з|із| ходу пробив|, і м'яч пролетів поряд із хрестовиною воріт. Незадовго до перерви|перерити| нашим гравцям удається комбінація з|із| різкою зміною напрямку|направлення| атаки. Опинившись в оточенні суперників, Оганесян чудове переводить м'яча на протилежний фланг, де його отримує|одержував| Блохін. Той, забувши про свою звичку брати в таких випадках гру на себе, несподівано знаходить цікаве посилення атаки за рахунок пасу, й передає м'яча неприкритому Балтачі, який тут же переадресував його у воротарський майданчик. Надто|зайве| темпераментний воротар Бенту рано вийшов на перехоплення, промахнувся, і Родіонову зблизька випала нагода виправитися за попередній промах.

Варто зазначити, що в епізоді, пов'язаному з другим узяттям|взяттям| воріт гостей, заслуга Блохіна очевидна. Взагалі в цьому матчі Блохін з'явився в іншій якості. До таланту неабиякого бомбардира, який завжди і скрізь|всюди| шукав загострень і гострих ситуацій в основному лише|тільки| для себе, він долучив останнім часом здібності типового диспетчера. Тяжіння до такого синтезу намітилося ще в матчі зі|із| збірною Франції, де Блохін двічі обережно|ощадливий| робив|чинив| поперечні передачі біля воріт, одна з яких врешті-решт|зрештою| звершилась голом Черенкова. Гадаю, що ігрова мудрість, яка прийшла з часом|згодом|, зробила гру нападаючого|нападника| більш багатогранною".

Вдалося вистояти на чужому полі в матчі з|із| непоступливими поляками в Хожуві. Щоправда, за рахунок везіння: за рахунку 0:1 Марек Вуйцицький у середині другого тайму|тайм-чартера| забив у свої ворота. Але|та| мети|ціль| досягли: очко на виїзді проти|супроти| головного |чільного|конкурента, як здавалося|видавалося| тоді, наші взяли.

Через десять|десятеро| днів збірна СРСР вимучила гостьову перемогу над фіннами (забив Олег Блохін за 15 хвилин до завершення матчу|мінути|).

Восени в "Лужниках" без зайвих зусиль перемогли поляків - 2:0. Але|та| тим часом свої очки набирала і Португалія. Аутсайдерів-фіннів вона перемогла двічі, Польщу на своєму полі португальці теж|також| перемогли, і, щоб обійти наших, їм треба було отримати|отримувати| ще дві перемоги - над поляками на їхньому полі і над збірною СРСР у Ліссабоні. Польські друзі обіцяли допомогти і хоч би|хоча би| не програти Португалії вдома.

Потім стало достовірно відомо, що поляки, які відверто недолюблювали| "старшого брата", зробили все, щоб «насолити» йому, поступившись практично без боротьби.| Тепер долю путівки на Євро-1984 мала вирішити|зважитися| очна зустріч із|із| Португалією 13 листопада 1983 року. Причому, радянську збірну влаштовувала нічия. На неї і зробив ставку В.|ст.|Лобановський. На жаль, життя ще раз підтвердила незаперечну вічну істину: | ставити перед собою треба лише|тільки| високу мету.

Португалія - СРСР - 1:0. Пенальті. Жордао розвів м'яча й Дасаєва по різних кутах.

На 43-ій хвилині|мінуті| хтось із|із| португальців зробив ривок у нашу штрафну і його збив захисник. Французький арбітр Вотро, що обслуговував матч, указав на «точку»; Жордао розвів м'яча й Дасаєва по різних кутах|кутках|. |у| Збірна СРСР мала цілий тайм|тайм-чартер|, щоб перебудуватися, але|та| так і не зуміла змінити хід матчу. На жаль! Збірна СРСР спочатку була не готова до того, щоб відіграватися у вирішальному|ухвальному| матчі. Другий тайм|тайм-чартер| проти|супроти| португальців вийшов жалюгідним - поспішали, втрачали|розгублювали| м'яча, оборона розпадалася (господарі|хазяї| за тайм|тайм-чартер| пробачили|вибачили| тричі й одного разу вцілили в штангу), а до рятівного гола було дуже далеко - моментів радянська збірна не створила. Поразка|ураження| невідворотно насувалася з|із| кожною хвилиною|мінутою|, і, врешті-решт|зрештою|, Вотро дав фінальний свисток.

Тон тієї ж спортивної преси після|потім| матчу у відповідь з|із| Португалією помітно змінився:

"Не дати грати суперникові - це неминуче означає відмову від власної творчої гри. «Вже скільки разів твердили світу».|м Скільки разів спотикалися на тому ж самому місці. Скільки втрат зазнали через одну й ту ж помилку, яка щоразу повторювалася… Невміння здобувати уроки - в будь-якій творчій справі|речі| неодмінно веде до застою. Але|та| найсумніше, коли за творчий застій доводиться розплачуватися справі|речі|, в яку вносять внесок, - як творчий, так і організаційний, матеріальний, нарешті|урешті|, - багато-багато відданих|зраджених| цій справі|речі| людей і колективів.

Звичайно, я не лише|не те що| команди мав на увазі, сказавши "колективи". Але і команди також|також|. Якщо київське "Динамо" вибуває з|із| європейського турніру, не зумівши й гола забити позаштатному клубу, та й у чемпіонаті країни виступає|вирушає|, м'яко кажучи, не найкраще|зображенням|, резонне запитання викликає|спричиняє| його чимале представництво (разом із тренером) у збірній. Новий чемпіон країни, екс-чемпіон|, а нині бронзовий призер|призер|, володар Кубка країни, та й інші клуби, що непогано виступали|вирушати| і, значить, їхні гравці місць у збірній СРСР не отримали|одержували| (окрім|крім| Боровського). Вважаю|гадаю|, що не лише|не те що| Черенкова з|із| гравців олімпійської команди могли взяти у збірну. Той факт, що через півтора року після|потім| чемпіонату світу склад збірної практично не відрізнявся від "іспанського варіанту", не найкраща характеристика виконаної|проробити| за цей час роботи".

Як уже не раз було, висновки зробили негайно. Валерія Лобановського відправили подалі|чимдалі| від збірної і київського "Динамо", прогнавши його з|із| головної|чільної| команди країни і заборонивши тренувати український клуб. Через рік|і, після того як "Динамо" зробило малопочесний екскурс на 10-е місце, Валерія Васильовича повернули в команду, а потім він знову прийняв збірну СРСР, добившись із|із| нею значно більшого, ніж у 1983 році.