Управління культури І туризму, національностей та релігій



бет1/6
Дата21.07.2016
өлшемі0.98 Mb.
#214306
  1   2   3   4   5   6


УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ,

НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ ТА РЕЛІГІЙ

СУМСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ОБЛАСНА УНІВЕРСАЛЬНА НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

Визнані світом:

лауреати Нобелівської премії в галузі літератури

2000-2012 років

Бібліографічний

покажчик


Суми 2013

ВСТУП
Найпрестижніша та найзагадковіша, безліч критикована й за невизначеність критеріїв нагородження, і за закритість процедури обрання лауреатів, і навіть за деяку невідповідність умовам заповіту Фундатора, – але омріяна та завжди цікава премія.

Де і коли?

Офіційне вручення Нобелівської премії з літератури відбувається 10 грудня в Стокгольмі кожного року.


Чому саме 10 грудня?


Саме 10 грудня 1896 року помер Фундатор, Альфред Нобель.

Кому призначається?


«Особі, що створила видатний твір ідеалістичної спрямованості в галузі літератури» – саме так указано в заповіті Нобеля. Як розуміти «ідеалістичну спрямованість» – невідомо, але в побут увійшло формулювання «за визначні досягнення в літературі» зі стислою розшифровкою за які саме.

Хто став першим нобелівським лауреатом галузі літератури?


Французький письменник Рене Сюлі-Прюдом отримав премію за визначні літературні досягнення, за «високий ідеалізм, художню майстерність і незвичайне поєднання душевності й таланту».

Визнані світом

Нобелівська премія – найвідоміша та найпрестижніша міжнародна відзнака, присуджується за видатні наукові дослідження, винаходи або крупний внесок в культуру чи розвиток суспільства




10 грудня 2013 року світова спільнота визначатиме найдостойніших інтелектуалів врученням Нобелівської премії. Золоту медаль із зображенням Альфреда Нобеля та чек на величезну суму шведських крон громадська думка поціновує не стільки за їхнім номіналом, скільки за якістю символу визнання видатних заслуг лауреата.


Нобелівська премія, без сумніву, найпрестижніша премія в сучасному світі. Тому й інтерес до неї великий і постійний. Як стають лауреатами Нобелівської премії? Хто засновник цієї нагороди? Від кого залежить висунення претендентів на її здобуття? За які заслуги надають лауреатське звання? Отож, перегорнемо сторінки літопису Нобелівської нагороди.

Міжнародна Нобелівська премія названа так за ім’ям її засновника, шведського інженера-хіміка Альфреда Нобеля і присуджується Шведською академією щорічно, починаючи з 1901 року, напередодні 21 жовтня – дня народження А. Нобеля.

Цю найвідомішу й найпрестижнішу міжнародну відзнаку присуджують за унікальні дослідження, революційні відкриття та винаходи в галузі фізики, хімії, економіки, медицини й фізіології, а також за вагомий внесок у культуру і справу миру.

Традиційно уже понад 110 років, у Стокгольмі та Осло 10 грудня відбуваються урочистості церемонії нагородження лауреатів Нобелівської премії. Подія привертає неабияку увагу не лише науковців, а й широкого загалу, бо йдеться про здобутки вчених і фахівців, що стали результатом багаторічного творчого пошуку й звитяжної праці та дістали беззаперечне визнання світової наукової спільноти.

Це грошова премія, що вручається видатним ученим, літераторам і лідерам. Нобелівська премія являє собою золоту медаль, диплом і чек на саму премію. Визначають кандидатів на премію кілька інстанцій: Королівська академія наук у Стокгольмі з фізики, хімії, Центральний банк Швеції з економіки, Королівський медико-хірургічний інститут у Стокгольмі з фізіології або медицини та Шведська академія в Стокгольмі з літератури. Всі Нобелівські премії, окрім премії світу, можуть присуджуватися тільки індивідуально і тільки один раз.

Вручення цих престижних нагород відбувається у святковій атмосфері. Уся церемонія, як стверджують очевидці, справляє велике враження. Спочатку король Швеції Карл ХVI Густав особисто поздоровляє кожного з лауреатів, на їхню честь звучать фанфари та оплески. Але то тільки прелюдія. Наступного дня, 11 грудня – банкет при свічках. Величезні столи приваблюють вишуканими стравами та добірним французьким шампанським. Тільки шампанське, кращі сорти! Так заповідав А. Нобель. Один із обов’язкових тостів супроводжуються мовчанням – на спомин про засновника нагороди. Наступного дня лауреати отримують грошову частину премії у Фонді Нобеля, що розташований на тихій стокгольмській вулиці Стурегатан,14.

Кажуть, що святкування у величезному Блакитному залі міської ратуші Стокгольма – єдиний випадок, коли простому смертному дозволяється сидіти в присутності короля. І добивається він цього не силою і не владою грошей, а талантом. За церемонією вручення, завдяки телебаченню, спостерігає увесь світ.

Лауреат Нобелівської премії повинен протягом 6 місяців після вручення йому Нобелівської премії виступити із популярною лекцією по темі своєї роботи, як правило в Стокгольмі або Осло.

Нагородженні автори дали людству твори високої художньої цінності. Вони входять до скарбниці вселюдської культури. Початковий розмір премії був 150 тис. крон, або 42 тис. доларів, тепер понад 905 тис доларів.

Літературні премії – один із видів визнання і заохочення за всю творчість загалом, за окремі книги, збірки за певний період творчості письменника, за активну громадську діяльність по вихованню читачів на ідеалах миру, прогресу, дружби народів, за розробку окремих тем, проблем і за переклади.

Премії з літератури присуджувались з 1901 р. по 2012 р. 106 разів. Їх одержали 110 письменників багатьох національностей з чотирьох континентів. Не присуджувалась вона у 1914, 1918, 1940, 1943 роках.

Серед представників Росії і колишнього СРСР були удостоєні премії Нобеля: І. Бунін, Б. Пастернак, М. Шолохов, О. Солженіцин, Й. Бродський.

Серед українських письменників висувались на Нобелівську премію І. Франко, В. Винниченко, П. Тичина, М. Бажан, У. Самчук, В. Стус, Л. Костенко.

І. Франко і В. Стус не дожили до розгляду їхніх справ, П. Тичина і М. Бажан відмовились брати участь у конкурсі. П. Тичина (двічі) – через політичні мотиви (боявся повторити долю П. Пастернака). М. Бажан відмовився через скромність і незнання його творчості за кордоном. Так Україна і залишилась без Нобелівських премій. І головне – через політичні мотиви.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет