Уроків з української літератури у 8 класі. Тема. Творчість Івана Малковича



Дата23.07.2016
өлшемі85.46 Kb.
#216823
түріУрок
Методичні розробки

уроків з української літератури

у 8 класі.
Тема. Творчість Івана Малковича

Чернець Наталія Вікторівна, учитель української мови і літератури ІІ категорії загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів №2 м. Червонозаводського Лохвицького району, Полтавської області

2008 рік

Урок 1.
Тема. Іван Малкович. «Із янголом на плечі». Глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина.
Мета. Ознайомити школярів з Іваном Малковичем ― видатним митцем слова, поглиблювати навички аналізу ліричного твору, розвивати навички виразного усвідомленого читання віршів, висловлення власних роздумів, навіяних прочитаним; виховувати усвідомлення того, що моральні якості ― стрижень гуманізму.
Обладнання. Текст, репродукція картини В. Котарбинського «Ангел із лілією», таблиця, портрет І. Малковича, міні – виставка поетичних збірок митця.
Епіграф. Хай кожен у цім світі спасеться.
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності.


  1. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку (обмін побажаннями).




  1. Актуалізація суб’єктного досвіду.

    • «Незакінчене речення»:

Читаючи поезію, я...”
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Заслуховування учнівських повідомлень про Івана Малковича, світ його захоплень. (Випереджувальні завдання).




  1. Створення психологічного портрета поета (на основі повідомлень та матеріалу підручника).

  • «Гронування»:

Іван Малкович як особистість ― це...


? ?


(поет) (знавець

музики)

? ІВАН ?



(громадянин) (перекладач)

МАЛКОВИЧ

?

(видавець)



  1. Слово вчителя.

Про письменника ми довідуємося не лише з біографічних матеріалів, а й із його творів.

Визнання прийшло до Івана Малковича у дев’ятнадцятирічному віці. Його було названо кращим поетом на семінарі молодих українських авторів. 1986 року

І. Малковича прийнято до Спілки письменників України, де тоді він був

наймолодшим. Його збірки ― «Білий камінь», «Ключ», «Із янголом на плечі». Яким же постає Іван Малкович у своїх віршах?




  1. Робота із змістом поезії «Із янголом на плечі»

    1. Виразне читання вірша вчителем чи заздалегідь підготовленим учнем.

    2. З'ясування емоційного враження учнів від твору («Що ви відчули, слухаючи поезію?»)

    3. Визначення теми і основної думки вірша.

«Незакінчене речення»:

«Думаю, що поезія про... Нею Іван Малкович хотів сказати...».

Тема вірша: зображення ліричного героя, якого янгол на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості.

Основна думка: кожна людина повинна втримати свого янгола – охоронця на плечі.

    1. «Повільне читання» вірша.

Учні під керівництвом учителя вчаться знаходити у творі приховані запитання, ставити власні і, відповідаючи на них, складати зв’язну розповідь – аналіз.

Краєм світу, уночі,

при господній при свічі

хтось бреде собі самотньо

із янголом на плечі.


  1. Самотній подорожній бреде краєм світу, уночі.

    • Як ви розумієте цей рядок? (Це шляхи життя без мети, навпомацки)

  2. Путь подорожнього освітлює Господня свіча.

    • З якою метою?

Йде в ніде, в невороття,

йде лелійно, як дитя,

і жене його у спину

сірий маятник життя,

щоб не вештав уночі

при Господній при свічі,

щоб по світі не тинявся

із янголом на плечі.



    • Яким є життя ліричного героя? (Сірим і одноманітним, бо без мети. Хоча він намагається змінитися).

Віє вітер вировий,

виє Ірод моровий,

маятник все дужче бухка,

стогне янгол ледь живий.



    • Які перешкоди постають на шляху героя?

    • З якою метою автор використав біблійний образ Ірода? (Ірод ― символ зла).

    • Що вбиває янгола?

А він йде і йде, хоча

вже не дихає свіча.

лиш вуста дрижать гарячі:

янголе, не впадь з плеча.



    • Що допомагає подорожньому продовжувати пошук свого шляху в житті, не зупинятися перед перешкодами? (Янгол ще залишається на його плечі, отже, ліричний герой не розгубив свої позитивні якості: порядність, чесність, справедливість, які скеровують його шлях).




  1. Визначення художніх засобів поезії. Робота в групах.

Порівняння: «йде лелійно, як дитя».

Епітети: «вуста гарячі», «вітер вировий», «сірий маятник життя», «Ірод мировий».

Метафори: «виє Ірод», «маятник бухка», «вуста дрижать», «не дихає свіча».

Образ – символ: янгол.


  1. «Коло думок».

  • Чому Іван Малкович визначив жанр свого твору як старосвітська балада?




  1. Повторення відомостей з теорії літератури. Балада

  1. Робота з картиною.

  • Розгляньте картину В. Котарбинського «Ангел із лілією».

    • Яким змальовано ангела?

    • Чому живописець зображує ангела саме із лілією? (Лілія ― символ чистоти)

    • Який настрій викликає цей твір живопису?

    • Яким би ви намалювали янгола? (Усне малювання)


ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

      1. Коментування епіграфу уроку.




      1. «Незакінчене речення»: «Сьогодні на уроці я відчув...., зрозумів..., усвідомив...»


V. Домашнє завдання

Обов’язкове.

Опрацювати матеріал підручника про Івана Малковича )»читання з позначками»). Вивчити поезію «Із янголом на плечі» напам'ять. Підготувати виразне читання поезій «Напучування сільського вчителя», «Музика, що пішла».



За бажанням.

  1. Оформити на окремих картках висловлювання видатних людей про слово, в якому живе музика, як епіграф до наступного уроку.

  1. Яким ви бачите власного янгола? Зобразіть його на малюнку.

Урок 2.


Тема. Іван Малкович. Поезії «Свічечка букви „J”», «Музика, що пішла».
Мета. Ознайомити учнів із поезіями Івана Малковича, навчати виразно і усвідомлено читати його вірші, аналізувати їх, висловлювати власні думки щодо прочитаного або почутого, розвивати творчу уяву; виховувати любов до слова, мистецтва.
Обладнання. Тести, картки із завданнями у групах, аудіозаписи музичних творів А. Вівальді, П. Чайковського, підготовлені учнями картки з епіграфами до теми.
Хід уроку.

І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Опитування учнів поезії І. Малковича «Із янголом на плечі» напам'ять.

  2. Огляд учнівських ілюстрацій із зображенням янгола з коментарем.

  3. Літературний диктант.

  1. Батьківщина Івана Малковича ― ... (Івано–Франківщина)

  2. Клас, який закінчив у музичному училищі... (клас скрипки).

  3. Вищу освіту здобув... (Київський університет ім. Т.Г. Шевченка, факультет філології)

  4. Схвальну рецензію на першу збірку отримав від... (Ліни Костенко).

  5. Кращим поетом на семінарі молодих українських авторів було названо у ... років (19).

  6. Назвіть збірки поета («Білий камінь», «Ключ», «Із янголом на плечі»)

  7. Назва власного видавництва (А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)

  8. Письменники, твори яких видавав Малкович (Т. Шевченко, Леся Українка, Б.-І. Антонич).

  9. Із яких мов перекладав Іван Малкович? (Польська, англійська, російська).

  10. Сформулюйте питання до письменника.

Примітка: за кожну правильну відповідь на питання 1–9 ― 1 бал; за питання 10 ― 2 бали.
ІІІ. Забезпечення емоційної готовності до сприйняття нового матеріалу.

  • Звучить музика Петра Чайковського. Учні передають викликані нею почуття; прикріплюють на дошці підготовлені вдома як епіграф до теми висловлювання про слово, у якому живе музика.

    • А як співає слово, як співа!

У солов’їні переходить трелі.

У хороводі музики слова ―

Візитка української оселі.

М. Ясакова.


    • Що є музичніше в світі від річки,

Що я кохаю з дитинства?

Що яскравіше від полум’я свічки? ―

Мова моя українська!

Г. Шмицький.


    • Мова мальвами міниться,

Маками майорить,

Маг майстерно малює – мріється ―

Милу мелодії мить.

Ярослава Шекера.


    • Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня, линеш, рідне слово.

Дмитро Білоус.


Така висота.

В них спів колискової, пісня любові,

Людська доброта.

Василь Гай.
ІV. Оголошення теми та мети уроку.


  • Колективний вибір епіграфа із запропонованих учнями висловлювань.


V. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Ідейно-художній аналіз поезій. Робота в групах.



  • Учні отримують завдання на картках. Готуючись до звіту, члени груп використовують відповідні статті підручника, ілюстративний матеріал. Завдання для груп обираються відповідно до ролей:

    1. «доповідачі» готують загальний виступ за планом;

    2. «дослідники» називають художні деталі;

    3. «ілюстратори» відповідними цитатами ілюструють відповідь доповідача.

І група. Ідейно - художній аналіз поезії « Напучування сільського вчителя»

ІІ група. Ідейно – художній аналіз поезії «Музика, що пішла».

Аналіз творів проводиться за такими пунктами (на картках):



  1. Виразно прочитайте поезію.

  2. Спробуйте передати відчуття , що пережив поет у мить написання поезії.

  3. Визначне тему та провідну ідею твору.

  4. Образи. Символи, їхнє значення.

  5. Мовні засоби художньої виразності (епітети, метафори, порівняння, повтори, анафора, персоніфікація, гіпербола). Їх роль у художньому творі.

  6. У якій формі написаний твір?

  7. Враження від поезії.

ІІІ група. Написати твір – мініатюру «Мій знайомий ― ліричний герой Івана Малковича».

    1. Звіт груп.




  1. Творче завдання. Доберіть до будь-якої букви алфавіту характеристику, подібну тій, що у творі з літерами „ї ”, „є”.




  1. Розв’язання проблемних питань.

      • Наскільки, на вашу думку, для поета важливим є відчуття музики,

ритму?

      • Яким постає І. Малкович у своїх поезіях?




  1. Сенкан до характеристики творчої особистості Івана Малковича.

Іван Малкович

натхненний, небайдужий

пише, перекладає, видає

Його поезія лікує серця

Людина.
VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап.


  1. Визначте рівень засвоєння навчального матеріалу «Індикатор засвоєння матеріалу». Заповнити таблички «Чи справдилися ваші очікування від вивченої теми».

Добре засвоїв (-ла)

Маю сумніви

Хочу дізнатися більше












  1. Висловіть подяку, побажання своїм однокласникам.


VІІ. Домашнє завдання.

Обов’язкове.

Підготуватися до контрольної роботи з теми: «Світ української поезії» за тестовими питаннями підручника.



За бажанням.

Створити «кольоровий портрет» поезії І. Малковича.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет