Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни



Дата05.07.2016
өлшемі26.1 Kb.
#180075
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ

ПРЕДСТАВИТЕЛИ,


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН НИКОЛОВ,
Дворецът в Балчик става собственост на българската държава през 1948 г., като целта е да се създаде място и отдих и творчество за хората на изкуството, културата и науката в България.
През 2000 г. с Постановление на Министерски съвет е създаден Архитектурно-парков комплекс „Двореца” към министъра на културата, а през 2004 г., отново с Постановление на Министерски съвет, е преобразуван в Държавен културен институт.
През 2002 г. Архитектурно-парковият комплекс в Балчик е обявен за „паметник на културата от национално значение”, което означава че управлението му следва да се осъществява в съответствие със Закона за културното наследство.
С Решение на Министерски съвет от месец май 2010 г. имотът е предоставен за безвъзмездно управление на Министерство на културата за нуждите на държавен културен институт - Културен център „Двореца”-Балчик. Това решение е обжалвано от Софийски университет, но жалбата е отхвърлена от Върховния административен съд и Решението на МС е потвърдено.
След протести от страна на Софийски университет по повод влязлото в сила съдебно решение Министерският съвет реши да предостави имота за съвместно управление на Министерство на културата и Софийски университет. Университетът получава права на управление на имота, а на Министерство на културата беше предоставен за управление сградният фонд.
В продължение на 10 години Министерството на културата прави огромни инвестиции за възстановяване и поддържане на комплекса. Приходите се разпределяха по равно, а разходите бяха почти изцяло за сметка на Министерство на културата.
В последните 10 години споровете между Министерство на културата и Софийски университет не стихват, възникналите проблеми не са преодолени. Министерство на културата е сезирано многократно с докладни за извършени нарушения от страна на Софийски университет от Директора на Двореца. Министерството отправяше покани до Софийски университет за организиране на среща с представители на Министерство на културата и представители на Университета, на която да се обсъдят възникналите проблеми и тяхното преодоляване. Вместо съдействие и конструктивен диалог, претенциите на Софийски университет стават все по-големи, отправят се неоснователни обвинения към Министерство на културата.
Във връзка с поставения от Вас въпрос за възможността на гражданите на Балчик за безплатен достъп до архитектурно - парковия комплекс „Двореца”- Балчик, изразявам категорична позиция, че жителите на гр. Балчик не следва да заплащат такса за вход. До този момент практиката винаги е била такава и това е предвидено в предложения от Министерството на културата на Софийския университет проект на споразумение.
Относно предоставянето на управление на Двореца – Балчик на община Балчик – такова решение е единствено в правомощията и компетенциите на Министерския съвет на Република България.
СЛЕД РЕПЛИКАТА:

За Министерството на културата винаги основната логика е била, че този Дворец трябва да привлича туристи в Балчик и въпреки всичко, заради студентите искаме да се утвърди като европейски център на духовността, който привлича млади хора, които да представят своето творчество – концерти, изложби, балет и т.н. Ще дам за пример град Каварна, който успя да се превърне в значима туристическа дестинация. Държа да подчертая, че Министерство на културата е добър стопанин, влагаме сериозни средства в поддръжката на комплекса и се надявам, че този прекрасен паметник ще бъде център на духовността в Европа, който ще привлича все повече туристи.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет