В. Новинар 3 В. Новинар 3



бет1/12
Дата12.07.2016
өлшемі1.22 Mb.
#194868
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
13 юни 2012 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Новинар 3

В. Новинар 3

В. Новинар 3

В. Новинар 4

В. Новинар 4

В. Новинар 7

В. Новинар 7

В. Стандарт 7

В. Стандарт 9

В. Стандарт 9

В. Стандарт 9

В. Стандарт 10

В. Стандарт 10

В. Стандарт 11

В. Стандарт 11

В. Дума 13

В. Дума 14

В. Дума 14

В. Дума 15

В. Дума 15

В. Дума 16

В. Дума 16

В.Дума 17

В. 24 часа 21

В. 24 часа 22

В. 24 часа 25

В. 24 часа 26

В. 24 часа 26

В. 24 часа 26

В. 24 часа 27

В. 24 часа 27

В. 24 часа 28

В. 24 часа 28

В. 24 часа 29

В. 24 часа 29

В. 24 часа 29

В. 24 часа 32

В. 24 часа 33

В. Преса 36

В. Преса 38

В. Преса 39

В. Преса 39

В. Преса 39

В. Преса 39

В. Преса 40

В. Преса 40

В. Преса 42

В. Преса 43

В. Преса 44

В. Преса 44

В. Преса 44

В. Сега 49

В. Сега 51

В. Сега 51

В. Сега 51

В. Сега 52

В. Сега 53

В. Сега 53

В. Сега 54

В. Сега 55

В. Телеграф 57

В. Телеграф 57

В. Телеграф 58

В. Телеграф 58

В. Телеграф 59

В. Телеграф 59

В. Монитор 60

В. Монитор 60

В. Монитор 61

В. Монитор 61

В. Монитор 62

В. Монитор 62

В. Монитор 63

В. Монитор 64

В. Монитор 64

В. Труд 64

В. Труд 65

В. Труд 65

В. Труд 66

В. Труд 67

В. Труд 67

В. Труд 67

В. Труд 68

В. Труд 69

В. Труд 69

В. Труд 69

В. Труд 71

В. Труд 72

В. Труд 73

В. Труд 73

В. Труд 74

В. Труд 75

В. Труд 76

В. Труд 77

В. Труд 79

В. Капитал Daily 80

В. Капитал Daily 80

В. Капитал Daily 80

В. Капитал Daily 80

В. Капитал Daily 81

В. Капитал Daily 82

В. Капитал Daily 83

В. Капитал Daily 84

В. Капитал Daily 85

В. Капитал Daily 86

В. Капитал Daily 86

В. Капитал Daily 88

В. Земя 90

В. Земя 90

В. Земя 92

В. Класа 92




13.06.2012 г., с. 3
Борисов: В България идват истински инвеститори
BMW произвежда в Мусачево
"В България вече идват истински инвеститори. Само до края на годината очакваме производство за около 30 милиона евро да излезе от заводите в елинпелинското село Мусачево". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на откриването на филиала на южноафриканската компания ALC, която изработва луксозни интериорни елементи от кожа за автомобилната индустрия. Инвестицията в производството в с. Мусачево възлиза на 4 милиона евро, като се очаква разкриването на 500 работни места.

„Не кой да е, а десетата икономика в света и BMW са дошли да си правят много важни части от автомобилите в България. Голяма част от стъклата за коли в Европа се произвеждат у нас, носачите се произвеждат в Русе”, подчерта Борисов. Той коментира и инвестициите във ветро-соларни паркове през последните години. Според него, ако държавата е приела изграждането на всички подобни източници на енергия, ще имаме четири пъти повече енергия, отколкото ни трябва.




13.06.2012 г., с. 4
Изгониха наематели във Враца
148 наематели на общински жилища във Враца са били изритани от домовете си. Болшинството от тях не са плащали наемите си редовно, а 30 души не ползват жилищата по предназначение. Община Враца е предприела две процедури срещу наследници на починали наематели, както и 18 процедури срещу наематели, които не отговарят на условията за настаняване в общинско жилище. Задълженията за наеми на жилищата са в размер на 183 000 лв., а към ВиК - 254 000 лв.


13.06.2012 г., с. 4
Фирмите с планове да наемат още слжители
Близо една пета от работодателите смятат да наемат служители през втората половина на годината. Това стана ясно от обзорно изследване на "Менпауър" за заетостта, в което са анкетирани 751 работодатели.

Собствениците или мениджъри на фирми имат оптимистични очаквания за третото тримесечие на годината. Очаквано наемането на временни служители за летния сезон е сред плановете на работодателите. Традиционно по морето ще бъдат наети служители за работа в ресторантите, хотелите, строителството. Търсят се и кадри в секторите финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти.

Въпреки оптимистичните планове на работодателите не се очаква свободните работни места да бъдат заети веднага. В много случаи позициите ще останат "отворени", докато не се намери подходящият служител, тъй като липсата на квалифицирани кадри продължава да бъде предизвикателство, коментират от "Менпауър".


13.06.2012 г., с. 5
Чакат експертизата за другите издирвани, готвят ден на траур в Стралджа
ДНК анализ доказа смъртта на единия работник от Петолъчката
Сапьори още намират невзривени боеприпаси в 3-километровата зона
Единият от обявените за l загинали при взривовете ' край Петолъчката работници със сигурност е починал при експлозията. ДНК експертиза на биологичните останки, които бяха открити в края на миналата седмица, е доказала, че това са костите на Станимир Костов. Това съобщи окръжният прокурор на Ямбол Георги Ханджиев. В понеделник около кратера, който се образува след взрива, са открити други биологични находки, които също ще бъдат изпратени за анализ. Областният управител на Ямбол Димитър Иванов заяви, че търсенето на останки от другите двама работници - Николай Гочев и Енчо Кремаков, продължава.

„Имаме готовност след официалното обявяване на смъртта на тримата ни съграждани с решение на Общинския съвет да обявим траур, но не знам кога ще стане това", обясни кметът на Стралджа Митко Андонов.

Продължава разследването на причините за взрива. Екипи на Министерството на отбраната и на СДОТО към МВР разчистват 3-километровата зона за сигурност около мястото на взривовете. Всеки ден сапьорите намират и обезвреждат чрез контролирани експлозии на полигона „Ново село" по 15-20 невзривени боеприпаси. В същото време ямболският окръжен прокурор Георги Ханджиев заяви, че прокуратурата е готова да повдигне обвинение срещу собственика на „Берета трейдинг" Десислав Делев, ако бъдат събрани достатъчно доказателства за вината му за експлозията.

В същото време „Берета Трейдинг" ООД започна ремонта на пострадалите жилищни и обществени сгради в резултат на инцидента в базата „Стралджа Мараш". Фирмата пое ангажимента да сключи договор със строителна фирма, която да се заеме с ремонтните дейности на постройките. Така ще бъдат подменени прозорци, паднали врати и тавани и др. Фирмата се стреми максимално бързо да възстанови щетите и понесените загуби на хората.




13.06.2012 г., с. 6-7
Арх. Влади Калинов
Собствениците на жилища са отговорни за тях
Ако твърдиш, че нямаш пари за ремонт, значи имотът не ти е по джоба, продай го
Влади Калинов е роден в София през 1965 година. Той е завършил някогашния ВИАС и е архитект. От 2006 година е директор на общинската дирекция „Контрол по строителството”, като 4 години преди това е бил и началник на отдел в тази дирекция. Бил е също така главен архитект в Банкя, работил е и като проектант на свободна практика. Семеен е, има син.
- Арх.Калинов, защо частните стопани на имоти са безхаберни за тях и има-няма през няколко месеца се срутва я стена, я козирка и др.?

- Тъжно е, че чак когато се случат подобни инциденти, ни подтикват към размисли, изводи и поуки. От друга страна пък, би било добре, ако след тях успяваме да подобрим дейността си и поведението си във всяка област. Питате каква е причината. Според мен се корени в много дълго наслояваната апатия към всичко. Хората у нас са свикнали да очакват непрекъснато някой друг да се грижи да проблемите им – държавата, властта, общината да бъде там, където те не са, и т.н. Смятам, че многото амнистии, които са правени през изминалите години, са допринесли за формирането на този манталитет и нихилистично отношение. Имаше твърде много амнистии на незаконни строежи, узаконяваха ги безогледно и ето докъде се стигна. Всъщност и в момента собствениците на сградите смятат, че те могат да им носят само дивиденти. Убедени са, че имотите им са само сума пари, която е сложена някъде и трябва да им служи за гарантирано бъдеще. Но в никакъв случай не са склонни да дават пари за поддържането на това имущество.

- Какво регламентира Законът за устройство на територията по отношение на това?

- Че отговорността за състоянието на сградите е на техния собственик. Това е най-нормалната логика и тя се прилага навсякъде по света. Няма нормална държава, в която отговорността за някоя собственост се прехвърля другиму. Частната собственост е отговорност на частните лица, общинската – на общината, държавната – на държавата. Това е много лесно правило. Сега ние се опитваме да събудим хората и да им кажем: „Погледнете сградите, те пазят вас и тези около вас”.

- Много от произшествията се случват и поради незаконно извършвани ремонти, преобразования и преустройства. Какво трябва да знаят хората, когато ги правят?

- Важното, което трябва всеки от нас да знае, е, че не трябва да се пипа нищо в апартамента или къщата без становище на инженер-конструктор. Това се отнася даже и в случаите, когато се налага местене на преградни стени. Задължително е да се консултират с експерт за позволеното и непозволеното. Не е нормално всеки да ремонтира както си реши и му хрумне. Не бива да се постъпва така. По повод на земетресението, което се случи преди дни, видях безумен протокол от застраховател, който бе направил предписание за един имот. В него пишеше, че пукнатините трябвало да се замазват, напръскат с мазилка и т.н. Ако се направи по този описан начин, то това е в нарушение на всякакви правила, норми и закони. Не може пукнатини да се „замазват”! Има едни ръководства за подсилване на сгради и съоръжения и за възстановяване на такива последици. Сега ние ги размножаваме и ще ги предоставим на всички кметове по районите и на засегнатите от земетресението.

- Ваши колеги от доста време предупреждават, че е незаконно тераси и балкони да се остъкляват произволно, а законно ли е общи части по етажите да се ограждат с решетки?

- Не може и не бива да се прави нещо, което препятства ползването на общи части. Иначе сте права, че това е масово явление в големите жилищни блокове. Общите части трябва да бъдат ползвани от всички. Прегражденията им категорично са незаконни и опасни. При опасност от пожар, земетресение и т.н. такива ограждения са препятствия, които застрашават живота на хората. При земетръс има опасност тези решетки да блокират, да не се отворят и хората да не могат да се евакуират.

- Кой трябва да следи за подобни произволи, да наказва и санкционира виновните?

- Санкциите се определят от закона, а прилагането му би трябвало да се следи от общинската администрация. Процедурата е тежка, дълга и времеемка, но така е разписана в закона.

- Но хората твърдят, че слагат такива решетки заради своята сигурност?

- Сигурността може да се осигури по много други, по-интелигентни начини, отколкото с тези грозни и допотопни преграждения.

- А какво ще отговорите на онези собственици, които се оправдават, че нямат пари и затова не правят ремонти на старите къщи в центъра?

- Липсата на пари не може да се приеме даже като идея за неправенето на ремонти. Ако твърдиш, че нямаш пари за ремонт, значи имотът, който обитаваш, не е за теб, не ти е по джоба. И трябва да го продадеш и да си намериш такъв, какъвто ще можеш да поддържаш. Това е нормалното. Не е реално възрастни хора да обитават огромни апартаменти, да твърдят, че нямат пари за поддържането им и по тази причина те да рухват и премазват хора, не дай Бог!

- Колко стари и опасни сгради бутнахте досега?

- Миналата година бутнахме 37 стари и опасни постройки, а сега, през лятото, ще съборим още 12. И те се намират не само в центъра на столицата.

- Да, но не всички опасности по постройките са видими с просто око?

- За съжаление е така и точно такъв е случаят с козирката, която падна онзи ден.

- Техническите паспорти на сградите, които изисквате, ще помогнат ли и за решението на подобни проблеми?

- Ако имаме коректно направени технически паспорти, това ще означава, че сградата е обследвана сериозно и са направени предписания. Но изготвянето им се бави вероятно защото повечето хора не знаят за какво всъщност става дума. И защото ще струват някакви средства. Ако сградите нямат проектна документация, то паспортите ще струват повече пари. В закона ясно са регламентирани датите, до които трябва да са готови паспортите на различните видове сгради. Първият срок е до 2012 г. за обществените сгради - общински и държавни. Останалите са групирани до 2018 година поетапно. Ние сме готови с паспортизацията на 85% от общинския сграден фонд. Останалите скоро ще са направени.

- Строи ли се в столицата сега, по време на кризата?

- В момента се довършват големи инфраструктурни обекти. Но жилища се правят много малко и в момента може да се каже, че строителният бизнес е в колапс. Надявам се искрено обаче да се строи по-качествено. Защото пазарът е такъв, че никой няма да купи имат с ниско качество. Пък и смело мога да кажа, че контролът на качеството на строителството в София е на високо ниво.

- Можете ли да кажете какъв е процентът на незаконно строителство в столицата.

- В София няма незаконно строителство. Като се изключат, разбира се, остъклени тераси, прегради и въобще такива несериозни детайли.

- А въобще трябва ли да съществува амбиция да се премахват тези т. нар. подобрения и няма ли това да взриви гражданското недоволство в квартали като "Люлин", "Младост" и др., където масово са правени през минали години?

- С промяната на закона се постигна невъзможност да се узакони каквото и да е незаконно строителство. Това е прекрасно, защото всяко строителство струва пари. Обмисляме други варианти за остъклените тераси. Самият факт, че през годините е допуснато такова масово остъкляване, означава, че тогава контрол просто не е имало. Понеже сме проспали това време, то сега нямаме моралното право да скочим и да душим хората, задето са се възползвали. Беше мода, когато хората си купят апартамент, по-напред да остъклят терасите му. Когато обаче започне санирането на сградите, ще се преглежда всичко. И тогава ще се решават в движение проблемите. За да облекчим собствениците на панелни жилища, те ще могат да кандидатстват за дофинансиране с евросредства. Има такава възможност за осигуряване на 50 на сто от средствата за ремонта по европейски програми. Сега ние изготвяме типови проекти за саниране на панелни сгради. Така общината ще помогне на гражданите.

- Като човек, ангажиран със строителството, чувствате ли се горд от поздравите, които гилдията получи след земетресението?

- В първия момент бях приятно изненадан. След като разбрах истинската сила на труса, оставам леко скептичен. Доволен съм, че няма сериозни разрушения. Но и мисля, че трябва да работим много сериозно в превенция на строителството. Защото всъщност силата на труса за София беше доста ниска. Подвеждането идва от информацията за силата на труса - 5,8 по скалата на Рихтер. Но това не обяснява силата на бедствието, въздействието му върху сградите. Това е енергията в центъра на труса. А нас ни интересува отчетността по скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник. По нея се отчита осигуреността на постройките. И в този смисъл сградите в столицата трябва да са осигурени на 27% от земното ускорение. А трусът, който сега се случи по данни от БАН, беше 5%, в Перник бе 15 на сто и там има по-сериозни разрушения, и то предимно на сгради, които са работени без конструктивни проекти.


Снимка на три колони – без текст


13.06.2012 г., с. 9
ЧЕЗ подписа меморандум с общините в Благоевград
Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал подписа меморандум за дългосрочно сътрудничество с кметове и зам.-кметове от област Благоевград и представи инвестиционната програма за областта през 2012 г. Ръководителите на ЧЕЗ подчертаха, че от стъпването си на българския пазар в края на 2004 г. компанията е инвестирала близо 45 млн. лв. в електроразпределителната мрежа на област Благоевград, а през 2012 г. планира да вложи още 5,6 млн. лв. Основният обем от инвестициите ще бъде насочен към реконструкция и модернизация на кабели, изнасяне на електромерни табла на границата на собствеността. За изкупуване на електроенергийни съоръжения ще бъдат изразходвани 8,5 млн. лв.

Междувременно регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал, зам.-кметът на Благоевград Стоян Благоев и Стефан Апостолов направиха първа копка за реконструкцията на кабел 20 kV, част от разпределителната мрежа средно напрежение на Благоевград. Инвестицията е на стойност 18 000 лв.




13.06.2012 г., с. 9
Фирми „спестили” 80 милиона лева от данъци
Данъчните успяха да разкрият над 80 млн. лева, укрити от фирми в Североизточна България. Търговците на дребно са скатали 20 млн. лева от допълнителните данъчни и осигурителни задължения към бюджета до средата на май. Следващите по „спестовност" са фирмите в строителния сектор, които са укрили 10 млн. лева задължения към държавата. Производителите на зърно пък ощетили хазната с 9 млн. лева. 61 млн. лева са липсите от укрит ДДС, а невнесеният корпоративен данък възлиза на 11 млн. лева.


13.06.2012 г., с. 2-3
Оръжейници се борят за унищожаването на 4500 тона бомби
98 склада със закъснител
Паника в Сливен – втора фирма искала да реже снаряди
Седмица след взривовете край Сливен хора от цялата страна изпратиха писма до военното министерство с въпрос къде още има цъкащи бомби. От ведомството на Аню Ангелов съобщиха, че складовете са 98, но местата им се пазят в тайна от мерки за сигурност.

98 склада за бомби цъкат в страната. Половината от тях се намират до градовете. Повечето от тях се ползват от армията и вътрешното министерство. Само Сухопътни войски имат десет, но местоположението им се пази в строга тайна. Това разказаха пред "Стандарт" от източници от Министерството на отбраната. Освен силовите ведомства осем фирми са получили досега разрешения от отдел "Контрол на общоопасните средства" в МВР за съхраняване и утилизация на оръжия и боеприпаси. Само четири обаче са се възползвали от разрешенията си. Те държат 12 склада за утилизация.

Въпреки че официалните данни показват, че армията е натрупала 14 400 тона снаряди и мини за унищожаване, източници от отбраната разкриха, че тяхното количество е много по-малко. Става дума за близо 3-4 хил. тона. Затова в момента се преосмисля дали ще се пускат нови търгове, или боеприпасите ще се продават. Така наскоро вместо да плати да бъдат нарязани, армията направи изходна сделка със стотици мини, които продаде на компанията "Емко". Независимо че количествата излишни снаряди са драстично намалели, вчера тръгна слухът, че нова фирма се готви да реже снаряди край Сливен. Това накара целият град да настръхне. Частна фирма е наела бивш военен завод, който се намира само на 3 км от града под сините камъни. Според мълвата там ще има утилизация на боеприпаси по същия начин, както в складовете на Петолъчката. Заводът се намира непосредствено до летище "Бършена", само на 3 км от града по посока Ямбол. Ако нещо се случи там, половината град може да хвръкне и да има много жертви, твърдят бивши военни.

"Нямаме боеприпаси. В момента няма работници, нито производство на каквото и да е", заяви за "Стандарт" Венцислав Димитров, който се представи като шеф на охраната в бившия военен завод. Фирмата ни се казва "Ал гънс", обясни охранителят, който е бивш офицер от армията. Репортер на "Стандарт" обаче видя работници, които извършваха строителни дейности. Изцяло е подменена дограмата на административната сграда в бившия военен завод, който някога бе подчинен на Трявна. Част от бившия военен завод бяха и взривените складове на Петолъчката. Фактът, че през последния месец в завода се работи по административната сграда, показва, че предстои неговото пускане, категорични са служители от близка фирма. Според тях са зачестили и посещенията на софийски лимузини в района.

От МВР заявиха, че фирма "Ал гънс" е подала документи за производство и работа с взривни вещества до Главна дирекция "Охранителна полиция", но компанията няма издадено разрешително. "Предстои комисия, съставена от служители на 12 институции, да се произнесе. Още не са покрили никакви условия. В бившия военен завод в момента няма боеприпаси", увери Първолета Мандинска, говорител на МВР-Сливен. Едва след получаване на разрешително фирмата може да се яви на търгове в Министерството на отбраната, допълни тя. "Дойдоха при мен да съгласуват материалите за завода. Ходихме на място, огледахме. Има доста неща, които трябва да се направят. Аз не мога да забраня утилизацията, но на този етап отказах и дадох предписания за изпълнение", обясни пред "Стандарт" областният управител на Сливен Марин Кавръков.

Според него теренът на бившия завод е вече частна собственост. "Стандарт" научи, че в началото на 90-те години той е станал база на цигарена фирма. През 1994 г. българо-гръцка фирма за търговия с цигари е държала своята продукция в складовете на завода. Част от тях са под земята.



Панайот Ангарев

Георги Мангинов
Снимка на четири колони – Влизането на външни лица във военния завод край Сливен е строго забранено
Снимка на две колони – без текст
Снимка на три колони – Работници сменят дограмата на административната сграда на военния завод



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет