Вплив сауни на організм людини” загальні відомості про вплив лазні та сауни на організм людинижүктеу 82.43 Kb.
Дата21.07.2016
өлшемі82.43 Kb.
Вплив сауни

на організм людини”

1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ВПЛИВ ЛАЗНІ ТА САУНИ

НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ

Лазня і сауна з її пряним духом, цілющою парою, березовим чи дубовим віником віддавна користувалися заслуженою доброю славою, служили своєрідним засобом загартовування організму, природними ліками від різного роду захворювань.

Ах, як любили лазню і сауну наші прадіди і діди! У парильні на високій полиці до знемоги били вони себе віниками. Розпаривши, кидалися в сніг чи студену воду. Потім знову - у жар і пару. Відомий дослідник народних традицій, історик і письменник Н. І. Костомаров відзначав: “Для простого народу лазня і сауна були чудовою школою загартовування, нечутливості до спеки і морозу, яка завжди відрізняла слов’ян, дивуючи цим іноземців”.
2. З ЛЕГКОЮ ПАРОЮ ?

Оздоровчі властивості лазневої пари були відомі і багатьом іншим народам. Греки, за свідченням Аристотеля, перейняли цей звичай у народів Древнього Сходу. Історик Геродот згадує про те, що знаменитому полководцю Олександрові Македонському під час його походів по душі припали східні лазні і сауни.

Гіппократ і інші давньогрецькі лікарі призначали лазневі процедури при захворюваннях як терапевтичний засіб. Сократ стверджував: “Лазня і сауна очищає не тільки тіло, але і вся моя істота. Користалися лазня і саунами в ті часи й атлети Еллади. Кожна гімнасія - навчально-виховний заклад, у який приймалися 16-літні юнаки зі знатних рабовласницьких родин, - мала у своєму розпорядженні суху парильню, теплими і холодними ваннами, приміщеннями для масажу”.

Захоплення лазнями і саунами захопило і Древній Рим. Там споруджувалися терми - загальні лазні і сауни. Вони являли собою розкішні, значних розмірів будинки. При їх будівництві враховувалися передові досягнення в інженерній техніці, водопостачанні, опаленні, вентиляції. Терми, парильні, лазні і сауни мали зали для занять фізичними вправами, зборів, бібліотеки. Про це нагадують руїни знаменитих лазень - терми імператора Каракали в Римі.

Після розпаду Римської імперії католицьке духівництво наклало заборону на лазні і сауни, віднісши їх до закладів, що порушують нібито канони моральності. Та й сам культ тіла в ту пору розглядався як гріховний. Неуцтво, зрозуміло, привело до жалюгідних наслідків. Саме в ті часи мракобісся раз у раз спалахували епідемії чуми, холери, інших важких захворювань.

Відродженню хорошого звичаю паритися в країнах Європи у відомій мірі сприяли російські солдати. Супроводжуючи Петра I під час його перебування в Амстердамі і Парижі, вони привели в здивування голландців і французів тим, що після російської лазні і сауни, незважаючи на мороз, купалися в ріці. Про це розповідав журнал Син Батьківщини за 1819 р.: “У 1717 році, під час перебування Петра Великого в Парижі, наказав він зробити в одному будинку для гренадерів баню на березі Сени, у якій вони після жару купалися. Таке незвичайна для парижан і, на їх думку смертельна дія, що відбувалася, зробила багатолюдне збіговисько глядачів”.

Вони з подивом дивилися, як солдати, вибігаючи, розігріті лазневим паром, кидалися в ріку, плавали і пірнали. Королівський гофмейстер Вертон, який знаходився в прислугах імператора, бачачи сам це купання, Петрові Великому доповідав (не знаючи, що те робиться за наказом государя), щоб він солдатам заборонив купатися, бо всі перемруть. Петро, розсміявшись, відповідав: Не бійся, Вертон. Солдати від паризького повітря трохи ослабнули, так гартують себе російською лазнею. У нас буває це і зимою: звичка - друга натура.

Поважав парну лазню і сауну і сам цар. У романі А. Н. Толстого Петро Перший Меньшиков говорить: ... у Парижі, наприклад, паритися, так ще квасом - нічого цього не розуміють, і народ тому дрібний. І далі: ...Петро Олексійович, спустивши довгі ноги, сів на полку, нагнув голову, з кучерявого темного волосся його лив піт.

- Добре, - сказав він, - дуже добре. Так-то, комрат люб'язний... Без Петербурга як без лазні і сауни нам як тілу без душі.

На Русі лазня і сауна здавна використовувалася для боротьби з усякого роду недугами. У лазню і сауну йшли здорові, щоб не занедужати; туди вели хворих, щоб прогнати ломоту з кіст і вибити хворість. І зустрічаючи того, хто йшов з лазні і сауни знайомого, неодмінно вітали: З легким паром!

Добрий стародавній звичай переходив з покоління в покоління. Парилися й у спеціальних прибудовах - лазня і саунах, і прямо в грубці - у так званих лазня і саунах по-чорному. Примітний такий факт: однією з обов'язкових речей лазні і сауни в слов'янських племен були... березові віники.

За свідченням літописця, ченця Києво-Печерського монастиря Нестора, вже в Х столітті в Києві і Новгороді існувала безліч лазень, у яких користувалися віниками для хльостання по тілу й обливалися холодною водою чи купалися в ополонці. У “Повісті врємєнних лєт” приводяться захоплені слова іноземця, який побував на Русі: Дивне бачив я в слов'янській землі. Бачив лазні і сауни дерев'яні, і розпалять їх до червоного, і роздягнуться, і будучи голі... і піднімуть на себе лозини гнучкі і б'ють себе самі, ледь злізуть, обіллються водою студеною. І цим роблять обмивання собі, а не муку.

Примітний факт навів у своїх історичних дослідженнях письменник Н. М. Карамзін: Дмитро Самозванець ніколи не ходив у лазню і сауну: жителі московські зробили висновок з цього, що він не росіянин.

Іспанський лікар Санчес Антоніо Нуньєс Рібера, що прослужив чимало років у Росії при імператорському дворі, написав трактат про російську лазню і сауну. Називався він так: Про парні російські лазні і сауни, поскільки вони сприяють зміцненню, збереженню і відновленню здоров'я... Книга, видана в Москві в 1779 р. і ще раніше у Західній Європі, викликала великий інтерес. Лазні і сауни, подібні росіянином, стали будуватися у Франції, Німеччині, Англії, Швеції, Данії, Голландії й інших країнах.

За що ж російська лазня одержала таке визнання і широке поширення? На це досить точно відповів Санчес. Щире бажання моє, - писав він у трактаті, - простирається тільки до показання переваги бань російських перед колишніми в минолому в греків і римлян, і перед існуючими нині у вживанні в турків, як для збереження здоров'я, так і для лікування багатьох хвороб... Нарешті, відзначив автор стародавнього трактату, лазня і сауна російська, звичайно, заступає місце двох третин ліків, описаних у лікарській науці й у більшій частині аптекарських творів...
3. ПОМИВСЯ, ЯК ЗНОВУ НАРОДИВСЯ

Звернемося до часів не настільки далеких. Російський письменник В. А. Гіляровський у своїй книзі про вдачі і звичаї старої Москви “Москва і москвичі” прямо заявляє: Москва без лазень не Москва. Єдине місце, якого жоден москвич не минав, - це лазня і сауна. Причому, ...усі вони мали постійне населення, своє власне, що усвідомлювало себе дійсними москвичами. Цікавий і такий уривок із книги знаменитого побутописця старої Москви, у якому мова йде про Сандуновські сауни: У цих лазня і саунах побувала і грибоєдівська і пушкінська Москва, та, котра збиралася в салоні Зінаїди Волконської й в Англійському клубі.

Для слов’янської людини лазня і сауна, безумовно, були більше, ніж просто гігієнічний засіб. Вони давали відпочинок натрудженому тілу, знімали щиросердечну втому. Свідчення тому - народні приказки: Кістки розпарити - усе тіло поправити, Лазня хворобу з тіла жене, Помився, як знову народився, Лазня і сауна парить, лазня і сауна править, Лазня усе поправить, Котрий день паришся, той день не старишся.

Авторитет парної лазні і сауни досить високий і в наш час. Він нітрохи не упав навіть після того, як багато хто переселилися в сучасні упоряджені квартири, де до їхніх послуг і ванна, і душ. Цілющі властивості щедрої пари як і раніше притягають до себе величезне число прихильників.

Які ж цілющі властивості настільки популярного джерела здоров'я, радості, бадьорості духу?

Лазня і сауна, як уже відзначалося, - випробуваний гігієнічний засіб для підтримки чистоти тіла. Під час перебування в парильні, миття і масажу краще функціонують сальні і потові залози, підсилюються кровопостачання й обмінні процеси. Сама ж шкіра, що виконує захисну, видільну і терморегуляторну функції, очищається від жиру, поту, пилу, стає гладкої, еластичний. Показово, що при правильному користуванні парною лазнею людина втрачає до 2 кг маси тіла!

Одне з головних достоїнств щедрого жару полягає в тому, що він поліпшує, стимулює і тонізує діяльність всього організму, благотворно впливає на серцево-судинну і кістково-м'язову систему, поліпшує загальне самопочуття.

Установлено, наприклад, що в парній лазні і сауни в людини підсилюється кровотік. У крові під впливом лазневих процедур збільшується зміст гемоглобіну, число лейкоцитів, а також еритроцитів, що постачають органи киснем. Підвищується опірність організму, у тому числі хвороботворним мікробам.

Усі ці процеси вивчав у свій час російський фізіолог И. Р. Тарханів. Їм було встановлено, що в лазні і сауни завдяки припливу крові на периферію шкіра червоніє, маса тіла за рахунок утрати води зменшується, температура тіла тимчасово підвищується. Подібні зміни для здоров'я не небезпечні. Звичайно вже через годину діяльність серцево-судинної системи нормалізується. Інша реакція організму - активізація подиху. Воно стає частіше і глибше. Разом з тим установлено: газообмін у клітках і в крові різко знижується. Це вказує на те, що легені в лазні і сауни виконують головним чином терморегуляторну роль.

Чудо-пара позитивно впливає на кістково-м'язову систему. Винятково корисні лазневі процедури при розтяганні м'язів, болях у суглобах, радикуліті, невритах, міозиті, ішіасі і подібних їм захворюваннях.

В умовах парної лазні і сауни прискорюються процеси обміну і відновлення після фізичних навантажень. Через 2 млн. потових залоз з нашого тіла віддаляються шлаки - продукти розпаду, а з поверхні тіла - омертвілий верхній шар шкіри (эпидермис). Доброчинна дія лазня і сауна робить на бруньки й ендокринні залози.

Цілющий жар благотворно впливає на центральну і периферичну нервову систему, а виходить, і на психіку людини. Не випадково одне з фінських прислів'їв говорить: Гнів і ненависть згоряють у сауні.

Не можна, нарешті, не підкреслити ще одного важливого достоїнства лазні і сауни. Вона відмінно тренує терморегуляторний механізм - отже, підвищує стійкість організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища.

4. РОЗУМНА ОБЕРЕЖНІСТЬ

Парна лазня і сауна, як бачимо, має прекрасні цілющими і властивості, що гартують. Але добрий лазневий жар таїть і небезпека. І про це ви зобов'язані знати. Так, при дуже високих температурах, коли утруднений подих, при довгому перебуванні в парному приміщенні, а також при занадто різкому перепаді температур у роті і горлі з'являється сухість, шкіра випробує печіння. Це - перші тривожні симптоми. У діяльності життєво важливих систем організму, скажемо, серця, можуть відбутися небажані зміни. Допускати цього ні в якому разі не можна. Заповідь проста: лазня і сауна парить і править, тобто дає позитивний ефект лише в тому випадку, якщо при проведенні процедур строго дотримувати визначених гігієнічних вимог і правил.

Всім і кожному, навіть тому, хто зараховує себе до абсолютно здорових людей, настійно рекомендуємо побувати в лікаря і порадитися щодо припустимих лазневих навантажень. Особливо це відноситься до людей похилого віку.

Чи знаєте ви, що лазневі процедури протипоказані після великого фізичного навантаження, при сильному стомленні? Реакції організму на високу температуру в стомленої людини трохи змінені. Шкідливо також паритися пізно ввечері, безпосередньо перед сном, натще або навпаки - відразу після рясної їжі (у даному випадку необхідна перерва в 2-3 год). Украй небезпечний лазневий жар після вживання гарячливих напоїв. І зовсім ні до чого брати із собою в лазню і сауну горілку, вино, навіть пиво. Навіщо? Парна лазня і сауна сама по собі в достатній мері навантажує організм, а всякого роду перевантаження, тим більше подібної властивості, незмінно ведуть до серйозних ускладнень у діяльності життєво важливих органів. Алкоголь у лазні і сауни абсолютно неприпустимий! Він підвищує утворення тепла в організмі, а жаркі лазневі умови утрудняють тепловіддачу. Людині в нетверезому стані, отже, легко перегрітися, що у свою чергу може викликати серйозні порушення в діяльності серця, центральної нервової системи, приведе до непритомності, тепловому удару.Категорично забороняється відвідувати лазню і сауну хворим з підвищеною температурою тіла, що страждає гострими і деякими хронічними захворюваннями: туберкульозом легень, серцево-судинними захворюваннями, особливо атеросклерозом, онкологічними хворобами, нервовими розладами. Від лазневих процедур повинен утриматися і той, хто має захворювання з вираженими органічними і функціональними змінами різних внутрішніх органів, наприклад печінки, нирок.


©dereksiz.org 2016
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет