Здорова молодь – здорова нація (До Року спорту та здорового способу життя й євро-2012 в Україні ) євро-2012 Методико-бібліографічні поради



Дата17.06.2016
өлшемі425 Kb.
#142509



УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ

ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ








Здорова молодь –

здорова нація
(До Року спорту та

здорового способу життя й

ЄВРО-2012 в Україні ) ЄВРО-2012

Методико-бібліографічні

поради
Харків -2012

ББК 78.39+51.5 (4Укр)5+75.578

З-46


Здорова молодь здорова нація : (До Року спорту та здорового способу життя та Євро-2012 в Україні): метод.- бібліогр. поради /[уклад. Т.В. Смєкалова; ред.О.В. Молокова; ОКЗ «Харк. б-ка для юнацтва». – Х.,2012. – 28с.

Пропоновані методико-бібліографічні матеріали допоможуть бібліотекарям привернути увагу молодих користувачів до гострих проблем, що виникли у молодіжному середовищі; розвинути у юнаків негативне ставлення до шкідливих звичок, зокрема таких, як наркоманія,; викликати бажання виховувати здорові звички – займатися спортом, активно відпочивати; берегти власне здоров’я і здоров’я інших людей.

Укладач: Т.В.Смєкалова

Редактор: О.В.Молокова

Відповідальний за випуск М.В.Жарова



В Україні формування здорового способу життя молоді стало

"важливою"соціально-економічною та гуманітарною складовою державної політики Більшість молодих громадян стурбована умовами праці, нав­чання та відпочинку, власним матеріальним становищем, станом навко­лишнього середовища, доступністю та якістю медичного обслуговування. Проте стан роботи щодо формування здорового способу життя молоді залишається складним, а іноді - навіть загрозливим для національної безпеки України.

Значною мірою на стан здоров'я населення впливає екологічна ситуація в Україні: в країні майже не залишилося якісних поверхневих вод, забруднення природного середовища сприяє накопиченню відходів, забрудненню грунтів.

Негативно вплинули на здоров'я молоді наслідки світової економічної кризи. В контексті складних екологічних та соціально-економічних умов гострими стали проблеми бідності, безпритульності, безробіття, знижується контроль за якістю сільськогосподарської продукції, не на краще змінюється технологія її переробки, постає проблема забезпечення населення здоровим харчуванням.

Особливу тривогу викликає низький рівень залучення населення України до занять фізичною культурою і спортом. Так, лише кожен п’ятий хлопець чи дівчина шкільного віку та кожен десятий студент чи студентка мають достатній рівень рухової активності оздоровчої спрямованості, що є одним із найнижчих показників у Європі. 60 відсотків українських школярів не спроможні виконати вимоги загальноєвропейських тестів фізичної підготовленості «Єврофіт».
В навчальних закладах спостерігається недотримання фізіологічного нормування розумового та фізичного навантаження в процесі зростання і розвитку дитячого організму. Наші школярі мають на 40 відсотків більше загальноосвітнього навантаження порівняно з ровесниками з інших країн.
Це саме стосується і студентської молоді в Україні. У дитячому та молодіжному середовищі зростає популярність малорухомого способу життя (комп'ютери, електронні ігри, перегляд телепередач тощо). Все більше перева­жають пасивні форми дозвілля, ризикована поведінка та різні форми за­лежності: алкоголь, наркотики, тютюнопаління, лудоманія тощо.
Поширюється практика дошлюбних та позашлюбних статевих стосунків, що створює додаткові ризики поширення соціально небезпечних інфекційних хвороб.

Спостерігається тенденція до зростання захворюваності на ВІЛ-інфекцію, що охоплює все нові верстви населення, зокрема дітей та молодь, (офіційно зареєстровано 161 119 випадків ВІЛ-інфекції серед українських громадян). Показники щодо туберкульозу в Україні вищі за відповідні у розвинутих країнах у 10-12 разів.


За останні 10 років частка хворих на наркоманію серед неповнолітніх збільшилась у 6-8 разів.
В Україні палять 45,7 відсотка юнаків і 35,5 відсотка дівчат, вживають алкоголь 68 відсотків хлопців і 64 відсотки дівчат, 13,1 відсотка молоді вживає марихуану або гашиш.
Недотримання здорового способу життя у молодіжному середовищі негативно впливає на репродуктивне здоров'я. Як наслідок, виникають проб­леми демографічного розвитку та кризових проявів у функціонуванні ін­ституту сім'ї.
Кожна шоста дитина в Україні народжується з відхиленнями у здоров'ї, а за час навчання у загальноосвітніх навчальних закладах школярі втрачають щонайменше третину свого здоров'я: погіршуються зір, слух, осанка; зростає кількість випадків невротичних розладів, захворювання нирок, ор­ганів травлення, нервової та ендокринної системи.
Відхилення у стані здоров'я визначаються медиками майже у 90 відсотків студентів, серед яких більше половини мають незадовільний фізичний стан.

У зв’язку із загрозою здоров’ю української нації необхідні внесення змін щодо формування та реалізації державної соціальної, молодіжної політики, розробка і прийняття відповідних рішень.

Саме тому 2012 рік оголошено Президентом України Роком спорту та здорового способу життя. Пропоновані методико-бібліографічні матеріали допоможуть бібліотекарям привернути увагу молодих користувачів до гострих проблем, що виникли у молодіжному середовищі; розвинути у юнаків негативне ставлення до шкідливих звичок, зокрема таких, як наркоманія, викликати бажання виховувати здорові звички – займатися спортом, активно відпочивати; берегти власне здоров’я і здоров’я інших людей.

Популяризуючи літературу про здоровий спосіб життя радимо використати такі форми і методи роботи як місячники, декади здоров’я, дискусії, диспути, діалоги за темами: «Наркоманія: від хвилинного задоволення до трагедії життя», «Нікотин – своєрідний наркотик», «алкоголь і підліток», «СНІД – небезпечна хвороба», «Здорова людина – здорове суспільство», «Пияцтво – є вправлення у безумстві», «Вічні цінності життя», «Наркозалежність. Що це таке?», «Наркотики і закон», «Наркоманія – знак лиха», «Звинувачується Зелений Змій», «Дорога в безодню», «Бережіть здоров’я з молоду», «За здоровий спосіб життя», «Наркоманія – загроза людству».



«Зупинись, доки не пізно». Саме під таким девізом у рамках місячника здорового способу життя можна провести акцію, спрямовану на застереження молоді та підлітків від вживання наркотиків.

Бібліотека в рамках акції повинна проводити роз’яснювальну роботу серед батьків, підлітків, налагодити довірливі стосунки з представниками окремих груп підвищеного ризику, проводити індивідуальну роботу з підлітками. Протягом місяця вивчаються сім’ї , де є підлітки, що потребують особливої уваги, проводиться анкетування, тестування, спостереження.

З метою профілактики наркоманії, токсикоманії, алкоголізму, тютюнопаління пропонуємо організувати в бібліотеці книжкову виставку - роздум
«Щоб не терзало потім каяття, побережи своє життя».
Цитата до виставки:

''Подібно до того, як буває хвороба тіла,


буває також хвороба способу життя".

(Демокріт)




І розділ. «Навіщо тобі палити?»

ІІ розділ. «Перша чарка, друга... А далі?»

ІІІ розділ. « Безжалісний ворог юності – наркотик»

IV розділ. «СНІД - смертельна небезпека»

При недостатності матеріалу можна організувати виставку однієї статті.

Крім виставок потрібно влаштовувати тематичні полиці. Наприклад: "Шкідливі звички: міраж і дійсність", "Здоров'я або цигарка?", "Наркоманія - це плаха", "Вороги юності та краси","Велике зло та біда роду людського " та інші.

Проводячи із старшокласниками годину спілкування «Молодь на голці» бібліотекарю необхідно володіти статистичними даними регіону та розповісти про шкоду здоров'ю і небезпеку, яку несе вживання наркотиків. Так, наркотики – соціальне зло, яке веде до деградації особливості.

І цьому буде ствердження - перегляд документального фільму

"Крок у безодню", який може надати центр соціальних служб для молоді.

А його обговорення буде продовженням проведення диспуту на тему:


"Шкідливі звички: міраж і дійсність" з питань:
1. Чи підіймає Ваш авторитет серед ровесників уміння випити й закусити?

2. Як Ви гадаєте, чи можна вживання вина та тютюну назвати різноманітністю наркоманії?

3. На Ваш погляд, чи є справжні причини, які спонукають Ваших ровесників до вживання наркотиків?

4. Чому серед підлітків виникає потяг до шкідливих звичок (паління, пияцтво, наркоманія).Чи допоможе вирішити цю проблему змістовне дозвілля?


Зрозуміло, що тут перелічені далеко не всі питання, про які можна поговорити на диспуті. Знайомство з літературою, місцеві статистичні дані підкажуть бібліотекарю і інші аспекти обговорення. В підготовці та проведенні диспуту допоможе оформлена книжкова виставка – попередження «Зупинись: смертельно!»
«Зупинись: смертельно!»

(книжково-ілюстрована виставка-попередження)
І розділ. «Правда про наркотики»

Цитата: «Наркоманія – це хвороба. Вилікувати хворого

можна лише за умови його власного

бажання жити не із затьмареною головою,

а з можливістю без страху сприймати всі барви життя».

(І. Мороз)
ІІ розділ. «Алкоголь – підступний ворог людини».

Цитата: «Хто вино любить,

Той себе губить».

(прислів’я)
ІІІ розділ. «Паління чи здоров’я – обирайте самі».

Цитата: «Не пийте вина, не засмічуйте

серця тютюнцем – і ви проживете

стільки, скільки прожив Тиціан».

(І. Павлов)


ІV розділ. «Про СНІД на повен голос»

Цитата: «Наркоманія та СНІД – жах

нашого суспільства. Вдумайтесь!

Зробіть свій вибір!»
V розділ. «Хвороба з минулого»

Цитата: «У наш час щороку туберкульоз

вбиває майже три мільйони

людей. Молоді і дорослого населення

від цієї недуги помирає більше,

ніж від інших інфекційних захворювань»

(За даними ВООЗ)


Емоційний заряд серед старшокласників дасть і конкурс приказок і прислів’їв про шкідливі звички «Не в брову, а в зіницю»: «Пияцтво є вправлення у безумстві» (Піфагор); «П’яному море по коліна», а калюжа – по вуха» (народна приказка); «Хто вино любить, той себе погубить» (прислів’я); «Хочеш довго жити – кидай курити» (народна приказка) та інші.

До Всесвітнього дня боротьби з палінням радимо провести серед молоді акцію «Міняємо цукерку на цигарку».

При проведенні заходів, спрямованих на боротьбу зі шкідливими звичками серед молоді, необхідно запрошувати медичних працівників, які володіють професійними навичками і оперують статистичними даними, використовувати відеофільми, періодичні видання тощо.

Дні боротьби зі шкідливими звичками, які потрібно висвітлювати у роботі бібліотеки:



31 травня – Міжнародний день відмови від тютюнопаління

26 червня – Всесвітній день боротьби з наркоманією

18 листопада – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Сценарії масових заходів про шкідливі звички:
1. Березіня О.О. СНІД: знати, щоб жити: виховний захід //Позакласний час. – 2009. – №21-22. – С.71-73

2. Зубаніч М.Ф. СНІД! Не залишимось байдужими!: сценарій виховного заходу // Позакласний час. – 2008. – №11.– с.47-53

3.Кареліна Т. Ми за чисті легені!: тематична дискотека // Шкільний світ. – 2011. – №18. – с.13-15

4. Рожкова Г.І. Наркотичні речовини та шлях профілактики наркоманії: тренінги // Позакласний час. – 2010. – №11.– С.48-52

5. Семінович А. Один день із історії курця: сценарій вистави /А.Семінович, С. Ткачук //Безпека життєдіяльності. – 2010. – №4. – С.23-27

6. Татаріна Н.Г. Суд над сигаретой: сценарий воспитательного мероприятия //Позакласний час. – 2010. – №11. – С.53-55

7. Щербак Л.С. З горілкою дружити – життя своє занапастити: сценарій виховного заходу //Позакласний час. –2010. – №11.– С.44-47
Кожна людина – господар своєї долі творець здоров’я. Але більшість молоді легковажно становиться до безцінного дару природи, яким для кожного є здоров’я. «Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад», – таке загальне визначення ухвалила Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ).

До Всесвітнього дня здоров’я (7 квітня) радимо провести для молоді місячник здоров’я «Знай, любий друже, у цьому житті, чи бути здоровим вирішуєш ти!» Мета місячника – закріплення знань підлітків про те, що найбільше багатство людини – це її здоров’я; бажання виховувати у собі здорові звички – займатися спортом, активно відпочивати; розвивати негативне ставлення до шкідливих звичок.

В рамках місячника пропонуємо провести для молоді цикл заходів:

- диспут «Бути здоровим – стильно!»



Запитання:

  1. Чи знаєте ви, яка наука займа­ється формуванням, збереженням і зміцненням здоров'я? (Валеологія.)




  1. Чи згодні ви з тезою, що зберег­ти і зміцнити здоров'я можна, тільки знаючи свій організм? Які є причини, що призводять до хвороб, та засоби запобігання їм?




  1. Як ви вважаєте: здоров'я дається людині на все життя чи воно потребує турботи протягом усього життєвого шляху?




  1. Деякі люди вважають, що задля досягнення поставленої мети можна втратити здоров'я. Чи погоджуєтеся ви з такою думкою?

5. Справедливо вважають, що здоров’я – це не просто відсутність хвороб, це стан фізичного, психічного та соціального благополуччя. Чи згодні ви з цією тезою?


6. Існує думка, що задля досяг­нення успіхів у житті необхідно за­гартовувати свою волю, навчитися володіти собою. А що ви думаєте з цього приводу?

Наскільки емоційна рівновага є важливою для здоров'я людини?


7. Відомо, що здорові молоді люди — майбутнє нації.

Що потріб­но вам, майбутньому України, її ге­нофонду, для того, щоб дійсно бути здоровими?

8. Яке значення у зміцненні здоров'я належить здоровому способу життя?
9. Чи потрібне нам раціональне харчування?


  1. Що означає режим праці та відпочинку?




  1. Яка роль у зміцненні здоров'я людини належить гігієні?




  1. Гіподинамія — хвороба XX і ХХІ століть. Чи згодні ви з цією те­зою?




  1. Хто з вас має достатню силу волі, щоб робити ранкову гімнасти­ку; а хто займається аеробікою? З якою метою ви це робите?




  1. Хто з вас присвячує свій віль­ний час заняттям спортом?

Яким ви­дам спорту ви віддаєте перевагу?
15.Наскільки важливе загар­товування для зміцнення здоров'я людини?

16. Які шкідливі звички стали справжньою катастрофою для людства?





  • Урок-пізнання «Турбекульоз і молодь» за участю лікаря,

до заходу оформити книжкову виставку-попередження

«Нам загрожує туберкульоз».

  • Пізнавально-виховна година «Небезпечне харчування» за участю врача-дієтолога.

  • День сімейного відпочинку «Всією сім’єю – в бібліотеку».

  • Спортивні змагання для молоді «Спортивні перемоги, перемоги здоров’я».

Учасники місячника будуть мати нагоду поспілкуватись з представниками офіціальної та нетрадиційної медицини, одержати корисну інформацію, взяти участь у конкурсах і спортивних змаганнях.

До місячник здоров’я бажано оформити книжково-ілюстративну виставку-заклик «Здоров’я молоді – скарб України».



Цитата до виставки:

Здоров 'я — це ранок

Зі свіжим повітрям,

Це сонце, що гріє

Ласкаво й привітно.

Це хвилі Дніпра,

Що нам сили дають.

Бери це сміливо,

Мій друже, і в путь.
Здоров'я — це смак
Свіжих ягід дозрілих,
Це спорт, що дає нам
Наснагу і силу.

Це сон, що на крилах

Нам зорі несуть.

Усе це з собою

Узять, не забудь.

Та тільки на цьому шляху пам 'ятай:

Цурайся цигарки, від чарки тікай,

І знай, любий друже,

У цьому житті

Чи бути здоровим — вирішуєш ти!

(Василенко Н.В.)
І розділ. «10 кроків до здорового способу життя»

Цитата: «Людина майбутнього, сучасна,

стильна людина – це людина здорова.

Здоровий спосіб життя – це її вибір.

Ти молодий? Ти сучасний?

Тоді нас багато! Тоді ти – з нами!»


Щоб довше залишатися молодим


  • треба: не треба:

  • мало їсти; * переїдати;

  • частіше споживати рибу; * вживати алкоголь;

  • пити якнайбільше води; * курити;

  • займатися спортом; * сидіти вдома;

  • якомога більше ходити; * дивитися годинами телевізор;

  • дихати свіжим повітрям; * дутися на оточуючих;

  • достатньо спати; * похмуро одягатися;

  • більше сміятися; * втрачати почуття гумору;

  • любити життя. * економити почуття.

ІІ розділ «Обирай сам: тютюн, алкоголь, наркотики чи здоров’я».
Цитата: «Забудьте, покиньте звички погані.

Подумайте краще, що буде із вами».


ІІІ розділ: «Здоров’я і спорт поряд ідуть»
Цитата: «Якщо хочеш бути здоровим,

А не зовсім навпаки,

Йди сміливо і записуйсь

У спорт секції й гуртки.

Кращі стануть чемпіонами,

А здоровими – усі!»


З метою пропагування літератури зі здорового способу життя та спорту радимо оформити в бібліотеці конвалюти «Азбука краси і бадьорості», «Секрети народної медицини», «Лікувальний масаж», «Комп’ютер і здоров’я», «Здоров’я без ліків», «Секрети довголіття», в яких будуть міститися цікаві матеріали і поради.

Доречно до Дня здоров’я оформити бібліотечні спортивні афіші «Вісті зі спортивних сторінок»; провести бліц-опитування «Спорт у вашому житті»; «BOOKдайвінг» (книжкове занурення) – огляд книг та журналів про спорт, здоровий спосіб життя, здорове харчування;



виставку-презентацію журналу «Фізкультура і спорт»;

майстер-класи по фітнесу, аеробіці, брейк-дансу за участю спеціалістів;

спорт-час «Физкульт-ура!»;

круглий стіл «Бути здоровим – стильно!» та інше.
Сценарії про здоровий спосіб життя


  1. Бугайчук О. Кроки до здорового життя: урок здоров’я

// Шкільний світ. – 2011. – №8. – С.8-12

  1. Кириленко С.В. Уроки здоров’я: методичний посібник. – Х.: Скорпіон, 2004. – 88с.

  2. Човбан В. Збережи здоров’я на все життя: тренінг //Шкільний світ. – 2009. – №45 (спецвипуск). – С.18-20

  3. Човбан В. Здоров’я і спорт поряд ідуть: заняття-змагання

// Шкільний світ. – 2009. – №45 (спецвипуск). – С.23-24

  1. Човбан В. Практичні поради здорового способу життя

// Шкільний світ. – 2009. – №45 (спецвипуск). – С.38-40
Спорт – одне із найцікавіших захоплень, він є засобом вияву фізичної досконалості, мужності, краси. І футбол, як один з видів спорту, є найбільш улюбленим і цікавим для молоді.

2012 рік є знаковим для України, українського футболу і зокрема харківського, тому що Харків є одним з міст, в яких будуть проводитися матчі Європейського чемпіонату з футболу Євро-2012.

У Харкові та регіоні багато фанатів футболу, які шанують харківську футбольну команду «Металіст», цікавиться подіями у житті улюбленої команди, її надбання і перемогами, слідкують за футбольними матчами у світі. Тому напередодні Євро – 2012 буде доцільним в бібліотеках оформити конвалюти «Історія європейського чемпіонату з футболу», «Найкращі бомбардири чемпіонатів Європи», «Сторінки історії харківського футболу», «Фанам «Металіста» та інші, організувати для користувачів виставку-презентацію журналу «Футбол» і газети «Металлист – это мы», провести конкурс малюнків в форматі А-3 «Футбольне Євроліто».

До Євро-2012 радимо оформити книжково-предметну виставку «Гра на всі часи», яку оформити атрибутикою футбольних команд (флажки, емблеми, шарфи і т.д.).


«Гра на всі часи»

(книжково-предметна виставка до Євро-2012)
Цитата до виставки: «Якщо футбол

«по-справжньому» –

то це на все життя».

(О.Блохін, гол.тренер

збірної команди

України з футболу)


І розділ. М’яч не знає меж.

(історія футболу)


ІІ розділ. Згадаємо, як все розпочиналося.

(історія Європейського чемпіонату з футболу)



ІІІ розділ. Харків і Познань разом в новий футбольний рік.

( про міста-побратими, в яких проводяться матчі Євро-2012)



IV розділ. Команда, без якої нам не жити.

(про харківську футбольну команду «Металіст»)

Для молоді, яка захоплюється спортом і цікавиться футболом пропонуємо провести пізнавально-спортивну гру «Шкіряний м’яч».

В грі беруть участь дві команди. Заздалегідь командам дається домашнє завдання: підготувати візитку і девіз команди, оформити спортивну газету до Євро-2012. Відповіді команд оцінює журі. За кожну правильну відповідь команді дається 1бал, перемагає та команда, яка набере більше балів. Привітання і газети теж оцінюються журі (5 балів максимум), за них надаються додаткові бали до набраних балів команд.


І Вед. Дорогі друзі!

2012 рік є знаковим для України і всіх шанувальників футболу, тому що наша країна разом з Польщею приймає у себе чемпіонат Європи з футболу Євро-2012.

Ви – молоді! Ви – за здоровий спосіб життя! Ви – шанувальник футболу! Тоді сьогодні ця гра для вас. Приймайте участь,відповідайте на запитання, вигравайте спортивні змагання. Вперед! І хай перемагає сильніший!

Команди презентують привітання і газети. Журі оцінює їх і присуджує бали.


ІІ Вед. Коли ж виникла ідея проведення чемпіонату Європи з футболу? Хто був першозасновником УЄФА?
І Вед. Уперше ідею проведення турніру для європейських національних збірних висунув колишній генеральний секретар французької футбольної федерації Анрі Делоне на одній із нарад ФІФА. Але ідея не знайшла підтримки, оскільки було багато проблем із організації чемпіонатів світу.

Однак ідея Делоне знайшла чимало прибічників, найактивнішим серед яких був Отторіно Барассі— генеральний секретар, а пізніше й президент італійської федерації футболу. 1951 року Барассі запропонував ФІФА проект європейського чемпіонату, в основу якого було покладено кубковий принцип. Півфінали та фінали, як передбачав Барассі, мали відбуватися в одній країні. Але керівництво ФІФА не прийняло цей документ.


ІІ Вед. Переломний момент в історії створення чемпіонату Європи відбувся 27 травня 1952 року на зборах у Цюриху, де зустрілися Делоне, Барассі та генеральний секретар Бельгійського королівського футбольного союзу Жозе Краай. Вони обговорили питання створення Європейського футбольного союзу. За рік у Парижі на зборах 20 представників національних футбольних федерацій затвердили комітет із підготовки установчої конференції Європейського футбольного союзу. Конференція під головуванням Барассі відбулася 15 червня 1954 року в Базелі. У ній узяли участь представники 23 європейських країн. На цій нараді було ухвалено рішення про створення Європейського союзу футбольних асоціацій (УЕФА), було обрано його перший виконавчий комітет у складі: Иозеф Ґере, Джордж Ґрем, Анрі Делоне, Жозе Краай, Еббе Шварц, Ґустав Шебеш. Тиждень потому виконавчий комітет обрав першого президента УЄФА. Ним став голова данського футбольного союзу Еббе Шварц. Віце-президентом було

затверджено Йозефа Ґере, генеральним секретарем — Анрі Делоне.


І Вед. На зборах у жовтні 1954 р. в Копенгагені було вирішено почати підготовку до першого чемпіонату Європи. Але події розвивалися дуже повільно. І тільки на конгресі УЄФА в червні 1956 року, проведеному в Лісабоні, було затверджено склад комісії для розробки проекту, до неї ввійшли: П’єр Делоне, Ґустав Шебеш, Альфред Фрей, Агустин Пухоль, Константин Константарас і Лешек-Юліуш Рильські. Комісія обрала кубковий варіант турніру та розробила часовий план. Кваліфікаційні матчі слід було провести із серпня 1958 року до березня 1959 року, 1/8 фіналу— з квітня до жовтня 1959 року, 1/4 фіналу— з листопада 1959 року до травня 1960 року, а заключний фінальний турнір чотирьох найкращих команд організувати між 15 червня та 15 липня 1960 року в одній країні.
ІІ Вед. На засіданні виконкому УЄФА 27 березня 1957 року в Кельні було висунуто проект під назвою «Кубок Європейських чемпіонів». Після обговорення проекту президент УЄФА Еббе Шварц опублікував у першому офіційному бюлетені УЄФА свій схвальний відгук про проект.

6 червня 1958 року в залі «Клуб мандрівників» готелю Стокгольма «Форест» відбулося жеребкування першого кола Кубку європейських націй.


І Вед. Перший фінал відбувся в Парижі між СРСР і Югославією 1960 року. Перемогла збірна СРСР, забивши переможний м'яч у додатковий час. 1968 року було змінено назву турніру, Національний Європейський кубок став називатися Європейський чемпіонат із футболу УЄФА, а також було
змінено формат проведення відбіркового турніру. У 8 групах кожна команда грала з кожною двічі, збірні, що посіли перше місце, потрапляли до чвертьфіналу. Післяматчевих пенальті за нічийного результату тоді не було, й Італія змогла потрапити до фіналу завдяки жеребу.
1972 року за нічийного результату жереб замінили післяматчевими пенальті. І980 року УЄФА ввела новий формат чемпіонату. Тепер замість 4 збірних 8 команд брали участь у фінальній частині, уперше країна – господар отримувала місце у фінальній частині автоматично. Ці команди розбивалися на 2 групи, кожна збірна грала з кожною, після чого переможці групи потрапляли до фіналу.
ІІ Вед. 1984 року формат турніру було дещо змінено, тепер 2 найкращі збірні виходили з групи й потрапляли до півфіналів. Матч за третє місце було скасовано.

1992 року турнір відбувався під час політичної нестабільності в Європі. Збірну Югославії, що потрапила до фінальної частини чемпіонату, було знято з турніру перед самим початком через санкції проти цієї країни. Збірна Данії, замінивши Югославію, змогла виграти чемпіонат, перегравши у фіналі Німеччину 2:0. Команду СРСР, що перемогла у своїй відбірковій групі, замінила команда СНД.

На чемпіонаті 1996 року було введено новий формат турніру. Тепер 16 збірних розбивалися на 4 групи, команди, що посіли 1-і та 2-і місця, потрапляли до чвертьфіналу. Введено правило золотого голу.

2000 року вперше чемпіонат Європи приймали одразу 2 країни — Бельгія та Нідерланди.

2004 року замість «золотого голу» ввели правило «срібного голу».

2008 року правило срібного голу скасовано.


І вед. А зараз трохи статистики.

За усю історію 57 різних збірних брали участь у відбіркових змаганнях. Це усі нинішні країни-члени УЄФА (загалом 53 країни), а також СРСР, Чехословаччина, Югославія та НДР. Збірна СНД не брала участь у відбіркових змаганнях, вона почала відразу грати у фінальній частині чемпіонату 1992 року. У відбірковому турнірі до чемпіонату 2004 року Югославія почала кваліфікацію як Югославія, а закінчила як Сербія та Чорногорія.

18 збірних грали в півфіналі, 12 збірних доходили до фінального матчу, і 9 команд ставали чемпіонами.

Найтитулованіша збірна — Німеччина, вона вигравала чемпіонат тричі і ще тричі була фіналістом, на другому місці йде Іспанія, вона вигравала чемпіонат двічі й одного разу була фіналістом. Замикає трійку найкращих Франція, двічі вона ставала чемпіоном.

Три з дев'яти команд, що перемагали на чемпіонаті Європи, домагалися цього як господарі турніру. Збірні серед тих, що вигравали чемпіонат Європи, але не мали успіху на своїй рідній землі, — Німеччина та Нідерланди. Збірна Італії здобувала звання чемпіона лише на «домашньому» чемпіонаті Європи. Інші команди, що не ставали чемпіонами, нерідко домагалися на «домашніх» чемпіонатах своїх найкращих результатів в історії (Швеція 1992 — півфінал, Португалія 2004 — друге місце).
ІІ Вед. - За історію чемпіонату жодній збірній не вдалося захистити титул чемпіона (шанс був у СРСР 1964 й у ФРН 1976 року).


  • Збірні Іспанії, Італії та Франції свою першу перемогу на чемпіонаті здобули на «домашньому» чемпіонаті.

  • За усю історію 3 збірні мали звання чемпіона Європи та чемпіона світу (ФРН, Франції й Іспанії), і якщо збірній Франції звання європейських чемпіонів прийшло за 2 роки, то збірні ФРН й Іспанії ставали чемпіонами світу у званні чемпіонів Європи.

  • Майже усі збірні, що ставали чемпіонами, «провалювались»

наступного чемпіонату. Винятком ставали лише збірні СРСР 1964, ФРН 1976 та Нідерландів 1992 року.

  • Своєю поразкою у фіналі Євро-2008 збірна Німеччини за кількістю таких невдач наздогнала збірну СРСР (невдачі 1964, 1972 та 1988 року) та випередила збірну Югославії (невдачі 1960 та 1968 року).

І Вед. 18 квітня 2007 року УЄФА ухвалило рішення про проведення Євро 2012 у двох країнах. Прийматимуть європейський чемпіонат Польща й Україна.

Претендентами були також Хорватія/Угорщина й Італія.

28 травня 2010 року на виконкомі УЄФА було ухвалено рішення про проведення Євро 2016 у Франції.

2014 року буде обрано місце проведення Чемпіонату Європи 2020 року. У списку кандидатів фігурують спільні заявки Чехії та Словаччини; Шотландії, Ірландії та Вельсу; Грузії, Вірменії й Азербайджану; Болгарії та Румунії, а також одиночні заявки Росії та Туреччини.


ІІ Вед. Найкращими бомбардирами на чемпіонатах Європи з футболу були:

  • Мішель Платіні (Франція) – 9 м’ячів

  • Алан Ширер (Англія) – 7 м’ячів

6 м’ячів забили



  • Тьєррі Анрі (Франція)

  • Патрік Клюйверт (Нідерланди)

  • Руд ван Ністелрой (Нідерланди)

  • Нуну Гомеш (Португалія)

5 м’ячів забили



  • Мілан Барош (Чехія)

  • Зінедін Зідан (Франція)

  • Юрген Клінсманн (ФРН, Німеччина)

  • Марко ван Бастен (Нідерланди)

  • Саво Мілошевич (Югославія)

4 м’ячі забив



  • Давід Вілья (Іспанія)


І Вед. Зараз команди мають змогу відчути себе Мішелем Платіні або Аланом Ширером. Серед команд будуть проведені спортивні змагання.

  • Забити м’яч в «ворота» ( стул)

(всі учасники команд б’ють по черзі в «ворота». Влучення приносить команді 1 бал)

  • Пронести повітряну кульку –«м’яч» на голові без допомоги рук. (Ставляться по два стільця на відстані друг від друга. Завдання обвести «м’яч» ∞ навколо стільців. Перемагає команда, яка швидше виконує завдання).

Журі підводить підсумки конкурсу.
І Вед. А зараз на підсумок теми Євро-2012 проведемо для капітанів команд бліц-турнір.

Капітанам по черзі будуть задаватися питання. Перемагає той, хто дасть більше вірних відповідей. За кожну правильну відповідь капітану надається 1 бал.



Питання бліц – турніру

  1. Яку назву мав чемпіонат Європи з футболу спочатку?

(Кубок Європейських націй; в 1968р. назву змінили на Чемпіонат Європи з футболу)

  1. З якою періодичністю проводяться Європейські чемпіонати з футболу?

(1 раз на чотири роки під егідою УЄФА)

  1. В яких країнах буде проводитися Євро-2012?

(Україна та Польща)

  1. Коли почнеться Євро-2012?

(8 червня)

  1. Назвіть гасло Євро-2012?

(Гасло чемпіонату «Творимо історію разом» було презентовано разом з логотипом 14 грудня 2009р. в місті Києві)

  1. Кого зображено на талісмані Євро-2012?

(На талісмані Євро-2012 зображені два хлопці – Славек (Польща) і Славко (Україна). Талісман було презентовано 16 листопада 2010р. у Варшаві (Польща)).

  1. Назвіть міста Польщі , які будуть приймати Євро-2012?

(Гданськ, Вроцлав, Варшава, Познань)

  1. Назвіть міста України, які будуть приймати Євро-2012?

(Київ, Харків, Львів, Донецьк)

  1. Де відбудеться перший футбольний матч Євро-2012?

(Варшава, Польща)

  1. Де пройде фінальний матч Євро-2012?

(Київ, Україна)

  1. Скільки футбольних команд візьме участь в Євро-2012?

(16 команд)

  1. Скільки разів, крім Євро-2012, Європейські чемпіонати з футболу проводилися у двох країнах? Де і коли?

(Євро-2000:Бельгія і Нідерланди;

Євро-2008:Австрія і Швейцарія)


Журі підводить підсумки конкурсу і нагороджує переможців.


Звучить пісня «Вперед, «Металіст!»»

(автор і виконавець група «ТНМК»)




ІІ Вед. Друзі, ви почули пісню і зрозуміли,

що розмова піде про найстаріший з сучасних

харківських футбольних клубів – «Металіст».

Трохи історії:

Впродовж свого існування клуб «Металіст» мав декілька назв:

1925—1946: ХПЗ (Харківський паровозобудівний завод)

1946: «Трактор»

1946—1949: «Дзержинець»

1949—1966: «Авангард»

1967—дотепер: «Металіст»

В грудні 1925 р. при Харківському паровозобудівному заводі створили футбольну команду. В 30-х рр. центрами футбольного життя України були радянські Харків з Києвом та польський Львів. Харків'яни часто були основою для збірної УРСР, яка успішно грала товариські матчі з іншими республіками. Та й збірна Харкова була однією з найсильніших в Радянському Союзі. За збірну СРСР грали, наприклад, Костянтин Фомін, Іван Привалов та Микола Кротов. У вищій лізі виступали місцеві «Сільмаш» (у 1938 р.) і «Спартак» (двічі: 1938; 1941 — першість перервали через радянсько-німецьку війну)

З 1945 до 1955 року найкращим клубом міста був «Локомотив», який провів 4 сезони у вищій лізі (1949, 1950, 1953 (9 місце), 1954), який в 1956 році вибув з Чемпіонату СРСР, поступившись місцем команді «Авангард», яка отримала право представляти Харків на всесоюзній арені «Авангард» з 1956 року.

Повернутися на колишній високий рівень харківський футбол зумів лише у кінці 56-х рр. Тодішній «Авангард» зумів пробитися до вищої ліги чемпіонату Радянського Союзу в 1960 р. Наступного, 1961 року клуб добився найвищої позиції в історії виступів у вищій лізі — 6-ої. На своєму стадіоні харків'яни поступились лише двічі (у 15 матчах) і зуміли обіграти тбіліське «Динамо» і московське «Торпедо», відповідно, бронзового і срібного призерів тої першості. Лідерами колективу були Микола Уграїцький, Микола Масленников, Володимир Ожередов, Євген Панфілов, Володимир Онисько, Микола Корольов і Юрій Нестеров. Але після ще 2 сезонів команда повернулася до нижчих ліг. В 1966 р. головним тренером клубу став відомий у минулому нападник і капітан київського «Динамо» Віктор Каневський. Під його керівництвом (1967-1971) «Металіст» (нову назву клуб отримав у 1967 р.) тримався у першій десятці команд 1 ліги, але не зумів здобути підвищення у класі. В 1975 р. харків'яни, зайнявши 19-е м. серед 20 команд опустилися до 2 ліги.


І Вед. В 1977 р. команду почав тренувати Євген Лемешко. Саме з цим наставником пов’язані більшість досягнень «Металіста» у 80-х рр. Тоді ж у команду прийшов досвідчений 30-річний захисник «Карпат» Ростислав Поточняк, який згодом стане капітаном колективу. У 1978 році харків'яни виграють українську зону 2 ліги і виходять до першої. За три роки в 1 лізі (1979-1981) після 7-го і 3-го місць «Металіст» вийшов до найвищої ліги, вигравши у 1981 р. першу союзну лігу.

Сезон 1982 клуб завершив на 12 позиції, пропустивши лише 32 голи у 34 матчах (3-я найкраща оборона першості).

Наступного року «металісти» зайняли 11 місце, але головним успіхом був вихід до фіналу Кубка СРСР.

Нажаль, у фіналі 8 травня 1983р. в Москві перемогу здобув «Шахтар».

В 1983 році у складі харків'ян перші матчі провів нападник Юрій Тарасов, який прийшов з друголігового «Маяка» (Харків). 23-річний Тарасов відразу став головним бомбардиром, забивши першого ж сезону 7 м'ячів. У чемпіонаті-84 він забив 17 голів, встановивши рекорд клубу за кількістю забитих м'ячів в одній першості.

У 1988 році клуб знову вийшов до фіналу і цього разу його виграв — 2:0 проти «Торпедо» (Москва). Голи здобули Аджоєв і Баранов.

У 1989 р. «металісти» посіли найвище у вісімдесятих роках 7-е місце у вищій лізі. У 1991 році розіграно останній чемпіонат СРСР. Харків'яни посіли тоді 15-у позицію.

В еліті клуб був 14 сезонів. Найвищим місцем стало 6-е у 1961 році. Найбільше матчів у вищій лізі за «Металіст» зіграв Юрій Тарасов — 220. Він же став найкращим голеадором харків'ян у «вишці» — 61 забитий м'яч.


ІІ Вед. Клуб «Металіст» приймав участь і в іграх європейського турніру. Вперше «Металіст» здобув право грати у єврокубках після перемоги в Кубку Радянського Союзу 1988 року. У сезоні 1988/89 клуб стартував у КВК, де в 1/16 фіналу обіграв югославський «Борац», а в 1/8 поступився голландській «Роді».

Після здобуття «бронзи» чемпіонату України 2006/2007 «Металіст» потрапив до Кубка УЄФА на сезон 2007/2008, де в першому раунді поступився англійському «Евертону». І

Після повторного здобуття «бронзи» чемпіонату України 2007/2008 «Металіст» знову потрапив до Кубка УЄФА на сезон 2008/2009, де в першому раунді обіграв турецький «Бешикташ» за сумою двох матчів.

В збірну команду Євро-2012 увійшов ігрок «Металіста» Марко Девіч. Активна підтримка «Металіста» є однією з найактивніших і численніших серед фанатських рухів України. Приблизна чисельність фанруху – 5-6 тисяч осіб.


І Вед. А зараз команди мають змогу перевірити свої знання про улюблений клуб «Металіст» у вікторині «Команда, без которой нам не жить».
Завдання: команди повинні дати відповіді на питання вікторини. 1 питання – 1 бал, крім цього команда, яка підготується першою, отримає ще один додатковий бал.
Питання до вікторини:
1.Кто написал песню «Вперед, Металіст!», ставшую неофициальным гимном команди с 2008 года .

(группа «Танок на майдані Конго» (ТНМК)

2.Рекордсмен по количеству матчей на «ноль» в чемпионатах

Украины 2007 - 2008 года.

(Голкипер Александр Горяинов)

3.Чем славен 1988 год для команды Металлист?



(харьковские футболисты впервые завоевали

почетный трофей советского футбола - Кубок СССР)

4.В каком году при спортклубе «Металлист» начала действовать специализированная ДЮСШ? (1969)

5.Как називалась команда «Металлист» в 1947-1955 гг.?

(«Дзержинец»)
6.Официальная дата рождения команды ХПЗ (предшественницы «Металлиста») (1925)
7. В каком году «Металлист» дебютировал в

высшей лиге национального турнира чемпионата Украины?



(в 1992 году)
8.Назовите имя футболиста клуба «Металлист», который вошёл в сборную Украины на Евро-2012. (Марко Девич)
9.Кто является главным тренером харьковского клуба «Металлист» с 2006 года? (Мирон Богданович Маркевич)
10.Душа и сердце «Металлиста», голкипер. Назовите его имя.

(Александр Горяинов. Он является рекордсменом по количеству игр, сыгранных за ФК «Металлист», входит в Клуб Александра Чижевского)
11.Лучший бомбардир в истории «Металлиста». За девять сезонов он провёл в высшей лиге чемпионата СССР 214 матчей и забил 61 мяч. Кто это? (Юрий Тарасов)
12.Прославленный вратарь «Металлиста», который вошел в число «непробиваемых вратарей СССР. Прославился ещё и тем, что забил гол от своих ворот в ворота соперника. Назовите его имя.

(Николай Тихонович Уграицкий)
ІІ Вед. Поки команди готують відповіді, ми проведемо гру з глядачами. Запрошуються 14 глядачів, які поділяються на дві команди. Завдання: потрібно попасти м’ячем в обруч, який тримають на відстані ведучі. Кожне влучення – 1 бал. Коли учасник не влучає в обруч, він тягне одне із заздалегідь приготовлених питань. В разі правильної відповіді учасник одержує 1 бал. Перемагає команда глядачів, яка заробила більше балів. Учасники гри з глядачами нагороджуються призами.

«Надежды нашей круглый мяч»: игра со зрителями.

Вопросы к игре со зрителями:
1. Голкипер сборной Харькова, заслуженный мастер спорта ставший первым в Харькове судьей всесоюзной категории в 1914 году. (Романенко С.Д.)

2.В каком году дебютировал футбольный чемпионат города среди лиговых команд? (1911 году)

3.В каком году сборная Харькова стала победителем первого чемпионата СССР по футболу? (в 1924 году)
4.Как назывался первый официально зарегистрированный футбольный кружок в нашем городе?

(«Первая харьковская футбольная команда»)

5.В каком году впервые было проведено первенство Харьковщины по футболу, в котором играли 20 команд из 26 районов? (1926)

6.На базе какой команды в 20-е годы собирали сборную города, постоянно побеждавшую на чемпионатах УССР?

(на базе «Штурма»)


7.Какое название носила команда «Штурм» до официальной регистрации? (команда «Цап-царап»)

8. В 24 августа 2001г. в период празднования Дня города и

10- летия Независимости Украины на Аллее спортивной славы в саду им. Т.Г.Шевченко был открыт памятник, на котором первым расписался Олег Блохин. Что изображает этот памятник?

(Футбольный мяч)
Після гри з глядачами журі підводить підсумки вікторини для команд-учасниць «Команда, без которой нам не жить».

Потім журі підводить підсумки всієї гри й нагороджує команду-переможницю.


***

Рекомендована література:

  • Григорьев А. Гордость первой столицы. – Х., 2011. – 123с.

  • Грот Ю.И. 100 лет харьковскому футболу. – Х.: Золотые страницы. – 2008. – 432с.




Для нотатків
________________________________________________________________



Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет