К Е Л І С Е М І Н: К Е Л І С Е М І Н: Б Е К І Т Е М І Н:
Әдістемелік бірлестік жетекшісі Оқу ісінің меңгерушісі № 44 орта мектеп
________ Г.А.Исина _______З.А.Каирбекова директоры
________ А.С.Елеусизов
Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектептері
педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары бағдарламасының
үшінші деңгейі бойынша мектептегі тәжірибесін іске асыру барысындағы
Толеуханова Асем Ерденовнаның
Қ Ы С Қ А М Е Р З І М Д І С А Б А Қ Ж О С П А Р Ы
Пәні: қазақ тілі
Кабинеті: 12
Сыныбы: 6 «Ә»
Мерзімі: 7.10.2013 ж.
Уақыты: 16.35-17.20
Тақырыбы: Біріккен сөздер.
Мақсаты: Біріккен сөздер туралы білімді игеру;
Міндеттері:
-
біріккен сөздер туралы білімдерін нақтылай отырып меңгеру;
-
сыни тұрғыдан ойлау арқылы біріккен сөздерің жасалу жолын анықтау;
-
топтық жұмыста сенімді қарым-қатынас орнатуға дағдылану;
Қолданылған модульдері: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету ; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; Оқыту мен оқуда АКТ –ны пайдалану ; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу ; Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: Шаттық шеңбер «Ыстық алақан», «Ай аттары»,Топ ұстанымы,«Сұрақ-жауап» әдісі, «Ойлан/жұптас/талқыла» стратегиясы, «+,-, қызықты», «Ментальді карта», «Сыңарын тап», сергіту сәті «Аңдар» биі, «Шағын эссе», «Блоб ағашы», Рефлексия «БҮБ».
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
|
Кіріспе:
8мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал:
«Шаттық шеңбер», «Ыстық алақан» тренинг.
Мақсаты: тұлғааралық байланыс.
«Бір қадам артқа»
Мақсаты:
ойларын білу,сөздік қорларын дамыту.
|
Шеңбер құру арқылы тұрғызу.
Амандасу.
«Ыстық алақан» арқылы жылы лебіздерін білдіру.
Топ ережесін құрып,қайталап оқу;
Неліктен шағын топқа бөліндік, шағын топқа бөлінудің мәні неде деп ойлайсыздар, шағын топқа бөлінген оқушылармен қандай жұмыс істеуге болады деген сұрақ қойылады.
Ұсынған ережелері «Алтын ереже» ретінде өздерінің қолдарымен бекітіледі.
Сынып оқушыларын «Ай аттары» арқылы топтастыру.
|
Шеңбер құрып тұрады.
«Ыстық алақан» арқылы бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Тілек білдіру барысында оқушылар арасында бір-біріне деген жылылық байқала бастайды.
Әр топ топтық жұмыстың «Алтын ережесіне» өз қағидаттарын ұсынады.
Топ ережесі постерге тізбектеліп жазылған соң, оқушылар қолдарын қойып, қағидатты бекітеді.
«Ай аттары» арқылы яғни туған айларына байланысты бөлініп, сол бойынша топтасады.
Сынып оқушылары 5 адамнан 3 топқа бөлінеді.
|
Тамаша
Жарайсыңдар, жақсы.
Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтап отырамын
|
Стикер, ватман, маркер
Смайликтер
Топ атын жазуға арналған ватман
|
Тұсауке
сер:
5мин
|
Қызығушы
лықты ояту сатысы
«БЖӘ»
Мақсаты: оқушыларға ой қозғау, ойын жинақтауға бағыттау.
|
Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлау.
Ал, балалар, сіздердің бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді?
Оқушылардың бір-біріне сұрақ қойдыру.
1.Біріккен сөздер дегеніміз не?
2.Ол қалай жасалады?
Мысал арқылы түсіндіріп,дәлелдеу.
|
Мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі. Сөйтіп оқушы да сабаққа мақсат қоюға тартылады.
Біріккен сөздер дегеніміз- екі немесе одан да көп сөздердің бірігуі арқылы жасалған күрделі сөздер.
Сұрақтарға жауап бере отырып мысал арқылы біріккен сөздің анықтамасын шығарды.
Біріккен сөздер туралы мәліметтер алды.
|
Бәрекелді!
Өте жақсы, тамаша!
Бағалау парағы
|
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы
|
Негізгі бөлім:
25мин
|
Мағынаны ажырату сатысы
«Ойлан/жұптас/ талқыла» стратегиясы
Мақсаты:
өз бетімен білім алу,өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру.
«Жаттығулар керуені»
Мақсаты:
тапсырмалар бойынша жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
Сергіту сәті.
«Аңдар биі»
Мақсаты:
бойларын сергіту.
|
Әр топқа жеке тапсырмалар беру.
«Ойлан/жұптас/талқыла» стратегиясы қолданылады.
І топқа: Біріккен сөздер дегеніміз не?
ІІ топқа: Біріккен сөздердің емлесі.
ІІІ топқа: Кіріккен сөздер дегеніміз қандай сөздер?
Постерді қорғайтын спикерлерді оқушының алдына стикер қою арқылы білдіру.
І топ :Сыңарын тап: 69-жаттығу
ІІ топ:Тауып жаз: 65-жаттығу
ІІІ топ: Сөйлем құра: 62 -жаттығу
Сәйкестендіру тапсырмасын орындату.
Сергіту сәті.
«Аңдар биі»
|
Берілген тапсырмалар бойынша оқулықтарды,сөздіктерді пайдалана отырып жұмыстар жүргізеді.
Берілген тапсырмалар бойынша постерге кластер жасайды. І топ Біріккен сөздер туралы мағлұматтар береді, ІІ топ оның емлесіне тоқталады, ІІІ топ кіріккен сөздер туралы мағлұмат береді.
Әр топтан екі спикер шығып, жұмысты қорғайды. Топтар бір-біріне сұрақтар қояды.
Тапсырмалар бойынша жаттығуларды топта талқылап,жұмыс жүргізеді.
Интерактивті тақтада сәйкестендіру тапсырмасын орындады.
Қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.
Белсенділік танытып,бойлары сергіп,сабақты жағымды көңіл-күймен жалғастырады
|
Жақсы
Керемет!
Жақсы, балалар, барлығыңыз берілген тапсырмаларды тамаша орындадыңыздар.
Бағалау парағы Топ басшысы әр оқушыны тапсырма сайын бағалап отырады.
|
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы
Постер, маркерлер
Бағалау парағы
«Визуалды айғақтар» ресурсы
Интерактивті тақта
|
Қорытынды:
7мин
|
Ой толғаныс сатысы
«Эссе жазу» 5минуттық
Мақсаты:
Өткен тапсырма бойынша ойларын жинақтау.
|
Жаңа сабақ барысындағы алған білімін саралап, өздерінің не үйренгенін байқап,біріккен сөздерді пайдалана отырып 5 минуттық «Эссе» жазғызу. Эссені бағалауға арнайы бағалау парағын дайындап, әр оқушыға жеке-жеке үлестіріп беру.
Эссе мына шарттарға лайық болуға тиісті:
* Бір айтқанды қайталай бермей, мәнділігімен көзге түсу керек.
* Мәтінде біріккен сөздер болу керек.
* Мұқият және қатесіз жазылған болу керек.
Эссені бағалау бойынша оқушы өз еңбектеріне өздері баға береді, талқылайды.
|
Ерікті тақырыпта 5 минуттық эссе жазады.
Эссені бағалау критерилерін басшылыққа алады.
Өз жұмысын өзін-өзі бағалау негізінде бағалайды.
Кейбір оқушылар өз еңбектерін дауыстап оқиды.
|
Бағалау парағы
|
Критерилер жазылған парақшалар
|
|
Бағалау.
Рефлексия «БҮБ»
Мақсаты: оқушылардың оқығанын саналы түрде түсінуге өз ойын білдіруге үйрету
|
Сабақты қорытындыла,бағалау.
Білдім
|
Үйрендім
|
Білгім келеді?
|
|
|
|
|
Оқушылар кестені толтырады, мұғалімге жинап бермес бұрын, ниет білдірген оқушылардың талдауы тыңдалады.
|
Кері байланыс
|
Парақшалар
|
|
Үйге тапсырма беру.
| -
Біріккен сөздер мен емлесі.
-
Біріккен сөздерге байланысты жер,су,аттарын жазып келу.
|
|
|
|
Пәні: қазақ тілі
Кабинеті: 2
Сыныбы: 6 «Ә»
Мерзімі: 10.10.2013 ж.
Уақыты: 15.45-16.30
Тақырыбы: Қос сөздердің түрлері. Қайталама қос сөздер және қосарлама қос сөздер
Мақсаты: Қос сөздер олардың түрлері қайталама және қосарлама қос сөздер туралы білімдерін меңгеру
Міндеттері:
- оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып қос сөздерді меңгеру.
- қайталама қос сөздерді қосарлама қос сөздерден ажырата білу.
- топта жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.
Қолданылған модульдері: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны қолдану, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту және оқу, оқытудағы көшбасшылық және басқару.
Стратегиялар: Шаттық шеңбер «Жылы лебіз»,топқа бөлу «Сурет қиындылары», «Кластер», «Тірек сызба», «Автор орындығы», «+, -, қызықты», «Венн диаграммасы», сергіту сәті «Қаңқалар»биі, деңгейлік тапсырма, эссе жазу, «Блоб ағашы», рефлексия «2 жұлдыз,бір тілек»;
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
|
Кіріспе
7мин:
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал:
«Шаттық шеңбер»,
"Жылы лебіз" тренингін жүргізу.
Мақсаты: тұлғааралық байланыс.
|
Шеңбер құру арқылы тұрғызу.
Амандасу.
Оқушыларды орындарынан тұрғызып шеңбер құрғызып, жақсы тілектерін айтқызу.
Назарын сабаққа аудару
«Түрлі-түсті пішіндер» арқылы топқа бөлу.
|
Шеңбер құрып тұрады.
Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
Оқушылар сабаққа дайын екендігін көрсетеді.
Түрлі-түсті пішіндер арқылы топқа бөлініп 5 адамнан 3 топқа топтасты.
|
Тамаша
Жарайсыңдар, жақсы.
|
Стикер, ватман, маркер
Қызыл, жасыл, сары түсті қима қағаздар
|
Тұсауке
сер :
8мин
|
Қызығушы
лықты ояту сатысы
«Теріп ал»
Мақсаты: оқушыларға ой қозғау, ойын жинақтауға бағытталған
|
Сабақтың мақсатын айтау.
Ойлануға еркіндік беру.
Мәтін оқылып сол мәтіннен естерінде қалған біріккен сөздерді теріп жазу
|
Ойланып мақсатын айтады.
Мәтін бойынша естерінде қалған біріккен сөздерді жазады.
|
Өте жақсы, тамаша!
Бағалау парағы
|
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы
|
Негізгі бөлім:
25мин
|
Мағынаны ажырату сатысы
«Кластер» стратегиясы.
Мақсаты:
оқушылардың білімін жинақтау,
олардың бойында өз бетімен білім алу ,өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру
Сергіту сәті. «Қаңқалар биі» Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген қызығушылықта-
рын арттыру.
«Автор орындығы» стратегиясы.
Мақсаты:
Өз ойын еркін , көркем тілмен жеткізе білу.
«+, -, қызықты»
Мақсаты: Оқушылардың бір-бірінің жұмыстарын бағалау дағдыларын қалыптастыру.
«Деңгейлік тапсырма»
Мақсаты:
тапсырма беру арқылы деңгейін анықтау.
«Венн диаграммасы»
Мақсаты:
Қос сөздердің үрлерін ажырату
|
Тапсырма беру арқылы ойлануға мүмкіндік беру.
Тақырып бойынша «Кластер» әдісі арқылы топта жұмыс жасату.
1-топ: қос сөз
2-топ: қайталама қос сөз
3-топ: қосарлама қос сө
Шаталовтың «Тірек сызба» әдісі арқылы «Қос сөздер» тақырыбын ашу
Сергіту сәті. «Қаңқалар биі» биін билету.
«Автор орындығы» стратегиясы бойынша тапсырма беру. Ертегіні аяқтау. Мәтінде қос сөздерді пайдалану керек . Оқулықтағы 74-жаттығу бойынша.
Оқушыларға жасалған жұмыстар бойынша «+, -, қызықты» рефлексиясы арқылы бір-бірінің жұмысын бағалау жасату
І. Мақал-мәтелдің ішінен қос сөздерді тап:
-
Жылай-жылай арық қазсаң,
Күле-күле су ішерсің.
-
Көре-көре көсем болады,
Сөйлей-сөйлей шешен болады.
«Венн диаграммасы» арқылы қос сөздің түрлері қайталама және қосарлама қос сөздердің ұқсастығы мен айырмашылықтарын ажырату.
|
Әр топтан бір оқушыдан шығып қорғайды. Топ оқушылары әр топ жұмысын тыңдап, толықтыру жасайды.
«Қаңқалар» биін билейді.
Өздерін автор орнында елестетіп, өз қиялдарымен ертегіні өздерінше аяқтайды.
Оқушылар «Кластер» әдісі бойынша және «Автор орындығы» стратегиялары бойынша рефлексия жасайды.
Деңгейіне байланысты берілген тапсырманы орындап отырады. (Бақыттас)
ІІ. Сәйкестендір:
Сарт шеше
Әке сұрт
Бала аяқ
Ыдыс шаға
Топта жұмыс жүргізеді.
|
Бағалау парағы
Жақсы биледіңдер
Өте жақсы, тамаша!
Өте жақсы!
Жақсы!
|
Постер, маркерлер
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы
Бағалау парағы
«Қаңқалар биі» клипі
Интерактивті тақта
Оқулық
|
Қорытынды:
5мин
|
Ой толғаныс сатысы
«Эссе жазу»
3 минуттық Мақсаты:
Ойларын көркем сөздермен жеткізе білу.
|
«Туған жердей жер болмас» тақырыбында қос сөздерді пайдалана отырып 3минуттық «Эссе» жазғызамын.
Эссе мына шарттарға лайық болуға тиісті:
* Бір айтқанды қайталай бермей, мәнділігімен көзге түсу керек.
* Әңгімедегі ой анық болу керек.
* Мұқият және қатесіз жазылған болу керек.
|
«Туған жердей жер болмас» тақырыбында 3 минуттық эссе жазады.
Эссені бағалау критерилерін басшылыққа алады.
Кейбір оқушылар өз еңбектерін дауыстап оқиды.
|
Бағалау парақшасы
|
Критерилер жазылған парақшалар
|
|
Бағалау.
Рефлексия
Мақсаты: оқушылардың оқығанын саналы түрде түсінуге өз ойын білдіруге үйрету
|
Бағалау парақшалары арқылы оқушылар топта бағалайды сосын мұғалімнің бағасымен қоса ортақ баға қойылады.
2 жұлдыз,1 тілек
|
Оқушы
лардың фамилиясы,аты
|
Оқушының өзінің бағасы
|
Топтың
бағасы
|
Мұға
лім
баға
сы
|
Қорытынды баға
|
Зере
|
4
|
5
|
5
|
5
|
2жұлдыз-сабақта алған әсері.
1тілек- ұсыныс
|
Өте жақсы!
|
Бағалау парақшасы
стикер
|
|
Үйге тапсырма беру.
| -
«Досыма тілек» қос сөздерді қатыстырып өлең құрау.
-
76,85-жаттығулар
|
|
|
|
Пәні: қазақ тілі
Кабинеті: 2
Сыныбы: 6 «Ә»
Мерзімі: 14.10.2013ж
Уақыты: 15.45-16.30
Тақырыбы: Қысқарған сөздер,жасалу жолдары.
Мақсаты: Қысқарған сөздер туралы білімді меңгеру.
Міндеттері:
- қысқарған сөздердің жасалу жолдарын меңгеру;
- алған білімдерін пысықтау , деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыта оқыту;
- топ ішінде бір-бірінің ойын тыңдау және бір-біріне деген сыйласымдылық қасиеттер қалыптастыру;
Қолданылған модульдері: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны қолдану, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту және оқу, оқытудағы көшбасшылық және басқару.
Стратегиялар: Шаттық шеңбері «Бір тілек», «Өлең жолдары»,«Ыстық орындық», «Бір айналым сөйлесу», «ДЖИГСО» стратегиясы, «+,-, қызықты», «Қара жорға» биі, «Семантикалық карта», «Блиц-турнир», «Бір сурет,үш сөз».
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
|
Кіріспе:
5мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбері “Бір тілек» тренингін жүргізу.
Мақсаты: тұлғааралық байланыс қалыптастыру.
|
Психологиялық ахуал тудыру.
“Бір тілек»
Шеңбер құрып, тек қимыл қозғалыс арқылы бір-біріне тілек айтуларын сұрау.
Сынып оқушыларын өлең жолдары арқылы топтастыру.
(өлең жолдарын құрау арқылы топтасады)
Топ ережесін қайталап оқу.
|
Бір-біріне қимылмен келтіру арқылы тілек айтады, сәлемдеседі. Мұғаліммен көңіл күйлерімен бөліседі.
Сынып оқушылары 4-5оқушыдан 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар іштерінен ережені оқып шығады.
|
Тамаша
Жарайсыңдар, жақсы
|
Қиынды қағаздар.
Топ аттары жазылған қағаздар.
|
Тұсауке
сер:
7мин
|
Қызығушы
лықты ояту сатысы
«Ыстық орындық» стратегиясы
Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту;
|
«Ыстық орындық» стратегиясының шарты: топтар бір-біріне сұрақтар қояды, қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек.
|
Оқушылар үйде әзірлеп әкелген сұрақтарын топтарға арқылы қояды. Сұрақ «Ыстық орындық» болғандықтан, онда көп отыруға болмайды. Ойыншы жауап бере алмаса, топ ішінен бір бала жауап береді немесе топ болып жауап беруі қажет.
|
Ауызша кері байланыс
Смайликтер арқылы
|
Орындық.
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы
|
Негізгі бөлім: 25мин
|
Мағынаны ажырату сатысы:
«ДЖИКСО»
Мақсаты:
топта жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
«+,-,қызықты»
Мақсаты:
қорытынды жасауға дағдыландыру.
«Бір айналым сөйлесу» стратегиясы:
Мақсаты:
Сөйлеу тілдері мен танымдық және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
Сергіту сәті.
«Қара жорға» биі
Мақсаты:
оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.
|
«Джиксо» стратегиясы:
Газет материалдарынан қысқарған сөздерді теріп жазу арқылы , қосымшаның жазылуы туралы кластер құрып басқа топтармен бөлісу.
«+,-,қызықты» рефлексия жазғызу.
Қысқарған сөздерді қолданып, «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша мәтін құрастыру.
«Менің арманым» тақырыбы бойынша.
Сергіту сәті.
«Қара жорға» биін интерактивті тақтаға шығарамын, соны қайталап билейді, бойларын жазадыру
Семантикалық картамен жұмыс жасату
|
Газет материалдарын пайдалана отырып қысқарған сөздерді теріп жазып, топтармен бөлісе отырып,қосымшаның жазылуы жөнінде кластер жасап топ алдында қорғайды.
Рефлексия жазады.
Қысқарған сөздерді қолданып, топтағы әр оқушы тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен жалғастырып, «Менің арманым» тақырыбы бойынша
логикалық байланысқан мәтін құрастырады.
«Қара жорға» биін билейді
Оқушылар интерактивті тақтадан семантикалық картаны толтырады.
|
Ауызша кері байланыс
Ұнаған жауаптарды мадақтау
Тамаша!
Ойы ұшқыр оқушыларды формативті бағалау.
|
Газет,маркер, ватман қағаздары, стикерлер
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы,
стикерлер,
Интерактивті тақта
«Қара жорға» клипі.
|
Қорытынды:
8мин
|
Ой толғаныс сатысы
Блиц-турнир
Мақсаты:
|
Тақырыпқа байланысты Блиц-турнир жүргізу:
-Қысқарған сөздер дегеніміз не?
- Күрделі атаулар қандай жолдармен қысқартылады?
-Қысқарған сөздердің жасалу жолдарына тоқтал.
|
Сұрақтарға жауап береді, алған білімді бекітеді.
|
Кері байланыс
Бармақ белгілері бойынша
|
|
|
Бағалау
Рефлексия : 1сурет,3сөз;
|
Оқушылардың қатысу деңгейіне қарай бағалаймын.
1 сурет,3 сөз.
|
Оқушылар күнделіктеріне бағаларын қойғызады.
Өзіне ұнаған 1 сурет салып,соның жанына өткен тақырып бойынша 3 сөз жазу.
|
|
Стикерлер,смайликтер,маркерлер.
|
|
Үйге тапсырма беру.
|
1. 90-жаттығу.
|
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.
|
|
|
Пәні: қазақ тілі
Кабинеті: 2
Сыныбы: 6 «Ә»
Мерзімі: 24.10.2013ж
Уақыты: 15.45-16.30
Тақырыбы: Зат есім.Жалқы есім және жалпы есімдер.
Мақсаты: Сөз таптары оның ішінде зат есім оның түрлері туралы білімдерін нақтылай отырып меңгеру;
Міндеттері:
- зат есім оның түрлері туралы білімдерін жан-жақты игеру;
- оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып зат есімнің түрлерін ажырата білу;
- топтық жұмыс жасауда, жауапкершілікті сезіну.
Қолданылған модульдері: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны қолдану, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту және оқу, оқытудағы көшбасшылық және басқару.
Стратегиялар: Шаттық шеңбер «Досымның есімі», «Өрмекші торы», «INSERT» әдісі, «Ментальді карта» стратегиясы, « Екі жұлдыз,бір тілек», «Шыршалар» биі, «Жұптас-ойлан-бөліс», «Блоб ағашы», Рефлексия түстер арқылы.
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
|
Кіріспе: 5мин
|
Тұлғааралық байланысты орнату.
«Досымның есімі»
Мақсаты: ынтымақтас-
тық ахуал тудыру.
|
«Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
«Досымның есімі»
Амандасу. Шеңбер құрып, қасындағы досын есімі басталатын әріпті қолдана отырып сын есімдер айту арқылы шаттық шеңбер жасау. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеру.
Топқа түрлі-түсті смайликтер арқылы бөлу.
Топтық жұмыс барысындағы «Алтын ережені» еске түсіру.
|
Мұғаліммен амандасады.
Сыныптастарын сын есімдерді қолдану арқылы таныстырады.
Мысалы: Аяжан - ақылды, Аяулым-ақкөңіл оқушы.
Түрлі-түсті смайликтер арқылы бөлінеді.
Сынып оқушылары 4 -5адамнан 3 топқа бөлінеді.
|
Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтап отырамын.
|
«Ынтымақтастық оқу» ресурсы
«Алтын ереже» жазылған плакат.
|
Тұсауке
сер:
7мин
|
Қызығушы
лықты ояту сатысы
«Өрмекші торы»
Мақсаты: оқушылардыңойын жинақтауға бағыттау, өткен тақырыптар ды еске түсіру;
|
«Өрмекші торы» арқылы оқушылар бірі-біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақ қоямын.
Мысалы:
-
Қос сөздің қандай түрлері бар?
-
Атауыш сөздер дегеніміз қалай жасалады?
-
Біріккен сөздер қалай жасалады?
|
Әр оқушы жіпті алып сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ қоюын жалғастырады .
Кезек-кезек берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Формативті бағалау
Өте жақсы!
|
Жіп
|
Негізгі бөлім:
25мин
|
Мағынаны ажырату сатысы
«Ментальді карта»
Мақсаты:
топпен жұмыс жасауға дағдыландыру.
Сергіту сәті.
«Аңдар» биі
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын
арттыру;
|
«INSERT» әдісі арқылы балаларды сабақ мақсатын құруға тарту.
Оқушыларға тақтаға жазғызу.
«Ментальді карта» жасату.
І топ -Зат есім
ІІ топ-Деректі және деріксіз зат есімдер
ІІІ топ- Жалқы және жалпы зат есімдер.
«Аңдар» биін интерактивті тақтадан көрсету арқылы қайталап билейді, бойларын жазады
|
Интерактивті тақтаға назар аударады.
Білемін
|
Білмеймін
|
Не білгім келеді?
|
|
|
|
Осы арқылы сабаққа мақсат қояды. Олардың мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі.
Әр топ берілген тапсырма бойынша жұпта, топта талқылау ұйымдастырады.
Топта тапсырма талқыланғаннан кейін әр топтан бір оқушы келесі топқа барып тапсырманы түсіндіреді және топ алдында қорғайды.
Қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді
|
Бағалау парағы
Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтап отырамын.
Өте жақсы!
|
Интерактивті тақта
Постер,маркер, стикерлер.
Интерактивті тақта, «Аңдар» биінің бейнежазбасы
|
Қорытынды:
8мин
|
Ой толғаныс сатысы
«Ойлан/жұптас/бөліс» стратегиясы
Мақсаты:
Оқушылардың бойында өз бетімен білім алу , өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру
|
«Жұптас-ойлан-бөліс» стратегиясы бойынша зат есімді пайдалана отырып «Менің мектебім» тақырыбына диалог құрастыру арқылы ойларын бөлісу.
|
Көзін жұмып, көз алдына мәтіндегі сөздерді елестетеді.
Жұптасады және ойлана отырып диалог құрастырады.
|
Бағалау парағы
Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтап отырамын
|
Бағалау парақшалары
|
|
Рефлексия: «Түстер арқылы»
Мақсаты:
сабақтан алған әсері.
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін түстер арқылы көрсету.
|
Жасыл түс: Жаңа сабаққа көңілім толды.
Сары түс: Бүгінгі сабақ сезіміме әсер етті
Қызыл түс:Сабақтан жаңа идеялар байқадым.
|
Жақсы!
|
Түрлі-түсті смайликтер
|
|
Бағалау:
|
Оқушылардың қатысу деңгейіне қарай бағалау.
|
|
Бағалау парағы.
|
Смайликтер
|
|
Үйге тапсырма беру.
| -
Жалпы есімдер мен жалқы есімдерді қатыстырып
«Қарқаралым—мақтанышым» тақырыбында эссе жазып келу.
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |