Бекітемін:_________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 1-сабақ
Бөлім:
|
І бөлім Қалың елім, қазағым
|
Педагогтің тегі, аты,
әкесінің аты :
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 10
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Абай шығармашылығы. «Сегізаяқ» өлеңі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Әдеби шығарманың жанрлық табиғатын ажырата алады, әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдай алады.
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басталуы
5 минут
10 минут
|
1.Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
2.Ойтүрткі
Шын хакім, сөзің асыл – баға жет пес,
Бір сөзің мың жыл жүрсе, дәмі кетпес.
Қарадан хакім болған сендей жанның
Әлемнің құлағынан әні кетпес!
Ай, жыл өтер, дү ние көшін тартар,
Өлтіріп талай жанды, жүгін артар.
Көз ашып, жұртың ояу болған сайын,
Хакім ата, тыныш бол, қадірің артар.
Мағжан Жұмабаев
1. «Хакім» деп кімді айтады?
2.Бұл өлең кімге арналған? Авторы кім?
3.Топқа бөлу
Абайдың шығармаларының аттары жазылған парақшалар арқылы топқа бөліну. Абайдың өлеңдері бойынша
1-топ: «Өлең» тобы
Абайдың қара сөздері бойынша
2-топ: «Ғақлия» тобы
Абайдың поэмалары бойынша
3-топ: «Дастан» тобы
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын айқындайды.
Әр топ Абайдың шығармалары жайында білетін ақпараттарын топтастырып, постер арқылы қорғайды.
|
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Топтың өзара бағалауы
|
Оқулық
10-сынып
«Атамұра» баспасы
|
Сабақтың
ортасы
7 минут
7 минут
7 минут
|
1-тапсырма
F (дерек
тер)
|
I (идея)
|
L (туында
ған сұрақ
тар, мәселе )
|
A (жоспарлы әрекет)
|
Абай өміріне қатысты қысқаша деректер жазыңыз
|
Абай шығарма
лары туралы деректер білу арқылы қандай ой түйдің?
|
Бүгінгі тақырып
қа қатысты қандай қандай сұрағың бар?
|
Бүгінгі сабақта Абай шығарма
сына қатысты не білгілерің келеді?
|
2-тапсырма
Өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін көрсетіңіз және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдеңіз.
Жанрлық ерекшеліктер
|
Мысалдар
|
Құрылымы
|
|
Мақсаты
|
|
Тілдік ерекшеліктері
|
|
3-тапсырма
Өлеңді берілген кесте бойынша талдаңыз
«Сегізаяқ» өлеңі
|
Стиль
|
Жанр
|
Идея
|
Тілі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FILA кестесін толтырып, бүгінгі сабақта не білгісі келетінін жоспарлайды.
Өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін көрсетеді және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдейді
Өлеңді берілген кесте бойынша композициялық ерекшеліктерін талдайды.
|
Дескриптор
Білім алушы
- мәтіннің құрылымдық ерекшелігін анықтайды;
-мәтіннің жазылу мақсатын идеясымен байланыстыра отырып талдайды;
-тілдік ерекшелігіне талдау жүргізеді;
-мәтіннен мысал келтіреді.
Дескриптор
Білім алушы
-стилін анықтайды;
-жанрын анықтайды.
-идеясын көрсетеді;
-тілдік ерекшелігін көрсетеді
|
Оқулық. «Қазақ әдебиеті»
10-сынып
«Атамұра» баспасы
2020 жыл
|
Сабақтың аяқталуы
6 минут
|
1.Бүгінгі күні «Адамзат ардағы, адамзат ақыны, адамзат ақылгөйі» атанған Абайды тағы қандай сөзбен сипаттар едің? Қандай өлең дерін жатқа білесің?
2. «Абай лебі, Абай үні, Абай тынысы – заман тынысы, халық үні» деген М.Әуезовтің пікірінде заманға байланысты қандай тұжырым бар?
|
|
|
|
3 минут
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі
1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________________________
2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_____________________
3.Бүгінгі сабақтан түйгенім________________________
|
|
|
|
Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 2-сабақ
Бөлім:
|
І бөлім: «Атадан қалған асыл сөз»
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 10
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Сегізаяқ» өлеңі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау
|
Сабақтың мақсаты
|
Ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіре алады, шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдай алады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//
уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
4 минут
Сабақтың ортасы
5 минут
6 минут
10 минут
10 минут
5 минут
Сабақтың аяқталуы
5 минут
|
1.Сәлемдесу
2. Психологиялық ахуал
«Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы
Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.
Ой түрткі
1.«Сегізаяқ» өлеңі несімен ерекшеленеді?
2.Неліктен Абайдың «Сегізаяқ» өлеңі қазақ поэзиясына жаңалық әкелген болып саналады?
3. Өлең жолдарының көпшілігі не себепті афоризмге айналып кеткен?
1-тапсырма
А.Құнанбаевтың «Сегіз аяқ» өлеңінде сынаған мінездерін анықтап, сол арқылы қандай құндылықты дәріптегенін табыңыз.
Сыналған мінез-құлық
|
Дәріптел
ген құнды
лық
|
Қазіргі кездегі маңызы
|
|
|
|
2-тапсырма
«Сегізаяқ» өлеңі бойынша әрбір шумақты бөліп алып, сол шумақ бойынша синонимдік қатар жасаңыз. Мысалы, Ағайын бек көп, Айтамын ептеп, Сөзімді ұғар елім жоқ –
«Ағайын бар болса, көре алмайды, жоқ болса, бере алмайды»
3-тапсырма
А.Құнанбаевтың «Сегізаяқ» өлеңіндегі айшықтауларға талдау жүргізіңіз.
Көркемдегіш құрал
|
Үзіндіден мысал
|
Қолданы
лу мақсаты
|
|
|
|
Қорытындылау
«Сегізаяқ» өлеңінің «Төрт сөйлем» тәсілі бойынша негізгі идеясын түйіндеп жаз.
1. Пікір. Нақыл сөздер бойынша туындаған өзіндік пікіріңді бір сөйлеммен келтір.
2. Дәлел. Келтірілген өзіндік пікірді тағы бір сөйлеммен дәлелде.
3. Мысал. Енді өзіндік пікірді тағы да бір негіздеп кетуің үшін бір сөйлеммен мысал келтір. Мысалды өмірден алуың қажет.
4. Қорытынды. Өзіндік пікірді тағы да бір рет пысықтап, қорытынды шешімді бір сөйлеммен келтір
Үйге: 2-тапсырма
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал
«Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы
- Жүргізуші: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем
алыңдар:
- Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;
- Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;
- Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;
- Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді».
«Сегіз аяқ» өлеңінде сынаған мінездерін анықтап, сол арқылы қандай құндылықты дәріптегенін табады.
Шумақтарды бөліп алып, шумақтағы сөздерге синонимдік қатар жасайды.
«Сегізаяқ» өлеңіндегі айшықтауларға талдау жасайды. Өлеңнен мысал келтіріп, қолдану мақсатын айқындайды.
«Сегізаяқ» өлеңінің «Төрт сөйлем» тәсілі бойынша негізгі идеясын түйіндеп жазады.
Пікіріне дәлел мен мысал келтіреді.Ойын түйіндейді.
Рефлексия кезінде «Өзін-өзі бағалау» парағы арқылы сабақтан қандай әсер алғанын, қандай жаңа нәрсе үйренгенін немесе не түсінбегенін, қандай кедергі болғанын жеткізеді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша
мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады
Жарайсың!
Керемет шешім!
Ойлы шешім!
Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор
Білім алушы
-шығармада сыналған мінез-құлықтарды анықтайды;
-шығармадан мысал келтіреді;
-дәріптелген құндылықты анықтайды;
-қазіргі кездегі мәселелерді шешуде
құндылықтың маңызын анықтайды.
Берілген тапсырмалар
дың барлығына
«ұялы телефон» арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді.
|
Оқулық
10-сынып
«Атамұра» баспасы
2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
лар жинағы
10-сынып
Оқулық
10-сынып
«Атамұра» баспасы
2019жыл
|
Достарыңызбен бөлісу: |