геометрия на движенията
Анотация
В курса се разглеждат въпросите на моделирането на механичните движения на материалните тела. Тези движения представляват непрекъснати последователности във времето от елементарни (безкрайно малки) премествания на телата в пространството. Основната цел на курса е да демонстрира факта, че и най-сложните движения, които едно материално тяло извършва във времето и пространството, се свеждат до една или друга последователност от елементарни премествания от един единствен, специфичен и достатъчно прост вид, който освен всичко друго е добре познат. Това са така наречените винтови премествания, при които телата, подобно на винт, се преместват по посока на дадена ос (дадено направление) в пространството, като едновременно с това се въртят около същата ос. В хода на движението на телата тази ос, наричана централна винтова ос, мени положението си в пространството, т.е. движи се сама по себе си. Задачата за изучаването на движението на централната винтова ос, която очевидно по своята природа е геометрична задача, се оказва по този начин централна задача на моделирането и проектирането на движенията на телата. Геометричното естество на тази задача оправдава названието на курса, в който същата нетривиална сама по себе си задача се изследва и решава за определени типове сложни движения с достатъчно елементарния апарат на векторната алгебра и векторния анализ.
Предварителни изисквания:
Основни знания по алгебра, аналитична геометрия и диференциално смятане.
Препоръчително място в програмата: 2-ри семестър
Хорариум: 2 + 0 + 1 ( лекции и компютърен практикум).
Учебна програма:
-
Вектори. Векторна алгебра.Векторен анализ. Радиус вектор на движеща се точка като вектор-функция на скаларен аргумент. Ходограф на вектор-функция и траектория на точка. Производна на вектор-функция. Вектори скорост и ускорение на движеща се точка. Триедър на Френе. Вектор ъглова скорост.
-
Вектори –стрели. Елементи на алгебрата на векторите-стрели. Редукция на система стрели. Винт.
-
Модел на абсолютно твърдо тяло. Свободни и несвободни тела. Степени на свобода. Обобщени координати.
-
Основни движения на телата. Ранинно движение. Моментен център на ротация (на скоростите). Неподвижна и подвижна центроиди (база и рулетка). Моментни оси на ротация. Моментен център на ускоренията. Полета на скорости и ускорения.
-
Движение на тяло с неподвижна ос. Движение на тяло с неподвижна точка. Моментни оси на ротация. Неподвижен и подвижен аксоид.
-
Сложно движение на тяло. Сума от ротации около пресичащи се оси. Сума от ротации около успоредни оси.
-
Двоица ротации. Транслация на тяло като двоица ротации.
-
Винтово движение на тяло. Уравнение на централната винтова ос. Винтови аксоиди.
-
Най-общо движение на свободно твърдо тяло. Редукция на сложно движение на тяло до винтово движение.
Покривани единици:...................................
Литература:
-
А. Анчев, Л. Лилов, С. Радев, Лекции по аналитична механика, Изд-во на СУ “Св.Климент Охридски”, София, 1988.
-
Бухгольц Н.Н. , Основной курс теоретической механики, т.I , “Наука”, Москва, 1965
-
Долапчиев Б. , Аналитична механика, София, 1966.
Бележки:
Съдържанието но компютърния практикум с хорариум 1 час седмично включва проектиране и визуализация на движения с различни нива на сложност.
Лектор: доц. д-р Иван Миховски,
Катедра: Аналитична механика
Достарыңызбен бөлісу: |