Ибраева Раушан Самигуловна математика және физика мұғалімі Көкшетау қаласы №8 орта мектебі туындыны қолдану арқылы өрнектерді түрлендіру



Дата10.06.2016
өлшемі141.92 Kb.
#126624
түріСабақ
Ибраева Раушан Самигуловна

математика және физика мұғалімі

Көкшетау қаласы №8 орта мектебі
ТУЫНДЫНЫ ҚОЛДАНУ АРҚЫЛЫ ӨРНЕКТЕРДІ ТҮРЛЕНДІРУ

Cабақтың тақырыбы: Туындыны қолдану арқылы өрнектерді түрлендіру.

Сабақтың мақсаты: дәреже туындысын қайталау; туындының ережелерін қолданып, әр түрлі есеп шығара білуін нығайту; оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, математикалық сөздік қорын дамыту; уақытты тиімді пайдалануға үйрету, еңбекке баулу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Көрнекі құралдар: интерактивті тақта, дидактикалық карточкалар, кестелер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақты «Темір жол» ойыны арқылы топтармен жұмыс істеу түрінде өткізу.



II. Қайталау

I станция «Вокзал»

Математикалық диктант
1-топ 2- топ
(х)/= 1 С/=0 (х2)/=2x(х3)/=3х2

(2х)/=2(5х)/=5 (хn)/=n-n)/=-n*х-n-1

()/=()/=- (U+V)/=U/+V/(Сu)/= Сu/

(U*V) /=U/*V+U*V /()/=


II станция «Есеп шығару»

Функциялардың туындысын есептеу, карточкамен жұмыс.

А) f/(x)=( х23)/ =2x+3х2 А) f/(x)=(х+3х2)/ =1+3х2

Б) f/(x)=(х2+3х-1)/=2x+3 Б) f/(x)=(х2+х3)/=x-x2

В) f/(x)=(х-3)/= -  В) f/(x)=(x7 +2x3-6x)/=7x6+6x2-6

Г) f/(x)=(3х3+)/= 9x2+ Г) f/(x)=(х5-20)/=x4

А)f/(x)=(х3( 4+х2 ))/ А) f/(x)=(( 2х2 -х))/

Б) f/(x)=(Х2(4х+ х3)) / Б) f/(x)=(( 2х-3)(1- х3)) /

А) f/(x)=()/ А) f/(x)=()/

Б) f/(x)=() / Б) f/(x)=() /


III станция «Кітаппен жұмыс»

212-бет № 212

F функциясының берілген нүктедегі туындысының мәндерін есептеп шығар (бірінші есепті тақтада жазып көрсету)

№213 тендеуді шеш , f/(x)=0

№214 f/(x) 0, мұндағы теңсіздігін шеш.


IV станция «Өзіндік жұмыс»

Қатесін тауып, бір-бірін тексеру.
1-топ 2- топ
1) f/(x)=(2х-1)/ = 2 1) f/ (x)=( 3х-4)/ = 3

2) f/(x)=( 3х2+6х)/ =6х+6 2) f/ (x)=( 5х3+7х)/ =15х2+7

3) f/(x)=()/= -  3) f/(x)=()/ = 

4) f/(x)=()/ =/ 4) f/(x)=(( 5х+2)(х+ 6)) =10х+32

5)f/(x)=( х+ )/ =1-  5) f/(x)=(х+ )/ =1- 
V станция «Кроссворд»

1.Сан ( миллион)

2. Математик профессор Остроградский лекцияларын қабырғаға жабыстырған жерінен оқып, сегіз жасында танысқан математик. Ол кім? (С.Ковалевская)

3. Бұрышты өлшейтін құрал (Транспортир)

4. Батонды үшке бөлгенде, неше қиық болады? (екі)

5. Килограмда неше грамм? (мың)

6. Ертеде «ноль»-ді қалай атаған?( цифр)

7. Метрдің бір пайызы. (Бір сантиметр)

8. Бұл математиктің зиратының ескерткішінде цилиндрдің ішінде шар бейнеленген. Бір жылдан соң осы сурет бойынша зират табылды. Ол кім?( Архимед)

9. Шеңберді сызатын құрал (циркуль)



10. Ертеде бұндай термин болғаң жоқ. XVII ғасырда француз математигі Француа Виет кіргізген, латынша мағынасы «дөңгелектің спицасы» деп түсінуге болады (радиус)









М


































А

















































Т













Е













м






















А




























Т































И

























К



















А

















VI станция «Қара сандық».

1. Грек сөзінен пайда болған аудармасы «ойың сүйегі» терминін пифагориецтер енгізген және оны балалар ойынында қолданады. (кубик)

2. Римнің Марцел консулының жауынгерлері Сиракуз қаласының жанында котапулька машинасымен біраз уақытқа тоқтатылған. Оны Архимед жасаған. Ал мына сандықта Архимедтің шығарған заты жатыр, қазіргі уақытта да қолданады. (Винт Архимеда -бұранды еттурағыш)
VII станция «Тест»
VIII станция «Қорытынды» ауызша формулаларды, ережелерді қайталау (екі оқушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді)
IX станция.

Үй жұмысы. (шығармашылық ертегі жазу.) п. 14-15

№ 215 №216 №217


Карточкалар

1-топ 2- топ

(х)/ = С/=

2)/= (х3)/=

(2х)/= (5х)/=

n)/=(х-n)/=- ()/=

()/= (U+V)/=

(U*V) /= ()/=


1-функциялардың туындысын есептеу

2-функциялардың туындысын есептеу


А)f/(x)=( х23)/ А) f/(x)=(х+3х2 )/

Б) f/(x)=(х2+3х-1)/ Б) f/(x)=(х2+х3)/

В) f/(x)=(х-3)/= В) f/(x)=(x7 +2x3-6x )/

Г) f/(x)=(3х3+)/= Г) f/(x)=(х5-20)/=x4

А) f/(x)=(х3( 4+х2 ))/ А) f/(x)=(( 2х2 -х))/

Б) f/(x)=(Х2(4х+ х3)) / Б) f/(x)=(( 2х-3)( 1- х3)) /



А) f/(x)=()/ А) f/(x)=()/

Б) f/(x)=() / Б) f/(x)=() /





1-топ «Өзіндік жұмыс»

2 -топ «Өзіндік жұмыс»

Қатесін тауып, бір-бірінді тексер

Қатесін тауып бір біріңді тексер

1) f/(x)=(2х-1)/ = 1

2)f/(x)=( 3х2+6х)/ =6х+6

3)f/(x)=()/ = - 

4)f/(x)=()/ =/

5)f/(x)=( х+ )/=5- 


1) f/(x)=( 3х-4)/ = 3х-1

2) f/(x)=( 5х3+7х)/ =15х2+7

3) f/(x)=()/ = 

4) f/(x)=(( 5х+2)(х+ 6)) / = х+32

5) f/(x)=(х+ )/=9- 


1-нұсқа
1. f (x) функциясының берілген нүктедегі туындысының мәндерін есепте f(x)=2Х2-х, егер х=0

А)1 Б)-1 с)3 Д)2


2. f (x) функциясының берілген нүктедегі туындысының мәндерін есепте f(x)=Х2+4х,егер х=1

А)1 Б)7 с) 6 Д)2


3. Тендеуді шеш f/(x)=0 ,егер f(x)=6х32

А)1;2 Б)7;1,2 с) 0;4 Д)0;


4. Тендеуді шеш f/(x)=0 ,егер f(x)=х4-9

А)0 Б)7;1 с)0;4 Д)3


5. f/(x) 0, теңсіздігін шеш, мұндағы f(x)=6х2+2х

А)x>2 Б)х> - - с) 4


6. Туындыны есепте f/(x)=()/

А)2x4 Б)x- - с) Д)


2- нұсқа


1. f (x)функциясының берілген нүктедегі туындысының мәндерін есепте f(x)=6Х2-2,егерх=0

А)1 Б)-1 с)-2 Д)2


2. f (x) функциясының берілген нүктедегі туындысының мәндерін есепте f(x)=Х2+4х, егер х=2

А)1 Б)7 с) 6 Д)8


3. Тендеуді шеш f/(x)=0, егер f(x)=х32

А) 0;1 Б)7;1,2 с)0;4 Д)0;


4. Тендеуді шеш f/(x)=0 ,егер f(x)=2х4-9

А) 89 Б) 0 с)4 Д)3

5. f/(x) 0, теңсіздігін шеш, мұндағы f(x)=3х2+2х

А)x>2 Б)х> - - с)x>- Д)x<


6. Туындыны есепте f/(x)=(х+ )/ =5- 

А)2x4-3 Б)x+ с) Д)5-

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет