Қызылорда облысы, Арал қаласы №64 орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Тасмамбетова Зауре Қуанбайқызы Сынып



Дата17.07.2016
өлшемі41.52 Kb.
#205360
түріСабақ
Қызылорда облысы, Арал қаласы

64 орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі



Тасмамбетова Зауре Қуанбайқызы

Сынып: 9 Б

Тақырыбы: Векторлардың скалярлық көбейтіндісі.

  1. Білімділік: Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасы,  теңдігін, векторлардың скалярлық көбейтіндісінің геометриялық мағынасын, векторлардың перпендикулярлық белгісін білу; координаторлары берілген векторлардың скалярлық көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алу, скалярлық көбейтінді туралы теореманы дәлелдей алу.

  2. Дамытушылық: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін есеп шығрағанда қолдана білу қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: өз бетімен жұмыс істей білуге, шапшаңдыққа, тапқырлыққа тәрбилеу.

Мақсат: Оқулықтағы жаттығуларды орындай алу мақсаты көзделеді.

Құрал-жабдықтар,көрнекті құралдар: сызғыш, сызба плакаттар.

Сабақ түрі: жаңа білім алу сабағы.

Әдіс-тәсілдер: Лекция.

Сабақ барысы

  1. Оқыту үрдісінің маңыздылығы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй жұмысын тексеру.

Үйге берліген тапсырманы тақтаға жазғызып талқылау (оқушылар үйден шығара алмаған есептерді)

ДМ.(С тобы) АВС үшбұрышының АД, ВЕ, СҒ медианалары О нүктесінде қиылысады.  Мұндағы СА



Шешуі: , : , 









  1. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

I.Анықтама.  векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: .

Яғни, , ( 1) мұндағы ). 2 сурет



  (2)

О  А

Қасиеттері:

.  (орын ауыстырымдылық)

+ (үлестірімділік заңы)

)() (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

0, онда 

  онда 0

Дәлелдеуі: онда , яғни 

ә) Егер , (, бұдан ; 

II.  координаталық вектор. 

.

. 



III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.

Дәлелдеуі. ), ), 



*(***+

 (3)

Дербес жағдай: 



 ;  - векторының скалярлық квадраты. 

 (4)

  1. Жаңа білімді бекіту: Есептер шығару

1 Үшбұрыштың А(1;1), В(4;1), С(4;5) төбелері берілген, үшбұрыш бұрыштарының косинусын есептеңдер. (Шәкілікова. Геометрия 9-сынып. №70)

Шешуі: 1. 











5 С
А В

0 1 4

2. 



 

 

; 

Жауабы: 0; .

2. (Шыныбеков. Геометрия 9-сынып . №121)

Егер  және  болса, онда  және  векторларының арасындағы бұрышын табыңдар.

Шешуі: ,  

(*(



 (

(



 

Жауабы: .

3. (Шәкілікова. Геометрия 9- сынып №84)

 және .  векторы  векторына перпендикуляр болатындай  санын табыңдар.

Жауабы.-2. .



Қосымша есептер: №116; №117 (Шыныбеков. 9- сынып)

116. Егер  және  бірлік векторлары үшін (болса, онда  және  векторлары арасындағы бұрышты табыңдар. Жауабы. 



117. Егер  және  өзара перпендикуляр бірлік векторлар болса, онда 2-

 деп алып, , ,   сандары мен  және  векторлары арасындағы бұрышты табыңдар. Жауабы.900

Үйге тапсырма беру: №69, №72, №81. (Шәкілікова. 9- сынып) . 7- жұмыс, 3,4-нұсқа (ДМ). №123. (Шыныбеков).

Өздік жұмысын алу: (ДМ. 7- жұмыс. 1,2 – нұсқа)

Оқушыларды бағалау: жетістіктері мен кемшіліктерін атап айту.

Сабақты қорытындылау: Өтілген тақырыптың негізгі түйінін сұрау.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет