Лекция от 7 окт. 2004 Същност на частноправните отношения с



бет1/11
Дата14.07.2016
өлшемі0.62 Mb.
#198386
түріЛекция
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

МЕЖДУНАРОДНО ЧАСТНО ПРАВО


/проф. Натов/

Лекция от 7 окт. 2004

Същност на частноправните отношения с

международен елемент. Определение за МЧП

(въпрос 1)

Съществуват две големи групи обществени отношения:

1)Отношения, които се пораждат, развиват и погасяват в пределите на проявление на суверенитета на една държава, в териториалните й граници.


2)Отношения, известни под наименованието международни.

В зависимост от естеството си тези отношения се подразделят на публичноправни и частноправни международни отношения.


Частноправни МО: При възникването си или впоследствие тези отношения надхвърлят, излизат извън пределите на един държавен суверенитет и навлизат в пределите на суверенитета на друга държава (други държави). По този начин тези правоотношения се свързват с най-малко 2 държави. Пораждат се по повод защита на частния интерес. По естеството си са както материални, така и процесуални.
Вътрешният пазар на ЕС се изгражда върху 4 свободи:

1)свобода на движение на хора

2)свобода на установяване и предоставяне на услуги (която свобода може да е свързана с 1)

3)свобода на движение на стоки

4)свобода на движение на капитали и плащания
Свободата на движение на хора е свързана с движението на ФЛ с цел полагане на труд.

Свобода на движение на стоки – без митнически данъци.



Международният елемент


Международният елемент възниква най-вече по отношение различната националност на субектите. Международният елемент може да се появи по повод съдържанието на правоотношението (правата и задълженията). Може да възникне и по повод вещите, с които боравят в правоотношението. Може да възникне по повод правопораждащия факт.

Следователно международният елемент възниква по повод на някоя от съставните части на правоотношението: субекти, съдържание, вещи, предмет на отношението.

МЧП в рамките на ЕС е призвано да регламентира частноправни отношения, пораждащи се при реализиране на 4-те свободи на вътрешния пазар.

Частноправни отношения с международен елемент се пораждат като резултат от комбинираното действие на суверенитетите на държавите – лично действие (по отношение на лицата) и териториално действие.

В ЕС има прехвърляне на част от суверенитета на всяка държава членка върху съюза в лицето на институциите, които го упражняват. Следователно международният елемент се поражда и вследствие трансфера на суверенитет, при което се създава институтът на европейското гражданство. Едно лице е гражданин на държава членка на ЕС и едновременно с това е гражданин и на ЕС като цяло. Имо две нива – национално и общностно. Това подразделение се взема предвид в проектите за конституция на ЕС.

Международният елемент в частноправното отношение може да възникне заедно с пораждането на правоотношението.

Ex: сключване на договор между различни по националност страни
Международният елемент може да се появи и по-късно – като последица от развитието на правоотношението.

Ex: договор между две фирми от една националност, едната сменя националността си и се поражда международен елемент.


Частноправното отношение може и да изгуби международния си елемент впоследствие.

Ex: брак между лица с различно гражданство

Френска гражданка и германски гражданин. Френската гражданка се отказва от френското гражданство и става немска гражданка.
Международният елемент не е нещо привнесено отвън. Той е присъща характеристика на правоотношението и е следствие от нормалното развитие на правоотношението.
Белези на международните частноправни отношения:


  • Имат предимно имуществен характер.

  • Това са отношения между равнопоставени правни субекти.

  • Това са отношения между субекти, които имат икономическа и имуществена самостоятелност.

  • Това са отношения между субекти, които носят самостоятелна ?имуществена? отговорност за своите действия (бездействия).


Процесуална група частноправни отношения с международен елемент:

  • Отнасят се до т.нар. подведомстевност (компетенстност) на българските съдилища по отношение на едно частно правоотношение с межународен елемент. Кога българските съдилища са компетентни да се произнесат по частно правоотношение с международен елемент.

  • Свързани са с признаване и допускане на изпълнението у нас на чуждестранни съдебни решения и други актове, постановени от чуждестранен съд във връзка с частно правоотношение с межународен елемент.

Процесуалната материя е важна!

екзекватура – признаване и допускане на изпълнение на чуждестранни решения
Определение за МЧП според чл.1 от проекта за кодекс на МЧП – самостоятелен клон от националното право на Република България, който регламентира въпросите относно приложимото право, подведомствеността (компетентността) на българските съдилища, признаването и изпълнението на чуждестранни съдебни решения и други актове (вкл. арбитражни решения) по повод частноправни отношения с международен елемент.

Предмет, цел и функция на МЧП


(Въпрос 2)

Предмет на МЧП


Когато едно частноправно отношение с международен елемент напусне пределите на един държавен суверенитет и навлезе в друг (други), възниква ситуация, при която националните правни системи на държавите, с които отношението се свързва, се оказват засегнати от това отношение, от неговите съставни части. Всяка една от НПС може да претендира за уредба на отношението. Тъй като НПС са различни, почиват на различни принципи и отразяват волята на различни народи, то нормално е да възникне колизия между тези НПС (сблъсък за предоставяне на правна уредба при правоотношението).

Ex: брак между лица, едно от които е български гражданин


Появява се колизионният въпрос – коя от сблъскващите се НПС да бъде компетентна да даде уредбата, да бъде приложима?

Според една концепция този въпрос е в основата на предмета на МЧП. Тази концепция за предмета на МЧП доминира до ср. на XX век.

Сега господстваща концепция е, че предмет на МЧП са частноправни отношения с международен елемент, за уредбата на които МЧП определя кое е приложимото право или пък ги регулира непосредствено. Определя кога националният съд е компетентен да уреди спора и при какви условия ще се признае изпълнението на чуждестранен съдебен акт.
Групи отношения с международен елемент:

1)Граждански отношения с международен елемент

2)Вещни отношения с международен елемент – режимът на собственост и други вещни права на чуждите държави, чуждестранните ЮЛ и неперсонифицираните лица, апатридите, лицата с право на убежище; режимът на собственост и други вещни права на българските граждани, ЮЛ и т.н. в чужбина; въпросът с придобивната давност.

3)Облигационните отношения с международен елемент – договорните и извъндоговорните отношения, въпросът за приложимото право към договорите (ЗЗД част III), приложимото право към извъндоговорните задължения.

4)Търговските отношения с международен елемент – международна продажба на стоки, уредбата на международни превози, международна закрила на обектите на интелектуална собственост, закрилата на конкуренцията и защитата на потребителите.

5)Брачни и семейни отношения с международен елемент:

Брачни - сключване на бракове между български граждани и чужденци у нас и в чужбина; признаване на бракове, сключени между чужденци в чужбина; възможност на чужденци да сключат брак у нас; личните и имуществените отношения между съпрузите; разводът.

Семейни – произходът на децата, осиновяването, отношенията родители-деца при смесените бракове, настойничеството и попечителството, издръжката.

6)Наследствени отношения с международен елемент – наследяването по закон, по завещание, уредбата на единния (разделния) подход при наследяването и множество хипотези.

7)Трудови правоотношения с международен елемент – хипотезите на полагане на труд на чужденци, апатриди, лица, ползващи се със статут на бежанци у нас; полагане на труд от български граждани в чужбина.

Всички тези 7 групи отношения обхващат материалните частноправни отношения с международен елемент.

Съществуват 2 групи процесуални частноправни отношения с международен елемент:

1)по повод компетентността на българските съдилища при решаването на спор относно материални частноправни отношения с международен елемент;

2)екзекватурата.


Целта е да се гарантира безпрепятственото функциониране на 4-те свободи на вътрешния пазар на ЕС.
Функцията на МЧП


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет