Өскемен қаласы
№ 43 орта мектеп-гимназия
7 сынып Алгебра
Мұғалімі: Нүрпеисова М.К.
Тақырыбы: Параллель түзулер және оның қасиеттері.
Мақсаты:
Білімділік: Параллель түзулерлер туралы білімдерін жүйелендіру, оларды есептер шығаруда қолдану, логикалық ойлауын жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың терең ойлау, іздену, ақпаратты безендеріруге және жүйелендіруге, танымдық қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік: Жауапты, білімді жаңа шешімдер таба алатын, қажетті білімді тез және тиімді қолдана алуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қорытынды-қайталау
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, электрондық оқулық, интерактивті тақта, интернет желісі.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта - компьютерге қосылған сенсорлық экран, электрондық оқулық, Internet желісінің ақпараттары.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, сабаққа назарларын аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Қайталау сабағының жоспары:
1. Түзулер параллельдігінің белгілері
а)Электронды оқулықтың дыбыс пен видефрагменттер және дикторлық мәтінін қолданып, «Параллель түзулер және оның қасиеттері» тақырыбы бойынша:
1.Сәйкес бұрыштар
2.Ішкі айқыш бұрыштар
3. Сыртқы айқыш бұрыштар.
4.Ішкі тұтас бұрыштар
5.Сыртқы тұтас бұрыштар
б) Осы оқулықтағы есеп шығару үлгісін тыңдап, талдаймыз.
2.Интерактивті тақтада электронды оқулықтан деңгейлік тапсырмаларды орындау.
I-деңгей тапсырмасы
1. Төмендегі суретке қарап, 1=1000 және , 4=1200 деп алып, 2-ші, 3-ші бұрыштарды тап.
II-деңгей тапсырмасы
2
k
270
. m және n түзулері параллель ме?
m
1530
n
III-деңгей тапсырмасы
3
N
. Берілгені: NF=PF, MF=QF.Дәлелдеу керек NF||PQ
Q
M
p
Электронды оқулықтан тест жұмысын алу:
Тест
1. [AB || СД) және ВАЕ =3 ДСЕ АЕС =?
а) 90
ә) 100
б) 110
в) 120
2 . АВ және АС шеңберге жанамалар ВОС =x=?
а) 120 0
ә) 1300
б) 1400
в) 1500
3. ABC тікбұрышты ұшбұрыш, АД=ДС, ВД= 3 см, АСД 300. ДС қаншаға тең?
а) 3
ә) 4
б) 5
в) 6
5. АСЕ мен ВСД тікбұрышты. ВД=3 және ДЕ=8 деп алып, АЕ-ні анықтау керек.
а) 7
ә) 9
б)11
в) 12
а) а=2в
ә) в=а
б)в=3а
в) а=3в
6 . АВ=ВС және АД биссектриса В=?
а) 28
ә) 56
б) 68
в) 78
7.AК мен CL сәулелері паралель деп алып, BCL бұрышын табыңыз.
а) 44
ә) 88
б) 126
в) 136
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма беру.
Достарыңызбен бөлісу: |