Тема: Підсумковий урок з теми: «Байка у світовій літературі»
Мета: провести зустріч на телеканалі "Байкоманія", повторити відомості про визначних байкарів, а також познайомити із творчістю Леонардо да Вінчі, Федра, Павла Глазового, їх авторською самобутністю; закріпити набуті знання, вміння і навички аналізу байки; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, вдосконалювати навички акторської майстерності; виховувати доброту, повагу до інших, любити і шанувати друзів.
Обладнання: портрети байкарів, роздатковий матеріал, кросворд, презентація "Байка у світовій літературі", аудіозапис байок І. Крилова, презентація «Байка у світовій літературі».
Тип уроку: узагальнення систематизація вивченого матеріалу (у формі телепередачі).
Методи і прийоми: технологія ситуативного моделювання (рольові ігри, інсценізація, стимуляція, гронування)
Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен,
Сковорода, Крилов – всім вистачило тем.
Всім шлях премудрий розкрився,
Хто до Езопа добувся,
Хто позичав сюжетів та ідей,
Що байкою збагачують людей.
М. Годованець
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя
1.1. Сьогодні ми підводимо підсумки вивченої теми «Байка у світовій літературі». Але наш урок незвичайний, ми умовно перенесемося у телестудію на канал "Байкоманія". Пропоную усім познайомитися із програмою телепередач на новому каналі. (Слайд №3)
1. Мегалот.
2. "Зустріч у літературному кафе"
3. "Театр перед мікрофоном.
4. Реклама.
5. "Ми це можемо!"
6. Ярмарок бабусі-байки.
7. Дерево Мудрості.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
Байка є одним із найдавніших видів мистецтва. А зародилася вона у відомій уже вам Давній Греції. А звідти стала відомою усьому світу. Про велич байки ми дізнаємося сьогодні на уроці. Але перш ніж ми почнемо працювати, кожен з вас повинен поставити собі певну мету.
ІV. Мікрофон.
Учениця у ролі журналістки підходить з мікрофоном до кожного учня і запитує чого вони очікують від уроку.
- На уроці я хочу дізнатися про ….
(байкарів різних країн, почути нові байки, нових героїв)
V. Актуалізація опорних знань учнів.
Слово вчителя.
Отож, уявіть, що ви потрапили на телестудію.
І. Першою нашою передачею є "Мегалот". Завдання учням розгадати кросворд. Учні витягують кульку з номером і відповідають на запитання, а відповідь записують у відповідні клітинки кросворду (Слайд №4, додаток№1).
Запитання до кросворду:
1. Кого називають батьком байки? (Езоп)
2. Один із героїв байки Езопа та І. Крилова. (вовк)
3. Байкар, який жив через 2,5 тисячі років після Езопа. (Лафонтен)
4. Повчальна частина байки. (мораль)
5. Російський байкар (Крилов)
6. Короткий, переважно-віршований, алегоричний, повчально-гумористичний чи сатиричний твір. (байка)
7. Образне інакомовлення: двопланове художнє зображення, що ґрунтується на приховування певних осіб, явищ, предметів під іншими художніми образами з відповідними асоціаціями і характерними ознаками приховуваного. (алегорія)
8. Герой байки Крилова (Ворона)
Слово вчителя.
Молодці. Ви добре справилися із грою. Якщо ви правильно розгадали кросворд, то прочитаємо прізвище одного з перших винахідників телевізора - російського вченого-винахідника, який в 1933 році першим сконструював телевізор – це Володимир Зворикін.
VІ. Узагальнення і систематизація вивченого
ІІ телепередача "Зустріч у літературному кафе"
Слово вчителя
Отже, розпочинаємо подорож в минуле. І почнемо ми її з 6 століття до н.е.. Яскравим представником цього періоду розвитку байки є Езоп. А що ж ми про нього знаємо? Щоб це з’ясувати ми запросили на нашу зустріч самого Езопа. (Слайд №5-6)
Учень у ролі Езопа
Доброго дня. Мене звати Езоп. Я прибув на зустріч з вами із далекого минулого - з Греції. Я був рабом і жив у 6 столітті до нашої ери. Мої байки відомі усьому світові. Усі шестикласники вивчають мої твори. А чи знаєте ви мої байки? Які саме?
(Орієнтовна відповідь: Так. На уроках світової літератури ми познайомилися з неперевершеними байками давньогрецького поета. Ми читали байки: «Вовк і Ягня», «Мурашка і Цикада», «Хліборобові діти», «Хлібороб і змія» та ін..)
Учні читають напам’ять 2-3 байки.
Учень у ролі Езопа. Добре, що ви їх знаєте. Як бачите мої байки коротенькі, деякі мають по два-три рядки і написані прозою, тобто простою зрозумілою мовою. А ще в моїх байках є дуже багато персонажів, понад 80.
Бесіда:
- Пригадайте, яких ви знаєте героїв байок Езопа і з яких вони творів?
(Орієнтовна відповідь: героями байок Езопа є: Мурашка, Цикада, Крук, Лисиця, Змія, Вовк, Ягня, люди)
Слово вчителя. Другим нашим гостем є Федр. Що ж він нам розповість про себе? (Слайд №7)
ІІ.Учень у ролі Федра
Доброго дня. Мене звати Федр. Я римський байкар і жив на початку І століття нашої ери. За походженням напівгрек, але в дитинстві потрапив до Риму, де був імператорським рабом, а потім здобув волю. У Римі отримав освіту і вважав себе римлянином. Греків зневажав. А байки почав писати для того, щоб Рим у жанрі байки міг бути суперником Греції. Спочатку випустив п’ять збірок «Езопових байок», а згодом пробував перейти до оригінальної творчості. Саме у I ст..н.е. уперше надав байкам віршованої форми і видав їх окремими збірками. Написав 5 книг байок. Збереглося понад 120 творів.
Послухайте мій вислів, подумайте і скажіть: як ви розумієте ці слова:
«Езоп для байки підібрав предмет
а я відполірував віршами шестистопними».
Орієнтовна відповідь: Езоп писав простою зрозумілою мовою, а Федр переробив форму з прозової на віршову.
Слово вчителя.
Ось послухайте байку «Сократ і друзі» . Визначте її мораль. Вчитель читає.
Орієнтовна відповідь: Мораль байки в тому, що друзів, на перший погляд є багато, але справжніх, вірних, дуже мало.
- А які байки Федра ви знаєте? Визначте їх мораль?
Учень виразно читає байку "Хто мати?"
Орієнтовна відповідь: Справжня мати не та, що народила і залишила, а та, що виховала, не досипала ночами, турбувалася.
Слово вчителя: Дякуємо Федру за таку цікаву інформацію про себе. Просимо нашого гостя зайняте місце у нашому літературному кафе. Наступним гостем є уже всіх відомий – Лафонтен. (Слайд №10)
ІІІ. Учень у ролі Жана де Лафонтена
Доброго дня. Я прибув на вашу передачу із далекої Франції. Я жив через 2,5 тисячі років після народження Езопа. Свої перші збірки я назвав "Езопові байки розказані Лафонтеном". Але мої байки відрізняються від байок Езопа? А хто скаже, яка різниця між байками?
Орієнтовна відповідь: Байки Езопа написані прозовою мовою, а Лафонтена – віршовою. Мораль байок Езопа знаходиться в кінці байки, а в Лафонтена - її треба прочитати між рядками.
- Виразне читання байки "Зачумлені звірі"
- А які байки ви ще знаєте?
Орієнтовна відповідь: Байки Лафонтена : «Водоспад і ріка», «Лисиця і Вовк».
Слово вчителя. Готуючи матеріал для телеефіру, наші журналісти побували в Італії. Вони підготували цікаві відео сюжети. Тож прошу прямий ефір з Італії. (Вчитель демонструє на екрані презентацію картин Леонардо да Вінчі, але учням не називає автора.
Стимуляція. ІУ. Презентація картин Леонардо да Вінчі. (Слайд № 8)
- Чи відомі вам ці картини?
Орієнтовні відповіді: Ці картини ми вже бачили. - це «Монна Ліза» або ще її називають «Джоконда», «Таємна вечеря»
- Хто є автором ? Що ви знаєте про нього?
Орієнтовна відповідь: авторм цих картин є італійський художник Леонардо да Вінчі.
Слово вчителя:
Так, це Леонардо до Вінчі, запрошуємо його у студію. (Слайд №9)
Учень у ролі Леонардо да Вінчі. Ви знаєте мене дише як художника, але я відомий ще як скульптор, архітектор, музикант, а також, як і поет. Залишив я 120 записних книжок, де є багато байок. Байку використовував для філософських роздумів. Мої твори точні та зрозумілі. Вперше переклав мої байки український перекладач - Микита Годованець
У. Театр в прямому ефір - Інсценізація байок
"Папір і чорнило" (Мораль: папір увінчав пусту душу на папері, адже саме чорнило нічого неварте, як і наші слова без добрих діл)
"Метелик і каганець" (Мораль: любов має бути взаємною, не треба бути байдужим до людей, що тебе оточують)
"Полум’я і свіча" (Мораль: в гурті легше жити і довго, а якщо будеш сам, то швидко загинеш. Не треба бути гордим)
Слово вчителя.
В одній із своїх робіт Леонардо да Вінчі писав: «У наставниці собі я взяв природу, вчительку всіх вчителів». Саме вона додавала йому творчих сил та творчої наснаги. Він зумів помітити і передати те, чого не змогли передати його сучасники.
УІ. Наступним нашим гостем є уже всім відомий російський байкар - І.А.Крилов (Слайд №11)
Учень у ролі Івана Крилова: Радий бачити усіх шанувальників байки. Напевно, ви вже багато про мене чули на уроці, а також знаєте мої байки.
Ось послухайте ще кілька. Прослуховування байки читцем "Лебідь, Щука і Рак", "Квартет"(Слайд №12)
- Визначте мораль байок?
Орієнтовна відповідь: Мораль байки «Лебідь, Щука і Рак» доводить, що працювати треба разом, потрібно бути згуртованими і дружними, щоб досягти певної мети, а не робити все по-своєму.
Мораль байки «Квартет» полягає в тому, щоб гарно грати потрібно мати талант і здібності, а не від того, хто і де буде сидіти.
- Який художній прийом використаний у байці?
Орієнтовна відповідь: алегорія
- Для чого байки застосовують алегорію?
Орієнтовна відповідь: алегрія використовується для того, щоб під образами тварин розуміти дії та вчинки людей.
УІ. До нас на урок завітав і наш український байкар та гуморист Павло Глазовий. (Слайд №13)
Учень у ролі Павла Глазового.
Доброго дня. Радий бачити у нашім ріднім краї своїх товаришів байкарів з різних країн. Де б ми не народилися і в який час не жили, усі ми прагнули висміяти людські вади. Народився я на Миколаївщині в сім'ї хлібороба. Після закінчення педагогічної школи служив в армії. Був учасником Другої світової війни. Після війни навчався в педагогічному інституті, де познайомився з Остапом Вишнею. Написав я багато книжок для дітей, в яких зібрані твори різних жанрів, зокрема байки, гумористичні, ліричні поезії, проза, жартівливі поеми, дитячі казки.
Ось послухайте кілька моїх байок «Столична мова», «Успіх», «Упертість». (Додаток №2)
Слово вчителя.
- Я думаю байки нашого рідного гумориста вам теж дуже сподобалися.
Наш телеефір перериває реклама.
Учні вдома мали підготувати рекламу байки. Виходять на середину і рекламують обрану байку.
VІ. Молодці. А ми знову повертаємося до нашої студії. І наступна наша передача "Ми це можемо". Вам потрібно поділитися на 3 групи.
Кожна група отримує завдання.
1. Потрібно виразно прочитати байку.
2. Назвати байкаря.
3. Визначити мораль байки.
4. Назвати героїв байки і риси, які висміює автор.
Учні працюють в групах. Кожна група працює над аналізом обраної байки.
УІІ.Молодці. Наступна наша програма–"В гостях у бабусі-байки".
Дівчинка у ролі бабусі-байки у кошику має карточки із уривками байок. Учениця зачитує уривок, а учні відгадують з якого це твору.
З якої байки слова. (Слайди № 14)
-
“Хоч, як би ти не виправдовувалось, я все одно тебе з’їм”. (Езоп «Вовк і Ягня»)
-
“Мені все було ніколи, я співала” (Езоп «Мурашка і Цикада»)
-
“Страждаю по заслузі, бо пожалів гадину” (Езоп «Хлібороб і змія»)
-
“О царю! … Сумлінність ваша може всім бути за взірець”. (Лафонтен «Зачумлені звірі»)
-
“Голубко, гарна ж ти яка!
Ну й шияка в тебе, а очиці!
А пір”ячко яке! Який дзьобок!”
-
“Пригадую, давненько, ішов я лугом, травка зелененька…”
З якої байки мораль.
-
"У сильного безсилий винен був завжди". (Вовк і Ягня)
-
"Коли згода між людьми їх важко перемогти" (Хліборобові діти)
-
"Фальшива дружба гірше вогню пече" (Л. да Вінчі "В пошуках тепла")
-
"Шумливий, говіркий усюди верховодить,
Та не страшний, не шкодить.
А той, що ласиться невинним котеням?
Минай таких, не важ своїм життям!" (Лафонтен "Водоспад і ріка")
VIІ. Підведення підсумків уроку.
Слово вчителя.
Наш прямий ефір завершується. Але в нас є ще декілька хвилин. Перед вами Дерево Мудрості (малюнок). (Слайд №15. Додаток №3)
- Як ви думаєте, чому ми його так назвали?
Орієнтовна відповідь: Байка вчить нас бути розумними, не робити помилок.
Слово вчителя:
Ми його назвали саме так, тому що байка – то справжнє джерело мудрості. Як ви думаєте, хто з байкарів є корінням цього дерева?
Орієнтовна відповідь: корінням цього дерева ми можемо назвати Езопа, бо саме його називають батьком байки.
Відтворення знань(гронування)???
- Кожен з вас отримав яблуко мудрості і ви повинні написати, що вам сподобалося і запам’яталося на сьогоднішнім уроці-телепередачі. На це ви маєте одну хвилинку. (Кожен учень записує і прикріплює до дерева мудрості, мотивуючи свій вибір)
Заключне слово учителя
Завершити розмову про байку мені б хотілося б словами:
Базікають, що байка «вік свій одробила»
І час її списать в архів.
Не тратьте, друзі, марно слів,
Потрібно, щоб вона влучніше била.
VІІІ. Оцінювання учнів. Мотивація оцінок.
ІХ. Повідомлення домашнього завдання.
Наш прямий ефір каналу "Байкоманія" завершився, але перш ніж ви залишите студію прошу написати листа одному з наших гостей або створити власну байку. (Додаток №4)
Додаток №1
Кросворд
"Байка"
Додаток №4
Байка у світовій літературі
(фотографії)
Достарыңызбен бөлісу: |