Құрастырған: Туртаева Ира Канатбайкызы Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы, Жарқамыс орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі



бет1/4
Дата17.06.2016
өлшемі0.65 Mb.
#143085
түріСабақ
  1   2   3   4


Математика пәнінен сабақтар мен

сыныптан тыс жұмыстар үлгілері

(іс-тәжірибеден)



Құрастырған: Туртаева Ира Канатбайкызы
Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,

Жарқамыс орта мектебінің

математика пәнінің мұғалімі


Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,

Жарқамыс орта мектебі

Құрастырған: Туртаева Ира Канатбайкызы - математика пәнінің мұғалімі

Ұсынылып отырған жинақта математика пәнінің мұғалімінің шығармашылығы мен оқу-танымдық шеберлігінің нәтижесіндегі сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстар үлгілері келтірілген. Мұғалімнің шығармашылық ізденістерінен туындаған іс-тәжірибелік еңбегінен шәкірттерінің білім алуына жол салған жаңа технологиялық әдіс-тәсілдерді көруге болады.

Бұл жинақты математика пәнінің мұғалімдері көмекші құрал ретінде пайдалануға болады.

Тақырыбы: Рационал өрнектер. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту тақырыбына есептер шығарту арқылы білімдерін арттыру

ә)дамытушылық Әрбір жекетұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін,қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру

б)тәрбиелік: Сыныпта тыныш отыруға, ұқыптылыққа,шапшаңдыққа, шыдамдылыққа,есептерді қатесіз шығаруға,жинақтылыққа тәрбиелеу
Сабақтың типі: Пысықтау сабағы

Сабақтың әдісі: практикалық,сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, схема-сызба, формулалар, таратпа парақтар

Сабақ байланысы:әдебиет,тарих

Қосымша әдебиет: Әдістемелік нұсқау, дидактикалық материалдар, есептер жинағы

Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгелдеймін, күннің ретін жазамын, оқушылардың назарын сабаққа аудартамын.


II. Үй тапсырмасын тексеру

III. Сыныпта есептер шығару
Өткен материалдарды қайталау,пысықтау есептері

Балалар, сендерге мен бүгін көктемнің нұрын, күннің шуағын тілей отыра, дайындығыммен келіп отырмын.
Есептің шарты мынадай болады;

Есептер түгел орындалса,сендерге көктемнің нұры төгілетініне сенемін.(Тақтаға күннің шуақтарын есептер шығара отырып іліп күннің нұрын төккіземіз.)

1)а3 а4•а714

2)m3•m4=m7

3)в10:в73

4)52•54=56

5) 33=27

Мінекей балалар күн жылынды, күн ұзарды, күн нұрының - бізге шуағы түсті. Бәрімізде қуанышты, көңілді боламыз. Енді балалар бір-бірімізге күн жылуындай жылы тілектер тілеп, сабағымызды бастайық.
Есептер шығару

Біз есепті бастамас бұрын, биылғы 2014 жыл қандай жыл мезгілі екеніне тоқталып өтейік. Биылғы жыл 2014- жылқы жылы. Жылқы киелі мал, төрт түліктің бірі, жылқы адамның жан серігі. Жылқыны адамдар қасиетті жанур деп бағалаған жәнеде көптеген сайыстарға қатыстырып отырған. Мысалы; көкпар, бәйге, қыз қуу т.б.Слайдта жүйрік ат бейнеленген. Сендер жүйрік атқа 1-минуттай сипаттама беріңдер. Барлықтарыңа сәттілік, жүйрік аттай есептерге жүйрік болыңдар, деп есеп шығаруды бастаймыз.

№531
1) = + ==

2) = - ===

3)   =


Сұрақ жауап әдісі ой қозғау

-Бір жылда неше күн бар (365)

-Бір жылда неше ай бар (12)

-Бір жылда неше жыл мезгіл бар (4)

-Бір тәулікте неше сағат бар (24)

-Бір сағатта неше минут бар (60)

-Бір минутта неше секунд бар (60)

Қандай шар қай жіпке байланады



овал 393овал 394овал 395овал 396

полилиния 400полилиния 399полилиния 398полилиния 397


полилиния 401

(а-в)( а2+ав+в2)

)

4

(а-в)(а+в)

а2+2ав+в2

а2-2ав+в2
полилиния 404 полилиния 403 полилиния 402


овал 411овал 410овал 409овал 412


полилиния 416полилиния 415полилиния 414полилиния 413
полилиния 419полилиния 417полилиния 418полилиния 420

(а-в)(а+в)



(а-в)( а2+ав+в2)

а3-3а2в+3ав23

а2+2ав+в2

овал 426овал 425овал 428овал 427


полилиния 432полилиния 431полилиния 430полилиния 429


(а-в)(а+в)


полилиния 436 полилиния 435 полилиния 434 полилиния 433

а3+3а2в+3ав23



а2+2ав+в2

(а+в)( а2-ав+в2)

Сергіту сәті

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан күнге.



Теңдеуді шешу

Оқушылар алда қандай мейрам келе жатыр? Біз осы теңдеуді шығарып болған соң сол мейрам туралы тоқталып өтейік, қане есепті бастайық.



-9
6х-2х=40 4x-3x = 54

4x=40 x=54

X=404

X=10
22-ші Наурыз –қазақша жыл басы.1986 жылдан бері қазақ жерінде тойланып келеді. Ақын Мұхтар Шаханов Наурыз мейрамы өткізілуіне үлкен үлес қосты.Бұл –қазақтың ұлттық мерекесі.Наурыз мейрамында қазақтың қандай тамағы істелінеді? Наурыз көже неше тағамнан пісіріледі,7 қандай сан?


Деңгейлік тапсырма беру

I-деңгей 1 бал

I I -деңгей 2 бал

I I I -деңгей 3 бал


I-деңгей 1 бал

Амалдарды орындаңдар



  

I I –деңгей 2 бал

Амалдарды орындаңдар



= =

I I I -деңгей 3 бал

Амалдарды орындаңдар


  = =
Білім- деген биік шың

Бақытқа сені жеткізер



Білім-деген ақылшың

Қиындықтан өткізер.



IV. Оқушыларды бағалау
1-3 бал 3

4-5 бал 4

6-10 бал 5



Оқушының аты-жөні

Бүгінгі сабақ қалай өтті

Сыныпта

неше есеп шығардың

I-деңгей

1 бал

ІI-деңгей

2 бал

III -деңгей

3 бал

Қанша бал жиналды
























V. Үйге тапсырма Қайталау
Сабақтың тақырыбы:

    1. Бір айнымалысы бар квадрат теңсіздіктерді шешу.

    2. Бір айнымалысы бар квадрат теңсіздіктерді графиктік тәсілмен шешу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік : квадрат теңсіздіктердің анықтамасын және қасиеттерін есептер шығаруда қолдана білу. Оқушылардың алған білімдерін тереңдету , жинақтау , жүйелеу.

Дамытушылық: есептеу дағдыларын және логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру, білімдерін тереңдету, пәнге қызығушылықтарын арттыру .

Тәрбиелік: өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу ,ұйымшылдыққа , достыққа , шапшандыққа тәрбиелеу. Өз елінің патриотын қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Іскерлік «Партиялар додасы» ойын сабағы.

Сабақтың типі : пысықтау сабағы.

Сабақтың әдісі: үшөлшемді әдістемелік жүйесі.

Пәнаралық байланыс : казақ әдебиеті, тарих , сызу, геометрия , ән.

Қөрнекілігі: Бағалау парағы ,мақал-мәтел, плакаттар,үлестірмелер.

Құрал-жабдықтар: Интербелсенді тақта, Power Point (слайдттар),

Windows Media (видео-ролик), Winamp (ән) бағдарламалары.



Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар 3 топқа (партияларға) бөлініп отырады. Партия лидерлеріне бағалау парақтары таратылады.



Сары түсті: «Қазақстан үміткерлері» партиясы

Жасыл түсті: «Қазақстан дарындары» партиясы

Көк түсті: «Қазақстан озаттары» партиясы

Әр партия бағдарламасын , ұранын айтады.

Қ Р-да 7 партия бар(плакат),Қазақстан туралы видео-ролик көрсетіліп, «Атамекен» әні орындалады

ІІ. «Заңдар аясында...»

Саяси партиялардың бағдарламалары нәтижеге жету үшін, заңдарды білу керек.


І деңгей (5 ұпай)
1) аx2+bх+с>0, аx2+bх+с <0 түріндегі теңсіздік ... деп аталады.

А) Квадрат теңсіздік

В) Сызықтық теңсіздік

С) Кері пропорционалдық теңсіздік / таңдау тест/




2)

Формуласы квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласы ма? /иә,жоқ –альтернативті тест/



  1. Теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?

«Домино» ойыны / қиындылардан ереже құрау/

4)

Теңсіздікті шешіңдер.


  1. Теңсіздікті графиктік тәсілмен шешіңдер:



ІІІ. «Халық арасында...»

Халық арасында партиялардың салмағын байқайық, ол үшін Internet арқылы edu19kzaral сайтына халықтан келіп түскен сұрақтарға шешімін табу керек.



ІІ деңгей (4 ұпай)

  1. Функцияның анықталу облысын табыңдар: №555(3)




  1. Теңсіздікті шешіңдер: №558(3)

| 2х+1| ≤1
ІV. «Үгітшілерден - ұтымды жауап »

Партия белсенділерінің үгіттеу насихаттау жұмыстарын бақылау.


ІІІ деңгей (3 ұпай)

Тапсырма


  1. №569(2)

а-ның қандай мәндерінде

теңсіздігі кез келген х үшін орындалады?


2) Теңсіздікті графиктік тәсілмен шешіңдер:



3) Логикалық есеп
Патриот 3≤х≤6 трио

Білімділік 2≤х≤5 ?


V. Үйге тапсырма : №558(1,4)

№562(4,5)

№ 569(3,4)

VІ. Бағалау.

Бағалау парағы бойынша «Көшбасшы партия»-ны анықтау, оқушыларды бағалау.



VІІ. Қорытындылау :

Бабалар өсиетімен қорытындылаймыз



Төле би: Бір үйдің баласы болма,

Көп үйдің баласы бол.

Бір үйдің атасы болма,

Бір елдің батасы бол.

Бір танңың жағасы болма ,

Көп елдің ағасы бол...

Өзіңе -өзің кәміл бол,

Халқыңа әділ бол.



Досыңа адал бол.
Сабақ тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру.

Сабақ типі: жаңа материалды меңгеру

Сабақ мақсаттары:

  1. білімділік – оқушыларды түйіндес өрнек ұғымымен таныстыру; көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару, түбір белгісінің ішіне енгізу, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату сияқты түрлендірулермен таныстыру..

  2. дамытушылық – логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін, математикаға деген қызығушылықтарын арттыру;

  3. тәрбиелік – оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, карточкалар.

Сабақ әдістері: ауызша, көрнекілік, өз бетімен жұмыс, топпен жұмыс.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үй жұмысын тексеру

  1. Түбір, арифметикалық квадрат түбір деген не?

  2. Арифметикалық квадрат түбірдің қандай қасиеттерін білесіңдер?


Тест жұмысы (слайдпен)
I нұсқа ІІ нұсқа



Сұрақтар

А)

В)

С)

Д)


Сұрақтар

А)

В)

С)

Д)

1.Түбірдің мәнін тап

5

6

7

8

1.Түбірдің мәнін тап

5

6

7

8

2.Есепте

8

2

1,4

1,5

2.Есепте

8

2

1,4

1,5

3.Есепте

20

26

24

18

3.Есепте

20

26

24

18

4.Теңдеуді шеш




5

7




4.Теңдеуді шеш:




5

7




5. 3 саны қандай санның квадрат түбірі

16

9

4

25

5. 2 саны қандай санның квадрат түбірі

16

9

4

25

6.Өрнектің мәнін тап

12

36

48

16

6.Өрнектің мәнін тап

12

36

48

20

7 Теңдеуді шеш:

25

20

9

10

7.Теңдеуді шеш

25

20

9

10

8.Өрнекті ықшамда

4

3

1

2

8.Өрнекті ықшамда

4

3

1

2

9.Түбірдің мәнін тап:

88

64

60

44

9. Түбірдің мәнін тап

88

80

60

44

10. Түбірдің мәнін тап

21

180

18

210

10. Түбірдің мәнін тап

21

180

18

210

Тесттің жауаптарымен бағалау критериясы слайдтан көрсетіп жұптық жұмысты тексерту.



  1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру үшін бірнеше әдістерді қолданамыз.

  1. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару.

  2. Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу.

  3. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату.

Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату дегеніміз-берілген бөлшекті түрлендіру арқылы бөлімі рационал сан болатын бөлшекке келтіру

а)бөлшектің бөлімі-бірмүшеден тұратын түбір

ә)бөлшектің бөлімі-екінші дәрежелі түбірлердің алгебралық қосындысы

Мысал:1. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару. а).==2

ә).-+3=-+3=-2+9=(1-2+9)=8

2. Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу.

а) 6===

Бұл түрлендіру иррационал сандарды салыстырғанда қолданамыз:

ә) 5 пен 7 сандарын салыстырайық

5===

7===

75˂245 ˂

5˂7

3. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату.

a) ===

Егер бөлшектің бөлімінде квадрат түбірі бар өрнектердің қосындысы мен айырымы болса, онда бөлшектің алымы мен бөлімін «бөлімінің түйіндес өрнегіне» көбейтеміз.

ә)====-


  1. Жаңа сабақты бекіту.

Оқулықпен жұмыс. №72-(1,3), №73-(2,4), №74-(2,4), №77-(1), №81(1,3)

5. Деңгейлік тапсырма беру. (слайдпен)

6. Математикалық ребус шешу.

7.Үйге тапсырма беру



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет