Сабақ «Абай жолы» роман-эпопеясы. Бірінші кітап, «Қайтқанда»



Дата13.01.2024
өлшемі0.53 Mb.
#488998
түріСабақ

САБАҚ: Қазақ әдебиеті
3-бөлім. Ғасырлық туынды.
2-сабақ
«Абай жолы» роман-эпопеясы .Бірінші кітап,
«Қайтқанда» тарауы

Мектеп: «Сары-Арқа жалпы білім беретін орта мектеп»КММ




Күні: 28.09.2020 жыл.

Мұғалімнің аты-жөні: Жастабанова А.Н.




СЫНЫП: 11

Қатысқандар: 13

Қатыспағандар:




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:




  • әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді.


Оқушылардың басым бөлігі:




  • әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра алады.


Кейбір оқушылар:




  • әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдай алады.


Бағалау критерийлері

  • әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіне алады;

  • әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра алады;

  • әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдай алады.


Ойлау деңгейі

Түсіну, талдау.




Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

  • әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіне алады, салыстырады, талдайды.




Негізгі сөздер мен тіркестер:




Бақташы, фатиқа, атшабар.




Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер: шеше,әке,бала,бетінен сүю,әже,әдет.




Талқылауға арналған сұрақтар:




Абай Құнанбайұлы туралы қандай шығармалармен таныссыздар?
«Абай жолы» роман-эпопеясына мазмұны ұқсас басқа қандай шығармаларды білесіз?




Не себепті ... деп ойлайсыз?




Не себепті «Абай жолы» шығармасында «роман» ұғымына «эпопея» тіркесі жалғанған деп ойлайсыз?




Құндылықтарға баулу

«Мəңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының тарихтың, мəдениет пен тілдің біртұтастығы құндылықтарына баулу «Абай жолы» шығармасында ішінара жүзеге асырылады.




Пәнаралық байланыс

тарих




Алдыңғы оқу



Мұхтар Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы.




Жоспар






Жоспарланған
Уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар




Басталуы
7 минут

С.
«Ыстық алақан» әдісі арқылы шаттық шеңберін құру, бір-біріне тілек айту.
«Авторға қатысты 10 сөзді атаңыз» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
« Суреттер сөйлейді» әдісі.
Суреттер бойынша 3 топқа бөлінеді.






таныстырылым




Ортасы
15 минут
2 минут

10 минут


Т.
«Абай» тобы: «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы оқиғалар тізбегін жасайды.
«Құнанбай»тобы: «Оқиға тауы» әдісі арқылы»шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды.
«Зере»тобы: «Торлы диаграмма» әдісі арқылы әр бөлімнің негізгі идеясын анықтайды.
Дескриптор:
- оқиғалар тізбегін жасайды;
-сюжеттік құрылысын талдайды;
-бөлімдер арқылы негізгі идеяны анықтайды.
ҚБ. «Кері байланыс бутерброды» әдісі.


С.
«Попкорн»әдісі арқылы «не себепті «Абай жолы» шығармасында «роман» ұғымына «эпопея» тіркесі жалғанған деп ойлайсыз?» сұрағына жауап береді.
ҚБ. «Жұлдыздар тізбегі» әдісі.


Т.
«Венн диаграммасы» әдісі арқылы
Роман мен роман-эпопеяны жанрлық ерекшелігіне қарай салыстырады.
«Абай»тобы: «Роман» жанрының ерекшелігі;
«Құнанбай»тобы: «Роман-эпопея» жанрының ерекшелігі;
«Зере»тобы: екі жанрды салыстыра отырып, ұқсастықтарын табады.
Дескриптор:
- екі ұғымды салыстыра алады;
-ұқсастықтары мен айырмашылықтарын таба алады.
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі.















Аяқталуы
6 минут

Кері байланыс
«5-5-1» әдісі арқылы меңгерген білімін талдайды, бөліседі.


Үй тапсырмасы: Абай Құнанбайұлы туралы қандай шығармалармен таныссыздар?
«Абай жолы» роман-эпопеясына мазмұны ұқсас басқа қандай шығармаларды білесіз?
деген сұрақтар аясында дайындалып келу.







Қосымша ақпарат




Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз?

Бағалау - Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері)




Уақытты тиімді бөлу арқылы оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қолдау көрсетіледі. Топтық жұмыс барысында оқушыларымның деңгейлеріне қарай «Уақыт тізбегі», «Оқиға тауы», «Торлы диаграмма»әдістері арқылы саралау тапсырмасын сабақ ортасында қолданамын.

«Бас бармақ», «Кері байланыс бутерброды», «Жұлдыздар тізбегі» әдістері арқылы қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын.

Сабақтың қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары сақталынады, АКТ тиімді қолданылады, шығармадағы отбасылық және тарихи-мәдени құндылықтармен байланыстырылады.




Рефлексия
Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай, қай деңгейде өтті?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы ұяшықты пайдаланып, сұрақтарға жауап беріңіз.












Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқыту мен оқуға қатысты )?








Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпал етер еді? (Оқыту мен оқуға қатысты )?






Сабақ барысында сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?











Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет