Атырау облысы, Қызылқоға ауданы,
Қаракөл орта мектебі
Тағашева Гүлмира Жақсылыққызы
Математика пәні мұғалімі,
І санатты
Тақырыбы : Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы
Мақсаты :
Білімдік: оқушылардың арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін
және алғашқы n мүшесінің қосындысын есептей білу
дағдыларын жетілдіру
дамытушылық : оқушылардың логикалық ойлау қабілетін,
математикалық тілде сөйлеу дағдысын, интерактивті
технологияны пайдалана отырып есептер шығару, білімін жетілдіру арқылы дамыту
тәрбиелік : өз бетінше жұмыс жасауға, қорытынды шығаруға, ізденуге дағдыландыру
түрі : аралас сабақ
типі : қайталау- пысықтау сабағы
әдісі: сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы, саралап
деңгейлеп оқыту
көрнекілігі : тірек- сызбалар,электронды оқулық, интерактивті тақта, activote құралы
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру
Оқушылардың сабаққа қатысын, құралдарын түгендеу
Әрбір оқушыға нәтижелік карта үлестіріледі.Оны оқушы өзі толтырады.
|
Ой қозғау
|
Деңгейлік тапсырма
|
Тест
|
Қазақтың байырғы есептері
|
|
Қорытынды ұпай саны.
|
Ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
ІІ.Үй тапсырмасы:§11 № 193есеп
ІІІ.Ой қозғау.
Пысықтау сұрақтары.( Әр дұрыс жауап 1 ұпай)
1. Арифметикалық прогрессияның анықтамасын тұжырымда.
2. Арифметикалық прогрессияның айырмасы деген не?
3. Арифметикалық прогрессияның қасиеті
4. Арифметикалық прогрессияның n- ші мүшесінің формуласын жаз
5. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын жаз
IV.Тапқыр болсаң, тауып көр ! (деңгейлік тапсырмалар)
І-деңгей
-
а1= 100 a100= 200 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы 100 мүшесінің қосындысын табыңдар
-
а1=100 , d=-10 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы 10 мүшесінің қосындысын табыңдар
-
-3; -7; ...; арифметикалық прогрессияның алғашқы 7 мүшесінің қосындысын табыңдар
ІІ деңгей
Ап арифметикалық прогрессия берілген. Оның 11-ден 20- ны қоса алғандағы мүшелерінің қосындысын табыңдар
ІІІ-деңгей
Арифметикалық прогрессияның үшінші және бесінші мүшелері сәйкесінше 11-ге және 19-ға тең. Осы прогрессияның алғашқы 10 мүшесінің қосындысын табыңдар.
1-деңгей 10 ұпай, 2-деңгей 20 ұпай, 3-деңгей 30 ұпай
V.Біліміңді сынап көр! (сауалнама)
Activote құралы арқылы тест орындалады.
Сауалнама
1.(an) арифметикалық прогрессияның a1 = -3,4 , d=3 .
Табыңдар а11 , аn
А) а11=8,6 ; аn= 6,4-3n B) а11=26,6 ; аn= -6,4+3n
C) а11=-26,6 ; аn= 3n +6.4 D) а11=6,6 ; аn= 3n +6.4
2.Дене бірінші минутта 5 м жылжыды, ал әрбір келесі минутта алдыңғысынан 0,5-ке артық жылжыды. Алтыншы минутта дене қандай қашықтыққа жетті ?
A)8,5м B) 8м C) 7,5м D) 7м
3. а6= -8 ; d=4 болғандағы арифметикалық прогрессияның алғашқы он алты мүшесінің қосындысын табыңдар.
A)168 B)576 C) 676 D) 574
4. 3-ке еселі барлық екі таңбалы сандардың қосындысын табыңдар.
A)1665 B) 1568 C) 1702 D) 1765
VI. Математикалық біліміңді қолдана білесің бе ?
(Әр дұрыс есеп 10 ұпай)
Қазақтың байырғы есептерінен «тоғыз қап тары», «қылжақбас саудагер» есептерін шығару.
«Тоғыз қап тары»
2,3,4,5,6,7,8,9,10
S9===54 54:3=18
10+3+5=18 9+2+7=18 6+8+4=18
Жауабы : (10;3;5), (8;6;4) , (9;7;2)және (2;6;10),(3;7;8), (9,5;4)т.б
«Қылжақбас саудагер»
S=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1
S=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
2s= 11*10
S==55 (бидай)
S==55 (тары)
Жауабы : әр адам 11 қадақ дән алған, бидай 55 қадақ, тары 55 қадақ
Қорытынды.
Топтастыру стратегиясы арқылы арифметикалық прогрессияның қасиеттерін жазу
Бағалау.
Нәтижелік картадағы ұпайлары бойынша бағаланады.
Үй тапсырмасы : §10-11 қайталау
Достарыңызбен бөлісу: |