Бөлім
|
Уақыт
|
Педагогтің аты-жөні
|
Кенжешева Г.
|
Күні:
|
13 11.2023ж
|
Сынып:3
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтыңтақырыбы
|
№10 Менің ататегім қайдан бастау алады? ӨҚН№2
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.1.1.1отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру;
3.1.1.2. әулетшежіресінқұрастыру.
|
Сабақтың мақсаты /Бағалау критерйиі
|
Отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіреді
Әулетшежіресінқұрастырады.
|
Құндылықты дарыту
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу.Оқуға ,еңбек етуге баулу.
|
|
Сабақтың кезең
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасы.
Өркендеп өз қолына алған ісі,
Биікке қазағымның самға, құсы!
Халық боп қадір тұтып, қастерлеген
Ата Заң – Азат елдің Ар-намысы! «Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік?
Сабақты ақын Омар Хайямның сөздерінен бастаймын:
Өзіңе зер сал
Мынаны ойға ал
Қай жердемін?
Қайда барамын?
Бүгінгі сабағымыз не жайында болмақ, қалай ойлайсыңдар? Сабақтың соңында біз нені білуіміз керек? Неніүйренуімізкерек?
Дұрысайтасыңдар, балалар! Бізбүгінотбасыжәнешыққантегімізжайындаайтатынболамыз.
|
Өткен тақырыпқа қатысты түсініктерін айтады.
|
Бағалау парақшасы.
«Менің уақытым»
Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
|
|
Сабақтың ортасы
15 мин
|
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс
«Сен маған, мен саған» әдісі.
ОДД:білу,түсіну,қолдану
Нұсқау Мәтінмен жұмыс.
Оқулықтағы бірінші азат жолды оқу.
Шежірені білу дегеніміз – тек қана саған дейін өмір сүргената-бабаларыңның есімдерін білу емес, шежірені білу – ата-бабаның рухы алдындағы және болашақ ұрпақ алдындағы жауапкершілік. Өз отбасыңның тарихын біле отырып,сен тек қана еліміздің
Тарихымен таныспайсың, бүкіл адамзаттың тарихымен танысасың.
Ә) Суретпен жұмыс.
Ұрпақтар сабақтастығы қалай аталғанын ағаштың төменгі жағынан бастап оқыңдар.
Б) Ойлан.
Шежіре бойынша ұрпақтар сабақтастығы 25 жас деп есептесек, жеті атаның шежіресін білу қанша уақыт аралығын қамтиды?
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма -Ататекті, жеті атаны білу маңызын сен қалай түсінесің?
|
Адамдар арасындағы туысқандық байланыс туралы өз болжамын айтады.
- Өз жауабын сыныптастарының жауабымен салысты-рады.
|
Бағалау критерийі:
Отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіруді .
Дескриптор:
- Мәтінді оқып, шежіре ағашын сипаттайды-2 балл.
- Жеті атаның шежіресін білу 175 жыл уақыт аралығын қамтитынын айтады-3балл.
|
Оқулық,
Суреттер
|
5 мин
|
Сергіту сәті:
|
Сергіту жаттығуларын жасайды.
|
Жарайсыңдар!
|
|
15 мин
|
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс
«Бізде бір ой бар...» әдісі.
ОДД: білу, түсіну
Нұсқаулық: «Менің шежірем» жобасы.
-Ата-анаңнан біліп келгендерің бойынша жеті аталарыңды жазыңдар.
Ә) «Интервью» әдісі.
-Сыныптастар арасында «Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргіз. Қорытынды жаса.
. Жарақаттанудың түрлері ӨКН
Күйік Үсік Сынық Жарақат Улану Қан кету
1.Күйік-теріге қайнап тұрған су,өте ыстық бу,қызған металл бұйымдары,шарпыған от,сондай-ақ электр тоғы әсер еткенде пайда болатын күйік жарақат түрлеріне жатады.
Күйік
Термиялық Химиялық
Термиялық күйік-көптеген қарулар:от шашқыш,өртенгіш бомба және басқа да түрлерімен жараланудан пайда болады.Тері және тері асты қабатының зақымдану тереңдігіне қарай 4 дәрежеге бөлінеді:
-І дәрежесі күйік-орнының қызаруы,кішкене ісінуі,қызаруы,күйген жердің ауруымен сипатталады.3-5 күннен кейін тері қабықтанып жазылуы басталады.
-ІІ дәрежелі күйік-сарғыш,түссіз сұйықтық толған бөртпелердің пайда болуы және терінің ісінуімен сипатталады.ІІ дәрежелі күйіктердің жазылуы 10-15 күнге созылады.ІІ дәрежелі күйіктерді тек медициналық мекемелерде емдеу қажет.
-ІІІ дәрежелі күйік-барлық зақымдалған терінің бір бөлігінің немесе толығымен жансыздануымен сипатталады.Күйіктің бетін қара немесе сұр түсті қабыршақ жабады.
-ІV дәрежелі күйік-тері,сонымен қатар тері асты май қабаты,сіңір,бұлшық ет,кейде сүйектің де жансыздануымен сипатталады.Күйік беті қара түсті қабыршақпен жабылады.ІІІ және ІV дәрежелі күйік кезінде іріңдеу процесі қатар жүреді.Жансызданған ұлпалар (некроз) бөлініп,15-20 күнде түсе бастайды.Күйіктің жазылуы баяу және өте созылмалы болады.
Химиялық күйік-теріге қышқылдар (концентрлі сірке,азот,тұз,фосфор қышқылдары),сілтілер (күйдіргіш натрий,күдіргіш калий, сөндірілмеген әк)және басқа да заттардың әсерінен пайда болады.
Күйген кезде көрсетілетін алғашқы көмек-І-ІІ деңгейдегі күйік кезінде көмек суланып ісінуге қарсы бағытталған болуы керек,бұл үшін күйген жерді суық сумен,мұзбен салқындату керек,кейін құрғақ қатты таңғышпен таңып тастау қажет.ІІ-ІІІ дәрежелі күйік кезінде вазелині бар стерильді таңғышпен таңып тастау керек.ІV дәрежелі күйік кезінде стерильді таңғыш таңып дереу емханаға немесе күйік орталығына жеткізу керек.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырмаМәтінді оқиды
|
Өз жеті атасын жазады. Сұқбат алып, қорытынды жасайды.
|
Бағалау критерийі
Әулетшежіресінқұрастырады.
Дескриптор:
Өз жеті атасын жазады-3балл.
-«Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргізіп, қорытынды жасайды-2балл.
|
Оқулық
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Рефлексия: «Спидометр»
Оқу тапсырмасы: Оқу
|
Кері байланыс жасайды.
Оқу тапсырмасын жазып алады.
|
ҚБ қойылады
|
|