|
Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
|
Пән:физика
математика
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сагынова К.Т. Шамгонов Р.Ш.
|
Күні:20.02.2020
|
Класс:9С
|
Оқушы саны: 10
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
|
9.3С бөлім - Тербелістер
|
Сабақтың тақырыбы
|
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері
Маятник түрлері
|
Бастапқы білім
|
Энергия.
|
Оқыту мақсаттары
|
9.2.5.8 - гармониялық тербелістер кезіндегі координатаның, жылдамдық пен үдеудің өзгеруін график бойынша сипаттай білу;
9.2.5.6 - x=xmaxsinωt гармониялық тербелістер теңдеуін білу және пайдалану;
9.2.5.7 - v=vmaxcosωt гармониялық тербелістер кезіндегі жылдамдық және a=-ω2x (осы кезеңде бағаламау ұсынылған) гармониялық тербелістер теңдеуін білу және пайдалану;
9.2.5.4 - маятниктердің түрлерін білу және олардың тербелістерін сипаттау;
|
Сабақтың мақсаттары
|
гармоникалық тербелістің теңдеуін біледі;
х=xmaxsinωt гармониялық тербелістер теңдеуін біледі;
v=vmaxcosωt гармониялық тербеліс теңдеуін біледі;
гармониялық тербелістер кезіндегі координатаның, жылдамдық пен үдеудің өзгеруін график бойынша сипаттай алады;
маятниктердің түрлерін білу және олардың тербелістерін сипаттау;
|
Бағалау
критерийлері
|
гармоникалық тербелістің анықтамасын іледі;
x=xmaxsinωt гармониялық тербелістер теңдеуін біледі және пайдаланады;
гармониялық тербелістер кезіндегі координатаның, жылдамдық пен үдеудің өзгеруін график бойынша сипаттай алады.
маятниктердің түрлерін білу және олардың тербелістерін сипаттау;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек.
Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.
Арнайыпәндік лексика мен терминология:
Сөздік
Kazakh
|
Russian
|
English
|
Маятник
|
Маятник
|
Pendulum
|
Математикалық маятник
|
Математический маятник
|
Pendulum
|
Серіппелі маятник
|
Пружинный маятник
|
Spring pendulum
|
Тербеліс периоды
|
Период колебаний
|
Oscillation period
|
Жиілік
|
Частота
|
Frequency
|
Бұрыштық жиілік
|
Угловая частота
|
Angular frequency
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Құндылықтарды дарыту арқылы оқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады.
Математикамен байланыс арқылы математикалық есептеулерді дұрыс жүргізуді жүзеге асыру
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, биология
Математика пәнімен кіріктірілген сабақ
|
Дифференциация
|
Барлық оқушылар:Маятниктің түрлерін ажырата алады.Олардың тербеліс периодының формуласын біледі; Тербелмелі қозғалысқа мысал келтіреді, сипаттамаларын біледі;
Оқушылардың көпшілігі:Гармониялық тербелістер кезіндегі координатаның, жылдамдық пен үдеудің өзгеруін график бойынша сипаттай алады. Гармоникалық тербеліс теңдеуіне байланысты жеңіл есептер шығара алады;
Кейбір оқушылар: Қиындығы жоғары есептерді дұрыс шығарады.
Қажет шамаларды тауып, жылдамдықтың, үдеудің графигін тұрғыза алады.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2мин
5 мин
7 мин
5 мин
3 мин
7 мин
8 мин
|
Оқушылармен амандасу. Көңіл күйлерін сұрау.
Сынып тазалығын тексеріп, оқушыларды сабаққа қатысымын қадағалау.
Ой қозғау(Проблемалық сұрақ)
1.Оқушыларды үш топқа бөліп, серіппелер беріледі. Екі оқушы серіппенің ұштарынан ұстап, серіппенің бір ұшын тек бір оқушы тербейді. Қалған оқушылар құбылысты бақылайды. Серіппенің тербелу жағдайы сұралады.
2.Тақтадағы графикке назар аударады
3.Тақтадағы бейнелер бойынша сұрақтарға жауап береді
Проблемалық сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы ашылады
Сабақтың тақырыбы:
|