Бөлім:
|
5.1А Натурал сандар және нөл саны
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Тұрғанбекова Ж
|
Пән/Сынып: 5
|
Қатысқандар саны: 17 қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
19.09.23
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу
|
Оқу бардарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
5.2.2.1. Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу
5.2.2.2. Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану
|
Сабақтың мақсаты:
|
Теңдеудің түбірін шешеді;
Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды.
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу
Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану Ұйымдастыру кезеңі.
Ұйымдастыру сәті. «Санамақ» әдісі арқылы үш топқа бөлу
Үй жұмысын тексеру.
«Миға шабуыл» стратегиясы.
Теңдеу шешу дегеніміз не?
Теңдеу дегеніміз не?
Сандық өрнек дегеніміз не?
Әріпті өрнек дегеніміз не?
Коэффицент деген не?
Қосылғыштардың орны ауысқанмен мәні өзгереме?
Көбейткіштердің орны ауысқанмен мәні өзгереме?
|
Сәлемдесу
Үй тапсырмасын тексерту
Топтарға боліну
|
Белсенділік танытқан оқушыларды мақтау сөздерімен бағалау
|
Презентация
Оқу құралдары
|
10 мин
|
Жаңа сабақ
|
Жаңа материалды меңгертуге дайындық.
№1 тапсырма: Таразының сол жақ табақшасында қауын және 2кг гір тасы, ал оң жақ табақшасында 10 кг гір тасын салғанда екі жағы теңесті. Теңдеу құрып қауынның массасын табыңдар.
Шешуі:
Қауынның салмағын x –пен белгілесек, онда:
Сол жағында - x +2
Оң жағында - 10
Төмендегідей теңдеу аламыз
х+2=10
Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтамыз
х = 10-2
х = 8
Жауабы: 8
№2 тапсырма: Таразының сол жақ табақшасында 2 дорбашадағы ұн және 1 кг гір тасы, ал оң жақ табақшасында 5 кг гір тасын салғанда екі жағы теңесті. Бір дорба ұнның массасын табыңдар.
Шешуі:
Ұнның салмағын x –пен белгілесек, онда:
Сол жағында - 2x +1
Оң жағында - 5
Төмендегідей теңдеу аламыз
2х+1=5
Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтамыз
2х = 5-1
2х = 4
Көбейткішті табу үшін көбейтіндіні көбейгішке бөлеміз
х = 4:2
х = 2
Жауыбы: 2
Жаңа материалды игеру. Оқушылармен теңдеуді шешу әдістерін қарастырамыз.
Анықтама: Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атайды.
Мысал. Қазір ағасы қарындасынан 5 жас үлкен. 4 жылдан соң, олардың жастарының қосындысы 19 жас болады. Қазір қарындасы неше жаста, ағасы неше жаста?
Шешуі:
|
Қарындасы
|
Ағасы
|
Алғашқы
|
х
|
х+5
|
Соңы
|
х+4
|
х+5+4
|
Есептің шарты бойынша 4 жылдан соң ағасы мен қарындасының жастарының қосындысы 19 жас болады. Онда:
(х+4)+(х+5+4)=19 Тексеру: (3+4)+(3+5+4)=19
2x+13=19 7+12=19
2x=19-13 19=19
2x=6 Қарындасы 3 жаста,
X=3 Ағасы 8 жаста
3+5=8 Жауабы: 3 жаста, 8 жаста.
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.
|
Слайд
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
Слайд
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
15 минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Ауызша тапсырмалар.
Қалыптастырушы бағалау: Жеке жұмыс.
|
Жаңа тақырыпты ашу:Топтық жұмыс.(Оқулықпен жұмыс) №104,105
Дескриптор:
Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтады;
Екінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен бірінші қосылғышты азайтады;
Азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосады;
Азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманын мінін азайтады;
Көбейгішті табу үшін көбейтіндінің мәнін көбейткішке бөледі;
Көбейткішті табу үшін көбейтіндінің мәнін көбейгішке бөледі;
Бөлінгішті табу үшін бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтеді;
Бөлгішті табу үшін бөлінгішті бөліндінің мәніне бөледі.
Жұптық жұмыс. №106
Сергіту сәті. «Сандарды тауып ал!» ойыны.
|
Бағалау критерийлері
-теңдеуді шешудің алгоритмін дұрыс құру
-белгісізді дұрыс табу
-түбірлер санын дұрыс анықтау
құрастырылған формулалар арқылы дұрыс есептей алу
|
Слайд
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
10мин
|
Жеке жұмыс
|
Жаңа материалды бекіту. Тест.
теңдеуді шеш
А)75 B)76 C)77 D)78
теңдеуді шеш
А)94 B)104 C)114 D)124
теңдеуді шеш
А)50 B)56 C)65 D)136
теңдеуді шеш
А)175 B)275 C)375 D)525
теңдеуді шеш
А)250 B)350 C)450 D)550
теңдеуді шеш
А)8 B)7 C)6 D)5
|
Тест Тапсырманы орындайды
|
|
|
ФС
|
|
Мұғалім оқушыларға 50 күрделі теңдеу дайындап, күніне 2 теңдеуден шығартып жүрді. Балалар 24 теңдеуді шығарып қойды. Қалған теңдеулерді неше күнде шығарады?
Мұғалім оқушылардың саны бірдей 2 сыныпты циркке алып барды.
Бір сыныпты теңдей бөліп екі қатарға отырғызды, ал екінші сыныптың 14 баласын бір қатарға, 10 баласын екінші қатарға отырғызды. Әр сыныпта нееше оқушы бар? Бірінші сынып әр қатарға неше оқушыдан отырған?
Дескриптор:
- Бірінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтады;
- Екінші қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен бірінші қосылғышты азайтады;
- Азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосады;
- Азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманын мінін азайтады;
- Көбейгішті табу үшін көбейтіндінің мәнін көбейткішке бөледі;
- Көбейткішті табу үшін көбейтіндінің мәнін көбейгішке бөледі;
- Бөлінгішті табу үшін бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтеді;
- Бөлгішті табу үшін бөлінгішті бөліндінің мәніне бөледі.
|
|
|
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
Теңдеудің түбірін шешеді;
Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды
Сабақты бекіту
Рефлексия. Рефлексия. Жаңа білімді жүйелеу. Үй тапсырмасын беру.
Үйге тапсырма: №105/қ/, №108. Т. Алдамұратова, Е Байшоланов
«Атамұра» 2017ж 54-бет.
Рефлексия «Алтын сандық» әдісі
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
|
Презентация
|