ПК Ф 705-39-2017
ПОЛИТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ
Сабақ жоспары
Сабақ тақырыбы
|
DFD берілгендер ағындарының диаграммасын құру
|
Пән атауы
|
Жұмысшы мамандығын алу практикасы «Саll орталығының операторы»
|
Дайындаған педагог
|
Битемирова Канипа Калкамановна
Мусалиева Рабиға Курбаналиева
|
«_06_»__04__2022 г.
|
1.Жалпы мәліметтер:
|
Курс, оқу жылы, топ
|
ІІ, 2021-2022ж.ж., 4001
|
Сабақ типі
|
Тәжірибелік
|
2. Мақсаты мен міндеті:
|
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби дағдыларының тізбесі
|
Білімділік: оқушыларға IDEF0 процесінің моделін жасау «Call орталығының клиенттерінің тапсырысын қабылдау» жалпы сипаттама беру.
Дамытушылық: түрлі әдістерді пайдалана отырып, оқушылардың өзіндік ойлау қабілеті мен танымдық қызығушылығын дамыту, грамматикалық сауаттылығын арттыру.
Тәрбиелік: әр оқушының оқып түйгендері жайлы ой қорытындысын айтқызып жаттықтыру. Оқушыларға тіл қазынамыздың сөз байлығын жеткізіп, адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, тәрбиелеу. Ұйымдастыру арқылы ұжымдық,шығармашылық жұмыс жүргізе білуге баулу.
|
3. Сабақты жабдықтау
|
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар (көрнекіліктер)
|
Слайд, әдістемелік әзірлемелер, жедел тест, кеспе қағаздар
|
3.2 Анықтамалық әдебиеттер
|
https://stud.kz/umkd/id/11593
https://libr.aues.kz/facultet/tef/kaf_ik/49/umm/ik_4.htm
|
3.3 Техникалық құралдар, (материалдар):
|
компьютер, мультимедиялық проектор
|
4. Сабақтың барысы
|
Сабақтың құрылымы
|
Уақыт
|
10
|
20
|
30
|
40
|
50
|
60
|
90
|
100
|
110
|
120
|
130
|
140
|
150
|
200
|
250
|
255
|
265
|
275
|
10
|
|
20
|
|
|
|
60
|
|
|
|
|
|
|
|
|
165
|
10
|
5
|
№ элементі
|
4.1
|
|
4.2
|
|
|
|
4.3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.4
|
5
|
6
|
Қолданылған
КДМ, ТЖ, т.б.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№
элемента
|
Сабақтың элементтері, оқу сұрақтары, оқытудың
әдіс - тәсілдері
|
Қосымша, өзгерістер,
ескертпелер
|
4.1
4.2
4.3
4.4
|
Сабақты ұйымдастыру:
1. Сабаққа қатысуын, дайындығын, формасын тексеру
2. Сабақтың мақсаттары, кезеңдері, атқарылатын жұмыс түрлерімен таныстыру
Өткен тақырыптарға шолу:
Сұрақ - жауап
Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Деректер ағындарының диаграммалары (Data Flow Diagrams — DFD) - бұл деректер ағындарымен байланысты функционалды процестердің иерархиясы. Бұл көріністің мақсаты - әр процестің кірістерін шығысқа қалай түрлендіретінін көрсету, сонымен қатар осы процестер арасындағы қатынасты анықтау.
DFD құру үшін дәстүрлі түрде Йордон-ДеМарко және Гейн-Сирсон әдістеріне сәйкес келетін екі түрлі белгілер қолданылады. Бұл белгілер бір-бірінен кейіпкерлердің графикалық бейнесінде аздап ерекшеленеді (әрі қарай мысалдарда Гейн-Сирсон белгілері қолданылады).
Осы әдіске сәйкес жүйенің моделі ақпаратты жүйеге енгізуден тұтынушыға беруге дейін асинхронды түрлендіру процесін сипаттайтын мәліметтер ағынының диаграммаларының иерархиясы ретінде анықталады. Ақпарат көздері (сыртқы Нысандар) ақпаратты ішкі жүйелерге немесе процестерге тасымалдайтын ақпараттық ағындарды (деректер ағындарын) тудырады. Олар, өз кезегінде, ақпаратты түрлендіреді және ақпаратты басқа процестерге немесе ішкі жүйелерге, деректер дискілеріне немесе сыртқы субъектілерге — ақпаратты тұтынушыларға жеткізетін жаңа ағындарды тудырады.
Иерархияның жоғарғы деңгейінің диаграммалары (контекстік диаграммалар) негізгі процестерді немесе сыртқы кіріс және шығыс ішкі жүйелерді анықтайды. Олар бөлшектенеді көмегімен диаграммалар төменгі деңгейдегі. Мұндай ыдырау одан әрі процестерді егжей-тегжейлі айтудың мағынасы жоқ ыдырау деңгейіне жеткенге дейін диаграммалардың көп деңгейлі иерархиясын құру арқылы жалғасады.
Деректер ағындарының диаграммаларының құрамы
Деректер ағындарының диаграммаларының негізгі компоненттері:
сыртқы Нысандар;
жүйелер мен ішкі жүйелер;
процестер;
деректер жинақтары;
деректер ағындары.
Сыртқы нысан-бұл ақпарат көзі немесе қабылдағыш болып табылатын материалдық объект немесе жеке тұлға, мысалы, тапсырыс берушілер, қызметкерлер, жеткізушілер, клиенттер, қойма. Кейбір объектіні немесе жүйені сыртқы нысан ретінде анықтау оның талданатын жүйенің шекарасынан тыс екенін көрсетеді. Талдау барысында кейбір сыртқы нысандарды қажет болған жағдайда талданған жүйенің диаграммасына енгізуге болады немесе керісінше процестердің бір бөлігін диаграммадан тыс алып, сыртқы нысан ретінде ұсынуға болады.
Практикалық тапсырманы орындау:
Сурет 1. Сыртқы нысанның графикалық бейнесі
Күрделі жүйенің моделін құру кезінде оны контекстік диаграмма деп аталатын ең жалпы түрде бір жүйе ретінде ұсынуға болады немесе оны бірқатар ішкі жүйелерге бөлуге болады.
Мәтінмәндік диаграммадағы Ішкі жүйе (немесе жүйе) суретте көрсетілгендей бейнеленген. 2.
Сурет 2. Жеке тұлғалармен жұмыс жөніндегі кіші жүйе (МҒЗЖ — Мемлекеттік салық инспекциясы)
Ішкі жүйенің нөмірі оны анықтауға қызмет етеді. Атау өрісіне кіші жүйенің атауы тиісті және тиісті анықтамалары мен толықтырулары бар сөйлем түрінде енгізіледі.
Процесс дегеніміз-белгілі бір алгоритмге сәйкес Шығыс деректер ағындарын түрлендіру. Физикалық тұрғыдан алғанда, процесті әртүрлі тәсілдермен жүзеге асыруға болады: бұл кіріс құжаттарын өңдеуді және есептерді шығаруды жүзеге асыратын ұйымның бөлімшесі (бөлімі), бағдарлама, аппараттық логикалық құрылғы және т. б.
Деректер ағынының диаграммасындағы Процесс суретте көрсетілгендей бейнеленген. 3.
Сурет 3. Процестің графикалық бейнесі
Процесс нөмірі оны анықтауға қызмет етеді. Атау өрісіне процестің атауы Белсенді, бір мәнді етістігі бар сөйлем түрінде белгісіз түрде енгізіледі (есептеу ,Есептеу, тексеру, анықтау, құру, алу), содан кейін айыптау жағдайындағы зат есімдер, мысалы: "салық төлеушілер туралы ақпаратты енгізу"," ағымдағы шығындар туралы ақпарат беру","ақшаның түсуін тексеру".
|
|
5.Сабақ бойынша рефлексия
|
Мен......білдім
Мен.......түсіндім
Мен.......қолдандым
|
6. Үйге тапсырма
|
Компьютерлер мен аппараттық мекен-жайлардың компьютерлік жазбаларын баптау
|
Достарыңызбен бөлісу: |