Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп:
|
Күні:10.4 С Туынды
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
|
Сабақтың түрі:
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Туындының анықтамасын есептер шығаруда қолдана білуге бейімдеу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
10.4.1.16 аргумент өсімшесін және функция өсімшесін біледі;
10.4.1.17 функцияның туындысын біледі және анықтамасы бойынша туындыны таба алады;
10.4.1.18 тұрақты және дәрежелік функцияның туындысын таба алады;
|
Бағалау критерийлері
|
Аргумент өсімшесін қолдана отырып, функция өсімшесін табады.
Анықтамасы бойынша туындыны таба алады.
Тұрақты және дәрежелік функцияның туындысын таба алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
|
Русский
|
English
|
Туынды
|
производной
|
Derivative
|
Жанама түзу
|
Касательная линия
|
Tangent line
|
Жылдамдық
|
Скорость
|
Velocity
|
Өзгеру жылдамдығы
|
Скорости изменений
|
Rates of change
|
Сызықты жуықтау
|
Линейное приближение
|
Linear approximation
|
Сызықтық қозғалыс
|
Линейное движение
|
Linear motion
|
Абсолютті максимум
|
Абсолютный максимум
|
Absolute maximum
|
Абсолютті минимум
|
Абсолютный минимум
|
Absolute minimum
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
физика
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Геометриялық компьютерлік бағдарлама, GeoGebra, Desmos
Презентация,
«Математика сұлулығы» видеоролигі https://www.youtube.com/watch?v=_AiJeJvoXSo
|
Бастапқы білім
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5минут
15минут
5мин
12мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді.
Сергіту сәті:Мағыналы видеоролик көрсету.
Үй тапсырмасын тексеру
Сабақ тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен және тілдік мақсатпен таныстырады.
Аргумент және функцияның өсімшелері ұғымдарын анықтап алайық. у=f(х) функциясы берілсін. Аргументтің х және х1 мәндері функцияның анықталу облысынан алынған.
Анықтама: х1 –х айырымын аргументтің х нүктесіндегі өсімшесі д.а. Өсімшені Δх таңбасымен белгілеп, “дельта икс” деп оқиды,
яғни Δх= х1 –х
у=f(х) функциясының анықталу облысында тиісті кез келген х нүктесін алайық. Функцияның аргументі х-ке Δх өсімшесін берейік. Δх өсімшесін қабылдағаннан кейін аргументтің мәні (х+ Δх ) болады. Өсімшенің таңбасы оң да, теріс те болуы мүмкін.
Енді функция өсімшесіне тоқталайық. Аргумент х-ке Δх өсімшесін у=f(х) функциясы да өсімше қабылдайды. Бұл функцияның өсімшесі Δу деп белгіленіп, Δу =(у+ Δу )-у немесе , Δу = f(х+Δх)-f(х) теңдігімен анықталады,сонда функция өсімшесі функцияның екі нүктедегі мәндерінің айырымына тең.
Мысалдар қарастыру:
І-топ: у=х3 функциясының аргументі х нүктесінде Δх- ке тең болғандағы өсімшесін табу
ІІ-топ: у= кх+в сызықтық функциясының аргументі х-тен (х+ Δх)-ке ауысқандағы өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасы к санына тең екенін дәлелдеу.
Анықтама: қатынасының аргумент өсімшесі Δх-тің нөлге ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол шекті у=f(х) функциясының х нүктесіндегі туындысы д.а. у=f(х) функциясының х нүктесіндегі туындысының белгіленуі: у'=f`(х), f`(х)-тің оқылуы: х-тен эф штрих.
Демек,
Функцияның туындысын табу амалын функцияны дифференциалдау д.а.
х нүктесінде функцияның туындысы бар болса, онда f(х) функциясын осы нүктеде дифференциалданатын функция д.а. Егер функция аралықтың барлық нүктелерінде дифференциалданатын болса, онда осы аралықта дифференциалданатын функция д.а. у=f(х) функциясының х0 нүктесінде туындысы бар болса, онда осы нүктеде функция үзіліссіз болады.
Анықтама бойынша туынды табу алгоритмі:
Аргументке Δх өсімшесін беру;
Δх өсімшеге сәйкес функция өсімшесін, яғни Δу = f(х+Δх)-f(х) анықтау;
Функция өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасын табу, яғни
Соңғы теңдіктен аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандағы шекті анықтау:
|
Достарыңызбен бөлісу: |