Математика пәнінен сабақ жоспарларының үлгілері
(5-11 кластарға арналған)
Құрастырған: Сапарғалиева Ұлболсын Дүйсенқызы
Ақтөбе қаласы,
№41 жалпы білім беретін орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі
Ақтөбе қаласы, №41 жалпы білім беретін орта мектебі
Құрастырушы: Сапарғалиева Ұлболсын Дүйсенқызы -
математика пәнінің мұғалімі
Математика пәні бойынша ұсынылып отырған бұл жинақта нақты математикалық білімді меңгеруге, интеллектіні дамытуға, математикалық ойлау сапасын қалыптастыруға көмек беретін сабақтар жинақталған.
Бұл әдістемелік құрал математика пәнінің мұғалімдеріне көмекші құрал бола алады.
Класс: 5
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Сандарды жуықтау және арифметикалық ортасын табу
Сабақтың мақсаты:
1. Сандардың жуық мәндерін табу мен дөңгелектеудегі білімдерін бекіту.
2. Есеп шығару қабілеттерін дамыту.
3. Есеп мәтінін сараптау және есеп сұрағына байланысты амалдар белгісін таңдау қабілеттерін қалыптастыру.
Сабақтың барысы
І бөлім. Білікті бір есеп шығарар, білімді мың есеп шығарар
А Сандардың арифметикалық ортасы мен өзгеріс ауқымын тап
І нұсқа 5;7;10;12;16, ІІ нұсқа 14;18;20;23.
В Сандардың арифметикалық ортасы мен өзгеріс ауқымын тап
Iнұсқа 7.381;5.004;6.118;8.019;7.815;5.863.
II нұсқа 42,165;0,61;3,42;22,165;8,36;17,84
С І нұсқа. Екі санның арифметикалық ортасы 4,6-ға тең. Бірінші сан 5,4. Екіншісін тап.
ІІ нұсқа. Екі санның арифметикалық ортасы 3,1-ге тең. Бірінші сан 3,8. Екіншісін тап.
Есептердің жауаптары
А андардың арифметикалық ортасы мен өзгеріс ауқымын тап
І нұсқа 10 өзгеріс ауқымы: 11
ІІ нұсқа 18,75 өзгеріс ауқымы: 9
В Сандардың арифметикалық ортасы мен өзгеріс ауқымын тап
Iнұсқа 6,7 өзгеріс ауқымы: 3,114
II нұсқа 15,76 өзгеріс ауқымы: 41,555
СІ нұсқа. 3,8 ІІ нұсқа. 2,4
ІІІ бөлім. Әр есепке бір жауап. Тест
І нүсқа. 1. Санды ондықтарға дейін дөңгелекте: 366,134 А) 366,1 Ә) 366 Б) 370
2. Бөлшекті жүздіктерге дейін дөңгелекте: 570,072 А) 570 Ә) 570,07 Б) 570,08
3. 0,284; 9,85 сандарының арифм/лық ортасын тап. А) 506,7 Ә) 50,67 Б) 5,067
4. 0,0101; 0,0202 сандарының арифм/лық ортасын тап, жүздік үлеске дейін жуықта
А) 0,02 Ә) 0,03 Б) 0,01
ІІ нұсқа. 1. Санды ондықтарға дейін дөңгелекте: 234,785 А) 230 Ә) 235 Б) 234,8
2. Бөлшекті жүздіктерге дейін дөңгелекте: 951,137 А) 951,14 Ә) 951 Б) 1000
3. 5,71; 2,93 сандарының арифметикалық ортасын тап. А) 4,32 Ә) 43,2 Б) 432
4. 570,72; 36,376 сандарының арифметикалық ортасын тап, жүздік үлеске дейін жуықта А) 303,6 Ә) 30,355 Б) 303,55
Қатесіз жауап – жеңістің кепілі.
/№
|
1 –нұсқа
|
2 – нұсқа
|
1
|
А
|
Б
|
2
|
Ә
|
А
|
3
|
Б
|
А
|
4
|
А
|
Б
|
ІV бөлім. Сандарда құпия көп жасырылған
Класс: 5
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: EYOБ және EKOE табу есептері.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: EYOБ және EKOE табу есептерін шеше білуі және тиімді
тәсілдерді таба білуі; өзара жай сандар мәселе есептер шығаруда
қолдана білу.
Дамытушылық: Ауызша есептеу, жалпылау дағдыларын дамыту;
логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру; ойын жеткізе
білуін және ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік:Ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
ұжымда, топта, жұпта жұмыс істеуге тәрбиелеу;
өздігінше жұмыс істеуге дағдыландыру, оқушыларды өзін-өзі
басқаруға, өз мүмкіндігіне сенуге,үлкен жетістікке ұмтылуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ, ойын сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Мультимедия, үлестірме материалдар,тест
тапсырмалары
Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс,СТО
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі
2.Ой қозғау – үй тапсырманы тексеру.
Мұнда оқушылар үйге берілген тапсырманы сұрақтар арқылы және есептерді тексеру арқылы алға жылжимыз.
Қызығушылығын ояту (кубизм әдісі)
1.Ең үлкен ортақ бөлгіш
2.Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
3.Ең кіші ортақ еселік.
ІІІ. «Теория және практика»
Оқулықпен жұмыс №738
Кім жылдам?
І топ ЕҮОБ (48,240,264)=24
ІІ топ ЕҮОБ (72,432,792)=24
ІІІ топ ЕҮОБ (112,124,420)=4
Ой қозғау
1.Тіркемесі бар машинамен бірнеше рет қатынап, бірінші күні 35 т, екінші күні 21 т, үшінші күні 14 т кірпіштер әкелінді.Тіркемесі бар машинаға әрбір ретте тиелген кірпіштердің массалары бірдей.Машина бір рет қатынағанда неше тонна кірпіш әкеледі?
- ЕҮОБ (35,21,14)=7
2.Әлия мен Дина бір жерден шығып, қадамдарын бірдей бастап,қатар жүрді.Әлияның қадамы 45 см, Динаның қадамы 60см.Қандай ең қысқы қашықтықта олар бүтін санды қадамдар жасайды?
-ЕҮОБ (45,60)=180
3.24 қызыл шар, 42көк шар және 30 сары шардан бірнеше тізбе дайындалды.Тізбелердегі қызыл шарлар саны бірдей, көк шарлар саны бірдей, сары шарлар бірдей. Ең көп дегенде неше тізбе дайындалды?
- ЕҮОБ (24,42,30)=6
Шығармашылық есеп «Кім алғыр»
Берілген екі санның бөліндісі 35 және 77 сандарының ең үлкен ортақ бөлгішіне тең. Осы берілген екі санның қосындысы 160 және 96 сандарының ең үлкен ортақ бөлгішіне тең. Берілген сандарды табыңдар.
(28 саны және 4 саны)
Тест жұмысы
1.Қай сан құрама сан болды?
1) 22 2) 23 3)1
2.144 санына еселі санды тап?
1)11 2)12 3)14
3.Қай сан жай сан болады?
1)10 2)29 3)54
4.Өзара жай сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші
1) 2 2)7 3)1
5 ЕҮОБ (10:15)=?
-
5 2) 6 3) 7
6 ЕҮОБ (160:180)=?
1)16 2)24 3) 20
7.Қай сан құрама сан болмайды?
1)21 2)23 3) 1
Дұрыс жауап сәйкес келетін торкөздегі әріптерді теріп жазсаңдар, «жай сан» ұғымын біздің заманымыздан бұрынғы IV ғасырда енгізген ежелгі грек ғалымының атын оқитын боласыңдар.
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
22
|
12
|
29
|
1
|
5
|
20
|
23
|
П
|
И
|
Ф
|
А
|
Г
|
0
|
Р
|
Үйге тапсырма беру.
Бағалау.
Класс: 8
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Жоғары дәрежелі теңдеулерді көбейіткішке жіктеу арқылы шешу
Сабақтың түрі:Жаңа білім беру(тренинг сабақ)
Сабақтың типі:Жаңа тақырыпты оқушылардың өздік меңгеруі-инновациялық үрдіс. Жоғары дәрежелі теңдеулерді көбейіткішке жіктеу арқылы шешуді үйрету.
Сабақтың мақсаты:Оқушылардың өзара белсенді-таным әрекетерін ұйымдастыру арқылы тақырыпты меңгерту
Дамытушылық мақсаты: Мәтін мазмұнын пайдалана отырып,тақырыпты игерту барысында оқушылардың ойлау,пайымдау,қорытындылау сияқты танымдылық қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты:Ізденуге ,тапқырлыққа, шапшандыққа баулу.
Көрнекіліктер:Тақта арқылы көрсетулер.Кеспе тапсырмалар. Слайдтар
Сабақтың әдісі:Сын тұрғысынан ойлау.
Сабақтың барысы:1)Ұйымдастыру
2)Жалпы білім тексеру
3)Жаңа сабақ түсіндіру
4)Бекіту
5)Бағалау
6)Үйге тапсырма беру
Болашаққа қол жеткізу мақсатында «2030жылға сапар» ойыны ойнатылады.
Экранда(теңіз,орман,тау) Яғни бұл 2030 жылға жету үшін осылардан өту керек дегенді білдіреді.
==1-слайд 2-слайд 3-слайд
І. Қызығушылығын ояту. (слайд 1)
(сұрақ-жауап ассоцияция құру, сұрақтарға дұрыс жауап алынса теңізден өту )
-
Квадрат теңдеу дегеніміз не?
-
Квадрат теңдеу коэффиценттерін ата Квадрат теңдеу
-
а,b,c мүмкін жағдайлары
-
Қандай теңдеулерді толымсыз квадрат
теңдеулер деп атаймыз?
-
Қандай теңдеу келтірілген квадрат теңдеу
деп аталады?
-
Квадрат теңдеу түбірлерін табу формуласы
-
Келтірілген квадрат теңдеу шешу
ІІ. Ой толғау.(слайд 2) Тапсырмаларды орындау арқылы оқушыларға «ой тастам» жасай отырып жаңа тақырыпты меңгеруге жетелеу (орманнан өту)
-
Қандай теңдеулерді жоғары дәрежелі деп атаймыз?
-
Жоғары дәрежелі теңдеулерден қандай теңдеу құрастырдық?
-
Квадрат үшмүшені көбейіткіштерге жіктеу формуласы.
Проблема қою
|
Шешу жолдары
|
Жоғары дәрежелі теңдеулерді шешу
| -
Мәтінмен жұмыс
-
(2х-5)(4х+3)(х-2)=0 теңдеуін шешу
-
-6х+8=0 көбейткішке жіктеу
| -
1) Жоғары дәрежелі теңдеулерді шешу үшін алдымен (2х-5)(4х+3)(х-2)=0 және
-10х²+9=0 теңдеулерін оқушыларға өз бетімен шешуге ұсынылады.
Шешуі : 1) (2х-5)(4х+3)(х-2)=0 2) -6х+8=0 квадрат үшмүшесін . 2х-5=0. және 4x+3=0.және x-2=0 көбейткіштерге жіктейік. Оның түбірлері: . х=2.5 х= 0.75 x=2 х1 =2, х2 =4 болғандықтан, -6х+8=(х-2)(х-4)
Теңдеулерді шешудің осы көрсетілген тәсілі, яғни берілген теңдеуді көбейткіштерге жіктеу тәсілі жоғары ретті теңдеулерді шешуге өте қолайлы. Ал көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу өте күрделі, кейде тапқырлықты талап ететін, қиын да қызықты жұмыс. Дегенмен, кейбір теңдеулерді көбейткіштерге жіктеудің ортақ тәсілдері бар. Мысалдар қарастырамыз:
-
-10х²+9=(х²-1)(х²-9)=(х-1)(х+1)(х-3)(х+3) болғандықтан х-1=0; x+1=0; x-3=0; x+3=0. осыдан х1=1; x2=-1; x3=3; x4=-3;
-
Бұл мысал тапқырлықты талап етеді: +4х²+6х+4=0 теңдеуін шешу.
Шешуі: +4х²+6х+4=х3 +4х2+4х+2х+4=х(х2+4х+4)+2(х+2)=х(х+2)2+2(х+2)=(х+2)(х2+2х+2) болғандықтан, х+2=0 және х2+2х+2=0. Осыдан х=-2 себебі екінші теңдеудің нақты түбірі жоқ.
ІІІ. Бекіту (слайд 3)(мағынаны ашу, шыңға жету)
Карточкамен жұмыс Берілген теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу тәсілімен шешу
-
х3 -3х-2=0
-
2х3 –х2 -1=0
-
х3 -19х-30=0
-
х3 +х-2=0
Оқулықпен жұмыс №866-№868(1-3)
-
№869 есепті шығарту арқылы дұрыс және тез шығарған оқушыны ОЗЫҚ ОҚУШЫ атап, БІЛІКТІ, БІЛІМДІ ТҰЛҒА- 2030 ЖЫЛҒА жетті деп мадақтау,қалған оқушыларды бағалап қорытындылау
Үйге тапсырма:№866-№868(4)
Класс: 11
Пәні: алгебра және анализ бастамалары
Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеу
Сабақтың түрі:Жаңа білім беру ойын-сайыс сабақ.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Иррационал теңдеулерді әртүрлі әдістерді қолдану
арқылы шеше білу.
Дамытушылық: Мәтін мазмұнын пайдала отырып, тақырыпты
игеру барысында оқушылардың ойлау,
пайымдау, қорытындылау сияқты қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұжымдық жұмыс барысында ізденуге, тапқырлыққа,бірлікке,патриоттыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау.Деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың көрнекілігі: Плакат – таблицалар, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру.
2.Жалпы білім тексеру(ассосация)
3.Жаңа сабақ түсіндіру.
4.Бекіту.
5.Бағалау.
6.Үйге тапсырма.
7.Қорытынды.
2) Теңдеу
Түрлері
Түрлерін атап анықтама беру
3) Оқушыларға «Ой тастам» жасай отырып жаңа тақырыпты меңгеруге жетелеу, қызығушылықты ояту.
1. Иррационал теңдеулерге мысалдар жазу:
√ х+3=1. √х-1 -12³√х=3
(2-х)3\¹=(х+6)2\¹+7х -иррационал теңдеулер
Басқа теңдеулерге қарағанда айырмашылығы,өзгешелігі?
-
айнымалысы түбір таңбасының ішінде.
-
-бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі.
Оқушылар өздері иррационал теңдеуге тұжырымдама беру.
Айнымалысы түбір таңбасының ішінде,сонымен қатар бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеу иррационал теңдеу деп аталады.
Иррационал теңдеуді шешу үшін, берілген теңдеудің түріне назар аудару керек.
4
Мысалы: √х+3= -2
Себебі? Арифметикалық түбір қандай болу керек.
Иррациона теңдеуді шешудің жалпы әдісімен таныстыру,оқушылар өз бетімен мысалдарды қарастыру:
1.√х+2=х
2.(х-5)(х+2)√х-7=0
3.√х²+5х+1+1=2х
4 8
4. √х+ √х-2=0
5.1-х√х²-1=х-1
3\1 3
6.(х+34) - √х-3=1
Сергіту сәті:бірнеше жеңіл сұрақ есептер орындау арқылы қозғалыстар
1)Оқулықпен жұмыс: №120 (а)
№125 (в)
№132 (с)
Таратпа материалдар:
Берілген тапсырманы топпен бірлесе отырып дұрыс шешімін табу. Дұрыс шешімдерді біріктіргенде белгілі бір мақсатта берілген сурет құрастырылады.
( Тәуелсіздігіміздің 20-жылдық қарсаңында өткізілген еліміздің жетінші қысқы Азияда ойынының белгілері)
Қорытындылау: Бүгін мен...
Класс: 8
Пәні: алгебра
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңсіздіктер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға квадраттық теңсіздікті шешуде функцияның
графигін қолдану тәсілін, интервалдар әдісін меңгерту.
Дамытушылық: Есептер шығаруда тиімді тәсілді қолдану
Тәрбиелік: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Сабақтың түрі: қорытынды сабақ
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, слайд, магнит, плакат,маркер
Сабақтың әдісі: жобалау, оқыту технология
Сабақтың кезеңі
І. Ұйымдастыру( Жоқ оқушыларды белгілеу,сабақа дайындығын тексеру,
оқушыларды 4топқа бөлу )
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1.Бақылау сұрақтары
1. Қандай теңсіздік квадрат теңсіздік деп аталады?
2. Квадрат теңсіздікті шешу кезінде қолданылатын ұғымдар қандай?
3.Квадрат тңсіздікті шешудің әдістері?
4. Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешеудің мағынасы неде?
5. Квадрат теңсіздікті интервалдар әдісімен шешудің мәні неде?
6. Сызықтық теңсіздік деген не?
7.Теңдеу деген не?
2. Жобалау, оқыту технология
(пайдаланып парабола әдісін І,ІІ,ІІІ жағдай және интервал әдісі тексеру 4 топқа плакат,маркер таратылады.Оқушылар ойланып, берілген тапсырмаларын тақтаның алдында қорғайды)
3.Сәйкестендір
В [ -1;4]
C ( -1;4]
D [ -1;4)
ІІІ. Есептер шығару
1.“Білім биржасы” ойыны
(тақтада 3 конверт ілінеді, оларда әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар.Әрбір оқушы конверттерден өз мүмкіндіктері мен қабілеттеріне қарай тапсырма алып,дайындалып, есептерді шығарып,қойылған сұраққа жауап береді)
ІҮ. Тест жұмысы
Тест тапсырмалары
1. х²-х-6<0 теңсіздігінің графиктік шешімін көрсет.
2.Толықтыр. -2х²-0,5х-10,5≤0 теңсіздігінің графиктік шешіміндегіпарабола тармақтары ............... қарай бағытталады.
3. Теңсіздіктің шешімін тап:
х(х-1)(х+2)<0
4.Сөйлемді дұрыс құра:
1.тармақтары 2. және 3. D>0 4. егер 5. парабола 6. a>0 7. жоғары 8. онда 9. болса 10.бағытталады
5.Квадраттық функцияның графигі............. деп аталады.
Жауаптары
1:А 2:төмен 3: (-∞;2 )(0;1 ) 4:4-3-2-6-9-8-5-1-7-10 5:парабола
Ү. Бағалау (оқушылардың әр дұрыс жауаптары житонмен бағаланады )
ҮІ. Үйге тапсырма (№ 314 (3) №317(4) )
Класс: 11
Пәні: Алгебра және анализ бастамалары.
Сабақтың тақырыбы Көрсеткіштік теңдеу.
Сабақтың мақсаты 1. Көрсеткіштік теңдеулердің шешу жолдарының тиімді тәсілдерін есеп шығаруда білім,біліктерін арттыру.
2. Теориялық білімдерін практикада ұштастыра отырып,ойлау және есте сақтау,танымдық қабілеттерін дамыту.3. Оқушылардың белсенділігін арттыру,өз бетінше оқып,ізденуге,уақытты ұтымды пайдалануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі.Қорытынды сабақ.
Сабақтың әдісі.Сын тұрғысынан ойлау элементтерін қолдану.
Сабақтың барысы 1.Ұйымдастыру.
2Қайталау сұрақтары (ассосация)
3.Бес жолды өлең
4.Оқулықпен жұмыс
5.Семантикалық карта
6. Тест тапсырмасы
7.Қорытынды (Венн диограммасы)
8. Бағалау
І.Оқушылардың сабаққа дайындығын,қатысымын тексеру.Класты 3 топқа (қатар) бөлу.
1.Қандай теңдеулерді білеміз?
2 Көрсеткіштік функция қасиеттері
3. .Көрсеткіштік теңдеудің анықтамасы
4.Көрсеткіштік теңдеуді шешу жолдары
ІІІ.Теңдеуге бес жол өлең жазу
ІҮ.Оқулықтан Класта №208,№209 есептер шығару(2,3,4)
Үйге№208,209(1)№210
Ү.Мына кестеде тігінен тапсырмалар берілген,ал көлденеңнен жауаптары берілген.тапсырма мен дұрыс жауап келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ ,білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. «Білім-басты мұрат»
Жауап
|
0
|
1
|
3
|
0,5
|
1,5
|
тапсырма
|
2²٭ =8
|
Д
|
А
|
Е
|
А
|
М
|
5³٭ =125
|
Ә
|
І
|
Н
|
П
|
В
|
4²٭ =1
|
Б
|
П
|
Г
|
Р
|
Ы
|
9٭ =729
|
К
|
О
|
Л
|
Л
|
У
|
25٭ = 5
|
С
|
Т
|
Ш
|
І
|
К
|
Жауап
|
0
|
2
|
- 0,5
|
0,5
|
1,5
|
тапсырма
|
2²٭ =16
|
Д
|
А
|
Е
|
А
|
М
|
5³٭ =1
|
Б
|
І
|
Н
|
П
|
В
|
4²٭ =64
|
Л
|
П
|
Г
|
Р
|
Ы
|
9٭ =3
|
К
|
О
|
Л
|
Т
|
У
|
25٭ =
|
С
|
Т
|
С
|
І
|
К
|
Жауап
|
0
|
0,25
|
- 1
|
0,5
|
3
|
тапсырма
|
9²٭ =27
|
Д
|
А
|
Е
|
А
|
М
|
7³٭ =1
|
М
|
І
|
Н
|
П
|
В
|
36²٭ =6
|
Л
|
Ұ
|
Г
|
Р
|
Ы
|
2 ٭ =8
|
К
|
О
|
Л
|
Т
|
Т
|
125٭ =
|
С
|
Т
|
Р
|
І
|
К
|
ҮІ. Тест жұмысы.
№1. 5²٭ -5* =100 а)4 в)2 с)5 д )1
№2.2 ²٭ -4*2 =9.5 а)-1 в)4 с)0 д )-2
№3. 3 * 4=144 а)4,5 в)5,5 с)3,5 д )4
№4 3 * =9 а)2 в)3 с)5 д )4
№5. 8* +1 = 9 а)4 в)3 с)2 д )1
№6 9*81=27 а)1 в)2 с)3 д )0
№7 3 * -5*3 =66 а)0,5 в)1,5 с)-0,5 д )2
№8 - 3 +3 * =24 а)-2 в)-3 с)3 д )2
№9 2* +3* =76 а)3 в)2 с)3,5 д )1
№10. { х+3у =10
2х-3у =11 а) (4; 0) в)(-2 ;2) с)(7;1) д )(8;-2)
Класс: 6
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы Теріс сандарды қосу
Сабақтың мақсаты;1.Оқушы алдына проблемалық мәселе туғыза отырып,
теріс сандарды қосуға дағдыландыру.
2.Оқушы белсендігін арттыруға,өздігінен жұмыс жасап,
ой-өрісін дамыту,практикалық есептер шығаруға машықтандыру.
3.Есте сақтау қабілетін дамыту мақсатында алған білімде
рін жауапкершілікпен қарауға,өз мүмкіндігіне сенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі.Жарыс сабақ
Сабақтың әдісі.Сын тұрғысынан ойлау технологиясы(кубизм,ББҮ ,семантикалық
кесте стратегиялары)
Сабақтың көрнекілігі;Кадаскоп..Плакаттар,кеспе жұмыстары,Сабақ картасы
Сабақтың барысы.1.Ұйымдастыру
2.Қайталау-оқу анасы (ауызша сұрақтар)
3.Ой қозғау (математикалық диктант)
4. Білгенге маржан (эстафеталық ойын)
5. .Бар нәрсеге білім қолды жеткізер (тест жұмысы)
6. Біліміңді сынап көр (оқулықпен жұмыс)
7.Ой түйіні(білемін,білдім,үйрендім)
8.Қорытындылау .Бағалау
Сабақтың картасы
Сен бүгін өз біліміңді көрсете біл!Жалқауланба,өз пікіріңді жасқанбай айт.
Сен барлыңын білесің.Іске сәт!
Ауызша сұрақтар
1-ші топ
1.Пропорция дегеніміз не
2.Кері пропорционал
3.Масштаб
4.Жиын дегеніміз
5.Оң сан
6.Қарама-қарсы сан
2-ші топ
1.Қатынас
2.Тура пропорционал
3.Жиынның бірігуі
4.Теріс сан
5.Санның модулі
6.0-мен салыстыру
3-ші топ
1.Процент дегеніміз
2.Пропорцияның негізгі қасиеті
3.Бос жиын
4.Жиын қиылысы
5.Сандарды салыстыну
6.Теріс санның модулі
Математикалық диктант
Салыстыру а)-20 * -3 б)-32*15 в) |-6,2|*| -2,5|
Қосу а)-5,7+(-4,27) б) |-3| +|-2,1| в) -⅛ +(-⅞ )
Оқулықпен жұмыс
Класта№438
Үйге №439
Эстафеталық ойын
Тест жұмысы
-21+ Х=50 -29=Т
-9+ (-0,5)= -9,5=Ә
-3=Х+(-2,94) -0,06=У
-6,12+(-2,5)= -8,62=Е
=Л
= -1 =С
-0,25+(-1,2)= -1,45=І
= -10= З
-18+Х=0 18=Д
-5,7+() = -23,45=І
-18,4+(-11,6)= -30=К
Х+(-0,45)=-5 -4,55=К
-25,7+(-13) = -26,7=Е
-8,9+(-1,01)= -9,91=2
-5,47+( ) = -5,97=2
-3,25+Х=-4 -0,75=Ж
Х+(-99,9)=-100 -0,1=Ы
+Х=-3 =Л
Тест жауабы «Тәуелсіздікке 22 жыл»
Сабақты қорытындылау.
Білемін
|
Үйрендім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
Бағалау парағы бойынша оқушыларды бағалау.
Класс: 10
Пәні: алгебра және анализ бастамалары
Сабақтың тақырыбы: Туындыны табу ережелері
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
ә) дамытушылық: Оқушылардың және түлғалық қасиеттерін
қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
б) тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі:Оқушылардың білімін, біліктілігін тексеріп, қорытындылау сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, есептеу,жеке , топтық,тест
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, интерактивті тақта, карточка, слайд.
Пәнаралық байланыс: Тарих,қазақ тілі
Сабақтың кезеңдері
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Негізгі бөлім
ІҮ.Сабақты қорытындылау
Ү. Оқушылар білімін бағалау
ҮІ.Үйге тапсырма
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі: (1мин) Оқушылармен сәлемдесу;түгендеу; назарларын сабаққа аудару;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (2-3 мин)Үйге берілген есептерді ауызша
жауаптарын оқыта отырып дұрыстығын тексеру; №141 а) -2/3х+3Ә)х3+1Б) В)-10х+1
№145ә) теңсіздігін шешіңдерf(x)=
5
Жауабы: (5;+
№144 а) -1 ә) 1
Қайталау-оқу айнасы «Туынды әлеміне саяхат»(2 мин)
Қайталау сұрақтары:( ауызша)
а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)
в) с;х; (хп)' – неге тең?(0;1;nxn-1)
Математикалық диктант «Туынды әлеміне саяхат»(3-4 мин)
-
Функцияныңтуындысын табу амалы (дифференциалдау)
-
Тұрақты санның туындысы с,=?(0)
-
Екі функцияның қосындысының ,айырмасының туындысы ()
-
Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы
-
Екі функцияның бөліндісінің туындысы: ?
-
5х-тің туындысы : (5)
-
Х2-тың туындысы : (2х)
-
Х-тың туындысы : (1)
-
туындысы : ()
ІІІ. Негізгі бөлім(20-25 мин)
Оқулықпен жұмыс№149 есеп
№149,150,153 ЕСЕПТЕРДІ ШЫҒАРУтақтаға интерактивті тақтаға
-
Деңгейлік тапсырмаларды орындау.Мұнда әр деңгейдегі карточкадағы үш деңгейдегі есептерді тарату..
-
Ойна, ойла! Қалпына келтір Оқушылар кезекпен жатқан қиындыларды құрастырады.Шыққан сурет бойынша мақал немесе ұлағатты сөз, жұмбақ айтуы тиіс.
-
f (х) =3х3-2х2-1 функуиясының туындысын тап
-
f (х) = х2( 2х-1) функциясының туындысын тап
-
f (х) = 13х2-7х+5 функциясының туындысын тауып, f '(0) мәнін тап
-
F(х)=х3/3-х2+2 функциясының туындысын тауып, , f '(0) +f '(-1) өрнегінің мәнін тап
-
f (х)=х3-3х2+7 туындысын тап f '(х)=3х2-6х
-
Оқушы шығармашылығынан тарихи мағлұмат
-
Дұрыс таңдау жасап, жауапты дұрыс табыңдар. Тест шешу
ІҮ.Сабақты қорытындылау:(5-6 минут)
«Білім – теңіз түбі де, шегі де жоқ»
Сәйкестендіру тесті тапсырмалары ауызша орындалады.
Ү. Оқушылар білімін бағалау: 2-3 минут
Сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай тиісті бағаларын қою
ҮІ.Үйге тапсырма: 1-2 минут
№151,152. 94-95 бет. Күнделіктеріне баға қою.
Класс: 10
Пәні: алгебра және анализ бастамалары
Сабақтың тақырыбы:Дәрежелік функцияның туындысы
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын дамыту.Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
ә) дамытушылық: Оқушылардың және түлғалық қасиеттерін
қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
б) тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі:Оқушылардың білімін, біліктілігін тексеру
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, есептеу,жеке , топтық,тест
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, интерактивті тақта, карточка, слайд.
Пәнаралық байланыс: Тарих,қазақ тілі
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Негізгі бөлім
ІҮ.Сабақты қорытындылау
Ү. Оқушылар білімін бағалау
ҮІ.Үйге тапсырма
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі: (1мин) Оқушылармен сәлемдесу;түгендеу; назарларын сабаққа аудару;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (2-3 мин)Үйге берілген есептерді ауызша жауаптарын оқыта отырып дұрыстығын тексеру;
Талапкер-2 №11-№20
Қайталау-оқу айнасы «Туынды әлеміне саяхат»(2 мин)
Қайталау сұрақтары:( ауызша)
а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)
в) с;х; (хп)' – неге тең?(0;1;nxn-1)
Математикалық диктант «Туынды әлеміне саяхат»(3-4 мин)
-
Функцияныңтуындысын табу амалы (дифференциалдау)
-
Тұрақты санның туындысы с,=?(0)
-
Екі функцияның қосындысының ,айырмасының туындысы ()
-
Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы
-
Екі функцияның бөліндісінің туындысы: ?
-
5х-тің туындысы : (5)
-
Х2-тың туындысы : (2х)
-
Х-тың туындысы : (1)
-
10х7туындысы :70х 69
ІІІ. Негізгі бөлім(20-25 мин)« Сен ғылымға болсаң ыңтық,
бұл сөзімді әбден ұқ:
Білгеніңнің жақсысын қыл,
білмегенді біле бер»
Ш. Құдайбердиев
-
Оқулықпен жұмыс№147,148,149,№150
-
Деңгейлік тапсырмаларды орындау.Мұнда әр деңгейдегі карточкадағы үш деңгейдегі есептерді тарату..
-
Ойна, ойла! Қалпына келтір Оқушылар кезекпен жатқан қиындыларды құрастырады.Шыққан сурет бойынша мақал немесе ұлағатты сөз, жұмбақ айтуы тиіс.
-
f (х) =3х3-2х2-1 функциясының туындысын тап
-
f (х) = х2( 2х-1) функциясының туындысын тап
-
f (х) = 13х2-7х+5 функциясының туындысын тауып, f '(0) мәнін тап
-
F(х)=х3/3-х2+2 функциясының туындысын тауып, , f '(0) +f '(-1) өрнегінің мәнін тап
5.f (х)=х3-3х2+7 туындысын тап f '(х)=3х2-6х
-
Дұрыс таңдау жасап, жауапты дұрыс табыңдар. Тест шешу
ІҮ.Сабақты қорытындылау:(5-6 минут)
«Білім – теңіз түбі де, шегі де жоқ»
Сәйкестендіру тесті тапсырмалары ауызша орындалады.
Ү. Оқушылар білімін бағалау: 2-3 минут
Сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай тиісті бағаларын қою
ҮІ.Үйге тапсырма: 1-2 минут
№151 Күнделіктеріне баға қою.
Класс: 5
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Үлестер.Жай бөлшектер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Натурал сандардан басқа бөлшек сандардың бар
екенін білу,үлестерге бөлуді үйрену, бөлшектің
алымы және бөлімімен танысу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту,
математикаға деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Тез ойлап, тез қорытуға, бөлшектерді дұрыс оқуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру, саясат сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі
Көрнекілік: плакаттар, кеспе жұмыстары
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру (сұрақтарға жауап, Астанаға билет алу)
ІІІ. Жаңа білім беру.
IV.Сергіту сәті (Астанаға келу)
V. Бекіту (оқулықпен жұмыс, тапсырма дұрыс орындалса байтерек суреті жасақталады)
VІ. Бағалау
VІІ. Үйге тапсырма №397(2), №398
VІІІ. Қорытындылау
ІІ. Суреттерге қарап шеңбердің радиусын,хордасын диаметрін атау.
1.Балалар дөңгелекті қалай сызамыз?
2.Диаметр дегеніміз не?
3.Қандай кесіндіні радиус деп атаймыз?
4.Шеңбердің доғасы деп нені айтады?
5.Диаметр радиустан неше есе ұзын?
3 пен 3,7 мен 9,6 мен 9,2 мен 3,5 пен 10,4 пен 8,1 мен 3,7 мен 14, EYOB
15 пен 3,21 мен 7,5 пен 3,4 пен 2,8 бен 4,6 мен 18,9 бен 18 EKOE
ІІІ. Балалар біз натурал сандарды білеміз, әр түрлі (ұзындық, масса, уақыт) шамаларды өлшеуде қолданамыз.Енді осыларды өлшеу үшін тағыда басқа «бөлшек сандар» деген жаңа сандар енгізілген.Бөлшектер қандай сандар екенін біліп аламыз.
(төрттен бір)
= (төрттен екі) (төрттен үш)
1: 4 мұндағы сызықша «бөлшек» сызығы. Бөлшек сызығының астындағы сан неше үлеске бөлінгенін көрсетеді, сондықтан бөлшектің бөлімі, ал үстіндегі сан неше үлестің алыңғанын көрсетеді, оны бөлшектің алымы дейміз.
Жай бөлшек (а- алымы, в – бөлімі).
Бір натурал санды екінші натурал санға бөлуді жайбөлшекпен жазуға болады. Бөлінгіш-алымына, бөлгіш – бөліміне жазылады.
Мысалы: 7:10= 9:5= 6:3= 2:1=
IV.Сергіту сәті (мұғалімнің шеберлігі)
V.№392 – 396, №397 есепте бәйтерек
Үйге тапсырма беру.Қорытындылау: Не білдің? не үйрендің?
Класс: 6
Пәні: математика
Тақырыбы: Шеңбердің ұзындығы
Мақсаты: 1.Шеңбер ұзындығы ұғымымен беріп, есептей білуге дағдыландыру.
2. Еңбек етуге, іздене білуге талпынатын жеке тұлға тәрбиелеу
3. Шеңбер ұғымдарын кеңейту- тақырыптың қолданбалығын ашу, кәсіптік бағдар беру
С.әдісі Сын тұрғысынан ойлау элементтерін пайдалану (топтық,жұптық, проблемалық)
С.түрі: Аралас сабақ
С.корн: Кодаскоп, дөңгелектер,кестелер
С.барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2.Үй жұмысын тексеру. №1402
а) жұппен
б)кодоскоппен
с)бағалау (дөңгелекшелер арқылы)
ІІІ.Жаңа сабақ.Шеңбер ұзындығы
а)Жуан жіңішке сұрақтар
1) Шеңбер деп нені айтамыз?
2)Қандай элементтері бар?
3) Радиус деген не?
4)Диаметр деген не?
5) Центр деген не?
6)Хорда? Үш топқа бөлеміз
7)Диаметрде неше радиус бар? 1.Инженер
8)Доға? 2. Географ
9)Шеңбер қалай сызамыз? 3.Ғарышкер
10) Дөңгелек деген не?
11) Элементтері?
12) Шеңбер түзу ме қисық па?
Б) Ассоциация құру
Не білген?
|
Не білдім?
|
Нені білгім келеді?
|
|
|
|
В) Бағалаймын,Кері парақ толтыру
Г)Шеңбердің ұзындығын қалай өлшейміз? (проблема,сұрақ) (обручты)практикалық жұмыс (стакан,кесе, чашка)
1.Жіппен ораймыз,өлшеп аламыз
2. С әрпімен белгілейік
3.Диаметрін өлшейік.Д арқылы белгілейік
4. С қатынасын есепте
Д
5.Нәтижесін П- деп белгілейік Г= 3,14
Д) Кім осыдан қандай қорытынды шығарады? Ережені қорытып шығарамыз. Шеңбер ұзындығы С=П*Д-ға тең
Д=2R болса С=2 П R
Е) Бағалау
IV. Есеп шығару. Үш қатарға есеп беру.Берілген дөңгелектің шеңберінінің ұзындығын есепте
R=4 R=3 R=5
С=2*3,14*4=6,28*4=25,12 С=2*3,14*3=18,84с С=2*3,14*5=31,4(м)
Жұппен, топпен тексер, қатесін тап
Бағалаймыз
V. Кубизм а) конструктор №1288 Автомобиль қосалқы бөлшектерінде шеңбер, дөңгелек?
Б) Географ№1289 Жер шары макеті глобустағы сызықтар
В) Космонавт №1290 12 сәуірде қандай мереке тойлайды Кім ұшты бірінші? Қазақ ғарышкері?
VІ. Қорыту
А) Ассоциацияны толтыру
Ә) Кері парақ жинау
Б) Бағалау
VІІ. Үйге №1287
Киіз үйді көрсету
VІІІ. Тарихи мағлұмат беру (оқушы)
Қазақтың киіз үйіндегі макетті ата
1.Киіз үй табаны диаметрі 6см.Киіз үй табаны .Шеңбердің ұзындығын тап.
2.3т Айдың радиусы 1770 км. Айдың шеңберінің ұзындығын тап.
3. Велосипед доңғалағы диаметрі 60 см. Доңғалағының шеңберінің ұзындығын тап
Тарихи мәліметтер
Шеңбер мен дөңгелек тәрізді денелердің ежелгі заманда жиі пайдаланылуына байланысты шеңбер мен дөңгелек ұғымы ертеде-ақ қалыптасқан. Тәжірибелерден шеңбер ұзындығының оның диаметріне қатынасы тұрақты сан екні анықталған. Бұл санды ғалымдар әр түрлі мәндерде (3-тен үлкен 4-тен кіші алды.)
1706 жылы ағылшын математигі У.Джонс тұңғыш рет шеңбер ұзындығының оның диаметріне бөліндісін П әріпімен белгілеген, ал Петербург ғылым академиясының мүшесі, ұлы математик Л.Эйлер (1707-1783) осы белгілеудегі жалпы түрде қабылдауды ұсынады.
Қазақтың тұрмыс-тіршілігінде де шеңбер мен дөңгелек тәрізді денелер кеңінен орын алған.Олар түрлі әшекейлік бұйымдар және киіз үй.Киіз үй толық құрылысымен шеңбер және дөңгелек тәрізді фигуралардан құралған.Киіз үйдің табны дөңгелек болса, керегелері доға пішіндес болғандықтан, шеңбер жасайды.Киіз үй шаңырағының жиегі шеңбер сияқты. Киіз үйдің шеңбер бойымен керілген керегелеріне уықтары байланады да, уықтарының бір ұшы шаңырақатрдағы ұяшықтарға бекітіледі. Киіз үй- шеңбер мен дөңгелектерден тұратын қазақтың ұлттық өнерінің ерекшелігін бейнелейтін құрылыс.0>0>
Достарыңызбен бөлісу: |